prolactina la peste 1000!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Ionutza,analiza aceea a fost facut dupa o noapte de chin...Mi-au venit rusii dupa o mare intarziere cu dureri infernale.Eu ,in ideea ca trebuia dimineatza sa fac analiza,nu am luat nici un calmant.Am ajuns sa am stare febrila de la dureri.Eu am sperat ca o sa fac inseminare din prima si de aceea nu vroiam sa "ratez" ziua respectiva,cand aveam de facut si prolactina.Doctorita a spus ca fiind putin crescuta pste normal,e posibil sa fi fost influentata de oboseala si durerile avute.

Am facut sambata analiza si din nou am fost intrebata daca am respectat conditiile mentionate mai sus.Acum am sunat la laborator si mi-au spus ca e O.K. in limitele normale.

Doly,ceaiul de coada soricelului e bun pentru prolactina marita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Maria, ai idee de unde gasesc Mastodynon?
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Crina,cred ca la farmaciile cu med.homeopate.Poate te ajuta fetele din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, am decis sa iau pt prolactina tincturi de codita soricelului, muguri de zmeur si Mastodynon, dar problema e ca nu gasesc Mastodynonul asta. Am incercat la plafar, la farmacie normala, la farmacie naturista si nimic. Voi de unde ati facut rost?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Urinarea foarte des ,sa fie un efect secundar al tratamentului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Urinatul des inseamna cistita, asta daca nu e sarcina. Sunt patita, stiu cum e.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly, tu ai ceva dureri de san, junghiuri, ceva simptome? Vreau sa fac comparatie cu mine. Unor femei cu prolactina ridicata le curge si lapte.Ciclul e regulat?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Crinuta ...pai cistita nu e ca nu ma doare la urinat si har Domnului am ce urina(si nu beau cu mult mai multe lichide).Cat depre simptome: nu ma dor sanii(decat in limite normale...inainte de ciclu), nu-mi curge nimic, ciclul insa nu-mi este regulat si am dureri groaznice la menstruatie(care nu cred ca au vreo legatura cu prolactina). De cand am inceput sa iau medicamentele am un grafic cam ciudat.Adica 36,3 vreo 3 zile, 36,2 o zi, 36,9, o zi, apoi 5 zile la rand 36,4.Si am ramas pe linie moarta. Sunt cam in a 23-a zi de ciclu...Daca vrei iti trimit prin mail valorile exacte ca acum nu am la indemana graficul. Asta in conditiile in care pana acum aveam grafice tot de-un deal si de-o vale...Te pup.
Doly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Si am uitat sa-ti spun, de la medicamentele acestea ma roade stomacul intr-una, si mananc, si mananc...si nu stiu unde am sa ajung ca deja burta mea nu mai intra in fuste, de pantaloni...nici nu se mai pune problema...Hai ca-ti copiez ce mi-a zis un medic despre prolactine(am pove cu el pe messenger):
prolactina este un hormon secretat de glanda hipofizara, contolata ca secretie de hipofiza.
practic aici se face controlul secretiei hormonale si prin actiunea sist nervos dar si prin fenomene de feed back
hipofiza se mai numeste si regina sist. endocrin pt. ca face un control a intregului sistem endocrin
unul dintre hormoni este prolactina, responsabila de secretia de lapte la femeia lauza dar care are si alte roluri in ciclicitatea aparatului genital feminin
motivele deficientei sau excesului de secretie de prolactina sunt diverse
poate fi o stare bazala a organismului, asa cum unii au cosuri sau ochii albastri sau dintr-un anumit motiv, intr-un moment al vietii secretia ei poate sa o ia aiurea
de ce? greu de spus
cauzele sunt asa de multe si de incerte incat nu merita sa ne batem capul prea mult cu asta asa ca-i zicem "idiopatica"
bromcriptina seamana un picut cu prolactina si desi nu are aceleasi efecte in periferie (sistem genital)
pacaleste receptorii pentru prolactina de la nivel hipofizar asa incat hipofiza e prostita si crede ca a secretat ptrea multa prolactina fata de nivelul pe care-l vrea ea ("s-a reglat") astfel incat o lasa mai domol
rezultatul: scade nivelul prolactinei in organism
si ai sanse mari sa scapi de necazuri
ei, exista si reactii adverse

acum efectele adverse
au niste cauze rezolvabile .sunt de obicei autolimitante si se rezolva dupa o vreme si dupa o sarcina tot sistemul endocrin se reseteaza practic metabolismul gravidei se schimba din temelii si e extrem de complex pentru ca nu sinele e cel mai imp pentru o gravida ci produsul de conceptie

dupa nastere totul revine la normal in cateva saptamani dar aceler nivele se schimba, organele inclusiv cele endocrine se remaniaza practic femeia renaste
se zice ca o femeie reinvie cu fiecare nastere
efectele adverse ale tratamentului:
1. organismul s-a obisnuit cu un anumit nivel de prolactina
el scade relativ rapid si asta e un motiv al reactiilor adverse
cum se rezolva?
: organismul se reobisnuieste cu noul nivel, deci dureaza o perioada scurta efectele astea, procesul e autolimitant
2- bromcriptina actioneaza si la alte nivele:
2a-hormonul somatotrop hipofizar (STH) raspunzator de crestere
el da gigantismul la copii si acromegalia la adulti daca e secretat prea mult

deci indicatii ale bromcriptinei:
.
un mediator al neuronilor
parkinson
secretie excesiva de prolactina
sterilitate prin hiperprolactinemie
: si acromegalie+gigantism
cam asta ar fi de prolactina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci mult Doly, daca poti trimite-mi graficele te rog. La ce ora iti iei tu temperatura?
Crinuta

Mergi la inceput