Mamici de ianuarie-februarie 2007 (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

AELITA, eu in marea parte a timpului sun absolut singura cu copilul, casa, cainii. Parca ma descurc mai bine asa decat sa-mi stea cineva in cale, vorba mamei, nu suport sa nu am control absolut. Al meu sotz e sofer de tir, mai mult timp e plecat, bani ne trebuiesc, cand e acasa il las sa se odihneasca, nici lui nu ii este usor.

CRISS, vreau sa-ti spun inca ceva, din experienta mea, nu ca mama ci ca si copil. Noi suntem doi frati, si parintii au hotarat sa divorteze cand eu aveam doi ani. Tata, care nu-l tinea pielea de bucurie ca are fata si care pentru fratele meu ochi nu prea avea, a tinut mortis sa ma creasca el. A fost o ambitie prosteasca, s-a recasatorit si de crescut efectiv nu a prea avut timp, n-ar fi lasat o discutie sau un pocher cu prietenii sau o Europa Libera pentru fata lui. Nu imi aduc aminte sa se fi jucat vreodata cu mine, imi tinea predici ca unui om mare cand faceam vreo boacana, iar cand am intrat intr-a cincea s-au spalat pe maini si m-au trimis in alt oras, la o scoala mai buna. Mama mi-a lipsit enorm, am aflat singura ce e aia ciclu, ce si cum sunt baietii, mare minune ca nu am ajuns o vagaboanda, caci eram ambitioasa, am invatat bine si mi-am vazut de treaba. Ideea e ca tata si-a satisfacut ambitia pe pielea si sufletul meu. Binenteles ca nu doresc nimanui sa ajunga aici, dar copiii au nevoie de mama, pe care nu o poate inlocui nimeni. Acum reconstruiesc relatia cu mama, si ea are nevoie de asta.

AELITA, iar cu tine scumpo, vezi sa nu le gauresti foarte tare, ca se ineaca fata, eu o tetina am aruncat-o ca nici nu tragea David bine si era deja cu guritza plina de lapte. Tu nu ai luat inca tetinele cu 2 gauri, de 1+ luni?

cristiana mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Ma bag si eu in discutie...

Anca, cu nasucul nu e o problema, ser fiziologicul nu-i face rau. Eu de ex folosesc apa de mare, si n-am avut niciodata probleme la cel mare. De 3 ori pe zi e ok.
Cu Debridatul la noi a fost cel care a dat rezultate in prvinta colicilor la Luca. A fost singurul care a facut fata mai bine. Sab Simplex dupa parerea mea e slab. Depinde si cat de puetrnici sunt colici



Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Maria Antonia 1 Februarie 2007

Bondariciu piticutz LUCA Albimik MARIA ANTONIA


Am crescut atat de mult


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

albinutzza merci de raspuns. eu am incercat si sab si espumisan- care mi se pare mai bun, dar emma nu mai face kk asa ca o sa incerc si debridatul.

La multe luni sarbatoritilor de astazi.

Aelita la Roandre e vba de baietzel. Alexia e mai mare.

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

si eu tot singura sunt mereu.
mama a venit de trei ori de cand am nascut.tata e mereu la tv.sau pe-afara.
tati pleacala 7,vine la 7.noroc ca in weekend e cu noi,si ma ajuta foarte mult.atunci pot sa dorm ore in sir,ca se ocpua el de copil,ii da lapte din frigider(scot eu) sau lapte praf.

eu am tetine cu o gaura.trebuia sa iau cu doua gauri _??
ce mama proasta sunt...
nici atata lucru nu stiu.

cristina,,off,grea meserie cu tirul..cred ca si tie iti e greu fara el,si lui ii e greu fara voi,si dor mare...
marinar.le-am incurcat ..

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

urla copiluuuuuuuuuuuuuu
nu pot sa o mai impac

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,

hai ca eu mereu raspund dupa ce deschideti voi un nou capitol.

monu,iti scrisesem ca eu folosesc Proctolog si sunt f multumita.

legat de vaccin - nu stiu ce varianta vom alege dar sigur nu vom face antipolio oral. explicatia - dr nostru ne-a zis ca a vazut in 25 de ani de experienta (la reanimare in spital de copii) "n" cazuri cu sechele de polio de la acest vaccin oral. asa ca nu intentionam sa riscam indiferent de cat de scumpe sunt vaccinurile astea (si mie se par scumpe rau pt ca la taisia am folosit tetracoque + engerix si era acceptabil).

criss, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. eu ii tai repede avantul la al meu sotz cand incepe cu faze d'astea si stie ca decat sa intre in gura mea mai bine se potoleste. de obicei la propunerea "stai tu acasa ca ma duc eu al serviciu" am liniste in casa pt vreo sapt cand i se mai nazare cate ceva.

Helenutza, sa-ti traiasca bebelusul!!!!!!!!!!!

Alina, sa incerci si Nutrinatal, e bun. Eu am mai descoperit si niste granule homeopate care mi-au sporit productia, sunt f multumita.

pai a mea cu 40 ml supti dintr-un san, cu 80 ml dati din ce mulsesem eu si tot mi-a chirait de foame si pana n-a mpus-o iar la san si a mai tras o runda nu s-a culcat. oricum de ieri bem mai putin lapte praf, doamne ajuta!!!!

va pupam

Mamix2 cu Taisia&Toria
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

A nascut RMarce!!!!

Azi, la ora 9.15
are o printzesica - Lara Ioana - grasunica de 3.800g si 51cm.
(nastere prin cezariana cu anestezie generala)

Felicitari proaspetei mamici. Refacere grabnica si te asteptam curand "acasa".

Alinuk si bb Teo 10/01/2007
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi_de_viata
................................................
Nimic nu-i intamplator!
........................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

salut fetele!
am facut o luna si santem mandrea, mari. Fata e bine, insa la mine inca nu
Eu vad ca nici acum nu m-am linistit si nu am scapat de celebra mea depresie. Am moente cand asi plange din nimic, poate imi zice cineva ceva fara nici un sens rau si la mine se umplu ochii cu lacrimi. Cica dureaza 6 saptamani, - asta inseamna ca mai am inca 2 - poate dupa asta imi revin. Vad ca si la voi nu e chiar fericita treaba acasa, poate si starea nostra dupa nastere se reflecta.
sper sa treaca.
va pup.


Va pupic pe buric.

Liuda si papusica Diana Maria 18.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

nu am mancat nimik astazi inca, dar trebuie sa scriu repede cat am 5 minute de liniste.
Criss, nu imi vine sa cred ceea ce am citit. Imi pare rau ca nu sunt in tsare sa iti dau un sfat de bun simt, care sa te faca sa te simti bine, asa cum au facut fetele.
Sa ma ierti, tu si celelalte fete pentru ceea ce gandesc, dar eu una as fugi mancand pamantul. NIMENI, nu are dreptul sa te trateze asa. NIMIC nu il face mai bun decat tine! Viata ta nu este o lupta cu omul de langa tine, trebuie sa intzeleaga ca voi trei sunteti un tot, o familie, si deciziile se iau impreuna, nu trebuie ca unul sa dicteze si celalalt sa sa ia pozitia de drepti.

Intre noi fie vorba, si eu imi doresc uneori sa ii dea altcineva bibe lui bebe, macar 10 minute sa ajung sa ma spal pe dinti....dar chiar asa, sa nu te atingi de copil decat in prezenta lui?

Sunt convinsa ca nimicdin ceea ce vom spune noi aici nu va insemna pentru tine solutia ideala.
Dar este bine sa stii ca cineva este alaturi de tine, macar asa, sufleteste.
Acum fug sa manac macar un biscuite, TE pup si te imbratisez si iti doresc muuuulta taria, sa trcei peste toata povestea asta, si sa vii sa ne povestesti cat de bine va intelegeti voi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Felicitari R_Marce! Sa veniti acasa sanatoase si voioase!

Multumim de complimente fetelor !
Ylilimic, nici eu nu am avut timp de poze, al meu e autorul..Te cred, cu 2 copii, cred ca as capia. Pune-l pe tati sa faca poze sau sa filmeze!
Aelita, a avut icter da, acum e mult mai bine, nu mai e asa galben.
Criss, sunt de acord cu Ylilimic, nu trebuie sa ii permiti - cu cat ii permiti mai multe cu atat va fi mai rau! Trebuie sa "ripostezi" dar inteligent nu cu agresivitate. Impune-te!
Marina, ai prioritate, normal!
Albinuzza, Cristiana, multumim pentru raspuns, o sa luam si noi Debridat azi!
Aelita, si al meu cand urla am acelasi sentiment de neputinta si disperare nu stiu de ce...
Liuda, hai mai fato, tu sa cazi in depresie?? Pai ai fata sanatoasa, acasa organizarea e beton, ai bona, ai libertate de miscare, la ce te gandesti cand iti vine sa plangi?

Vreau sa vina primavara, sa stam cat mai mult afara!!!!!!!!


Mergi la inceput