Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaCat spune:

Marani am si eu 2intrebari:
Cat papa bb la o masa?II dai san?
Te intreb fiindca noi nu luam in greutate si doc mi-a spus sa-i fac program de masa, si avem cam aceeasi varsta ca si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by marani
.
Am auzit o multime de pareri despre diversificare, si nu stiu cum sa procedez ( cati medici atatea opinii ): pisica mea are 6500 g, mananca si din bibe, si din lingurita, de oriunde; cand credeti ca ar fi ok pt bb sa incepem diversificarea? Intreb pe cele experimentate sau mai citite ca mine.
Multumesc, va pup!

mamica de bubamara



Eu,una iti pot spune din ce am sa fac eu...mai devreme de 5 1/2 luni sau 6 luni,nu am sa incep nici o diversificare.Eu alaptez exclusiv si sa dea domnul sa ma tina...,mult si bine...

VirstaCrinuta,luna 1,luna 2,luna 3,luna 4

Poze Dandusa Mamici din C-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dandusa

quote:
Originally posted by marani
.
Am auzit o multime de pareri despre diversificare, si nu stiu cum sa procedez ( cati medici atatea opinii ): pisica mea are 6500 g, mananca si din bibe, si din lingurita, de oriunde; cand credeti ca ar fi ok pt bb sa incepem diversificarea? Intreb pe cele experimentate sau mai citite ca mine.
Multumesc, va pup!

mamica de bubamara




subscriu

Eu,una iti pot spune din ce am sa fac eu...mai devreme de 5 1/2 luni sau 6 luni,nu am sa incep nici o diversificare.Eu alaptez exclusiv si sa dea domnul sa ma tina...,mult si bine...

VirstaCrinuta,luna 1,luna 2,luna 3,luna 4

Poze Dandusa Mamici din C-ta



desiree si bebe Octavian

pozici puiul meu

varsta Octavian

slideshow fulguletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Dolores imi pare rau ca sunteti agitati azi, ti-as da un pic din somnicul Adei, care a dormit 4 ore pe balcon, nu stiu cum, cred a din cauza diminietii nedormite

Oanacat bine ai venit

Angi, noi nu am avut candida, am avut o ciupercuta cand am iesit din maternitate, si noua pediatra ne-a prescris ceva preparat la farmacie. si in legatura cu mancarea...pofta mi-ai facut, acum trebuie sa si prepar ceva.

Lavinia, multa sanatate tie si lui mihaita,sa aveti grija de voi.
Luly cat platesti o consultatie?

Alexandra ce frumos program, tinem pumnii sa tina.

Yagmur, ai un program f.incarcat, cum se compotarta Luca? Il iei cu tine peste tot? Eu cred ca voi incerca sa merg cu ea la
cumparaturi, sa vedem cum reactioneaza in magazine. inca nu am fost.






Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Ruxandra,imi permit sa-ti raspund eu la pb.inghititului de aer:eu am luat b-free,am dat o gramada de bani pe el-si...nada!
Tetina cu flux variabil NU e pentru laptic simplu,e pentru lapte amestecat cu cereale!
Incearca totusi nr.2-tetina simpla!

Stefanel al meu s-a reglat la burtika cu Avent,tetina 2,sau 3-mai incolo,de la 4 luni!Sunt f bune aceste biberoane!

Multa sanatate si cat mai putin aer in burtika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

A_deju:tu ai fost inspirata sa suni inainte de a pleca de acasa..si bine ai facut! Eu n-am fost ..si am batut drumul degeaba, caci doctora mea si-a luat liber desi ne programase la control azi. Dupa ce darius e un mucos, l-am mai scos si pe vremea asta afara...Imi venea sa sparg geamurile cabinetului..dar ma rog, m-am abtinut....


Pe langa astea sunt o mamica fericta ce a inceput sa-si alapteze puiul exclusiv la san.Ieri dimineata am zis k vreau doar sa incerc sa vad cat resista grasunul meu fara completare..si vad k inca rezista foarte bine. Nu a cerut nici macar mai des decat inainte, noaptea a dormit tot 6 ore...Nu inteleg de ce ii mai dadeam supliment si de ce mai manca daca era satul..???De cand papa numai san nici nu a mai dat lapticul afara, nici nu mai are nevoie sa eructeze...Sper sa fie totul bine in continuare si sa intram si noi
in graficul normal..k prea o luasem la trap...Totusi sunt ingrijorata k suge cam putin timp-5-10 minute in total...Oare chiar sa se sature, sau sa fie din cauza racelii?

Dandusa: sa dea d-zeu si sa ai lapte(sa avem) caci nic eu nu ma grabesc cu diversificarea. E cel mai usor sa alaptezi la san.

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=54197687" target="_blank">Slideshow Darius,

Slideshow botez Darius,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Eu sant suparata...cred ca o sa devin obsedata fata de biberon si de cat mananca fiimea.Intr-o saptamana nu a luat nimic in greutate ,parca de atunci de cand i-am facut vaccinul face greva foamei.Am fost cu ea la dr. si ne-a dat vitamine sub forma de siropel ,fier ca sa nu se anemieze si vitamina C ...am schimbat si lapticul, mancam NAN,sper sa nu fi facut vreo gresea;la cu lapticul ...ma duc ca s-a trezit .

--------------------------------------------------

GINA printesei ANA-BEATRICE (13 dec 2006)http://new.photos.yahoo.com/velicu2000/album/576460762390074256

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

OanaCat, am alaptat la san doar o luna, si inca 2 sapt hrana mixta. Papusa luase in greutate in prima luna 1400 g si nu manca extraordinar de mult. Castigase in greutate poate datorita faptului ca pe langa mesele echilibrate luam si zilnic Elevit. De la 1 luna jumate puiul papa Nan hipoalergenic 1, lapte praf recomandat de medic. Nu l-a refuzat nicidecum, doar cand avea colici plangea la biberon, mai tragea 20 ml si iar se strangea gramada. Mananca la o masa 150 ml, sunt dăti cand papa si 180 sau 120. Dar in general 150 ml. Nu are ore fixe caci uneori doarme mai mult si sare peste ora de masa. Oricum la 3 ore ziua, noaptea la 6 ore prima masa si apoi la 3 sau 4 ore. Bea si ceai neindulcit de menta, chimion sau lumânărică, in functie de buba ce-o avem. Avea 3050 g cand am venit acasa, iar joi avea 6800 g imbracata. Iti doresc ca puiul tau sa pape bine si sa faca falcutze!
Desiree, dandusa: multumesc pt raspuns, sincer si eu as proceda in felul asta, insa medicii la care am fost cu pisica mi-au spus ca ia prea mult in greutate, ca trebuie sa ne ferim de obezitate ( de acord cu ei ) si ca musai sa incepem diversificarea la 3 luni. Asadar nu stiu cum sa procedez, sa incep sau nu. Nu mi-e frica ca nu va accepta papa, dar as astepta pana la 4 luni macar.
Multumesc inca o data.

mamica de bubamara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna ziua din partea asta de lume!

OanaCat, bine ai venit impreuna cu Cristina Nicole!

luly, tare curajoasa ai fost sa mergi cu amandoua fetele la vaccin, eu si cu unul singur am avut emotii.
"Fetelor va dau un sfat - NU speriati copiii cu texte de genul "Daca nu ... chem doctorul sa-ti faca injectie " cum am auzit f des - astfel copilul va prinde frica si de dr si de injectii... gasiti voi alte texte ca sunteti fete destepte." - foarte bun sfatul, sper ca l-au citit mamicile

Yagmur, sa-mi dai si mie lectii de facut sushi, imi place la nebunie! Cat timp am fost gravida am mancat aproape zilnic (vegetarian, desigur), era masa mea de seara. Afla pentru mine, te rog, ce e chestia aia neagra si subtire cu care se inveleste orezul.

auras, ce m-a distrat operatia! Daca iti pui mintea cu ei, copiii astia sunt o sursa nemaipomenita de distractie!

danutz, eu nu i-am calcat niciodata rufele lui Cristinel, nici nu prea cred ca e nevoie de treaba asta in zilele noastre. De altfel aici nici nu se recomanda, parca lumea nu se teme atat de tare de microbi ca in Romania.

Fug sa "operez" un Pampers cacalit tare, sper sa supravietuiesc si sa ma intorc.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Donia
[
Yagmur, sa-mi dai si mie lectii de facut sushi, imi place la nebunie! Cat timp am fost gravida am mancat aproape zilnic (vegetarian, desigur), era masa mea de seara. Afla pentru mine, te rog, ce e chestia aia neagra si subtire cu care se inveleste orezul.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)




alge

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput