Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Saryta-scumpa foc tunsulica ta
si eu ma gandeam sa o tund pe Antonia dar daca parintii au parul rar si bebe va avea la fel poti sa-l tunzi ca degeaba doar un pic se mai inaspreste parul dar de indesit nu eu am fost tunsa si am parul rar si firul subtire

Dandusa-si Antonia face la fel cand vede aparatul se opreste din ras sau din gangurit sau prins si ei

fug sa pregatim baita

Bambolettade Antonia-Gabriela (1 noiembrie 2006)
poze
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">video bebelina
poze Antonia -luna 1 luna 2luna 3luna 4
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
botez Antonia
Slideshow fulgulet Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

dandusa mi-a refuzat bibe. pana la 6 cand a mai ras 60ml. cred ca de la oboseala imi scade productia spre seara. si asa nu aveam eu prea mult lapte.... eu am reusit sa alaptez pana acum cu 7 cani de ceai de lactatie ZILNIC si macar 1 cutie galactogil pe sapt. oricum eu voi insista si ii voi da sanul la fiecare masa.... il trimit pe florin sa imi cumpere o bere fara alcool (desi urasc berea), poate o fi vreun adevar in chestia asta. oricum va tin la curent.
auras pana acum doar am alaptat.
oricum am si eu cateva intrebari pentru ca recunsc pana acum nu m-a interesat subiectul si nu am fost fff atenta:
1. cum stiti cati ml sa ii pregatiti?
2. ce fel de bibe si tetina si lapte folositi?
3. ce faceti cand se trezeste plangand de foame si laptele nu e gata? (ca parca nu imi vine sa fac lapte la fiecare masa poate poate va manca)
4. cum stiti daca e suficient de rece, cald?
5. cum fac sa imi vina mai mult si mai mult laptic in conditiile in care daca il pun mai des la san nu mananca?
va pup ca fug sa fac baita


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Aelita, cat e de dragutza Sofia...alea sunt hainele crosetate de tine, nu? ...si tu arati super...
Yagmur, pe unde ati bantuit azi?....sigur iesim maine daca e vreme buna...si apoi poate ne vizitati acasa......si Denis e cam marait!
Roxana, ce mai face Calinut?
Simoooo, pe unde esti? Cum ai petrecut de ziua ta?



Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

BAMBO,
nu o tund ca sa i se indeseasca...,stiu ca si pe mine m-au tuns si degeaba...,am un par groaznic,firul foarte subtire,nici drept ,nici ondulat,daca as putea sa-l schimb,asta as schimba la mine ,fara sa stau pe ginduri...Crinutza ,a facut cojite,mai nou...si tot incerc sa o scap de ele,cred ca mi-ar fi mai usor daca ar fi tunsa mai scurt...si plus de asta ,la spate are parul tocit si intr-o parte unele fire sint foarte lungi si se vede cam aiurea...Siu ca o sa-i cada ,oricum...,dar vrea si ea un nou look

VirstaCrinuta,luna 1,luna 2,luna 3,luna 4

Poze Dandusa Mamici din C-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Bambo, Antonia ta este o superba! Ce a crescut! Isi tine singura biberonul?
Saryta, ai trei fete bestiale! Sa-ti traiasca!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by Laura13
1. cum stiti cati ml sa ii pregatiti?
2. ce fel de bibe si tetina si lapte folositi?
3. ce faceti cand se trezeste plangand de foame si laptele nu e gata? (ca parca nu imi vine sa fac lapte la fiecare masa poate poate va manca)
4. cum stiti daca e suficient de rece, cald?
5. cum fac sa imi vina mai mult si mai mult laptic in conditiile in care daca il pun mai des la san nu mananca?

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel




nu stiu cat sunt in masura sa-ti raspund, ca motanu' meu papa numai san, iar experienta cu biberonu' se rezuma la primele saptamani de viata, si asa... cateodata, la masa de la 11-12 noaptea, cand il mai apuca, depinde cum bate vantul afara.... o sa incerc totusi niste raspunsuri, si sunt sigura ca-ti vor sari in ajutor cu raspunsuri mult mai la obiect mamicile care sunt active la bibeorn :)
1. in mod normal, scrie pe cutie cati ml sa pregatesti, in functie de varsta bebeului... acuma, daca el trage la bibe in completare la san, nush ce sa zic, pt ca nu stii exact cat suge la san, si oricum e destul de complicat sa nimeresti anumite masuri (adica pe cutie iti zice cum sa prepari ca sa obtii spre ex. 90 de ml, 110, 140, etc... intelegi tu ce vreau sa zic... deci, eu daca as vrea sa-i fac doar 60 de ml, oricat m-as chinui, n-as sti cum :) banuiesc ca cea mai simpla varianta este sa-i faci cantitatea corespunzatoare varstei lui, si sa-l lasi sa manance linistit cat doreste.. ce ramne, arunci, si asta e...
2. initial am folosit biberon de la avent, cu tetina de rigoare. acum am trecut pe biberon si tetina de la nuk... din ce am vazut ca au mai scris fetele prin capitolele anterioare, este mai buna o tetina prin care curge mai bine lapticul, mai ales ca acum puiul e mai marisor, suge cu mai multa putere, si e posibil sa-l enerveze o tetina din aia cu flux mic, din care abia pica cate ceva... aaa, si sunt f bune si biberoanele de la primii pasi, si alea normale, si alea cu gat larg care seamana cu cele de la avent (astea cu gat larg au posibilitatea de reglare a fluxului) si sunt si mai accesibile la pret :)
3. la asta nush cum sa-ti raspund... daca din experienta de pana acum ai observat ca ii trebuie si completare, si nu se satura doar de la san, singura solutie mi se pare sa ai laptele pregatit dinainte... banuiesc ca ii stii orele de papa, stii la ce ora se trezeste, si cam cu juma de ora inainte, te pui pe treaba..
4. incerci pe mana, lasi sa curga pe pumn cateva picaturi, si daca le simti la temperatura corpului, laptele este ok (adica mai bine zis nu trebuie sa simti nici cald, nici rece... oricum, e mai bine putin mai rece decat sa friga). daca laptele este abia pregatit, si bebe urla de foame, trebuie sa-l racesti, asta insemnand ca-l tii intr-un ibric sau o oala cu apa rece, eventual oala sa fie sub robinet, ca sa curga apa rece, pana cand ti se pare ca s-a racit suficient.
5. mai, la asta chiar sunt blocata, fi-miu ar sta la tzatz 24 din 24 daca s-ar putea, nu mi s-a intamplat niciodata sa-l pun la san si sa nu vrea sa suga... dar banuiesc ca pompa de san te poate ajuta. cu ocazia poti sa si pastrezi lapticul, daca mai iese ceva, si eventual sa i-l dai in completare la urmatoarele mese...
tin pumnii, sper sa se rezolve

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:


Multumim toate avem niste frumuseti si niste frumosi...ii vedem acusi pe prima pagina.

Dandusa - am tuns-o mai intai cu masina, iar apoi in cada cu gillet-ul lui tati ... si Antonia avea cojite si de la samponel s-au inmuiat si cand am dat cu gillet-ul s-au luat toate ...acu nu mai are deloc.
Eu am ras-o si pe Sara de 2 ori...I data a ramas la fel parul, dar a doua a oara s-a inasprit si eu asta vroiam(Andra are un par de mata sta asa de naspa) si sper ca Sara si Antonia sa-l aiba mai aspru, caci de des e des.



Mariana - de ANTONIA (21.11.2006)
Mamicuta de 3 -ANDRA, SARA si ANTONIA
SLIDESHOW TONITA

varsta Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

deea multumesc... dar...

quote:
dar banuiesc ca pompa de san te poate ajuta

eu nu am putut sa scot nimic cu pompa nici cand ziceam ca aveam lapte
quote:
daca din experienta de pana acum ai observat ca ii trebuie si completare, si nu se satura doar de la san, singura solutie mi se pare sa ai laptele pregatit dinainte

pai asa o sa arunc o gramada de lapte stiu ca asa e logic dar ma gandeam ca poate e o formula magica....
oricum pt ajutor
mai aveam o intrebare:
6. cam la cat timp mananca bebelusii hraniti cu formula? ca stiam ca se digera mai greu si atunci mananca mai rar?!! e adevarat? ca el manca la 3 ore, dar acum nu mai stiu. in plus sunt asa de stresata ca de fiecare data cand scanceste Dani imi vine sa sar cu bibe sau tzatza si nici asa nu e bine
mai fetele .... voi cele care nu aveti laptic.... cum va descurcati??? ca era atat de usor... scoti sanul... bagi in gura si gata si de maine sunt singura.... azi a fost usor ca strigam la florin, dar maine....


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

a1 si inca ceva... cat costa totusi o cutie de lapte praf????? ca sa nu mai iau teapa cu 700.000 cutia

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

quote:
Originally posted by kokorina

ANGI.....am trimis niste pozici pe adresa ta.....le-ai primit?sant bune?sau ti-ar trebui altceva?sau mai invata-ma cum sa fac si ce sa fac.....ca eu nu am decat doi neuroni si aia plictisiti unul de altul....fetele ma stiu....pupici si tie si scuze(ca numai de mine nu ai timp)
pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM



kokorina, mi-am verificat mail-urile si nu am primit nimic de la tine
daca pana maine nu ajunge (pe unde o umbla?) iti trimit un PM.


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"
Angi poze
Iulia - 3 noiembrie 2006 - luna 1 luna 2 luna 3 luna 4
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Varsta si greutatea Iuliei

Mergi la inceput