Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

bebinuta ce de poze si ce slabutza esti....ada e o scumpica, falcoasa ca d al meu...si mie imi plac la nebunie numele, daca era fata planuisem ana natalia dar suna cam...prea multi na. asa e perfect...

edit ca tot uit: dandusa, vaccinul e la 3jumate. am niste emotiii...dar ma chinui sa nu ma gandesc...sa nu i le tyransmit..


diana (03.12.06) david 1 2 3 intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Multumim pentru urari..ce trece timpul..avem deja 3 luni..

N-am mai scris, ca furnizorii nostri de net sunt mereu in revizie..off..
..ramasesem sa va spun cum a fost la D. Culcer..ne-a primit, avand in vedere ca era urgenta..asa ziceam noi, ca doctora ne-a asigurat ca scaunele cu mucus sunt ceva normal la bebeii alaptati la san, iar firisoarele de sange (ce-i drep, abia vizibile) se mai intampla, dar nu e ceva grav decat daca se intampla in mod repetat..ca probabil e o lipsa de vit K..deci ne-a recomandat fitomendion si sa uitam de ceaiul de menta sau de orice alt ceai..ne-a felicitat pentru alaptatul natural, ne-a facut toate analizele pe loc..ecografie la cap, sold, organe interne, analiza sangelui, urina..e sanatoasa tun bebelusa mea, nici la sold n-are nimica, are doar o usoara anemie, si i-a prescris siropel cu fier..cam atat..
..a, o cauza a scaunelor f. dese si apoase, cat si a gazelor f. multe poate fi si faptul ca eu faceam o greseala, prin faptul ca incepusem sa ii dau ambii sani la o masa, ceea ce nu era bine, pt. ca manca numai laptic din ala mai subtire de la inceput..acum ii dau doar unul si si-a revenit..face doar de 2-3 ori pe zi..si nu o mai doare nici burtica..
..a fost asa vesela eva la consultatie, a ras si gangurit la toata lumea..erau toti topiti..d-apai noi..i se umfla pieptul lui tati de mandrie ca fetita lui e asa prietenoasa si frumusica..


fatima de eva ioana
eva ioana (08.11.2006)
slideshow eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Multumim DONIA pentru listuta
DIANOCICA eram mai slaba cu 5 kg cand am ramas gravida. Si Ada tepe tine si pe david care e un dulce.
Referitor la TEMA DE AZI si Ada are ochisorii gri-albastru si trebuie sa i se inchida, ca nu are cum, genetic vorbind, sa ramana cu ei asa.
Referitor la DORMITUL IN BRATE si la noi e valabil ziua. Adormim n brate si apoi in patut: 10,15, 20 min sau mai mult 1-1/2 h dar mai rar.
Seara si noaptea adoarme dupa ce mananca, la san, nu neaparat cu sanul in gura si apoi o pun in patut. Nu reusim altfel: adica sa o pun in patut treaza si sa adoarma, exclus.
Plec, se pare ca s-a trezit dupa 10 min.
Afara dormim si 2,3 ore.
Ne pregatim de plecare.

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Aelita, esti dementiala:))) am lesinat de ras cand am citit!! A mea rade ca un carcotas cand vede tzatza:)) si ma face si pe mine sa rad, va imaginati.

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Referitor la dormit si la noi e la fel...ziua adoarme in brate, iar daca o pun in patutz are senori pitica, se trezeste instantaneu...de cele mai multe ori.
Noaptea papa mai mult adormita si cand adoarme mai profund o pun in patutz si doarme mai multe ore. Eu ii dau sa pape can la 3.5-4 ore, noaptea la 5-6, depinde cum se trezeste, deci avem 5-6 mese pe zi.

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Miine in Herastrau? Cum , cind, unde?

Propuneri de teme:
1. Cum va ajuta sotii?
2. Cum si cu ce taiati unghiutele?
3. Unde doarme cel/cea mica?
4. Lapte praf-de care?
5. In cada cu el/ea?- veti face cursuri de inot?
6. Pt cezariene:cum v-ati refacut?
7. Pt Toate: ati reinceput...stiti voi ce
Recunosc ca-s subiecte de actualitate pt mine...

www.photos.yahoo.com/ph//my_photos" target="_blank">pozele mele
Ruxmax cu bebe Tudor- 08.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

In sfarsit, mai ajung si eu la calculator.
Fie-mea daca doarme in parculetz cand suntem la plimbare, se pare ca dupa aceea nu mai vrea.
Si trebuie sa ne jucam impreuna pana i se face ei de nani. Adica acum.
Azi cand ne plimbaram, o fetitza de 6 ani nu mai vroia sa se joace cu prietena ei si vroia sa se plimbe cu noi. Ii spusei ca nu e frumos sa o lase pe prietena ei singurica, ca ea nu are cu cine sa se mai joace, ca o sa se plictiseasca cu noi. Cu chiu cu vai o convinsei sa ramana sa se joace si ii promisei ca mai trecem pe-acolo.
Mai tarziu ma trezi cu o alta fetita care venea fuga-fuga la noi si incepu sa strige de departe: "Ma vede?". Si ii spusei: "Nu, nu te vede ca doarme, ca e si ea mica."
Sunt fenomenali copiii astia.
Ralumat, baietzeii de aici au noroc ca Iulia este o fetitza mica si serioasa si nu vrea sa suceasca mintea baietilor, ca daca si-ar pune ea mintea ... am vedea numai .
Uuufff, se trezi maimutzica.
Revin.


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"
Angi poze
Iulia - 3 noiembrie 2006 - luna 1 luna 2 luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by a_deju
eu am pus mana pe pahar, pe bani si pe un stilou, in exact aceasta ordine... nimicuta nu se potriveste :)

asta asa ca sa vezi cat de MESERIASA e aza asta cu motul.

Si la noi se obisnuieste - dar pe mine ma calca pe nervi - cand aud cate o chestie dintr-asta ... zic sus si tare si raspicat ca eu is catolica si ca la noi nu se obisnuieste.
quote:
Originally posted by saftoiu_gina
Imi spune-ti si mie de la care sapun pentru bebelusi nu ustura ochii? Eu folosesc Babylove si nu e bun .Vreau sa-l schimb.Stie cineva daca Sanosan e bun?

Si noi folosim Babylove - si vreau sa spun ca i-am bagat in ochi de la prima baita si nu a dat semne ca o deranjeaza - esti sigura ca sapunu o deranja? Mai verifica ... poate e apa prea calda/rece, e speriata ... incearca sa o acoperi cu un scutec in timpul baitei si descoperi pe rand partile pe care le speli - sigur nu e de la sapun - e special pt bebei conceput si nu ustura.

Tema zilei: a mea s-a nascut cu ochii de un albastru cenusiu - acum sunt un albastru mai deschis - cu tente de verde - seamana cu mami .
pentru EVA de FATIMA
pentru GRIGORE de RUXANDRA
pentru RARES de RAMSAN
pentru CELESTE de AVDANAARHIRE
pentru ANA de MARCELA
pentru MIHNEA de DESIREE
pentru TUDOR de RUXMAX

-ici si sa cresteti mari


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070120&ctime=122902" target="_blank">4,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070121&ctime=010305" target="_blank">5,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070122&ctime=123722" target="_blank">6,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Gata, o adormi la loc. Pai se poate sa doarma doar 10 minute?
Se discuta despre somn? A mea doarme in patutul ei, dar numai dupa ce a adormit bine de tot in bratele lui mami. Seara, de obicei o adoarme tati, tot in brate, si de cele mai multe ori adoarme si tati cu ea in brate (vezi_exemplu)
Chiar asa, este vreo mamica pe-aici care isi adoarme puiul altfel decat in brate? Si cam cat o sa dureze chestia asta?

"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"
Angi poze
Iulia - 3 noiembrie 2006 - luna 1 luna 2 luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by RUXMAX
Propuneri de teme:
1. Cum va ajuta sotii?
2. Cum si cu ce taiati unghiutele?
3. Unde doarme cel/cea mica?
4. Lapte praf-de care?
5. In cada cu el/ea?- veti face cursuri de inot?
6. Pt cezariene:cum v-ati refacut?
7. Pt Toate: ati reinceput...stiti voi ce
Recunosc ca-s subiecte de actualitate pt mine...



1. cu sandwichuri pt dimineata, apa la termos, curatenie din cand in cand, papa - tot timpul si mai sta si cu copila seara cand vine home. Noaptea il deranjez doar in w/e - in rest ... se odihneste pt servici.
2. le taiem cu unghiera de bebe - cand apucam - ii da tati biberon si eu ii tai unghile - sau noaptea in somn
3. in patutz - singura in camera
4. noi ii dam acum bebelac - dar asta doar pentru ca nu accepta milupa si nan - pe care le-as prefera altora
5. am facut o data baie in cada - la vara cum va face in bazin??? O voi duce si la bazin - nu stiu daca sunt si cursuri ... dar sunt eu cu ea - am nevoie doar de PAMPERS DE APA - ceea ce nu se prea gaseste pe la noi.
6. nu ma incadrez
7. daaaaaa - la inceput ca mosnegii - incetutz ... ca poi sa ne revenim complet. Ptiii si ce bine e .... (fara burtoi).

-ici la toate


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070120&ctime=122902" target="_blank">4,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070121&ctime=010305" target="_blank">5,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070122&ctime=123722" target="_blank">6,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput