Detoxificarea colonului..

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NEM75 spune:

da, Loma, chiar, cum te descurci la servici?? Eu trebuie sa o iau la fuga catre baie cand ma apuca crampele, simt ca mi se sfasie burta, iar imediat dupa 2-3 ture de mers la baie imi trece. nici nu am curajul sa plec dimineata de acasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NEM75 spune:

AnaGN, ce nu fac eu pt fetele de pe DC? o sa ma auc de scris. dar ce curaj iti trebuie sa bei niste preparate din plante?? nu e mult mai rau sa fumezi, consumi alcool, papi colesterol, E-uri, cofeina, zahar, sau chiar sa mergi la solar??!! is atatea lucruri cu care ne stricam sanatatea, zi de zi, si nici nu ne gandim la curaj. PAREREA MEA E CA RAU NU IMI POATE FACE TRATAMENTUL ASTA, CEL MULT CA CHELTUI NISTE BANI AIUREA. Dar in cazum meu s-au dovedit a fi cheltuiti cu folos. Eu chiar ma simt mult mai usoara de unele chestii, .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

quote:
Originally posted by NEM75

AnaGN, ce nu fac eu pt fetele de pe DC? o sa ma auc de scris. dar ce curaj iti trebuie sa bei niste preparate din plante?? nu e mult mai rau sa fumezi, consumi alcool, papi colesterol, E-uri, cofeina, zahar, sau chiar sa mergi la solar??!! is atatea lucruri cu care ne stricam sanatatea, zi de zi, si nici nu ne gandim la curaj. PAREREA MEA E CA RAU NU IMI POATE FACE TRATAMENTUL ASTA, CEL MULT CA CHELTUI NISTE BANI AIUREA. Dar in cazum meu s-au dovedit a fi cheltuiti cu folos. Eu chiar ma simt mult mai usoara de unele chestii, .




Multumesc frumos.

Cred ca e curaj. Chestiile de care spuneai tu - fumat, e-uri, etc - le facem fara sa constientizam; e prostie ca le bagam in noi, nu curaj.

Eu pot sa marturisesc ca am mancat ca mai toata lumea - burger - cand a aparut in ro, pizza hut, e-uri,fumat etc. O prietena, mai in varsta, deci mai experimentata, a tot incercat sa imi spuna ca ne nastem sanatosi si ca sanatatea depinde de ce pui in organism, adica de ce mananci.

Eh,doar nu era sa fiu de acord cu ea. Asta era mai demult. Am mai imbatranit, am avut sansa (nesansa?) sa traiesc inafara Ro pentru ceva timp, si mi-am schimbat total modul de viata inspre unul mai sanaots.

Totusi, multi prieteni, cunoscuti, etc (chiar si membrii ai familiei) te cred nebun cand zici ca mananci paine bio sau fructe bio. Mai nou eu imi iau faina bio si fac painea in casa (imi place cu muuulte seminte si chimen, si nu gasesc) si imi place sa framant. In plus nu am bebe, asa ca 1 kg de faina ajunge/ saptamana.

Dar momentan traiesc o chestie aiurea. Desi manac legume, fructe, si cam atat - ca amu e post, m-am ingrasat cam 5 kg in 3 luni. E adevarat ca stau acasa momentan, si ca sunt suuuuper stresata, dar asa mi s-a intamplat mereu cand veneam in ro, luam in kg, desi mancam la fel. Acum sunt in RO cu totul.

Cred ca e cam mult stres aci.
Si desi vreau sa slabesc in 10 minute, stiu ca nu se poate, asa ca o sa o iau usor cu sport, masaj, etc dupa ce termin statul asta acasa (tre sa imi termin o lucrare) pana dupa Paste.

Beau cam 3l pe zi de ceai verde, apa si alte ceaiuri si nimic. Si muuulte verdeturi si fructe, poate 2 felii de paine din asta integrala pe zi. Si de multe ori am semi-constipatie, si de aia ma gandeam la un detox serios.

Dar sunt curioasa ce au astea in ele. Inainte sa le comand.

Pacat totusi ca in ro nu prea se pune accentul pe alimentatia corecta, dar se pare ca ne indreptam si noi.

Sunt cam depresiva momentan, ca nu prea ma incape nimic.... dar asta e.
Se mai intampla


Multumesc din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NEM75 spune:

Ingrediente ceai: frunze de siminichie, musetel, chimin, menta, macese, scortisoara,crusin,chimbir, seminte de sylbum marianum si de fructul pasiunii, frunze de strugurii-ursului si aroma de lamaie. Am iceput cu ceaiul pt ca mi se pare cel mai puternic din pachet, frunzele de siminichie iti provoaca miscarile intestinale pt golirea intestinului. Ingrediente Paranil capsule: coaja de nuca neagra, pudra de absint (?), pudra de Pau D"Arco, seminte de dovleac, pudra de muguri de cuisoare,pudra din radacina de feriga, extract seminte de grefuit, radacina de unicorn fals, praf de mir, pudra de bulb de usturoi,frunze de isop, radacina de sofran si de gentiana, menta, seminte de schinduf, iarba-mare, pudra din coaja de scorus de munte spinos,, pudra din Rumex Crispus. alte ingrediente carbohidrati: capsula vegetala naturala. Ingrediente fibre:psyllium, seminte de in,seminte de chimen dulce,radacina de lemn dulce, aloe vera,grefuit, pectina,papaya,scoarta de ulm, nalba-mare, rubarba,lucerna, samanta de guar, menta, frunze de strugurii ursului. Alte ingrediente: 100% extract de stevie pura, aroma naturala de banana. Cam atat. Cu ocazia asta le-am citit si eu. scuze daca am plictisit pe cineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cura cu sare amara cat timp se tine?

Am facut-o astazi si cu exceptia gustului a fost super!
Adica, ies ca apa acuma si intr-o viteza de bine ca sunt acasa!

Sincer, ma tenteaza s-o incerc si maine ca mi-a mai ramas sare.

Poate voi reusi sa slabesc ceva mai usor in felul asta.

Mai si am niste crampe de la suc !!!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

NEM75, MULTUMESC DIN SUFLET!!!!
INTERESANT, O SA LE STUDIEZ PE TOATE CURAND.


Acum nu vreau sa fiu carcotas, desi asa o sa se spuna, dar cred ca stiu ce e sunt chestiile alea care "se tot desprind".


Psyllium -

Uitati ce face:

Why is this medication prescribed?
Psyllium, a bulk-forming laxative, is used to treat constipation. It absorbs liquid in the intestines, swells, and forms a bulky stool, which is easy to pass.
Deci cred ca absoarbe tot soiul de chestii si le da afara, dar noi ajunge sa credem ca bucatile alea erau in noi, desi nu erau. Nu stiu ce sa mai zic
O sa vad si eu.






http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/medmaster/a601104.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Psyllium

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Absint:


De la Wikipedia, enciclopedia liber#259;

Absint este o b#259;utur#259; alcoolic#259; tare, de culoare verzuie, preparat#259; din frunzele unei specii de pelin (Artemisia absinthium), anason, angelic#259; #351;i alte plante aromatice. Este o un excitant al secreliei gastrice, deoarece conline substanle amare (absintin#259;). In doze mari este toxic.

Acest articol con#355;ine text din Dic#355;ionarul Enciclopedic Romān 1962, aflat acum īn domeniul public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Am gasit:) Si Lepicol are psyllium, deci e tre sa fie bun.


Gata, ca daca mai stau mult DC, iar plang ca nu am facut nimic diseara.


Va mai tin la curent

ps

Ma scuzati ca v-am stresat atata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NEM75 spune:

Ana,sint total de acord cu tine. pe aici la tara se spune "grasa si frumoasa".. Asa ca eu cu 40 kg, is cu un picior in groapa. Dar nu ma deranjeaza ce crede lumea, nu in grasime sta sanatatea mea, ci in ce mananc.. Eu nu vreau sa conving pe nimeni sa incerce tratamentul asta, ca nu-mi da Dr.Natura nici un comision, pur si simplu vreau sa zic ca mie mi-a facut bine, am scapat de alergiile alimentare si am o energie, ca la 2 noaptea scot tot din debara, si le pun in alta ordine. . Alfabetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

De acord, Nem.

In toata Romania e vorba cu grasa si frumoasa! Nu zic nici anorexica. Pana la urma nu conteza kg, ci cum iti e corpul - cat de tonifiat, cata grasime, si asa mai departe.
Ma mai gandesc, si poate ajung si eu la kitul asta.

Om vedea.

Mergi la inceput