Mamici de martie-aprilie 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Felicitari Aurasa! Sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi si papaciosi! Te pupam si te asteptam printre noi cat mai rapid!

Ela in 37s+5z cu Thea Ioana

AMR pana la Ziua Cea Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Asa, fetelor welcome back
Roxanici, cit as fi vrut sa nu trisez si sa nasc cind trebuie...stii doar cit eram de intrigata de programarea fetelor la cezariana. Asta e, daca "bondarul" ( apropos ti-ai adus aminte bine, Lucas Nicolas) nu vrea si nu vrea sa se intoarca, tre sa fac cum vrea el.
O sa-ti dau tie telefon sa-ti spun ce si cum luni.Nu stiu inca daca au net acolo,vad maine.
Eu nu am emotii deocamdata, mi-era frica sa nu ma apuce inainte cind am citit de Aurasa, ca nu am chef de cezariana de urgenta. In rest , parca nici nu realizez.Inca nu-mi fac planuri ca cine stie...
Mihaelaa, chiar harnica,sa nu obosesti prea tare totusi. Pe mine nu mai mai tin picioarele nici sa stau in picioare cit sa spal vasele. Poate treci si pe la mine o tura.
Va mai spun maine ce-mi spune doctorul.
Va pup, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Aurasa felicitari si sa va intoarceti sanatosi acasa amandoi cat mai repede

Mihaelaa ma bucur ca sotul tau nu o sa mai plece si nu o sa mai fii stresata ca nu o sa fie cu tine atunci cand va veni momentul....sa intelegem ca vreo trei zile o sa fii invoita de pe forum

Eu am reusit in sfarsit sa mananc acum mucenici...am fost si am cumparat din aia moldovenesti am gasit gata facuti si din ceilalti ii am pe foc...pe aici pe aproape nu am gasit si a trebuit sa astept sotiunea sa vina acasa si sa mergem la cumparaturi...sunt putin cam franta ca dupa o tura de supermarket am avut o surpirza cand am ajuns acasa....nu mergea liftul si stam la 6...am urcat cu greu dar destul de repede ca faceam pe mine...acum mi-am revenit dar gafaiam de mama focului

Hai ca va las ..va spun noapte buna si sa pun niste majorete la lucru pentru noaptea asta, nu se stie niciodata


Diana 34+ cu RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna fetelor,


Eu m-am intors din calatoria cu serviciul din Anglia si surpriza AURASA a nascut azi.
Tocmai ma intalnisem cu ea pe 1 martie la doctor la CMU.Si eu stiam ca era programata la cezariana pe 12 martie, dar o sa ne zica ea de ce bebe s-a grabit.
In rest eu si bbe suntem in saptamana 34, ne simtim bine, iar in privinta zborului am tras concluzia ca i-a placut din moment ce nici nu am simtit-o miscand in timpul zborului.
Felicitari si celorlalte mamici si ma bucur ca deja citesc despre nasterile lor si depre primele zile ale bebeilor lor.
Mai am un pic de recuperat din urma cu cititul dar am vazut ca a nascut Aurasa.
Felicitari in continuare si multa sanatate si putere pentru refacere rapida.

Camitu +34s Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Felicitari Aurasa sa-ti traiasca micul Lucas sa fie sanatos si sa aiba o viata dulce si frumoasa!

In seara asta am avut ceva contractii,vad ca acum s-au oprit,oare sa se adevereasca visul Ioanei si eu sa nasc inaintea ei?

Mi-a fost si rau si am stat o tura cu capul in WC dar acu' mi-am revenit,am mancat un nenorocit de cremvusti cu pofta.

Roxanici de ce n-ai zis mama ca voiai mucenici moldovenesti ca eu am facut destui,imi faceam drum pana la tine .Serios acum,daca eram vecine iti aduceam eu.

Hai sa pun fetele la treaba (poate ma gaseste tocmai pe mine in noaptea asta )



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 38+ Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Andra, pe bebelul Aurasei il cheama Alexandru si pe al Ammei il va chema Lucas.

Rebiana 36+ Luca Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Felicitarile mele, Aurasa, sa-ti traisca baietelul si sa fiti sanatosi. iti doresc sa te intorci curand si cu bine acasa si asteptam detalii si poze!

De asemenea, multa bafta fetelor care asteapta sa nasca, o sa va fac si eu galerie din umbra. Curaj, trece repede si nimic nu se compara cu sentimentele care te inunda ca noua mamica!

Noi suntem bine, avem 9 zile deja si papam tot mai bine. A fost destul de greu primele zile, ca nu aveam suficient colostru si Sophia nu avea nici destula forta sa "extraga". Asa ca ne-am chinuit putin, am folosit pompa si i-am dat ce mulgeam cu biberonul. Contrar parerilor auzite, fetita mea nu are probleme sa treaca de la biberon la san si invers, asa ca am putut sa o pacalesc asa fara prea mari probleme. Am facut si putin icter, care deja e in retragere, si asta ne-a facut si cam somnoroase si lenese la supt. Insa de doua zile mi-a venit laptele adevarat si, pe langa sani imensi, am acum suficient sa o hranesc bine pe bebelusa, incat sa fie linistita si multumita. Avem program destul de bun, mancam la fiecare 3 ore si dupa dormim bine. M-am obisnuit f repede si cu nesomnul (si asa nu dormeam eu prea mult inainte), si nu mi-e greu deloc. Cum am lapte acum chiar foarte mult, de ma dor , folosesc in continuare pompa si diferenta o congelez. Apopos de pompa, sa stiti fetelor ca cea mai proasta investitie a fost pompa manuala... Mori langa ea pana scoti cativa ml, foarte ineficienta. Merge asa, doar de forta majora sau ocazional, dar eu una am trimis sotul de a doua zi dupa ce am ajuns acasa sa cumpere una electrica. Bineinteles ca rezultatele nu se compara - muls rapid, eficient si fara dureri de mana. Am cumparat de la Medela, cea mai simpla, si sunt f multumita.

Vreau sa va raspund si la intrebarea despre kg pierdute la nastere: eu am plecat in sarcina de la 61 kg (la 1.70 m) si am luat in total 13 kg (deci am ajuns la 74). Acum la o saptamana dupa nastere am 66 kg, dintre care precis macar un kg sunt sanii. Burta mi s-a retras asa de bine de nu-mi vine sa cred, o sa fac zilele astea o poza sa vedeti. Incap in majoritatea pantalonilor de dinainte, si sunt sigura ca alaptand in continuare o sa ajung cel putin la greutatea initiala.

Va las acum cu bine, ma intorc la comoara mea. Bafta inca o data celor care urmeaza sa nasca!

Pe curand,
Cristina, mamica de Sophia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

neata burtici si mamici

eu una vad ca mi-am facut program de trezit la 5
mai am atat de putin si deja am intrat in focuri, sa las totul ok acasa, sa aiba Silviu tot ce ii trebuie, sa fie curat de parca plec pt 10 ani nu 3-4 zile
la treaba cu fetele poate apar bebelusi surpriza, iar ele in ultima perioada cam lenese [majoreta ]

Alexa38+ Ana Deliasi Silviu Ionut( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza fetele....am avut o seara proasta rau...am avut contractii de am crezut ca o sa nasc...m-a durut burtik rau de abia am putut sa adorm...si va dati seama ca am intrat in panik ca plangeam si k muream de frik sa nu pateasca bebe ceva....si acum sunt la fel de nelinistita si agitata...abia a mai reusit sotul aseara sa ma linisteasca, se ruga de mine sa nu mai plang k sa se linisteasca si bebe...azi nici nu a miscat si deja am inceput sa intru iar in panik,nu imi trec prin cap decat ganduri rele....nu mai pot!nu mai vreau sa ma mai doara nimik,dak pateste bb ceva eu mooorrrr....

Gata k m-am plans destul si va deprim si pe voi!imi pare rau k v-am zis toate astea dar macar voi ma mai intelegeti...

Mady 32 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Mady, calmeazate iubita, ia o nospa daca mai ai contractii sau suna doctorul , in caz ca vrei sa stai si mai linistita mergi si la un control
nu mai plange si nu te mai stresa, starile si trairile noastre se transmit la bebe
e normal sa nu fi miscat inca de dimineata, gandestete la efortul pe care l-a epus in burtica azinoapte fiindd agitat, se odihneste si el
mii de pupici pt tine si incearca sa te linistesti, ai sa vezi totul va fi bine


Alexa38+ Ana Deliasi Silviu Ionut( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput