Colectia de toamna-iarna 2005 (121)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi draga, spor la pregatiri! Ce sa zic..a avut si Adila o initiativa de a-si chema asociatul la ziua Sararicii cand a facut un an. A murit in secunda in care s-a nascut. Initiativa. Nu asociatul. Din pacate...
Norocul lui a fost ca m-a intrebat inainte. Ghinionul era daca nu ma intreba, ca i-as fi zis clar ca nu vine. Da' deh, io-s mai drastica la unele chestii. Plus ca e adevarat ca nu-s fana individul respectiv. Asta ca sa ma exprim delicat...

Gata...fug la nani! Noapte buna!

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

am fost azi la dezmat cu prichindei.

ne-am trezit dimineata, am citit postarile voastre sa vaz ce pareri v-ati dat, am impachetat copilul frumos si am plecat. Petrecerea a inceput la 10.30 dimineata, deci trebuia sa ma hotarasc rapid.

multumesc mult, Noki si Madau. voi ati raspuns repede si am avut timp sa ma lamuresc si sa-mi iau inima-n dinti sa pot pleca. multumesc tuturor care mi-ati raspuns.

i-a placut piticei mele, s-a dat in topoganul gonflabil, s-a bagat pe dupa ate, pe la bile etc, dar solitara...niici o treaba, nene, cu ceilalti copii. de una singura in toate cele. si se asigura mereu ca sunt in coada ei. adevarul e ca ceilalti erau mai maricei decat ea si nici ei n-o prea bagau in seama. in sfarsit, ne-a placut si mai vrem.

bubitele sunt tot acolo, adica tot mai are pe burtica ceva ceva microscopic. sau sunt io paranoia si vad ce nu exista??
le las acolo...ce sa le fac?!
deja maine facem 10 zile de la vaccin si ar trebui sa iesim de sub "incidenta" lui.


maine e ziua hazbandului meu si el e prin delegatii.
sambata mergem la o taiere de mot.
si de luni sunam o posibila bona. sa vedem...io prefer cresa, dar nu ma pot hotara. de fapt, o prefer pe mama dar nu se poate.
si tre sa ma intorc cat mai repede la serv.

CristinaMh, bravo, felicitari. Si bravo pt Iris. Iti spun io ca era mmuuullttt mai greu pt amandoua daca plangea dupa tine. Mie de asta mi-e cel mai teama la cat de mamoasa e fi-mea.
Da' cresa resp. e cu regim de internat? de ce zici ca putea sa doarma acolo? noaptea?
mai zi amanunte. ce le-ai intrebat pe alea? cum dorm copii? au patut sau paturi din alea de se ridica in sus cum erau pe vremea noastra? [io am fost si la cresa si la camin si la gradinita, dar la cresa nu mai tin minte ce pat aveam. normal,doar eram preeeaa mica]ii schimba de scutece sau ii chinuie sa invete la olita?
dau sa mananca fiecarui copil in parte sau le pun farfuria in fata si ii lasa pe ei singuri? ca totusi sunt prea mici sa manance singuri. fi-mea nu reuseste decat a treia parte din lingurita sa bage in gura, restul e pe bluzita.
scuze daca am pus prea multe intreb. poti sa nu rasp. daca n-ai chef sau n-ai timp. e ok.
am zis ca ma duc si io sa vaz cum e o cresa ca doar e aici langa blocul meu una, da' iote ca nu-mi fac curaj.

Noki, chiar ca nazdravana rau Sararici. cu drag si La multi ani mamei tale si din partea noastra!

Joy, ma bucur ca in sfarsit v-ati linistit in privinta lui Vladut si ca n-are nimic. Mare lucru un medic bun.


bai nene, a venit prietena mea din germania cu un maldar de hainute. multe, frate. io i-am zis sa-i ia Dariei mele ceva acolo frumos de la H&M si ea a luat de nu s-a mai oprit. frumoase toate. super. da multe rau. imi fac o gaura in buget acu pe hainute h&m. mi-a zis sa nu-i dau bani, ca sunt cadou tralala, da' io nu pot sa nu-i dau ca doar io i-am cerut sa-mi cumpere, nu s-a oferit ea.
ata ete. s-a taiat de pe lista laredute. de fapt, s-a taiat orice cumparatura de imbracat pt Daria pana la vara
bine ca-s frumoase si nici una mica, adica-i vin toate sau sunt mai mari.

hai ca ma culc cu toate ca nu mi-e somn.
nb.


melku & Daria Virginia (2 nov 2005)
Sarbatorile de iarna cu Daria
www.dropshots.com/melku" target="_blank">FILMULETE
Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki ca-cam-asa-ceva si eu. Eh, nu chiar.. are momente cand mi-e OK, are momente cand nu prea...

catutza aceleasi sfaturi despre mers mi le-a dat si mie pediatra. Oricum, le mai citisem si eu, acum mi le comfirmi si tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Lavi , cand ai tu timp, da-mi si mie mai multe detalii despre petrecere la McDonalds. La care ii serbezi ziua? Cat platesti :chirie (banuiesc ca se plateste ceva), mancare aleg ei ce vor sau se plateste ceva de la inceput? Cat dureaza petrecere?Cat vrei tu? Pentru adulti cum se procedeaza?
Eu as vrea sa-i serbez ziua onomastica, in august de sf Marie. Ma gandeam la mc de la unirii ca are jucarii multe si frumoase, dar mai vedem daca va fi in august sau in nov de ziua ei.

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Fetele, peste tot anunta ca duminica ploua. N-ar fi mai bine sa ne intalnim maine, cand cica vor fi 20 d egrade si soare?

Felicia si Ilinca Teodora "duracell" (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

daca e maine,felicica,sa ne treci si pe noi pe lista,ca venim!!avem voie si cu tatzii??...sa vedeti legea lu'murphy la mine-acasa!

deci:eu cu buba,singuri acasa,bebe la mama...
bbbuun.ne culcam noi devreme la 9 juma',10,sa prindem somn mult!!cand la 2 AM cine se trezeste cu capul cat banita si cu invarteli de tavan??
EUUuuuuuuuuu...criza biliara....m-am dus la baie,am vomat,m-a facut buba pe maini-nimik-capul tot se-nvartea!!!am stat asha pana la 4...
Deci,unde e odihna?????

Si azi dimin,dupa ce i-am zis mamei,ea saraca:"lasa mama,c-o sa doarma tot la mine!"
Si azi tb sa ma duc la dentist,tb sa duc kki lui stef la policl,dar nu sunt in stare...ma duc la mama,si stau cu stef si cu ea,acolo...
Aaaa,mi-a mai zis mama ca Stef a dormit ne-ntors!!Ce i-o face mama,nu stiu,frate,ca la noi in ultimele 3 zile,a urlat din juma-n juma de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

bai, ma ucideti cu intalnirea asta. as veni din tot sufletul, da' mi-e frica. stiti ca noi am avut contact cu varicela acum 2 sapt. de maine in colo ar trebui sa erupa, daca o facem. asa ca nu va aduc 2 contaminati la intalnire...
imi tot fac curaj, din ce-am citit e cu 24 de ore inaitne de eruptie, perioada naspa, la noi erau 48... hai ca poate nu facem...

pe iris am dat-o la titan 4, pe lunca bradului, in spatele magazinului titan. de mancat au fiecare canutele lor. adica i-am vazut la masa, mese inalte, cu scaunele prinse de ele (facute la tamplar, f misto), 4 copii la masa, 4 canute pe masa, nu ajungeau la ele. deci le dadeau ele sa manance. azi am mai tras cu ochiul in clasa, au un tarc mare, cu saltea, un 3/3m, asa mi s-a parut. banuiesc ca acolo intra toti. era si un leagan de interior. un patut... si banuiesc ca mai e o sala, daca nu cumva dorm toti in tarcul mare. asta ar trebui pozata, cred ca-i tare misto!
dar mai trag eu cu ochiul...
iris e la program saptamanal. asa e la grupa mica, nu au program zilnic. ma costa 5 lei pe zi. si da, o pot lasa sa doarma acolo, daca nu o iau pana la 8 seara nu mi-o mai da. eh, da' mai avem pana o lasam acolo...
azin-a avut nici o reactie. adica pozititva, ca peretii sunt pictati cu pitici, iepurasi si alte animalute, pana la sala i-am admirat pe toti. acolo a stat cumintica s-o schimb, fara plansete. cand am bagat-o in clasa a plans, dar nu plansetul ei, ci ala de rasfat, cand nu primeste ceva ce cere. am auzit-o si pe tanti, cum vorbea cu ea, "hai iris la copii", apoi am plecat, sa nu mor acolo de inima.
a fost f cuminte. chiar imi ziceau ca nu le-a facut probleme, s-a jucat cu ceilalti copii. doar la masa cu piure au trb s-o indoape macar un pic, sa nu stea nemancata. na, doar si io faceam asta acasa...
una peste alta, ne comportam bine. copilul mai bine ca mama, ca io incep sa ma simt ca ultimul om. dar ma linistesc, ma gandesc ca ii e muuult mai bine acolo decat cu o tanti acasa. se joaca, e ingrijita. uite ca acum am uitat sa intreb ce-a zis dr ieri, ca trb sa se duca s-o vada pe la 12.
da, poate ca are importanta si faptul ca a fost obisnuita cu copii, de-aia e usoara adaptarea. dar e mica, si se acomodeaza repede. si asta e important.
acum daca am mai scapat un pic de teama cu adaptarea, mai avem sa scapam de cele 3 raceli traditionale. ieri vorbeam cu o mamica, l-a adus tot asa mic, si nu i-a racit decat o data. plus ca directoarea imi zicea ca, daca tot ii mai dau sa suga, s-ar putea sa scape mai usor cu racelile...
acum sa vedem cat o ducem cu lapticul, ca m-am decis sa n-o intarc fortat. o las... cat o fi, o fi.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna dimineata!

Silvia din pacate trebuie sa te dezamagesc, nu avem post de farmacist pe aici. E unul de inspector resurse umane liber ( eu nu sunt inspector, am atestat dar ocup un alt post ) si Dordia - daca nu zici - am avut un post de economist. E cineva in proba, daca nu corespunde, vorbim. Ando altceva nu stii sa faci? Ca noi nu recuperam nimic silit... de obicei de gura mea, debitorii pe care ii mai gasim vin si platesc. Am un jurist smecher, ii sperie cu "sefa" el face pe bunul si eu sunt bau bau si nu stiu cum naiba de ii sperie asa ca dupa ce vorbesc eu cu ei, platesc...
La noi se face multa psihologie...
Dar poate colaboram sa ne faci astrograma la candidati asa poate aflam si noi din timp ce nu putem citi in Cv si in ochii lor.

Sebi se simte "excelent" asa mi-a zis chiar el aseara. Saracu' dupa cat a vomat acum desi e slabit, e plin de optimist. Aseara m-a pus sa ii scriu pe o hartiuta "Intrati aici e fericire" si si-a lipit-o pe usa camerei lui. Ne-a lasat masca.

Analizele au iesit ins nasol. Fac si eu acum ce nu imi place adica asta, dar e numai vina mea. Trebuia sa ma duc cu el la doctor, raceala e coborata la plamani si intradevar e inflamata pleura; din sange reiese ca are o infectie, o tratam in continuare.
Dupa indelungi deliberari, se pare ca varsaturile erau de la dischinezia biliara. Adica ca sa inteleg, doctorul mi-a aratat "biloiul" copilului care se simte si prin piele ( a ramas bietul copil numai piele si os ) si daca o atinge sare ala micu' in sus... Cauza ins o mai cautam, daca la celelalte analize nu iese nimic, inseamna ca e de la stress.
Probabil ca il streseaza jocurile de la calculator asa ca deocamdata are interdictie.
Va pup si poate ne vedem in botanica sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Joy, pt. tine si pt. Vladutul tau hiperactiv!

