Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

bebinuta am butonat ceva pe aici.sper sa fii reusit.ia sa vedem...........

http://new.photos.yahoo.com/gosaflorentina/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

am reusit!cel putin partial.mai trebuie sa scriu pozele mele.pt bebinuta

http://new.photos.yahoo.com/gosaflorentina/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by flore26

dbunny eu alaptez, dar doctorita pediatra mi/a spus sa incep sa/i dau suc de morcovi, apoi de mere, apoi alte feluri.cica sucurile au vitamina C.am citit si in mama si copilul si scrie sa dai sucuri incepand cu saptamana 6.pe alessia nu o constipa, din contra, acum face caca zilnic si chiar de mai multe ori pe zi.pana acum nu facea.



Tot in "Mama si Copilul" de sotii Capraru scrie asa:

"In tara noastra se obisnuieste sa se introduca sucurile si/sau pulpa de fructe foarte devreme. Cercetari recente au dus la concluzia ca sugarul nu este dezvoltat fiziologic (masticatie, inghitire. digestie) si nu are nevoie de ele decat mult mai tarziu.

(...)

Diversificarea prea timpurie se insoteste la multi sugari de reactii alergice, incetinirea cresterii in greutate si de tulburari digestive."

.. iar despre falsa constipatie de care atat se discuta..

"Se considera ca sugarul este costipat atunci cand materiile fecale sunt tari, uscate si sunt eliminate cu greutate; numarul scaunelor este mai putin important."

Ceea ce vreau sa zic flore26, ca-i pacat de lapticul tau. Sucuri o sa tot bea o viata intreaga.. pe cand lapte de mama numai ACUM. Chiar nu inteleg ce pediatru ti-a recomandat diversificare la 2 luni, mai ales cand alaptezi exclusiv...

... ma rog am mai discutat si ras'discutat..

.. am am un pic si fac 4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Flavia-Ioana
Dar ma enerveaza un lucru...am capatat si noi acele bubitze nesuferite, cele care se fac de la caldura, de la transpiratie...aveti vreun remediu pt ele ?!


Bun venit! Si sa-ti traiasca fetitele.

Remediu pt sudamina = lasat in pace. Spalat ca de obicei la baie si lasat in pace. O sa treaca.

Pt trecut in lista ne tb mai multe amanunte (vezi lista), te rugam sa ni le dai.

... mai am un pic si fac 4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ruxandra, noi avem deja 3 luni si 8 zile. Aici in Spania revistele specifice spun ca de la 3-4 luni se poate da copilului suc de portocala sau mandarina inmultit cu apa 1:1.Am mai citit pe net ca daca copilul incepe devreme cu laptele praf diversificarea se poate face mai repede, si mali ales la copiii cu colici. Pe mine alte sucuri ma intereseaza, cel de mar de exemplu.
cu constipatia ai dreptate, cata vreme caca nu-i tare, sau copilul nu face cu dureri, nu exista constipatie. chit ca revistele spaniole spun ca daca bb sub 3 luni nu face de 2 ori pe zi caca e constipat. si noi facem tot la 35-42 ore(si asta dandu-i prafuri speciale). Copiii mai mari daca fac caca tot la 3-4 zile, atata timp fac fara deranjuri, e ok.
Vitamina C ajuta la desconstipatie ?

Dbunny

poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

quote:
Originally posted by flore26

dbunny eu alaptez, dar doctorita pediatra mi/a spus sa incep sa/i dau suc de morcovi, apoi de mere, apoi alte feluri.cica sucurile au vitamina C.am citit si in mama si copilul si scrie sa dai sucuri incepand cu saptamana 6.pe alessia nu o constipa, din contra, acum face caca zilnic si chiar de mai multe ori pe zi.pana acum nu facea.



Tot in "Mama si Copilul" de sotii Capraru scrie asa:

"In tara noastra se obisnuieste sa se introduca sucurile si/sau pulpa de fructe foarte devreme. Cercetari recente au dus la concluzia ca sugarul nu este dezvoltat fiziologic (masticatie, inghitire. digestie) si nu are nevoie de ele decat mult mai tarziu.

(...)

Diversificarea prea timpurie se insoteste la multi sugari de reactii alergice, incetinirea cresterii in greutate si de tulburari digestive."

.. iar despre falsa constipatie de care atat se discuta..

"Se considera ca sugarul este costipat atunci cand materiile fecale sunt tari, uscate si sunt eliminate cu greutate; numarul scaunelor este mai putin important."

Ceea ce vreau sa zic flore26, ca-i pacat de lapticul tau. Sucuri o sa tot bea o viata intreaga.. pe cand lapte de mama numai ACUM. Chiar nu inteleg ce pediatru ti-a recomandat diversificare la 2 luni, mai ales cand alaptezi exclusiv...

... ma rog am mai discutat si ras'discutat..

.. am am un pic si fac 4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

pai am citit si eu si am intrebat mai multe persoane.eu ii dau cateva lingurite intre masa de 9 si 12, adica pe la 10.sper sa nu/i faca rau.pana acum nu am observat nimic schimbat.m/ai cam pus pe ganduri oricum.chiar nu mai stiu si cu doctorii astia.

http://new.photos.yahoo.com/gosaflorentina/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi

Vrem si noi pe lista pentru site cui ii dam banutii.Noi suntem din Bucuresti.



Poze Nicole

Nicole Oana Cat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Maya cum fac sa ajunga banutii la tine?
Tiam vazut printesa. Ce frumusica e!!!!

Flavia Bine ai venit! Sa-ti traiasca printesele!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)prima luna,luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

David de Elenalove!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)prima luna,luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by flore26

dbunny eu alaptez, dar doctorita pediatra mi/a spus sa incep sa/i dau suc de morcovi, apoi de mere, apoi alte feluri.cica sucurile au vitamina C.am citit si in mama si copilul si scrie sa dai sucuri incepand cu saptamana 6.pe alessia nu o constipa, din contra, acum face caca zilnic si chiar de mai multe ori pe zi.pana acum nu facea.


nu pot sa zic acelasi lucru de fiecare data cand apare cineva care nu a fost la nici una din zecile de discutii despre... dar tot mi se scoala parul pe mine flore nimic personal dar....

listutza o re aranjez cand am un pic de timp, acum fug la joaca. mama ce le fulgera pe aici...dandusa ieri ai fost in vizita la eric si nu ai venit la petrecere...dar azi ce motiv mai ai? inghetata s a terminat dar tot te astept la o felie de tort(mai e un piiic)

_
diana (03.12.06) david 1 2 3 www.youtube.com/watch?v=qEEYWGhUS7Y" target="_blank"> f1 www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti

Mergi la inceput