am renuntat la regenon si am inceput cu reductil

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by cami30

fetelor imi cer scuze daca mesajul meu a fost inteles gresit. Nu va legati de un cuvant pe care l-am scris doar pentru ca vreau sa fiu extrem de sincera si sa relatez experienta asa cum a fost ea.

Mesajul meu era altul. MEDICAMENTELE dauneaza. Reductilul va va slabi 20 de kg intr-un an pe care le veti pune la loc, ba chiar in plus dupa incetarea tratamentului.

Eu am 3 exemple esuate in familie.

Imi fac mea culpa inca o data pentru faptul ca am vrut sa va ofer o experienta din care cine poate sa invete cate ceva.

cami



Cami, eu sunt sigura ca ai fost sincera si nu rau intentionata, am si eu experienta ta, sotul meu are 123 kg la 1,76. Este foarte mult, nu mananca mult, alearga toata ziua, insa pot spune cu mana pe inima: nu are vointa sa slabeasca. Si imi doresc sa fie sanatos, cu siguranta si el isi doreste.
Se apuca de regim, tine ceva vreme, apoi...oboseste.
Eu am slabit 16 kg de la inceputul anului si tot mai am de dat vero 8 ca sa ajung cum eram acum 3 ani cand m-am casatorit cu el. Pur si simplu, stilul lui de viata si de alimentatie m-a condus si pe mine care nu am depasit pana atunci 54 kg niciodata, la o greutate excesiva. Este adevarat ca am si nascut intre timp, dar nimeni din familia mea, nu a ajuns la 9 luni la 87 kg, doar eu.
Acum, sotul meu se mira ca uneori ma tin de pereti ca sa reusesc ce mi-am propus.
Este greu sa slabesti, cand ai 100 de kg este aproape imposibil, si stiu ce spun, in familia sotului sunt 3 grasi, nu doar el, ci si mama si sora lui. Si toti spun: vaaaai, nimic nu mananc!
Eu nu cred, atunci cand sunt probleme de sanatate, acestea trebuie tratate, pana cand nu este prea tarziu.
Eu sunt exemplul viu al unei femei de 50 de kg, activa si normala ca si alimentatie, care a dorit sa traiasca langa un barbat minunat de-altfel, dar cu obiceiuri nesanatoase. Rezultatul: nu mai merg pe jos, am devenit sedentara , doar urc in masina, nu mai lucrez decat cand vreau, ca nu am nevoie si am copil mic, mananc toate porcariile si am inceput sa am pofte, inainte nu aveam timp de asa ceva, sunt fericita si rar ma consum cu adevarat pentru ceva, etc. Si am ajuns supraponderala.
Acum ma chinui in mod real, si am reusit sa slabesc.
Dar atunci cand am luat reductil, am tinut cura, pt ca fara ea nu merge, au fost anivarsari poate, insa eu nu am mancat, mi-a fost extrem de greu. Cand am constatat ca fara reductil m-a trosnit o foame crunta, am rabdat o luna ca sa fac o pauza, si am inceput iar, pt a scadea sub 60 de kg. Cel putin, asa voi fi motivata sa selectez foarte strict ce mananc si dupa ce termin reductilul, pt ca am de protejat un rezultat obtinut cu lacrimi.
Ai dreptate, si eu am dat vina pe sotul meu si pentru kg-mele lui (cand l-am cunoscut avea doar 100 si arata tare bine, este solid si nu va fi vreodata slab, iar mie nu-mi plac barbatii slabi), si pt ale mele, acumulate in timpul vietii noastre in comun.
Poate va spune cineva: in timpul sarcinii multe femei ajung la 85 de kg. Da, insa eu nu am pus pe sarcina decat 13 kg cu totul, in 9 luni, intrasem deja in panica, insa sarcina ma prinsese deja grasa.
Am discutat cu sotul meu, el ar dori sa-si implanteze un balon gastric, este o procedura mult mai lipsita de riscuri, nu se taie nimic, se introduce endoscopic pe gat sub anestezie generala, si in 6,8 luni se slabesc pana la 35 kg, poate si mai bine. Iar efectul este acelasi ca si la by pass. In plus, se scoate la fel, dupa ce noua greutate este stabilizata. Trecerea la alimentatia normala va fi o provocare.
Sper sa folosesca cuiva tot ce am scris.

www.flickr.com/photos/pisicuta/821316348/" target="_blank">Mari
www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Marilena.. daca vrei sa-ti povestesc mai multe despre procedurile chirurgicale pentru tratarea obezitatii scrie-mi pe pm, ca stiu toate detaliile.
Balonul e un fel de apa de ploaie.. costa jumatate din cat costa bypass-ul dar ti se va recomanda regim alimentar dupa introducerea balonului. In plus e corp strain si poate fi respins. Crede-ma ca am analizat si optiunea asta
Ceea ce e minunat la bypass este procedura de malabsorbtie ( ti-o pot explica sau poti cauta pe net) in sensul in care zaharurile si grasimile nu se mai absorb decat intr-un procent de 10 %.


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by cami30

Marilena.. daca vrei sa-ti povestesc mai multe despre procedurile chirurgicale pentru tratarea obezitatii scrie-mi pe pm, ca stiu toate detaliile.
Balonul e un fel de apa de ploaie.. costa jumatate din cat costa bypass-ul dar ti se va recomanda regim alimentar dupa introducerea balonului. In plus e corp strain si poate fi respins. Crede-ma ca am analizat si optiunea asta
Ceea ce e minunat la bypass este procedura de malabsorbtie ( ti-o pot explica sau poti cauta pe net) in sensul in care zaharurile si grasimile nu se mai absorb decat intr-un procent de 10 %.

cami




Cami, multumesc, in general stiu cam despre toate procedurile, insa by pass-ul gastric mi se pare o operatie prea invaziva, plus ca nici sotul meu nu agreeaza ideea. Poti sa-mi spui pe pm, daca ai timp, cam tot ce-mi poti spune despre by pass, ca interventie, poate am scapat ceva, oricum, informatia este mult mai pretioasa cand vine de la cineva care a experimentat-o pe pielea lui. O sa-i dau Sotului sa citeasca si sa-si faca o idee in plus, in afara de teoria simpla.
Astept un PM, si multumesc inca o data!

www.flickr.com/photos/pisicuta/821316348/" target="_blank">Mari
www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capshu spune:

Salutare. Iau reductil de sambata trecuta, astazi m-am cantarit, am 59. Deci 3 kg au zis bye bye. Ce mananc? De ex ieri:
d: cafea
P: ou fiert, iaurt, sunca de praga (4 feliute)
s: o felie de paine prajita cu un pahar de lapte slab

Astazi am baut o cafea de dimineata, imi pregatesc un gratar din piept de pui cu salata verde cu lamaie (fara rosii si castraveti) si diseara un iaurt.

Spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Vreti careva o cutie de Reductil,lipseste o singura pastila din cutie.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key to your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

buna fetelor! am avut rabdare si am citit in mare parte mesajele voastre, ptr. ca ma subiectul SLABIT ma intereseaza f.f.f.f.f tare!!!!!!!!
mai am de dat jos 10kg!!!! si...nu prea mai reusesc! din spusele unora dintre voi, am fost tentata sa iau acest minunat reductil, DAR ma sperie efectele acestuia pe termen lung. am reusit sa slabesc de la 95 la 62 in decursul unui an de zile. deci, nu as vrea sa ma inec la mal. desi...parca acum e mai greu!!!!!! ptr. ca stiu ca se poate! m-a incantat ideaa de a da jos 10 kg intr-o luna! as fi super fericita, dar am citit tot in cele scrise de voi ca....peste un an le pui la loc si....nu prea as vrea. of!!!!!!!!1111
si ce incantata eram pana sa citesc si mesajele cu ingrasatul peste un an!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idda spune:

Eu am slabit in total 12 kg. Am intrerupt tratamentul dar nu am renuntat la regim si sport. De cand l-am intrerupt am mai slabit 2 kg. Nu pot spune ca nu am avut pofta de mancare dar am reusit cu multe fructe "sa o tin in frau" .Fiecare organism e unic, nu se pot da solutii si exemple. Fiecare incearca pe propria piele. LA MINE A FUNCTIONAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capshu spune:

Idda, 12 kg in cate luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns superkat spune:

Dragelor, eu sunt intr-o continua lupta cu kg. Recunosc ca nici nu am vointa si nici sport nu pot sa fac (am artroza).
Asa ca de azi am inceput o cutie de Lindaxa, tratament cu impachetari cu alge si masaj Starvac.
Daca nici asa nu slabesc....pot sa ma las pagubasa.
Ma primiti in clubul vostru? Am 1.70, 70 kg si daca cantarul ar cobori sub 60 ar fi fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idda spune:

Capshu, in aproape doua luni. Am facut tratament 3 luni dar in ultima luna acul cantarului nu s-a miscat. Dupa ce am intrerupt tratamentul am mai slabit 2 kg. cu regim (monti) si sport.

Mergi la inceput