Cristinamh, felicitari! Vad ca pana acum va descurcati bine. Sigur o sa fie ok, ai sa vezi! Nici Rianna n-a plans niciodata cand am lasat-o la cresa, ba mai mult se bucura sa fie cu copiii acolo si mereu imi zice tipa care-i ingrijeste ce frumos se joaca unul cu altul si cum se imbie la mancare.

Noki, mai cate nazdravanii mai face Saralina ta!

In casa eu o tin pe Rianna incaltata cu sosete si cu niste papucei de piele cu talpa de piele intoarsa. E frig pe jos, noi stam si la casa, si mie mi-ar ingheta picioarele fara papuci de casa.

Acum si despre noi... vesti nu prea bune. Rianna a facut din nou febra in dupa-masa asta! Nu stiu de la ce, temp. n-a fost foarte mare, dar totusi... Taaaaare mi-e teama c-a facut din nou infectie urinara. Desi n-am simtit nici un miros ciudat, dar atunci ce altceva ar avea? A stranutat de cateva ori azi, dar altfel nici un simptom de raceala. Maine dim. avem programare la doctor sa vedem ce ne zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neata!!!

Scuze ptr aseara, am apucat sa citesc ce ati scris, vroiam sa raspund si m-a apelat Catutza pe mess, am vb cu ea si in timpul asta Miruna a cazut si si-a f*** barba, are o ditai julitura, bine ca nu si-a spart buza, sau altceva. Asa ca am plecat la baitza si apoi la somn ca era rupta...am luat-o cu noi la cumparaturi la Cora si atat s-a agitat/vorbit/uitat pe acolo ca era sa adoarma in masina

Catutza eu ii dau Mirunei Milli de 3.5%, asa mi-a spus pediatra, ca au nevoie de grasimi multe in perioada asta, nu cred ca se ingrasa tare mult de la el, ba chiar am senzatia ca nu-i tine foarte bine de foame. In casa o tin incaltata in sosete din alea antiderapante, mai grosute, dar fara pantofi.

Cristina ma bucur ca s-a acomodat bine Irisuca, stiu ca aveai mari emotii alaltaieri cand am vb, las' ca va fi bine, o sa vezi. Felicitari ptr curaj, eu as fi murit de 50 de ori cred!

Lavi la noi e ca la Noki, Marius intotdeauna ma intreaba daca vrea sa invite pe cineva, poate nu am chef/timp/placere sa-i vad fatza. Si daca-i dau argumente se conformeaza. Nasol ca trebuie sa te pui acum pe treaba, dar daca nu vine decat el, poti sa pregatesti ceva simbolic asa...cu toate ca daca esti ca mine, bag mana in foc ca nu vei putea rezista si vei face mult mai multe

Joy tare m-am bucurat ca Vladone e ok!!!! Cand povesteai de dr parca am vazut-o pe pediatra Mirunei, la fel e si ea mamoasa, vorbeste frumos, sta la taclale si cate 1 ora, numai sa fie sigura ca ai inteles tot.

Intalneala daca e duminica io anunt de pe acum ca NU vin, e ziua mamei mele si sarbatorim in familion. Daca se propune alta data..imi dau cu parerea.

Meems uite un ptr Rianna, poate scapati cu bine...o fi vreun dinte ceva?

Silvia cum te mai simti? Iesiti afara azi? Vb la tel daca da.

Pisi , spaima debitorilor...hai ca daca te stradui nitel..faci clubul mamicilor DC acolo la tine la munca. Sanatate multa lui Boscu!

Anda da' la recuperari de creante te pricepi?? Ca poate punem de-o colaborare, ceva.

Melku

Hai ca m-am lungit ca o placinta si am uitat ce mai vroiam sa spun. Ma duc sa meditez si revin

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput