Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

stiu ca sunt stresanta......
cat timp poate fi tinut laptele praf (adica dupa ce l-am preparat si pana ii dai sa manance)????
hai fetele... spuneti-mi si mie ceva.... VA ROG!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Angi_m, ti-am trimis si eu poze. Sper ca au ajuns la tine. Multumesc frumos!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Gata a papat si a adormitsi eu top la voi

Laura13-stiu ca eusor cu sanul cu biberonul e mai greu
1.Pe cutie scrie cat ml trebuie sa pape(bine acum poate sa pape mai mult sau mai putin decat zic ei)
2.Lapte folosesc de la Humana 1,in metro cutia de 350 g costa 18.2 ron si cea de 900g 45 ron,tu de ce i-ai luat pt sugari alergici? e mai scum oricum eu am vazut din ala HA cu 54 ron

Biberoane folosesc de la Nuk,Chicco cu tetina fiziologica si mi se par f bune astea de la Chicco si ea papa mai bine cu ele
3.De obicei are un program si ii pregatesc laptele cand i se apropie ora de masa si il las asa cald
4.probez pe incheietura mainii daca e caldut
6.Antonia papa la 4 ore ziua uneori si la 5 ore,noaptea papa la 12-1 si apoi la 7-8 dim
eu de obicei ii fac cat papa ea 130 ml dar uneori papa si 170 ml
am apa fiarta si daca nu se satura ii mai prepar imediat inca 1-2 masuri

Dandusa-si Antoniei i se cojeste pielea de pe cap,de asta vrei sa o tunzi parca as tunde-o si eu ,are o pata rosie de la nastere pe capusor la spate si e destul de marisoara si toata lumea ma intreaba vai dar ce are eu astept sa-i creasca parul mai repede sa nu se mai vada

Teutz-da a crescut

Bambolettade Antonia-Gabriela (1 noiembrie 2006)
poze
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">video bebelina
poze Antonia -luna 1 luna 2luna 3luna 4
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
botez Antonia
Slideshow fulgulet Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Laura13
[1. cum stiti cati ml sa ii pregatiti?
2. ce fel de bibe si tetina si lapte folositi?
3. ce faceti cand se trezeste plangand de foame si laptele nu e gata? (ca parca nu imi vine sa fac lapte la fiecare masa poate poate va manca)
4. cum stiti daca e suficient de rece, cald?
5. cum fac sa imi vina mai mult si mai mult laptic in conditiile in care daca il pun mai des la san nu mananca?
va pup ca fug sa fac baita


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel




laura, si eu am experienta in lapte praf doar 3 sapt., dar m-am cam dat cu capu de pereti, sa ca iti raspund ce am obs. eu:

1. nu stii .... urmaresti cateva zile si iti notezi cat mananca ... de ex. ora 9 -60 ml + 1 san plin ... si o sa observi ca are un pattern, mananca cam la fel in fiecare zi ... si cam la fel de plini o sa ai sanii in zile dif dar la aceeasi ora ... (si eu la inceput am alaptat mixt, acum mai am doar o masa dimineata)

2. aici sunt experta... ca am cumparat cam 20 de feluri de biberoane/tetine, ca Oana , dupa ce a fost alaptata exclusiv la san 2 luni nu a stiut ce-i ala biberon si a refuzat din start sa manance din biberon... a facut greva foamei cam o saptamana (manca tzitzi si urla de foame ca nu se satura, dar nici din bibe nu vroia) si in final a accepta biberonul de la NUk cu tetina din silicon plata ... vezi ca ma Luk sunt 2 feluri de bibe, unul e mai lat si tetina e muuult mai mare (e anticolici), gurita sta cam ca pe tzitzi si cu buza rasfranta - ala e mai bun ... sa cumperi cu gaura medie M... noi cu asta am inceput dar de o vreme stii ca ma plangeam eu ca nu mananca copilul.... poblema era ca statea 40 min la un bibe de 80 ml si muncea de se rupea la el (precizez ca la mine la tzitzi nu avea de muncit, la mine laptele tasneste tot timpul) ... si am cautat un biberon care sa curga mai bine ... si de 2 zile am gasit: un bibe de la Tigex cu 3 viteze de curgere... de cand ii dau cu asta mananca cate 140 ml in max. 10 min ... si nu timpul e important ci faptul ca in sfarsit mananca ... asta are tetina cu 3 numere la baza, si in functie de cum o tii curge mai mult sau mai putin, ca nu are o singura gaurica ci mai multe, si are o supapa de aer care functioneaza fenomenal ... deocamdata ii dau pe 1, asta e viteza cea mai mica, dar sunt absolut fericita ca nu se mai chinuie si are chef sa manance pt ca nu sta o vesnicie sa traga pt o guritza de lapte ... in plus, nu mai inghite aer deloc, cred ca din cauza ca functioneaza f bine supapa de aer
aaa, si am comandat si biberonul bfree tb sa il ridic maine de la posta, am auzit ca e f bun si asta
na, cam atat despre miraculosul bibe descoperit de mine acum 2 zile, dc te intere iti trimit o poz cu el sa stii ce sa cauti

3. e horror momentul... o iau in brate sii fac bibe cu un bebe urlator in brate ... ce bine era cand ii bagam tzitzi in gura si era totul gata!

4. incerc pe mana, mai exact pe incheietura ... sau iti iei incalzitor de biberoane care -l incalzeste la exact 37 grade

5. incearca sa te mulgi si sa-i dai lapticul tau din biberon .... eu n-am avut probl asta, ca rade absolut tot ce am in san


Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Originally posted by Laura13

stiu ca sunt stresanta......
cat timp poate fi tinut laptele praf (adica dupa ce l-am preparat si pana ii dai sa manance)????
hai fetele... spuneti-mi si mie ceva.... VA ROG!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel




nu te grabi sa il prepari, pune eventual doar apa in biberon si laptele cand se trezeste

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

laura,
6. cam tot la fel ca si de la san, adica la 4-5 ore

incearca sa te mulgi cu alt tip de pompa, eu sunt sigura ca ai reusi sa scoti laptic cu pompa de la avent

noi folosim Milumil 1 si costa 420.000 cutia de 900g



Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Laura13

stiu ca sunt stresanta......
cat timp poate fi tinut laptele praf (adica dupa ce l-am preparat si pana ii dai sa manance)????
hai fetele... spuneti-mi si mie ceva.... VA ROG!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel




pediatrii zic ca 1 ora, dar eu nu indraznesc mai mult de 30 min ... si pe cutie scrie ca se consuma imediat

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

avem si noi poze noi

laura, precizez: mananca la 4-5 ore ziua, dar noaptea are pauza de 8-9 ore... dar la fel manca si de la san
si mai o chestie: eu am apa fiarta si racita tot timpul la indemana, asa ca nu stau sa racesc biberonul, incalzesc o parte din ea si completez restul cu apa rece fiarta si iese destul de repede, ca dupa un timp stii care-s proportiile

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna 1
luna 2
luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Dia1609-ce freza are Oana tare scumpa

Laura-eu am tinut laptele si 1 ora si nu a avut nimic

Bambolettade Antonia-Gabriela (1 noiembrie 2006)
poze
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">video bebelina
poze Antonia -luna 1 luna 2luna 3luna 4
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
botez Antonia
Slideshow fulgulet Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

laura 13: noi ne chinuim cu san si completare din prima zi a lui darius, dar tot nu pot sa spun k este o regula cat san si cat supliment mananca. La inceput ii dadeam san si apoi imediat comlpetare, dar ori nu era suficient, ori ramanea.Era foarte mancacios si de obicei nu ii ajungea. Acum ii dau alternativ: o masa san, una supliment. Dupa san cere mai repede de 2 ore, dar dupa laptele praf si dupa 3-4 ore. Dupa baita ii dau numai biberon , si la fel si la 5-6 dimineata cand se trezeste.In modul asta este satul pentru mai mult timp si de pe la 11-12 noaptea doarme pana la 10-11 dimineatacu pauza de masa de la 5-6 cum am mai zis.
Eu ii dau Nan 1 si il tolereaza foarte bine(adica la 2 luni si 4 zile cred k avem 6,5 kg si 64 de cm).Il cumpar din Carrefour si costa 191.000 cutia de 400g.Referitor la tetine , sa cumperi din silicon si ortodontice.totusi sfatul meu este sa nu aiba curgerea prea rapida k sa nu refuze sanul.Noi asa am procedat si vad k inca ii face placere sa stea la san.Despre cantitatea pe care o mananca , sa nu te sperii daca nu o respecta pe cea de pe cutie. noi inca suntem la 90-120 ml, desi pt varsta noastra trebuia 150 , 5 mese pe zi.Cantitatea asta este relativa, mai ales pentru bebicii care papa si san.Si ca sa imi mvina mai usor cu preparatul lapticului, fierb apa, o las putin sa se raceasca si apoi o tin intr-un termos. Apoi este foarte usor sa prepari repede...
Totusi poate vei reusi sa il saturi in continuare la san.La inceput nu aveam lapte deloc si am luat Pregvit zinc si acum am din abundenta, dar tot nu il satur.Incearca si tu complexul asta de vitamine..poate revine lapticul in forta...Mult succes

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius

www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=54197687" target="_blank">Slideshow Darius,


Slideshow botez Darius,

Mergi la inceput