Bebelusi "made in USA" (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Ca un factor important in cantarirea deciziei a fost faptul ca celulele pot fi utilizate nu doar pentru copil, ci si pt rudele de sange, asa ca potentialul e si mai valoros. Ca si costuri, nu e ieftin intr-adevar - 2.000 USD depozit initial (cu posibilitatea de plata in rate)si cam 160 USD/an timp de 18 ani.
krissy cu ce firma ati colaborat?

are cineva idee unde gasesc saltea din iarbe de mare
sau fibra de nuca de cocos?


Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

krissy te-am copiat de la fetele de martie
aprilie, da scuze ca nu a iesit asa cum speram eu

Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Vorbiti despre Viacord sau Cord Blood Services (sau asa ceva)? Noi am vrut acest lucru neaparat. Si era ok si ca doctorul care ma opera pe mine a mai recoltat pt. ei, deci stia ce si cum. DAR au intirziat trimiterea kitului, pentru ca - vezi Doamne - mai aveam cel putin 3 saptamini pina sa fiu due. I-am sunat si am insistat ca nu voi ajunge pina la due date, ca-mi e tare rau si atunci au trimis prin fedex kitul, dar din pacate doar cu 2 zile inainte sa nasc (nu stiam inca sigur cind voi naste). In dimineata zilei cind imi era f.f. rau si am mers la doctor la cabinet efectiv peste el, i-am sunat si au zis ca vor trimite un mesager de la un spital din LA, unde au niste kituri in stoc, pina la spitalul unde urma sa intru eu in operatie de urgenta. Drumul se face in mod normal in jumatate de ora. A durat mai bine de 2 ore sa ma pregateasca pentru operatie (tot felul de analize, stabilizari, etc), si pina am intrat in sala kitul inca nu sosise. Mi-a parut tare rau, sincer! Iar fedexul a livrat kitul trimis prin ei dupa... 5 zile! Rusine lor!

Daca noi am avut ghinionul asta, poate totusi voi veti avea mai mult noroc. Eu zic ca este un pas care merita facut, avind in vedere la ce progrese s-a ajuns in stiinta la ora actuala. Singurul lucru la care am stat eu si am cugetat indelung inainte sa decid daca sa iau legatura cu CBS sau Viacord, a fost dpdv moral. Ma tot rodea pe mine gindul ca bebe2 ne va scoate okii cindva ca am vrut sa profitam de pe urma ei/lui, stocind singe propriu (oarecum) pentru folosul si al altora din familie (mai ales pentru Deiu si noi). Noroc cu mama mea, care m-a linistit si mi-a zis ca nu este nici un fel de profitare, ci este un lucru cit se poate de bun, mai ales ca principal beneficiar ar putea fi (in caz de Doamne fereste) chiar posesorul cordonului ombilical.

Tare rau imi pare si acum! Dar mult succes voua!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

quote:
Originally posted by Biribu
krissy, superb puiul tau, felicitari!



Biribu, multumesc frumos,vreau sa vad si eu poze cu Anna, sunt sigura ca e o dulce!

In legatura cu picaturile pt colici, nu am un raspuns competent, pentru ca avem doar putin peste 2 saptamani de viata si din fericire inca nu ne-au incercat! Dar am la indemana, in caz ca va fi nevoie, niste picaturi din Canada, recomandate de o prietena de-a mea, care au la baza tot emulsie de simethicone, numite Ovol (locuim la 25 min de granita si nu e o problema pt noi ca se gasesc doar in Canada). Asa ca mai mult nu pot spune deocamdata.

Madalina, legat de cord blood banking, noi am studiat serios problema inainte, pe internet, contact telefonic si citit reviews si asa am ajuns sa ne decidem la CBR - Cord Blood Registry (www.cordblood.com). Nu am fost dezamagiti pana acum, au fost super prompti. Cand am sunat si am zis ca vrem sa ne inscriem, era cam cu 2 saptamani inainte sa nasc, dar le-am spus ca pot naste oricand si au trimis kit-ul imediat, overnight. Am completat niste forme de inregistrare, pe care le-am faxat inapoi la ei si am pus kit-ul in valiza. A, important, te suna un reprezentant sa verifice daca ai primit trusa si atunci poti sa stabilesti si metoda de plata pt avans, asa ca normal ca am optat pt payment plan pe 12 luni (primesti ca un credit card si platesti un bill lunar). Am pus kitul in bagajul de spital si dupa nastere doctorul - care si el si-a recoltat pt proprii copii cu aceeasi companie - a recolat sange din cordon (nu stiu detalii ca pe vremea aia plangeam de bucurie cu fetita in brate). Tot doctorul completeaza un formular despre data si ora recoltarii si pachetul original se sigileaza la loc. Apoi sotul meu a sunat la un nr de telefon dat in instructiuni (1-800) pt un "local pick-up" si in 2 ore dupa nastere (deci la 2 am !) cineva a venit personal la spital si a ridicat cutia si a dus-o la aeroport. A doua zi ne-au si sunat de la laboratorul lor (cred ca din Arizona) ca au primit pachetul si au recoltat un nr suficient de celule stem, deci operatiunea s-a incheiat cu succes! Sper ca am fost suficient de explicita, daca mai ai intrebari iti pot raspunde, acum sunt cam pe fuga.

Cam atat deocamdata, va las cu bine si sa aveti o saptamana buna!

Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Buna, fetelor!!

Irina, noi suntem bine,din cand in cand am cate o contractie, dar nu tine mult, si e nedureroasa. 'Terorista' mea in schimb are reprize zilnice de joaca cu colul meu.

Am inceput s anu mai pot dormi ca lumea noaptea. Ma trezesc pentru toaleta, si ma mai doare si spatele(pe motiv de sciatica). Nu mai pot dormi decat pe stanga acum. Daca alunec pe spate, ma trezesc ca ma dor ligamentele de sub burtica, si tre sa ma rasucesc la loc pe stanga. Norocul meu e ca dimineata pot sa fur cam 2-3 ore, dupa ce se trezeste al meu sot si am loc in pat sa stau cum vreau eu.

Marti avem si noi programare la eco, sa vedem cat a mai crescut bebe. Si tot marti avem si 37 fix. Mai avem un picut.

O Duminica placuta!!!

A, Bias, eu nu am green card(acum suntem in proces de obtinere) si cand am fost sa-mi fac asigurare la stat(cred ca ii zice medi-care la nivel national, nu sunt sigura), nu mi-au cerut sa le arat de cand sunt aici. Am dus copii dupa pasaport si dupa visa, o hartie de banca, unde se vedea cat primeste sotul in cont de la scoala lunar, si dovada de la clinica, ca sunt insarcinata. Nu mi-au cerut alte acte, pt ca mi-a zis ca asigurarea o sa fie for pregnancy only, si nu o sa acopere decat 'problemele' legate de sarcina.

Pentru linistea ta, poti sa dai cautare pe google medi-care si statul unde locuiesti si ar trebui sa gasesti informatii.




36+

Bebica al nostru e
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

BiancaM ,cum adica "for pregnancy only ?" dar cu nasterea si restul cum ai facut ? depinde cumva de ce venit ai si in functie de asta iti acopera sau nu si nasterea ?Cam care e venitul maxim pentru care poti aplica la medicare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Buna scumpicilor,

Hai ca marea majoritate dintre voi sunt cu burtici maricele aproape de sfarsit. Eu mai am ceva pana in mai.
Eu AM PRIMIT UN CADOU SUPER DE LA SERVICI. Mi-au taiat salariul cu 230 pe luna...cica nu am vandut cat trebuia. M-am consumat enorm dar nu am ce face. Bine macar ca nu m-au dat afara, ca aici la americani poti sa-ti pierzi jobul peste noapte cu un motiv ridicol...si fara prea multe explicatii...
Poate asta ma va impinge sa imi echivalez cursurile din Rom(de la 2 facultati) si sa incerc sa-mi gasesc un job profesional in viitor.
Dar eu am ajuns la concluzia ca aici e mai rau ca in Romania cu relatiile..daca nu ai o pila nu te angajeaza nimeni pe un job bine platit.
Sotul meu este profesor de liceu si cand ne-am mutat din NJ in North CArolina nu a reusit sa se angajeze timp de 4 luni...ca apoi sa renunte la ideea de a preda si sa lucreze in retail.
Ma scuzati ma ma plang aici de problemele mele, dar nu am la cine..si sunt sigura ca suntem multe in aceiasi situatie.
Va pup
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cristina, buna idee cu cord blood banking. Noi am optat pentru Viacord. Multumita de serviciile lor. La cel mare nu am facut asa ceva, dar deja cand treci printr-o nastere, cresti un copil, parca esti mai constienta de problemele ce ar putea interveni. Cel putin la mine cam asa a fost. Si am hotarat la al doilea copil sa facem asa ceva. Totul a fost amplificat, ca sa spun asa, si de cazurile ce le mai citeam pe DC despre copilasi bolnaviori.
Felicitari pentru idee. Banii sunt meritati cu varf si indesat. In special pentru linistea parintilor.
Madalina78, lasa ca si eu tot asa am simtit ca e bble jos de tot, gata-gata sa-l scap pe picioare. Da' de unde!!! Am mai asteptat mult si bine. A fost fata angajata in pozitia ideala de iesit mult timp pana sa o nasc. Am ajuns sa fiu indusa de bine ce ii era Evei in burtica.
Arthurana, imi pare tare rau de "cadoul" facut. Eu urasc sa lucrez la comision. Adica nu mi-ar placea.
Mie mi-a venit dreptul de munca acum vreo 3 sapt. si sa ma fi vazut cum dadeam din colt in colt sa vad incotro o iau, de ce naiba ma apuc. Devenise o grija pentru mine acel work permit. Eu care fusesem tare linistita fara el, asa deodata sa ma apuce grija.
Si acum am reusit sa gasesc un job part time la o organizatie non-profit unde ma ocup de registratura firmei si pot sa spun ca daca nu as fi facut voluntariat as fi avut sanse mici de angajare. IN resume-ul meu apar numai locuri de munca din Ro, straine de urechile americanilor. Dupa cel de-al doilea interviu au cerut referinte. Si una din tipele pentru care voluntariam la biblioteca a vorbit foarte frumos despre mine si asta a fost factorul decisiv in angajarea mea.
BiancaM, imi amintesc ca in ultima luna de sarcina nu am mai reusit deloc sa dorm pe spate. Imi puneam o perna pe spate si dormeam la 90 de grade. A fost singurul aspect neplacut al sarcinii mele. Ca in rest, eram usoara ca un fulg, buna de facut treaba si IOC gand de nascut.
Ah, sa nu uit, aveti grija ca centurile de la car seat sa fie prinse exact pe pieptul copilului, un pic mai jos de gat. Nu pe burta, nu mai jos de burta sau intre picioare. Stiu ca inainte de a naste mi-a facut prezentarea cum sa fixezi corect un scaun de bb in masina un politist.
Cred ca poti face si tu asa ceva. Intrebi la Politie ca cineva sa iti spuna cum se monteaza corect bb.
Eva acusica se apropie de un anisor (pe 21 aprilie) si asteptam cu nerabdare sa o mutam in scaunul forward. Am pus-o o singura data cand spalasem husa scaunului ei si a trebuit sa plecam repede de acasa, in al lui Luca. Ce incantata a fost!!! isi balanganea piciorusele si aplauda.
Despre colicii nu stiu ce sa spun ca ai mei copii nu au avut asa ceva. Am fost o norocoasa.
Va pup si noapte buna.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

Arthurana nu e musai sa iti echivalezi diploma. Rar se cere de catre un angajator asa ceva. Daca le ai si sunt traduse e suficient. Unii nu-ti cer nici macar asta. Scrii in cv ca ai Bachelor's degree in.... whatever si ajunge. La o adica daca se ajunge la angajare si verificari poti face atunci totul. Si eu si sora mea ne-am angajat contabile aici fara sa fi facut dovada ca am terminat facultatea. Eu am terminat management in romania, dar am lucrat si acolo pe contabilitate si m-am descurcat fara nici un fel de probleme. Nu stiu ce ai terminat tu dar sincer nu se merita sa stai pe un job aiurea. Eu am lucrat un an jumate intr-un magazin pe $8.00/h. Toti banii mei se duceau pe chirie. Si mai tarziu mi-a fost ciuda ca n-a avut cine sa ma invete si pe mine si sa ma indrume ce sa fac sa ies din mocirla aia.

Madalina imi pare tare rau ca nu te simti bine si nu stiu sa-ti dau nici un sfat pentru ca din fericire diabetul a fost o chestie de care am scapat. Cand nasti ca am uitat, stiu totusi ca inaintea mea, prin Aprilie candva, nu? Nu mai e mult, fii tare .

Despre blood bank ce sa zic, si mie mi se pare o chestie foarte faina, dar sotului i se pare o chestie foarte scumpa. El e nemultumit inclusiv de faptul ca am insistat sa ne facem asigurari de viata, zice ca-s bani dati aiurea. Nu stiu ce sa zic... Doamne fereste!

bias o alta solutie in cazul in care asigurarea nu acopera cheltuielile este sa aplici pentru charity. Nu stiu exact cum functioneaza, dar pot sa ma interesez. Stiu de cineva care a facut asta in New Jersey. Conteaza bine-nteles venitul sotului, dar si alte cheltuieli cum ar fi chiria. Iti scrisesem un mesaj tare lung vineri si l-am sters. Intrebarea e, la o adica, iti permiti sa platesti $3,000 intr-un an-doi? Daca ai sa zici ca da, atunci o sa-ti spun ceva despre asigurari.
Spre exemplu la mine asigurarea acopera 80% eu raspund de 20%. Cand am facut aplicatia la spital pentru pre-approval mi-au estimat ca eu voi avea de platit vreo $760.00, ceea ce inseamna ca total cost nastere va fi $3,800.00. Asta pentru nastere normala, fara complicatii. Daca tu te duci fara asigurare si aplici, o sa vezi ca total cost o sa ti-l dea undeva la $10,000.00. Asta pentru ca ei au contracte cu casele de asigurari si nu pot sa charge prin asigurare decat o anumita suma pentru o anumita procedura. Cand asigurarea nu exista, isi permit sa charge cat vor ei.
Eu una nu m-as risca sa raman insarcinata fara sa am asigurare. De ce? Pentru ca poti sa fii foarte descurcaret si sa scapi fara sa platesti un dime, sau poti sa fii bleg si sa platesti o viata intreaga pentru asta. Eu fac parte din a doua categorie .

Irina 32+ cu Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Mersic mult Irinuca ptr toate aceste info.Cum nu m-am lovit pina acum de aceste lucruri..ce sa zic ..inteleg tot si mai nimic..
Am gasit spre exemplu un site oficial al MEDICAID si am vazut acolo intr-un tabel super actual( martie 2007 )cu plafonul venitului ptr care te califici . Noi ne-am incadra aproape la limita.
Am mai citit pe aici ca sunt cazuri in care medicaid le-a acoperit atit sarcina cit si nasterea 100%.Insa m-a speriat ceea ce a spus Elena ca ei i-a acoperit numai sarcina.Acum nu ma inteleg nimic...
Irinuca ,eu sunt (cred ) nevoita sa fac cezariana.Am miopie si nu as vrea sa imi pun "funduri de sifon " dupa nastere..Asa ca pentru mine costurile ar fi uriase .Nu cred ca ne-am descurca deocamdata cu asigurare particulara.Dar cit ar trebui sa platim lunar ?Banuiesc ca ar trebui sa aplicam acum cit nu sunt insarcinata,nu ?

Mergi la inceput