Mamici de noiembrie-decembrie 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

moni, ce bine ne face ca te te avem printre noi!! tu ne incurajezi tot timpul!! imi esti asa de draga!!
ma duc sa imi pap outzul (moni, parca asteptam confirmarea ta) si dupa aia ma pun inapoi in pat)!!
va pup


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

5 sapt +


http://bd.lilypie.com/EvCDp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

multumesc de urarile de bine venire !

Data de nastrere ar trebui sa fie 20 nov - adica Scorpion ca tati (inca 3 zile si era Sagetator ca mami).

De abia astept sa citesc toate paginile din urma (de cand astept), sa vad ce ma asteapta ca eu in afara de crampe (care au ramas de la FIV incoace ) nu am alte simptome.

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

yasmi, eu ce stiu zic tot (mai putin cand mi se zice sa nu zic la nimeni: secret) Si un pic ma bazez si pe logica mea. O fi buna o fi rea, oricum e o a 2-a parere pentru voi.

Monica 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Buna seara -dute dragi,
Am ajuns de o jumatate de ora de la medic ,sunt super fericita si bucuroasa.I-am reamintit de sarcina pierduta in noiembrie si incredibil dar si-a adus aminte ca plangeam:).Deci la echo transvaginal (asa se spune corect?:),nu m-a mai pus pe masa,zicea ca numai data viitoare,s-a vazut asa "sac ovular intrauterin,localizat fundic fara semne de decolare.Vezicula vitelina(nu inteleg ce scrie) +,embrion cu CM-5.2mm, ACE+ si uter si anexe de aspect normal."Nu prea pricep eu ce reprezinta datele astea dar sunt fericita ca i-am vazut inimioara cum palpaia.Va dati seama ce micut este si ii batea inima?Pfuu ca ma trec toate caldurile.Mi-a dat pt sustinere Duphaston cate 2 pe zi si Elevit.E bun Duphastonul asta?si ce rol are?Mi-a zis sa merg la medicul de fam sa de-a lista cu analize si el mi-a dat sa-mi la Galenus "serologia TORCH",asta am inteles eu ca pt toxo,rubeola si altele.Ai auzit ceva de Galenus ,Moni?El mi-a recomandat aceasta policlinica ca fiind cea mai moderna din TG Mures.AM si ras cu el ca il tot intrebam sigur e totul ok?cika nici soacra-mea nu ma intreaba de 3 ori acelasi lucru:))M-a reprogramat peste 6-7 saptamani,deci de la sf lui aprilie merg.A zis ca daca e ceva prb sa-l sun rapid pe el pe mobil.Sper sa fie totul in regula ca si pana acum.Va pup si bun venit noilor gravi.Fug cred si la somn ca-mi cade capul pe masa.Moni ca mi-ai tinut pumnii si a fost ok.Astept sa mergi si tu la el si eu deja ti=i tin de pe acum.
6+

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Buna seara dragele mele!
Se pare ca ne-am gasit aici toate mamicile panicoase de noiv.-dec.......dar......va dati seama ce bebei puternici o sa avem...scorpioni sau sagetatori..hi hi hi....
Moniland...multumesc penru lamuriri....
Mamici, va propun ceva.......atunci cand avem urmatorul control...fiecare sa-si intrebe medicul care ii supravegheza sarcina despre problemele pe care le discutam noi aici( scurge, intepaturi, stari de rau)...iar apoi sa posteze sfatul medicului....cred ca ar fii interesant se aflat parerea mai multor medici cu privire la aceeasi problema nu?.....ne ajuta pe noi mai mult..in procesul de intelegere a simtomelor din sarcina....SUNTETI DE ACORD???.....in final nu avem nimic de pierdut daca aflam mai multe pareri....

Cred ca stare noastra de panica este normala avand in vedere procesul prin care trecem...si cred...ca multe dintre noi suntem la prima sarcina.....deci......avem clementa!!!!
va pupacesc pe toate si sa ne ajute Dumnezeu sa ducem cu bine pana la capat"odissea sarcinii"!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Buna seara fetelor!

Monilad iti multumesc pt incurajari - mi-ai ridicat f tare azi moral cu replica ta!

Va sarut

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Moni ,uite intra aici ,am ramas uimita ca avem asa ceva in oras:)
www.galenus.ro Cred ca au si preturile pe masura:)

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Draga Moni, eu sper din tot sufletul sa trec cu bine de urmatoarele 3 saptamani si de sfintele Sarbatori de Paste sa merg la ai mei si sa le dau vestea.De fiecare data cand ma gandesc cat de fericit o sa fie tata zambesc instantaneu .Cu mama imi fac mai multe griji ,ea m-a tot batut la cap ca suntem prea tineri ,ca nu suntem casatoriti decat de doi ani ,ca sa lasam intai sa se mai sudeze relatia si apoi sa facem un bb.Mi-e cam frica sa nu ma amarasca, sa-mi strice bucuria.
Tusferi, tata de cand ma stiu a avut tendinta sa minimalizeze orice simptom cand era vb de mine .Intotdeauna zice ,lasa nu-i nimic ,nu ai nimic grav,o sa treaca .Si cu ovarele polichistice ,care mi-au amarat gandurile in ultimii 2 ani jumate de cand le-am descoperit a fost atat de optimist si increzator ca o sa fie bine ,ca nu imi venea sa il cred .Ziceam ca vrea doar sa ma linisteasaca ..si uite ca a avut dreptate ca o sa raman insarcinata fara prea multe tratamente ..Nu degeaba are peste 20 de ani de experienta.
Legat de inscrierea lui pe forum ,nu ar fi o idee rea ,numai ca tatal meu nu prea are timp de stat la calc ,si pe mess de abia daca il prind de doua ori pe saptamana .Si cu forumurile nu prea are experienta ...Poate il invat eu ..depinde sa il prind in toane bune
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Super, Mina. Felicitari pentru puiutul din burtica cu inimioara lui care palpaie.
Galenus e super misto. E un spital privat, au un laborator care iti face cel mai repede analiza din oras. Iar valorile lor de referinta sunt cele ca la synevo. Probabil cu aceeasi aparatura si kit-uri lucreaza.
Faptul ca embrionasul e localizat fundic asta e foarte bine ca normal in fundul uterului ar trebui sa se implanteze. Duphastonul e un fel de utrogenstan de care poate tot citesti ca scriem. E un fel de progesteron care ajuta la sustinerea sarcinii.
Eu ma duc in we la Cj la primul eco. Ca asa i-am promis dr. de acolo ca-l vedem impreuna prima data.


Monica 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mina, la preturi pot sa-ti zic ca sunt usor mai mari, dar nu cu mult. Si merita tot confortul. Fetele de la laborator sunt super dragute. Si daca vrei o analiza mai repede iti dau rezultatul in aceeasi zi. De ex. un beta-hcg este 40 ron. Un estradiol sau progesteron (analiza de hormon) 30 ron. Dar poate iti da medicul de familie trimitere si poate ai reducere sau chiar gratuitati.

Monica 5+

Mergi la inceput