prolactina la peste 1000!!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blondy spune:


Crinuta,[black]
Tu nu ai luat Clostylbegit pana acum? Stimuleaza ovulatia, nu-i asa? Cam cand isi produce efectul? Cand sa "actionam"? Eu nu mi-am luat temperatura, sunt in a 7-a zi a ciclului. Tu ce parere ai, ovulatia tot la 10-14 zile o sa o am, ca-n carte, sau mai devreme din cauza Clotylbegit-ului? Stiu ca m-ar ajuta sa am experientele proprii in ceea ce priveste ovulatia, dar dupa ce menstr spontana n-am avut din februarie nu stiu nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondy spune:

Uite si diagnosticul meu:
Sec.amenorrhoea hyperprolactinaemiam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Draga mea Crinuta,

uite ca am fost ieri la doctor si mi-a spus ca probabil aceste scurgeri de lapte sunt accidentale si pe baza de stres. Din punct de vedere hormonal totul este foarte bine. Adevarul este ca imi curge foarte rar si doar cand apas sanul puternic. Imi ies niste bobite F.F. mici de lapte. De cateva zile mi s-a oprit, dar vom vedea.
Mai am de luat o luna de Mastodynon si gata. Mie mi l-a dat doctora mea din Ro pentru ca din cauza lactatiei mi se formasera niste chisturi la sani. Ma dureau f. tare sanii. Acum, intr-adevar nu ma mai dor sanii deloc. Foarte rar se intampla sa am niste junghiuri, dar in rest nimic. De cand iau Mastodynonul ciclul imi vine mai devreme de 28 de zile, chiar mi-a venit intr-o luna la 25 de zile. Cica regleaza ciclul. Eu oricum il aveam regulat. Singurul efect secundar este ca m-am ingrasat, iar acum incerc sa slabesc de mama focului. Se iau 30 de picaturi dimineata si 30 seara si are gustul alcoolului . Eu nu beau alcool si de abia m-am obisnuit cu el. Cam asta despre Mastodynon. Pot spune ca daca ai probleme cu digestia, gen constipatie, Mastodynonul te rezolva.
Te pup mult si mai vorbim!!!!

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ralu, azi mi-am facut din nou analize de prolactina, si voi avea rez pe luni sau marti. Este prima data cand temp mea nu e normala, si nu cred ca am avut ovulatie luna asta.
daca iese prolactina mare din nou, sa iau medicamente sau Mastodynon?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Draga mea Crinuta,

Sa stii ca nu stiu daca Mastodynonul m-a ajutat foarte tare la scaderea nivelului de prolactina. M-a ajutat sa scap de chisturi. Poate foarte putin a ajutat sa scada nivelul de prolactina. Daca nu te grabesti sa faci un bebe ai putea incerca 3 luni sa tii tratamentul cu Mastodynon si sa-ti refaci analizele, iar daca nivelul prolactinei nu va scadea cu Mastodynon, va trebui sa incepi tratamentul medicamentos. Am citit in mai multe randuri ca la diferite persoane Mastodynonul a avut efectul de a scadea nivelul de prolactina. Depinde si ce iti spune doctorul. Daca nu ai avut ovulatie luna asta cred ca doctorul te va pune sa-ti faci o radiografie de sa turceasca. Hipofiza da nivelul de prolactina din sange si aceasta inhiba ovulatia. Sunt tare curioasa cum iti vor iesi analizele luni. Iti tin pumnii si nu dispera pentru ca pana la urma o sa se rezolve!!
Te pup si mai vorbim!!!!

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Maine merg la eco sa vad daca am avut sau nu. Culmea! Pana acum nu aveam nevoie de confirmare, stiam eu singura dupa toate semnele si dupa temperatura. Acum au fost ceva semne, dar temp este doarte ciudata, asa incat eu inclin sa cred ca nu a fost. Sunt foarte deprimata din cauza asta, si oricat incearca sotul meu sa ma linisteasca si sa-mi spuna ca orice femeie are cel putin 1 ciclu anovulator pe an, eu no imi pot gasi linistea.
Luni sau marti sper sa am rezultatele de la prolactina, si daca to este mare incep direct tratementul medicamentos. Nu mai am timp de incercari, de tatonari, sa vad daca merge sau nu.
Cum e radiografia acee despre care vorbeai?
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Crinuta, radiografia de sa turceasca se face la cap, probabil ca sa se vada daca totul este in regula cu hipofiza.
Eu zic sa nu te mai stresezi. Sa stii ca si eu m-am stresat luna trecuta din cauza prolactinei si imi tot faceam teste de ovulatie si toate imi ieseau negative. Ajunsesem sa ma disper rau de tot, pana cand am spus: hai sa stau un pic linistita pentru ca exista destule tratamente care sa ma ajute. Asa ca m-am calmat si nu m-am mai gandit la chestiile astea. Dupa 2 zile fara stres mi-am facut un nou test de ovulatie, (eram sigura ca o sa iasa negativ, dar era ultimul in cutie si vroiam sa arunc cutia) si supriza testul mi-a iesit pozitiv. Cred ca ovulatia nu s-a produs in perioada pe care o calculasem eu pentru ca am fost foarte stresata. Asa ca incearca sa fii calm, iar doctorii iti vor da tratamentul cel mai bun pentru tine. Eu iti tin pumnii. Si astept sa-mi spui cum au iesit analizele!!

P.S. Scuza-ma ca nu ti-am rasuns ieri, dar nu am mai intrat pe forum dupa ce ti-am scris ultimul mesaj!!!

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

fETELOR, trebuie sa iau pregnyl, dar nu stiu cam care-s reactiile? Doare? Si am gasit 3 fiole la 778.000 lei. La voi cam cat costa? Eu trebuie sa iau pregnyl de 5000. Cam scumpik.Imi ziceti si mie niste costuri? Imi recomandati sa-l iau peste zi sau seara? Adica...pot sa merg dupa el la lucru? Va astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly, de ce trebuie sa iei Pregnyl? Lh-ul nu ti-a iesit bine? Ai facut stimulare? Din cate stiu eu Pregny-ul ajuta la desprinderea ovocitului, sau asa ceva. Ai mai luta ceva medicamente in afara de Pregnyl?
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ralu draga, despre ce teste de ovulatie vorbesti, cele de tipul " Maybe Baby"? Cat de sigure sunt? Am inteles ca nu iti arata daca a avut ovulatia loc sau nu, dar nu stiu. Sunt tare curioasa de testele astea,imi poti spune mai multe? De unde l-ai cumparat, cat costa, in ce consta.....?
pupici
Crinuta

Mergi la inceput