Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Chris, Dia !!!!!!!!

Am luat si noi minunatul biberon bfree si nu vad nici o imbunatatire.. tot inghite aer la greu.

CE GRESESC????

O fi de la tetina, am luat cu flux variabil si o folosesc la cea mai mica treapta...??? O sa incerc si cu una fixa, pt 3-6 luni.

Voi ce tetine folositi??

3 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore



s-ar putea sa fie de la tetina ... la inceput nici oana nu o prindea cum trebuie cu gurita ... dar dupa cateva guri s-a prins ..
poate e prea mare fluxul pt el... noi tot pe aia cu flux variabil o folosim pe 1 picatura si merge perfect ... dar oana e obisnuita sa-i vina mult lapte, ca asa-i venea si de la tzitzi ... incearca cu una pt 0-3 luni ca e gaurica mai mica ... poate asta-i buba
tinem pumnii
multi

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Chris, Dia !!!!!!!!

Am luat si noi minunatul biberon bfree si nu vad nici o imbunatatire.. tot inghite aer la greu.

CE GRESESC????

O fi de la tetina, am luat cu flux variabil si o folosesc la cea mai mica treapta...??? O sa incerc si cu una fixa, pt 3-6 luni.

Voi ce tetine folositi??

3 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore



noi o folosim pe cea nr 1, din dotarea standard a biberonului

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki04 spune:

Buna seara,

In sfarsit ne-am reglat si noi programul dupa vaccin ca tare greu a fost. Cristi are 6300 g si 62 cm la 2 luni si avand in vedere ca am trecut prin experienta deloc neplacuta a unei operatii de stenoza, mami se declara fffffff multumita de evolutia puiului.

In rest suntem bine, ne pare rau ca s-a stricat vremea dar speram sa nu tina mult....

Fetelor voi ce mai gatiti? .... ca eu nu mai am idei...

Vad ca tot se discuta despre biberoane, noi le folosim pe cele de la Nuk si ne declaram ffff multumiti...

Va pupam pe toate mamicile si pe toti bebeii


Mihaela Stefan Cristian 17.12.2006 si Adita 31.07.2000
slide Stefan
poze
www.lilypie.com/first_birthday.php?r=16617" target="_blank">atat mai avem pana la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

am pus niste materiale faine pe emailul nostru !
enjoy

D

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

of, iar am ramas fara net. de abia acum am reusit... si iar sunt cu 2 capitole in urma...tre sa ma apuc de ... va mult pe toate...mi a fost un dor...
ieri a fost pe tvr2 o emisiune f tare despre copilasi si despre metode de educatie...va povestesc mai incolo
noi suntem bine, aproape ca ne am revenit cu pofta de mancare de dupa vaccin, am vazut ca si gina avea aceeasi problema... l am lasat cu tati la joaca si nu prea ... ma duc sa l linistesc si revin


diana (03.12.06) david 1 2 3 intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Marinelaf
Mark Andrei de Alexandra
Ioana de Acs
Daniel de Dbunny

anateo, de ce are nevoie Seba de analize? Saracutul, rau imi pare de chinul prin care a trecut.

OanaCat, am vazut pozele lui Nicole, sa-ti traiasca frumusica! Pare ca i-a placut la botez, nu? Are ceva pleata si ea!

angi, daca Iulia are intr-adevar candidoza atunci trebuie un antimicotic, ceea ce glicerina nu e. M-as mira sa treaca cu glicerina (boraxata sau nu) daca nu i-a trecut cu Nistatin. Insa antimicoticul e mai eficient daca e sub forma de suspensie, ca atunci ajunge mai bine peste tot in gurita. Pe vremuri se gasea Nistatin supsensie, acum am inteles ca se prepara glicerina cu Stamicin (tot antimicotic), eu as incerca asta in loc de glicerina simpla.
Dar... s-ar putea sa nu fie ciuperca, ci doar sa fie limba incarcata, sugarii pot avea limba alba fara sa fie ciuperca. Ciuperca de obicei ajunge si pe gingii, pe interiorul obrajilor, uneori pe buze sau pe cerul gurii. La voi cum e?

ank999, mie mi-a spus medicul la controlul de 6 saptamani ca pot sa ma apuc de orice fel de sport vreau, si eu am avut cezariana. Tu ai fost la control?
Dar eu oricum nu ma prea simt in stare de sport, insa ceva miscare tot ar trebui sa fac pentru ca intepenesc pe zi ce trece, probabil ca trebuie sa incep cu ceva usurel.

mihaela_p, vindecare cat mai rapida si sper sa inceapa iar sa suga bebelina.

ruxandra ganduri bune si din partea mea!

marani, mai face si Cristi caca cu mucus uneori, pediatrul a spus ca nu e nici o problema. Eu oricum nu-mi faceam griji, pentru ca altfel era foarte bine bebe, dar mi-am zis sa intreb si medicul.

madaluta, eu alaptez exclusiv si Cristi nu suge mai mult de 5 minute la o masa, rar cand ia mai mult. Noaptea doarme 8 ore. In conditiile astea a luat foarte bine ingreutate, la 2 luni avea 7 kg.

Dia, am mai auzit undeva ca sunt alge, dar parca nu mi-a venit sa cred. Dar algele astea or fi negre in stare naturala sau sunt prelucrate?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Marani, si eu alaptez exclusiv (si chiar de n-ar fi fost asa), dar nici nu ma gandesc sa incep diversificarea mai repede de 5 luni jumate' sau 6 luni.
Angi si noi aven ciupercuta pe limbutza si am tratat asa: solutie de glicerina boraxata(care cica nu e recomandata, dar eu nu stiam la vremea respectiva) cu stamicina de 3 ori pe zi si NU a trecut...apoi am cumparat nistatin pulbere, am completat cu apa fiarta si racita si am pus cate 5 picaturi/zi timp de 5 zile...s-a ameliorat dar nu a trecut...acum pediatra a zis sa incercam cu bicarbonat cu apa fiarta si racita sa cream acolo un mediu bazic (ca cica ala in care se dezvolta ciuperca e acid si sa neutralizam)...incerc si asta...Donia, tu parca ziceai ca si Cristi al tau are limba alba si nu tratezi...ce ti-au spus doctorii de acolo referitor la asta? Pana la urma ai dat cu ceva sau ba? I-a trecut lui Cristi?...astept raspuns in cazul in care supravietuiesti dupa ce "operezi" pampersul...
La multe lunisoare bb-ilor dragi care azi serbeaza!!!!...cu pupici speciali pentru Mark de Alexandra.....

Si eu m-am ales cu infecite cu E coli (Lavinia, tu tratezi?) si medicul mi-a dat tratament cu Augmentin, spunandu-mi ca e safe in alaptare...asta scrie si pe prospect, DAR eu va consult si pe voi...Ce ziceti? Ati luat careva Augmentin in alaptare si a fost totul ok????????...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

deci l am lasat cu alex care...ii danseaza...a pus muzica din madagascar si danseaza la greu. si bb casca niste ochii... sunt asa simpatici...si au corupt o si pe mama care le arata pasi din anii 80... doamne cat ati mai scris...


diana (03.12.06) david 1 2 3 intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by chris80

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Chris, Dia !!!!!!!!

Am luat si noi minunatul biberon bfree si nu vad nici o imbunatatire.. tot inghite aer la greu.

CE GRESESC????

O fi de la tetina, am luat cu flux variabil si o folosesc la cea mai mica treapta...??? O sa incerc si cu una fixa, pt 3-6 luni.

Voi ce tetine folositi??

3 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore



noi o folosim pe cea nr 1, din dotarea standard a biberonului

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra




chris, nr.1 nu e pt 1 luna? eu nici n-am incercat-o, am inceput direct cu cealalta, ca stiam ca oanei ii tb una care sa curga bine, si aia cu flux variabil chiar curge bine pe 1 pic.... poate aia a fost probl si la grigore, curgea prea repede ... si mai e si ciudat de moale siliconul ala si cred ca si bebeii trag mult mai usor

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

donia, e alge naturala

dianocica
, haideti mai des la vorba ... dmic

dolores nu m-ai contactat pe mess

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput