Bebelusi "made in USA" (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Multumesc Simina !

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Corina din fericire noi am scapat fara colici.. da, am fost niste fericiti si norocosi!! asa ca nu prea stiu ce remedii sunt pe aici dar stiu ca la un moment dat pediatra Sofiei ne avertizase ca sunt ceva incercari fara rezultate prea grozave ca la unii copii merg dar nu la toti si ca de fapt inca nu se stie care sunt cauzele colicilor.

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

bun venit noilor fete!

colici: noi folosim infant drops pe baza de simethicone, si chiar ajuta! sunt comercializate sub mai multe denumiri.

krissy, superb puiul tau, felicitari!

Biribu, mami de Anna (DN 5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Simina(nu am inteles exact numele ),ne-a mai venit inima la loc ,de cind cu mesajele de la tine...intrasem rau in panica pentru ca trebuie sa locuim ceva vreme aici ,ne mai preseaza si virsta, si cum auzisem numai sume fantastice in privinta asigurarilor,ne gindeam ca nu vom fi nicicum destul de bogati ca sa avem si noi un bebelus..ni se parea imposibil.Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa este, au ca substanta de baza Simethicone. Asa si noi la Deiu am fost niste fericiti. A baut copkilu' ceai anti-colici si nu a avut o colica toata perioada de sugarel. Ceaiul pe linga laptic, evident. Dar la Raluca nu a fost chiar asa de simplu. Totusi, cu Little Tummies pe baza de simethicone a mers totul aproape perfect. Corina, cu placere oricind.

In legatura cu iecsplicatiile pe care le ofera doctorii de aici legate de diferite medicamente mai noi sau mai putin testate, am constatat ca le teama efectiv sa zica ceva, asa ca-i dau zor cu "nu s-a dovedit efectul", "nu se stie cauza exacta a...." si tot de-astea. Cert este ca la multi copii functioneaza, deci nu vad de ce nu s-ar recunoaste acest lucru.

Bias, ma bucur ca ti-a mai venit inima la loc. Sa stii ca este posibil, cunosc aici multe familii care au facut copii (si nu unul!) cu Medi-Cal. Nu stiu insa ce alte asigurari de stat se potrivesc situatiei voastre in alte state. Si daca n-ati avea asigurare, stiu ca mare parte din populatia care nu are nici un fel de asigurare ajunge sa plateasca mici sume lunar, timp de muuuuulti ani, pina ajung sa termine de platit totul. Sper insa sa nu fie cazul la voi.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Mariana si Cami, va urez si eu bine ati venit!

Corina, noi pentru colici am folosit “Mylicon” si “Gripe Water” dar fara nici un rezultat….cand am trecut pe lapte fara lactoza noua ne-au trecut colicii…dar nu stiu daca chiar a ajutat sau a fost doar o coincidenta…
Noi am schimbat de foarte multe ori laptele pentru ca dupa o anumita perioada fetitei mele nu-i mai placea laptele....am folosit o perioada destul de lunga lapte fara lactoza ,fetita mea l-a tolerat foarte bine...

Blas, inainte de a ramane insarcinata eu te sfatuiesc totusi sa te interesezi daca te califici pentru o asigurare de la stat sau nu....din ceea ce spui tu ar trebui sa te califici, insa e bine totusi sa stii ceva sigur....
Eu stiu ca atunci cand aplici pentru "medi-cal", ti se cer:
statement-uri de la banca, talonul masinii, cat income ai, social security si sa faci dovada ca esti rezident al statului California...daca nu ma insel trebuie sa arati ca ai locuit in California cel putin 6 luni inainte a ramane insarcinata ( deci nu mai stiu sigur care este perioada...1 luna, 3, 6, 12.......dar exista cu certitudine o perioada de cateva luni)
Deci sunt anumite cerinte care trebuiesc indeplinite....sincer, mie imi vine greu sa cred ca "medi-cal" este pentru toti, chiar si pentru imigrantii ilegali, asa cum spunea Siminaf....
Blas , tu in ce stat locuiesti?

Bianca, cum mai esti si cum te simti? Chiar saptamana trecuta vorbeam cu o mamica in parc despre nastere….si imi spunea ca ea cu trei saptamani inainte de a naste era dilatata 3 si deci astepta sa nasca in orice moment…insa se pare ca a mai dus asa sarcina inca trei saptamani…
In schimb eu, am nascut la 37 de saptamani….cand am ajuns la spital nu eram dilatata decat 2 dar pentru ca mi s-a rupt apa au trebuit sa ma interneze….dimineata eram dilatata tot doi asa ca au trebuit sa-mi dea ceva medicamente pt. dilatare….
Eu personal m-am bucurat tare mult ca am nascut mai repede….asa am scapat si eu de starea de disconfort ,deja incepusem sa nu mai ma support….iar un copil nascut la 37 de saptamani nu este considerat prematur….la mine totul a fost OK…

Am vazut ca ati discutat despre carucioare....noi avem un carucior Graco de care sunt foarte multumita....am cumparat carutul impreuna cu scoica, scaunelul pentru masina.....este foarte practic.....din pacate noi trebuie sa ne schimbam caruciorul si sa ne luam unul dublu ...asa ca acum sunt in cautare de informatii....

Va urez tuturor o saptamana usoara !

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Hai mai, de ce vreti musai s-o speriati pe fata? Eu am ramas insarcinata (total neprevazut) la doar 2 luni si jumatate dupa intrarea in US. Si nu mi-au cerut decit SSN, proof of residence, proof of income si cam atit. Avind in vedere ca nu pot controla la ce banci ai checking account si cit ai acolo, poti sa skip aceasta informatie. Am auzit asta in discutiile din sala de asteptare. Si erau multe sotii "ilegale" acolo, tot in sala de asteptare, care se laudau ce binisor stau ele acasica si toarna la copkii pentru a lua diferite tipuri de ajutoare, in timp ce sotii lor lucrau cu ziua, platiti destul de prost, dar banii fiind netaxabili (doar sint obtinuti "la negru"). Nu va spun ce masini de masini aveau doamnele astea amarite, si ce tzoale pe ele, de mi se facea mie jena. Unele, e adevarat ca nu toate.



Edit, ca tot am mai uitat ceva: se cere si photo ID. Eu nu aveam decit GC (exceptind pasaportul si alte acte romanesti) si a fost suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am uitat sa spun in postul anterior: durerile de burtica aparute din cauza laptelui normal, cu lactoza, arata o intoleranta la lactoza, nu este vorba de colicile obisnuite. Pupici la pitici mici!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Mersic mult Siminaf,Elena...E mai mult ca sigur ca Medi-cal e numai ptr statul California(cal deriva probabil de la California).Eu stau in SC dar imi imaginez ca trebuie sa existe un soi de asigurare de stat si aici..sau cel putin asa sper.Nu stiu insa cam care ar fi venitul maxim pentru care te poti califica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Io cu ale mele!
cred ca am deranjat un ganglion de la subrat, dreapta ca ma cam doare profund... sanul arata bine dar am inceput deja sa ma ingrijorez! pana acum mai aveam titi umede, cu o substanta clara dar acum nimic, oare o sa am lapte ( la cupa d ar fi pacat sa nu am)- nici nu mai mananc asa de bine ca de cand cu diabetul asta sunt cam panicata, daca fac excese si am glicemia mare, reduc din urmatoare masa , ma stresez... nici nu mai stiu cum e mai bine pt mine si copil! mi se pare aiurea sa mananc doar 2 fructe pe zi, si alea cat mai mici ( si as manca numai fructe)!
il simt pe bebe ca misca jos de tot , chiar in rusinica, oare sa fi coborat atit de mult? si burtica s-a mai lasat, iar contractii nedureroase am destule, mai ales seara/ noaptea.

va pupic, si ma apuc sa imi fac gentuta de spital!



Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput