Mamici de martie-aprilie 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua la burtici si la mamici!

Multumim mult mamicilor care isi fac timp sa intre pe forum si sa ne impartaseasca din experienta lor....evident ca noi vrem si mai mult asa ca le asteptam cu mai multe detalii

Io azi am fost sa-mi rezolv cu hirtia la reumatolg...ceea ce am si facut si acum m-am linistit...si pentru ca tot eram la spital am facut si eco ca nu mai aveam rabdare pina luni.
Bebe e bine, tot, acum are 2090 gr., nu si-a schimbat pozitia..adica e in prezentatie craniana...gata de start...ceea ce ma ingrijoreaza pe mine e faza cu colul care e scurtat si intredeschis...ca sa nu va mai spun ca amm niste dureri pe jos de nu mai inteleg nimik...cum ma ridic din pat ba ma apasa...asa o presiune, ba ma inteapa...ba am contractii...si tot asa...hai ca v-am zapacit...bine ca bebelina e bne...ca restu` numai conteaza.

Va pupic
roxygeo 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Aaaaaaa apropo de kg. au am lasat la maternitate 11 kg. Am ajuns acolo cu 90 si am venit acasa cu 79. Acum mananc ca o sparta..dar la foitul prin jurul fetei cred ca se vor mai duce cateva
Fetitza mea e de nota 10 doarme 3 ore si apoi ananca..e tare cumintica..iar noaptea ma trezeste 1 data sa pape..dar dimineatza e smechera in jur de 6 nu mai vrea in patutz vrea cu mami si cu tati ...is smecheri cu diploma cei mici
Pupici la toate
Paula mamica fericita de Eliana Ioana

Am mai pus poze in albumul cu bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Am primit un mesaj de la AURASA: "Bb Alexandru s-a nascut azi la 12:10, 3000 g si 49 cm. Suntem k amandoi."

FELICITARI PENTRU BEBEL AURA! SA-TI DEA DUMNEZEU SANATATE SI TIE SI LUI SI REFACERE CAT MAI RAPIDA!!! BEBE ALEXANDRU SA AIBA PARTE DE SANATATE, NOROC SI VIATA LUNGA!

Rebiana 36+ Luca Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Aurasa felicitari si multa sanatate tie si la bb!!!

Fetelor, am fost la un ecograf care m-a bagat in ceata rau de tot.
Rezultatul de la titrarea pentru anticorpi (eu am rh negativ) nu am reusit sa il iau pentru ca am ajuns prea tarziu, am sa merg luni.
La ecograf copila mea are dimensiuni de virste gestationale diferite, adica are bpd (diametru capsor) 87 mm corespunzator varstei de 34 s si 6 zile, are femurul de 6.3 cm corespunzator varstei de 32 s si 6 zile (asta ar fi si varsta reala a sarcinii mele) si are circumferinta abdominala de 26 cm, corespunzator unei varste de 30 s si 1 zi!!!

Nu stiu ce sa mai cred, ori nu vede dr bine, ori .... O fi vreo problema? Parca stiam ca daca apare afectarea fatului la rh negativ creste burtica in volum, nu capsorul, iar la noi e invers. Adica se poate chiar asa o diferenta intre capsor si burtica?
Greutate cica are 2,5 Kg grasuna iar gradul de maturatie al placentei e de I/II.
Luni dupa ce iau rezultatul la titrare cred ca ma duc la inca un ecograf la alt medic, macar sa ma linistesc.
Voi mai stiti ce dimensiuni avea bb la varsta asta?

Diana 32+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Aurasa felicitari, refacere rapida

bb Alexandru bine ai venit pe lume sa fi sanatos si fericit

Alexa38+ Ana Deliasi Silviu Ionut( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Gabdyd - nu te ingrijora...si io sunt cu RH negativ, si pina acum nu mi-au aparut anticorpi, iar la ecograf, cind am fost azi si nu numai nu mi-au iesit niciodata aceleasi dimensiuni, iar dr-ul mi-a explicat ca se face o medie intre aceste valori si se da virsta gestationala...apropo si a mea e "capoasa", mai ales ca in aceasta perioada se dezvolta mai mult capul si apoi celelalte organe. Dar daca tu nu ai incredere in ecograful respectiv, sau in dr. mai fati una in alta parte si intreaba exact.

Aurasa..multi pupici si multa sanatate alaturi de bebelinul tau

apropo am pus si io citeva pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Felicitari , Aurasa!!!
Bebe Alexandru, sa fii sanatos, fericit si norocos.
Am emotii, aurasa trebuia sa nasca cu cezariana luni, ce s-a intimplat de a nascut azi? Si eu am programata cezarianaa luni. Rebiana , stii alte detalii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Mihaela, Roxanici voi ne-ati lasat de izbeliste? Sunteti ok? Cum va simtiti ca noi va simtim lipsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Gabyd si eu zic sa nu-ti faci probleme.M-am uitat pe ecografia mea si am aceleasi masuratori pentru 32 saptamani. Nu mai stiu care-i site-ul ala cu masuratori, dar daca e intre limite e ok. La al meu era burtica mai mare un pic, da' io-mi faceam probleme ca e prea mare (30). Nu sunt toti la fel. Stai linistita ca nu-i nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Roxygeo mersi pentru incurajare, uitandu-ma la masuratorile printesei celei mari am constatat ca nici la ea nu erau corelate. Pe vremea aia nici nu obisnuiau sa treaca pe bultinul de analiza circumferinta abdominala. Sper ca totul e in regula, m-au pus pe ganduri diferentele astea. Am sa vad luni rezultatul de la titrare.

Fetelor, exista vreo varsta maxima pana la care se poate face ecograf 3d? Am inteles ca daca nu mai e lichid suficient nu se vede bine si il faci degeaba. Eu as fi vrut sa fac unul dar cei de aici spun ca e prea tarziu la 33 s.


Diana 32+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput