Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by carla2005
...mai fratilor eu dabea imi revin dintr-una si dau in alta ...sotul nici la stiri nu ma mai lasa sa ma uit ca astia dau mereu cate ceva socant de nu mai dorm cateva nopt...eram eu dusa si inainte dar acuma sunt irecuperabila




...aproape ca m-ai descris pe mine...,eu chiar ca sint irecuperabila...,de vreo saptamina am o stare groaznica...,am aflat de moartea cuiva...si ma sperii si de umbra mea...,pling la orice ,sint exagerat de sensibila...si incerc pe cit pot sa evit orice lucru care m-ar putea intrista...,mi-e teama sa nu am probleme cu laptele de la stresul asta...,cind vine noaptea...,m-apuca groaza...,cind am dat s avad poza ,am plins intr-o secunda...,am plins la povestea Kokorinei...,azi am pus capac la toate am plins la "schimb de mame"...,deci eu nu cred ca mai am scapare...

VirstaCrinuta, 1, 2, 3, 4 5

Poze Dandusa
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Cei mai frumosi fulgi de nea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

angi_m sa-mi spui cum a fost, off m-ai desumflat total, in 4luni nu i-a trecut? In ce consta mai exact operatia asta de desfundare a canalului lacrimal ca stiu pe cineva care a stat o saptamana cu copilu internata?

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

poze Alexuta



"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dandusa

quote:
Originally posted by carla2005
...mai fratilor eu dabea imi revin dintr-una si dau in alta ...sotul nici la stiri nu ma mai lasa sa ma uit ca astia dau mereu cate ceva socant de nu mai dorm cateva nopt...eram eu dusa si inainte dar acuma sunt irecuperabila




...aproape ca m-ai descris pe mine...,eu chiar ca sint irecuperabila...,de vreo saptamina am o stare groaznica...,am aflat de moartea cuiva...si ma sperii si de umbra mea...,pling la orice ,sint exagerat de sensibila...si incerc pe cit pot sa evit orice lucru care m-ar putea intrista...,mi-e teama sa nu am probleme cu laptele de la stresul asta...,cind vine noaptea...,m-apuca groaza...,cind am dat s avad poza ,am plins intr-o secunda...,am plins la povestea Kokorinei...,azi am pus capac la toate am plins la "schimb de mame"...,deci eu nu cred ca mai am scapare...

VirstaCrinuta, 1, 2, 3, 4 5

Poze Dandusa
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Cei mai frumosi fulgi de nea




dandusica, tu care esti optimista forumului si care descretesti fruntile la toti? e din cauza Crinutei ca nu mai mananca asa ca inainte? Te consoleaza daca iti spun ca aproape de 3 luni si eu am avut scadere la productia de lapte, am baut ceai, m-am odihnit, am incercat sa ma detasez de lucrurile rele si mi-am revenit? NU am mai povestit aici ca nu voiam sa dau si la fete din angoasele mele! Te rog sa lasi mortii cu mortii si vii cu vii chiar dac suna un pic mai dur..gandeste-te la fata..in primul rand..uitesa vina lapticul la Crinuta ! Stii..ca in Jack si Vreju de Fasole..pasarea facea oua pe acorduri de harpa!

desiree si bebe Octavian

pozici puiul meu;

varsta Octavian;
slideshow fulguletz;
Ploaie de stele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna , dragele mele!!!
Am revenit! Nu am apucat sa citesc decat aceste 3 paginutze din cap. nou.
Asiza, ai dreptate, de vineri am net-ul, dar a fost week-end... stat cu tati,cu puiul, dragalit, uitat de fetele mele dragi! Am citit articolul trimis de Danita, multumim . Bagat la cutiutza! Oana,am vazut pozele, dar ce ma mai enervezi!!!Ai slabit atat de muuuult, se vede ca nu e numai teorie, daca alaptezi dai jos mai repede kg luate in sarcina. Barvo tie pentru silueta redobandita si mai ales pentru alaptat!!! Frumoasa famile ai, sa va bucurati unii de altii toata viata! iar cu gradina botanica... m-ai facut nostalgica rau de tot, studentie, plimabari luuungi cu un fost coleg de facultate, de grupa chiar, sotul meu, hi, hi!!
Danutz, bravo voua, grasunel Rares al tau, sa creasca mare si sanatos! Sa stii ca la noi vine pediatra des, asa ca am facut si un mic control de 3 luni: cantarit, masurat, controlat fontanela, chestiutzele masculine, daca ma-ntelegi, ascultat plamani, inimioara, uitat in gat, ridicat de manutze, picioruse, alte cele, verificat reflexe cu ciocanel, si cam atat... cred. Am vazut si pozele cu Rares, e tare frumusel micutzul! Chiar asa ar trebui sa-i cumpar si eu lui David sac de dormit ca mereu se descopera si ma trezesc de n ori pe noapte sa-l invelesc. E practic sacul vostru, ii place baietelului tau? dar cu leaganul cum e? Nu-si doreste sa stea mereu in el sau sa fie mereu leganat?? Ca ma bate si pe mine gandul, dar mi-e teama ca pe urma va trebui sa-l leagan in orice imprejurare.
Deny, bine ai revenit!!! sa-ti traiasca mititica rasfatzata!! Dar puiutzul surorii tale e bine, sanatos?Parca retin ca ati nascut la o zi distanta, nu?
Carla, si David are 6 mese pe zi, si ce daca? Nu vad nimic rau in asta, stai calma! Apoi cu ochisorul nu te stresa, stii ca ne-a povestit Dia despre Oana, a facut interventia,a durat f. putin, totul a mers f.f.f bine. Avem si noi aceeasi problema, e destul de frecventa dupa cum vad, o sa fie bine si pt. Alexandra si pt. puiul meu, si pentru toti bebeii care au problema asta. Am schimbat si noi Milumil pe Topfer, David il bea bine, face si el de doua ori kaki pe zi.
Angi, am vazut si eu poza cu baietelul infometat, m-a impresionat profund. Nu ma mir deloc ca s-a sinucis fotgraful, cum a putut rezista sa-l fotografieze si sa plece??? Si de un animalutz ti-e mila si-l duci acasa, dar de un biet copil??? Doamneeeeee, m-am ingrozit!
Dandusaaaaaa, nu se poate , fata draga, lipsesc putintel si te gasesc trista... Imi pare rau pentru vestile rele care te-au impresionat, dar fii barbata, ne-ai obisnuit cu un tonus bun, optimist! Hai, fruntea sus! Uite ce frumoasa e Crinutza si cum iti zambeste, chiar si in somn, nu o vezi?? mult fetele dragi!

David are trei luni
ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Mi-e dor de voiiiiiiiiiii!!!!!
A fost super la botez. Nu am apucat sa citesc din urma, dar stiu ca v-ati gandit la noi. Si Asiza mi-a tranmis urarile voastre....
Maine sper sa gasesc timp sa pun poze.
Luchitza a fost cuminte, la chef a fost super dulce. Eu sint tare fericita. Au venit sefii mei care chiar daca nu au inteles o iota din slujba au fost ACOLO!
Pe Denis de Asiza il stiau deja din poze si au fost chiar draguti ca au venit sa ii salute....
Va pupicesc si dupa ce pleaca si parintii mei redevin activa.. Acuma imi petrec timpul cu ei...
Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panaa spune:


O PRIMAVARA PLINA DE FLORI SI PARFUMATA SA AVETI!!!!FELICITARI TUTUROR MAMICILOR CARE ANUL ACESTA ESTE PRIMUL IN CARE DE 8 MARTIE AU FOST SARBATORITE IN PRIMUL RAND CA MAMICA SI APOI CA FEMEIE!!!
PENTRU TOATE FORUMISTELE SI BEBEII!!!

dianocica pentru ca nu ne-ai uitat!!!

intru si eu dupa mai bine de o luna.....deh, datoria ma cheama..... pentru a-mi face REintrarea in grupul mamicilor de fulguletzi....tre'sa spun despre noi ca suntem bine. am avut destule momente de cumpana..dar le-am facut fatza cu brio... ana este bine, are aproape 6.700 gr....a facut niste falcutze...de nu i se mai vede nasul dintr-o parte iar din fatza...urechile par afundate.....este SUPERBA!!! asa cum a catalogat-o si o pediatra care a venit s-o vada atunci cand eram disperata ca are rosu in gat......nebuna mama, ca fiica este sanatoasa!!! am fost laudate ca suntem superbe pt 3 luni si un pic (la aceea data) si am primit incurajari sa o tinem tot asa!!!

IMI ERA TARE DOR DE VOI, dar mai presus de orice este ana, asa ca m-am dedicat intru'totul ei! am avut cateva tentative sa intru pe forum....dar, ana nu doarme mai deloc ziua, nu o pot lasa jos din brate daca nu stau langa ea si o intretin (cantat, vorbit, maimutzarit...)..... iar sa ii dau sa pape stand la calc asa cum faceam inainte...nu ii mai place....asta este.....

noi, la aproape 4 luni suntem foarte vioaie, dam din maini si din picioare de parca suntem la cursuri INTENSIVE de fitness, tipam fooooarte tare (cred ca ne place cum suna, desi la inceput se speria de cum tipa), avem o productie record de balutze, NU MAI VOMITAM, acum doar REGURGITAM!!! n-am scapat inca de "bufnitul" pe nas, ne mai "pocneste" cateodata o portie ba de lapte, ba de saliva......de face mama infarct si nu alta......ne ridicam in poponeatza cu ajutor, ne rotim de la N la S in pat...ne jucam cu jucariile, vorbim cu ele, apucam tot ce ne cade in manutze si..... direct in gura cu ele...., radem in hohote, mai ales cand mami se fatzaie imbracata in costumul evei prin fatza noastra......cand tzopaie sus-jos.....suntem fete mari, ce mai......

hai ca m-am intins.....nu vreau sa va plictisesc asa din prima......am atatea sa va intreb....probabil ca sunt teme deja discutate.....deh, cine pleaca la plimbare......recuperam noi cumva.....

NOAPTE BUNA!!!!

Mirela Ana Mihaela 20.11.2006
poze ana mihaela

varsta anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

buna seara,buna seara....terminat treaba..venit la voi!!!
dandusaaaaa! trebuie sa te scot la plimbarica sa te scoatem din starea asta!!!
carla si roxana2006,de ce ati schimbat laptele,care au fost motivele?bine,bine ..6,7 mese pe zi dar de cati ml?eu cu problema mea cu ml.....stiu de la o pediatra ca ml ce tb mancati zilnic se calc dupa urmatoarea formula kg/100 PLUS 200.EX un copil de 5,200kg mananca 720 ml de lapte pe zi.ati auzit ceva de asta?
azi am incercat trucul cu invelit imediat dupa baie,a mers ,sper sa nu fi fost o coincidenta!e adevarat ca era si tati si ne-a ajutat.de obicei sunt singura la baie.
si fetita mea se chinuie pe zi sa doarma si nereusind evident ca e smiorcaita.eu mereu trag aer in piept si imi spun k o sa se faca mare si o sa treaca si astea!!!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

hai ma asizulechear nu tii la glume
ce suntem la gradinita am zis in gluma

MAMICA FERICITA DE MARIO GABRIEL
(31.10.2006)


poze bebita Mario Gabriel

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">
cei mai frumosi fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna seara, am ajuns in sfarsit in fata calculatorului. A fost o zi frumoasa dar obositoare, sper sa apuc sa va arat poze cu lighioanele cu care ne-am delectat privirile azi. Era cat pe aci sa ne delectam si burtile cu niste greieri care erau serviti la pavilionul educational, dar sotul a hotarat ca inca nu suntem chiar atat de disperati.
Asadar pozele se incarca si in timpul asta eu va mai scriu.
In primul rand va multumesc pentru ca m-ati linistit in legatura cu greva lui Cristinel, citeam mesaj dupa mesaj si ma simteam tot mai incurajata. Asa ca astept cu rabdare sa isi revina, chiar daca asta va insemna vorbarie non-stop. Azi a fost minunat la plimbare, a dormit, apoi a stat si treaz, a zambit, a facut caca... si chiar a tras niste oftaturi ganguritoare, cat sa nu ma mai panichez eu din nou.
Am vazut multe poze cu fulguleti frumosi si ma mandresc ca pe unii ii stiu deja, probabil ca mamicile lor pun poze mai des.
asiza, pozele tale sunt in acelasi spirit cu cele pe care le-am facut eu azi. Tu natura, eu natura, diferenta e ca tu primavara eu tot iarna, tu vegetale, eu animale. M-am plimbat si eu prin gradina botanica din Cluj. Acum e randul tau sa te plimbi prin gradina zoologica din Toronto . Pe cand?
Cristi are in general 7 mese pe zi si suge inca de la un singur san. Ce e nou la noi e ca la unele mese parca suge mai mult decat clasicele 5 minute. Inca nu ma musca, dar imi amintesc cu parul maciuca experientele de genul asta cu Roxana...! N-au fost multe, dar imi voi aminti de ele o viata intreaga.
La 3 luni este un puseu de crestere si probabil ca Denis isi pregateste o productie crescuta de lapte. Insa ce face Cristi in cazul asta? Ia sa ii citesc si lui maine teoria.

dianocica, iar ai aparut cu bratul plin de flori ... unde sa le mai pun, hai ca golesc borcanul de castraveti si pun florile, ca e pacat de ele...
Imi face si mie Cristi faze din astea cu rasu'-plansu'. Acum sunt cu gura la urechi de rasul lui, acum raman cu zambetul spart cand incepe sa planga. Insa inteleg ca la voi a fost mai serioasa treaba azi. Cristi incepe sa planga cand e obosit si nu se poate linisti si atunci hop ii bag suzeta si se linisteste in cateva secunde. Persevereaza si tu, poate reusesti. Nici sa il tii in brate nu e rau daca plange, dar chestia cu adormitul in brate e delicata rau, mai lucreaza la ea ca pentru binele vostru o faci. Uite iti trimit de aici putere

Yagmur, sa va fie botezul intr-un ceas bun si sa iti traiasca si infloreasca micutul crestin!

Am terminat de incarcat pozele. Daca n-ati mai fost de mult la gradina zoologica si va era dor, aruncati o privire aici. Nu sunt poze spectaculoase pentru ca fiind iarna nu toate animalele erau expuse, dar cate o gorila, cate un leu tot s-au mai gasit. Am vazut un piton... mama, mama, cred ca avea vreo 5 metri. N-am putut sa-l fotografiez, dar era o chestie imensa. Si flamanda, cred, ca era tare vioi si isi tot scotea limba sa adulmece prada.

V-am lasat si ne vedem maine ca acum pic de somn.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

de povestea kokorinei nu mai zic ...ca iara m-am jelit!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

poze Alexuta



"Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur."

Mergi la inceput