prolactina la peste 1000!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doly, eu cred ca Dostinex-ul este mai eficient decat brom..... ala. Asta am dedus eu din ce au scris fetele aici pe forum.
Mai, m-ati speriat si pe mine, asa ca ma duc sa-mi fac din nou prolactina. Ah, si cand aveti timp uitati-va pe home page-ul meu la graficul de luna trecuta.
Pupici
CRinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Salut fete.
Mie mi-a iesit prolactina 31,5 (val.max.25) dar dupa cum vad sunt diferite masuratorile.Din cate stiu eu prolactina e foarte sensibila la stress si emotii puternice.
Parerile sunt impartite intre medici insa mie mi s-a spus de fiecare data la momentul recoltarii sangelui sa fiu ridicata din pat de doua ore si nemancata/nebauta.
Un remediu naturist pentru prolactina este tinctura de coada soricelului.
Sambata repet analiza,sper sa fie o.k.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cutia de DOSTINEX de 8 pastile costa 2.800.000lei asta in luna martie(daca intre timp nu s-a scumpit). Mi-e mi s-a dat sa iau 2 pastile/saptamana.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

bromocripina mi-a dat si mie medicul , trei luni....mi-a disparut 4 luni secretia de lapte dar apoi iar a aparut....am mai auzit cazuri ca nu puteau sa ramana insarcinate din cauza acestei prolactine cu valori ridicate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Imi pare rau ca abea acum am vazut acest mesaj!
Eu am avut in urma cu 2 ani prolactina 1120 (aceleasi unitati de masura cu ale tale). Am primit tratament de la endocrinolog, cu Mastodynon pt. 3 luni de zile (un medicament-picaturi homeopate) , dupa care am repetat analiza si a iesit ok, in valori normale. asa ca nu e cazul sa disperi, totul va fi ok la un tratament adecvat. Celelalte dozari hormonale-s ok?? Ale mele erau ok celelalte...

Sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu. Sanatate maxima!
angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Merci mult. M-a ajutat, cu atat mai mult cu cat dupa medicamentele astea mi s-a facut extrem de rau.Asa voi stii ce sa cer de la gineco, si anume un consult endocriologic; o trimitere, mai exact.Va pup pe toate.Eram cam speriata mai ales dupa raul provocat de pastile.
Pa, Doly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionutza spune:

Maria, si eu am fost la laborator pt. determinarea prolactinei si intr-adevar conditiile sunt: sculata din pat de cel putin 2 ore, fara sa fi mancat sau baut nimic, fara cafea, fara fumat in ziua respectiva, fara stress. Mi-au mai spus ca daca sunt prea stresata ( de recoltare , de ex.) la carte spune sa-mi recolteze de 3 ori si sa faca media. Ai deci grija la toate conditiile astea. Eu cred ca valoarea la tine e f.f. putin crescuta.

Ionutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Wow, eu de conditiile astea nu am stiut nimic.Mie la laborator nu mi-au zis chiar nimic. Si mi-am luat sange dupa ce am beut o caffei si cam la o ora dupa trezire....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu voi repeta analiza asta. Nici eu nu am stiut de conditiile astea, si m-am dus dupa ce am baut cafea.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doly spune:

Fetelor, mi s-a facut rau ca am luat doza prea mare dintr-odata:o tableta in loc de jumate seara.In fine, acum le suport oarecum dar tare as merge in paralel si cu ceva ceaiuri care sa-mi scada prolactina asta naravasa si sa-mi regleze ciclul oarecum.De la pastile am niste dureri de cap dar...sa fie cea mai mica problema...Ultima luna l-am avut la 40 de zile intre cicluri, inainte la 35, 32, 30...28 am avut chiar dupa intreruperea pastilelor recomandate de doctor pt un chist mic.Asa ca de la un ciclu perfect am ajuns la o catastrofa...Ce parere aveti, imi recomandati ceiuc?Si ce?
Doly

Mergi la inceput