Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, am vazut, am vazut checul, foarte frumos! E dupa o reteta de pe culinar, nu?

Miha, uite macar pentru asta e bun serviciul, ca prajitureala sa nu devina o rutina!
Te asteptam cu bunaciuni! Si eu prajituresc in we asta, dar nu pentru mine, ci pentru altii (2 torturi si o praji). Daca iese ceva frumos, vin cu poze.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

a,stai putin,checul a fost bun dar cred ca vroiam eu ceva extra-mega-super special si de-aia

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Azi mi-au facut cu ochiul niste foi de prajitura (foi pandispan) de la Metro. Le-am cumparat, insa ce ma sfatuiti sa prepar delicios cu ajutorul lor (sunt 5 in pachet)?? Natalia poate vezi si postarea mea...

Scuzati-mi ignoranta...sunt noua aici pe forum, insa sapt trecuta am gatit si eu Krem a la Krem si, pentru ca a iesit grozav, parca am prins aripi.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, scuza-ma, te rog, nus cum mi-a scapat subiectul asta, taman asta! Felicitari pentru intrarea in clubul Krem!
La foi de pandispan merge o crema de frisca, sau o budinca preparata de la plic. Sau poti amesteca budinca preparata si racita cu un pachet de unt/margarina frecat spuma.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Natalia - ma incanta crema cu frisca...dar cum s-o fac?

A propos..aseara ma facut desertul cu fructe...saru-mana, a iesit minunat!!

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, simplu: bati smintina cu mixerul, pui zahar dupa gust, arome, si intaritor, daca e nevoie.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Natalia...bat smantana fara nici un adaos (frisca lichida sau..altceva? ca io tare-s nepriceputa . Si apoi crema o pun intre foi...Foile nu se insiropeaza sau altceva, nu?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Roxana,mai poti folosi crema asta:

150 g ciocolata (de preferinta amaruie)
2 pahare frisca lichida

Se incalzeste frisca pina aproape de fierbere si se toarna peste ciocolata rasa. Se amesteca bine pina se topeste ciocolata si se lasa la racit. Se tine la rece citeva ore bune. Inainte de asamblarea tortului, se bate crema cu mixerul pina se intareste.

Este crema de la Tortul cu trufe,care este...hmmmm...n-am cuvinte sa ma exprim......


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Natalia...bat smantana fara nici un adaos (frisca lichida sau..altceva? ca io tare-s nepriceputa . Si apoi crema o pun intre foi...Foile nu se insiropeaza sau altceva, nu?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)




Roxana, poti folosi fie smintina obisnuita, din aia groasa, la galetusa sau pahar (de 15-25% grasime), fie smintina lichida, speciala pentru frisca (de minim 30% grasime). In primul caz frisca va iesi acrisoara si e mai mare posibilitatea sa ai nevoie de intaritor de frisca atunci cind o bati. In cel de-al doilea caz frisca iese dulce la gust, fara tenta acrisoara, iar intaritor pui doar daca vrei sa ornezi cu ea.

Crema de care a pomenit Miha e intr-adevar un deliciu. Chiar acum citeva ore mai devreme am asamblat un tort cu frisca din asta ciocolatoasa. Nu-ti zic cu cit zel am lins castronul dupa aia.
Crema asta o faci numai cu smintina dulce, speciala pentru frisca.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Natalia - am vazut in pozele cu deliciile tale ceva care mi-a atras atentia in mod deosebit...este vorba despre Poiana aceea superba cu ciuperci deasupra. Si cum imi place sa-mi incant invitatii..nu vrei sa-mi impartasesti secretul???

Miha - astazi incerc sa fac foile cu crema ta; insa ma tot gandesc cate sa folosesc pentru ca sunt 5 foi in pachet?!!??

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput