Bebelusi "made in USA" (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cita vreme este nou-nascut si inca citeva luni dupa aceea (cam pina sta in fundulet), e normal sa tii bebeul in "scoica". Are forma adaptata pozitiei bebeului. In plus, cum bebelusii asa de mici dorm cam tot timpul, mai ales cind sint plimbati in masina, e mai usor sa iei scoica cu copil cu tot, fara sa-l trezesti, decit sa-l trambalezi tot timpul. Pe linga asta, in scaunele de care zici tu ca sint fixe, nu prea are cum sa stea culcat sau semi-culcat, si nici nu-i face bine la coloana.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Madalina, noi am luat detasabil, de la Graco. Toti cunoscutii nostri au sau au avut de asta(detasabil) si nimeni nu s-a plans ca nu ar fi sigure. Insa chiar mai mult, ei ne-au recomandat sa luam de la Graco, ca au pe consumer reports, cele mai bune cotari la siguranta. Acum nu zic ca nu sunt altele poate maibune ca Graco, dar noi am facut raportul calitate-pret si Graco au iesit cel mai bine la bugetul nostru.

Bias, eu am asigurare de la stat, adica pentru familie cu low income. Am ajuns la asta, pentru ca am aflat de bebe in timp ce eram in vacanta in Ro, si nu am mai apucat sa platim asigurare inainte, asa cum ne propusesem noi. Eu sunt multumita si cu asta, adica fata de cum as fi fost trata in Ro, aici pentru doctorita mea nici nu conteaza ce asigurare am eu. O sa incercam pentru bebe sa platim separat, pentru ca vrem totusi sa putem merge la un pediatru 'ca lumea', nu la spital comunitar.


36+

Bebica al nostru e
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Irinuca multumim frumos de primire!!
Neplacut cu durerile astea din sarcina dar lasa ca trec ele si sa vezi ce mandrete de bebe tii in brate curand!!
Super ca ai gasit pediatra cu care esti ok, prima noastra pediatra era excelenta dar din pacate a trebuit sa ne mutam si de actuala nu suntem asa de multumiti( e super calificata dar are ceva minusuri la factorul uman), e mare lucru sa poti vorbi cu ea. Si da fuguta si fa ceva poze cu burtica acum cat mai e ca dupa.. sa vezi ce nostalgie te apuca, mai ca imi vine sa ma apuc de lucru la bb2.

Madalina merci si tie de primire La capitolul scaun de masina si noi am optat tot pentru cel detasabil ( noi am luat un Graco care se potriveste cu caruciorul.. a si inca ceva vezi sa fie mai maricel al nostru merge pana la 26 de lbs ca unele sunt numai pana la 20 si bb trebuie sa stea in masina in el pana la 1 an; daca o sa ai bb papacios si grasun ca noi poti avea surpriza sa iasa prea repede din el) si cat bebe e mic tare e asa de comod il scoti apoi il pui in carucior si gata nu te mai chinui sa scoti bebe din el, sa il prinzi apoi de fiecare data.

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Bias noi avem asigurare prin serviciul sotului( ei platesc o parte si restul plateste sotul - ii opresc din salariu) dar daca mergi si te interesezi sigur au un site unde povestesc ce si cum cu asigurarea de stat unde esti tu.
Mult noroc,.

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by BiancaM

Madalina, noi am luat detasabil, de la Graco. Toti cunoscutii nostri au sau au avut de asta(detasabil) si nimeni nu s-a plans ca nu ar fi sigure. Insa chiar mai mult, ei ne-au recomandat sa luam de la Graco, ca au pe consumer reports, cele mai bune cotari la siguranta. Acum nu zic ca nu sunt altele poate maibune ca Graco, dar noi am facut raportul calitate-pret si Graco au iesit cel mai bine la bugetul nostru.

Bias, eu am asigurare de la stat, adica pentru familie cu low income. Am ajuns la asta, pentru ca am aflat de bebe in timp ce eram in vacanta in Ro, si nu am mai apucat sa platim asigurare inainte, asa cum ne propusesem noi. Eu sunt multumita si cu asta, adica fata de cum as fi fost trata in Ro, aici pentru doctorita mea nici nu conteaza ce asigurare am eu. O sa incercam pentru bebe sa platim separat, pentru ca vrem totusi sa putem merge la un pediatru 'ca lumea', nu la spital comunitar.


36+

Bebica al nostru e
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1





Bianca, noi avem Medi-Cal pentru copii si am primit liste destul de lungi cu doctori ca sa ne alegem - de parca am fi stiut pe cine sa alegem . Am ales IEHP (probabil ca acolo nu este, pentru ca este specific county-ului nostru) si planul asta e mai bun decit Medi-Cal simplu. Deci ne-am ales ce pediatru am vrut. Eu personal am cautat sa aiba nume care sa nu fie nici indian, nici hispanic, nici extrem-oriental. Deh, piticuti mici de care nu scap eu prea usor. Asadar avem acum o pediatra americanca cu nume european. Cabinetul unde mergem e super si colaboreaza strins cu un mare spital de aici, de altfel chiar spitalul unde am nascut. Spitalul este bine cotat, iar doctorii de acolo (unde lucreaza si pediatra "noastra") de asemenea.

Deci stai linistita, ca nu vei ajunge la spitalul saracilor cu copilul.

Multe succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by bias

Buna fetelor ! si multumesc "madalina 78 " cea care m-a invitat aici.Vreau sa va spun ca sunt o aspiranta de bb dar sunt nou venita in america si sunt teribil de zapacita de atitea informatii, toate noi pentru mine.Sa va spun povestea mea.Nu sunt insarcinata dar vreau sa ma pregatesc cumva inca de pe acum.Numai sotul meu lucreaza asa ca e musai sa alegem calea cea mai ieftina in privinta asigurarii.Am inteles ca e mult mai bine daca iti faci asigurare inca inainte de a ramine insarcinata.Dar am inteles ca asigurarea asta se invirte undeva la 500-700 $ pe luna ,ceea ce e enorm pentru noi si iese din discutie.As putea oare sa merg la un comunity hospital,poate ma pot trece pe o asigurare de stat sau ceva ..nu stiu ..sfatuiti-ma voi ce ar trebui sa fac..uff..sunt asa de nedumerita si ne dorim asa de tare un copil...



Exista, cel putin in California, asigurare de stat pentru gravide, apoi si pentru copii. Nu trebuie sa mergi din timp, ci doar cind presupui ca esti deja gravida. Ei iti fac test de sarcina, apoi iti dau formularele de comppletat. Asta e tot. Este 100% gratuit.

Succes la...... incercari!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bias spune:

Sa inteleg ca nu am ce cauta la spital pina nu voi fi insarcinata ?
Cum se procedeaza ?Presupun ca exista un birou in cadrul spitalului unde se poate lamuri problema asigurarii?Cum se numeste exact ?Acopera toate perioada maternitatii cit si nasterea,chiar daca e vorba de cezariana ?Insa eu auzisem ca trebuie sa fi locuit cel putin de 3-5 ani in SUA ca sa te califici..ori noi abia am ajuns de citeva luni..si nici nu suntem veniti cu loteria..
Nici nu stiti cit ma bucur ca v-am gasit ..deja ma simt mult mai bine..va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by bias

Sa inteleg ca nu am ce cauta la spital pina nu voi fi insarcinata ?
Cum se procedeaza ?Presupun ca exista un birou in cadrul spitalului unde se poate lamuri problema asigurarii?Cum se numeste exact ?Acopera toate perioada maternitatii cit si nasterea,chiar daca e vorba de cezariana ?Insa eu auzisem ca trebuie sa fi locuit cel putin de 3-5 ani in SUA ca sa te califici..ori noi abia am ajuns de citeva luni..si nici nu suntem veniti cu loteria..
Nici nu stiti cit ma bucur ca v-am gasit ..deja ma simt mult mai bine..va pup !





Nu stiu cum e pe unde stai tu, dar aici Medi-Cal este pentru toti, chiar si pentru imigrantii ilegali. Mai bine plateste statul si pentru ei, decit sa aiba probleme de sanatate in populatie, care ar costa mai mult.

Medi-Cal acopera toata sarcina, nasterea si inca 3 luni dupa nastere. Copilul este "acoperit" pina la 19 ani. Acoperire insemnind absolut ce este necesar, fara nici o contributie financiara din partea ta.

Nu ai treaba cu spitalul oricum, la inceput. Trebuie sa mergi la un centru medical de stat, unde scrie clar ca se acorda asistenta prin Medi-Cal. Abia spre sfirsitul sarcinii vei face cunostinta cu spitalul unde urmeaza sa nasti. Pina atunci vizitele se fac la centrul respectiv sau la cabinetul/cabinetele doctorului pe care-l alegi tu de pe listele lor.

Obtinerea unei asigurari prin Medi-Cal nu interfera cu statutul tau aici, indiferent care ar fi acesta. Scrie acest lucru cu litere de-o schioapa la toate centrele unde poti aplica pentru Medi-Cal. Deci poti aplica pentru GC, pentru cetatenie, nu are nici o valoare negativa faptul ca ai avut/ai/vei avea Medi-Cal ca asigurare medicala unica a ta sau a cuiva din familie.

Mult succes si mai intreaba ce mai crezi ca vrei sa afli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

CamiMpupici pupici!!!

Nu mi a raspuns nimeni cu colicii aia... Au reusit americanii sa i combata???

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ca peste tot, exista si aici remedii impotriva unei colicute sau a tuturor colicilor. Cauta "Little Tummies" sau asa ceva. Este similar Sab-Simplex-ului din Ro. Si mai sint si altele, sint sigura, dar la noi au functionat astea si nu am mai avut nevoie de altele.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput