prolactina la peste 1000!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Oh Doamne Doly, si ma intrebam ce e cu tine. Cine ti-a recomandat Pregnyl si de ce? Cu prolactina ce mai e? Stai sa vezi la mine maine vesti proaste cu prolactina.
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly. Pregnyl nu este injectia aceea care ar trebuie sa ajute la desprinderea folicului? Are legatura si cu dezvoltarea lui sau a lor? Eu alteceva am inteles de la fetele care fac stimulare. IN orice caz eu spun ca dr tau este de vina.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Doly,

cine a ajuns de la 2 la 6cm? Cate unitati de Pregnyl ai facut? Eu am facut 5000 si n-am avut nimic. Ai vorbit cu dr? Ce ti-a spus? Acum cum te simti?

Te pup
Tia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Am ajuns sa va scriu din nou. Am tras o sperietura pe cinste. Am fost la un pas mic de internare.Diagnostic:Reactie de hiperstimulare ovariana dupa 1f. pregnyl de 5000.A iesit urat de tot. Dupa cum v-am mai zis dureri asa mari nu am avut de cand mama m-o adus pe lume.Doctorul mi-a recomandat pregnyl caci are si caracteristici de stimulare, si asta pt ca eu nu suportam clostylbegitul.Ca la urma urmei, sa-si de-a seama medicul ca eu fac la orice medicament reactii nasoale. Mie trebuie sa-mi prescrie orice la jumatate de norma. Sa nu va zic cum am facut de la amoxicilina: gretzuri, varsaturi....a trebuit sa intrerup si tratamentul cu antibiotic. In concluzie, toate imi sunt prea puternice. Cresterea de la 2 la 6 cm, medicul s-a exprimat referitor la ovar. Ca in urma stimularii trebuia sa creasca cel mult 2 cm(si asta dupa 3 fiole) si la mine dupa 1 fiola a crescut de 6 cm. mai mult decat atat, s-a modificat si pozitia lui...a luat-o incet spre centru. In cele din urma, important este ca mi-am revenit.Am fost foarte ascultatoare, am stat la pat 3 zile, si azi nu mai pot, abia astept sa-mi faca eco, deseara. Cat despre medic, Crinutza, nu-mi tare permit sa-l schimb ca de aici de unde sunt eu...mai greu sa gasesti unul mai de Doamne ajuta.El este cam singurul care are rezultate bune la cuplurile cu infertilitate.Poate , daca nu voi vedea nici un rezultat, am sa merg la Cluj.Dar pt asta imi trebuie un concediu intreg sa fac toate analizele posibile. Totusi, clujul e centru universitar si sunt oameni care se stiu acolo.
Cam asta a fost week-endul meu.Acum ma simt mult mai bine .Maine am sa va scriu ce s-a intamplat la eco.Daca aveti alte intrebari, nu ezitati.
daca nu gasiti pregnyl vi-l trimit pe al meu. Mai am 2 fiole.Poate unora dintre voi ii va folosi. Eu sigur nu-l mai utilizez cat traiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetele, am primit rezultatul de la prolactina si culmea, e normal. Nu mai inteleg nimic. Anul trecut era foarte mare si nu am facut nici un tratement medicamentos. Voi ce spuneti?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Doly..nu te supara pe mine....

Dar...am vorbit si cu teo si cu dr meu...Pregnyl-ul nu are influenta asupra cresterii folicului sau ovarului sau mai stiu eu ce..stimularea pe care el o face e cea de ovulatie artificiala..el hraneste si creste endometrul, corpul galben in schimb.

S-ar putea sa fie vorba de altceva...ce ai mai luat in afara de Pregnyl...? sau poate ai alergie la gonatropina umana..

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Anis, nu ma supar, cum sa ma supar. Pt aia si vorbesc cu voi ca am impresia ca sunt prostita de-a binelea. Am mai vorbit cu unii altii si eu intre timp si incet imi dau seama ca prioritatea nr. 1 este sa-mi schimb medicul. Ma ameteste cu explicatii puerile si-mi face impresia ca aplica un standard pt toate femeile, fara sa le mai faca niste analize mai complexe. Uite, eu iau cate 1 tableta seara(ca atat pot duce) de bromcriptin impotriva prolactinei crescute si atat.Pregnyl mi l-a dat, habar nu am de ce.El zice pt stimulare ovariana, dar nu mi-a iesit cum ca nu as ovula, si nici eco monitorizare nu am facut sa vad daca ovulez sau nu. Mi-a dat acolo ca doar, doar s-a prinde bebe.Credeti-ma sunt cu nod in gat de suparare ca nu stiu incotro sa o apuc. pentru moment m-am oprit din tot(mai putin tratamentul pt prolactina, ca aia mi-a iesit la laborator, deci e sigur) si incerc sa-mi revin, intai de toate psihic. Apoi mai incolo mai vad eu.Astept sa-mi mai scrii ce parere ai....
Crinuta ce ma bucur pt tine. Esti o adevarata invingatoare. Si eu ma gandesc sa vad peste o luna daca se schimba ceva la mine. Dar ai luat ceaiuri tot timpul sau cum e posibil sa-ti scada asa pur si simplu? Nu stiu care din fete zicea ca ar fi posibil sa creasca si de la stres, ca daca e asa, la mine in loc sa scada, creste cu siguranta la cate am patimit acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Anis, nu ma supar, cum sa ma supar. Pt aia si vorbesc cu voi ca am impresia ca sunt prostita de-a binelea. Am mai vorbit cu unii altii si eu intre timp si incet imi dau seama ca prioritatea nr. 1 este sa-mi schimb medicul. Ma ameteste cu explicatii puerile si-mi face impresia ca aplica un standard pt toate femeile, fara sa le mai faca niste analize mai complexe. Uite, eu iau cate 1 tableta seara(ca atat pot duce) de bromcriptin impotriva prolactinei crescute si atat.Pregnyl mi l-a dat, habar nu am de ce.El zice pt stimulare ovariana, dar nu mi-a iesit cum ca nu as ovula, si nici eco monitorizare nu am facut sa vad daca ovulez sau nu. Mi-a dat acolo ca doar, doar s-a prinde bebe.Credeti-ma sunt cu nod in gat de suparare ca nu stiu incotro sa o apuc. pentru moment m-am oprit din tot(mai putin tratamentul pt prolactina, ca aia mi-a iesit la laborator, deci e sigur) si incerc sa-mi revin, intai de toate psihic. Apoi mai incolo mai vad eu.Astept sa-mi mai scrii ce parere ai....
Crinuta ce ma bucur pt tine. Esti o adevarata invingatoare. Si eu ma gandesc sa vad peste o luna daca se schimba ceva la mine. Dar ai luat ceaiuri tot timpul sau cum e posibil sa-ti scada asa pur si simplu? Nu stiu care din fete zicea ca ar fi posibil sa creasca si de la stres, ca daca e asa, la mine in loc sa scada, creste cu siguranta la cate am patimit acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly, nu am baut decat o luna ceaiuri si nu regulat. Nici eu nu imi explic, dar asta e. Sa vedem pe viitor ce alte probleme mai apar.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Doly.....eu zic sa schimbi medicul urgent.Nu se poate sa-ti dea asa medicamente la intamplare fara o "documentare" cercetare a analizelor hormonale , in ceea ce te priveste...si nici macar monitorizare ecografica....dar ce el citeste in stele si stie sigur ca ai sau nu ovulatie??

Te pupic si astept vesti , sa-mi spui ce ai hotarat sa faci!

AniS

Mergi la inceput