am renuntat la regenon si am inceput cu reductil

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluFe spune:

buna fetelor,
dupa 2 saptamini de vizualizare al acestui forum, m-am hotarit si eu sa ma inregistrez
am 37 ani, 1.67 inaltime si 62 kg (am avut 72 acum 2 luni), vreau sa slabesc inca 10 kg (toata viata am vrut sa fiu slaba!!! si nu am reusit) si mi-am cumparat si eu reductil, in caz ca nu mai slabesc si nu pot sa ma mai abtin de la mincare (mincarea e pt. mine cel mai super lucru, din pacate)
eu pot sa rezist la foame destul de bine, la ce nu pot sa rezist este pofta asa ca daca ma apuca o sa iau reductil
voi ce ziceti? vad ca unele sint pro, altele contra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capshu spune:

Salut fetelor. Va citesc de ceva vreme.
Am 22 de ani, 1,58 inaltime si vreo 62 de kg. In ianuarie aveam 55, m-am ingrasat cam de 2 luni. De maine incep cura cu reductil, fara recomandarea medicului Asta e, sa vedem ce va fi. Nu intentionez sa tin o cura anume, ci pur si simplu sa exclud prajelile, painea si dulciurile. Spor la treaba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Ma numesc cami am 34 de ani si 52 de kg.
Multe dintre voi se vor intreba ce caut pe un forum de slabit? Ei bine nu pentru ca am descoperit vreo reteta minune de slabit pe care vreau sa v-o impartasesc. Atunci de ce? Ca sa ma laud? Nu, nici de asta. Vreau doar sa ajut. Cum? Cu cateva experiente din viata mea.

Si o sa incep asa.
Nu exista diete minune, nu exista medicamente minune. Nimic pe lumea asta nu ne poate slabi 5-6-10 kg pana la urmatorul eveniment monden la care sa participam si la care trebuie sa aratam bine, cel putin nu fara efecte secundare dragele mele.
endocrinologul iti va prescrie medicamente, nutritionistul iti va prescrie diete, antrenorul de fitness iti va prescrie miscare, pentru ca fiecare dintre ei se simte dator ca de banii primiti sa va ofere ceva. Cum ati reactiona sa va duceti la medic/nutritionist/antrenor, sa platiti consultatia si sa va spuna sec: iti recomand.... schimbarea stilului de viata. Evident ca nimeni nu e multumit doar cu atat!! Ne ducem la medic si dorim sa plecam cu o reteta! Si medicul ne indeplineste dorinta.!
Stiu pe cineva care a facut o laparoscopie diagnostica ( pentru evaluare trompe/ovare) si care a fost tare nemultumita pentru ca medicul nu a descoperit nimic!! Nu putea sa se bucure ca e sanatoasa si ca isi poate urma visul de a avea un copil..

Problema e in noi. Eu am ascultat-o cu atentie pe nutritionista lui Teo trandafir. Succesul ei consta in faptul ca nu ofera diete ci solutii de viata sanatoasa. Ai voie orice pe lumea asta dar in cantitati mici, sanatoase.
Trebuie sa incepem sa ne uitam pe etichetele produselor pe care le cumparam pentru a le vedea valoarea energetica. Va plac pufuletii? Pai stiti ca din 2 pungi de pufuleti pe zi aproape ca va faceti necesarul de calorii? Da, necesarul de calorii dar nu si de energie, asa ca pe langa pufuleti mai rontzaim si altceva..
Bere si seminte dupa un gratar? Pai 50 de calorii 100ml de bere si 400 de calorii 100 de grame de seminte. Deci o sticla de bere si o punga cu seminte necesarul pe o zi!!(la un mod de viata semi-sedentar)
Eu mi-am dorit sa slabesc 4-5 kilograme. Nu pentru ca ar fi fost nevoie ci ca sa vad daca pot, nemaifacand asta in viata mea. Sunt o devoratoare de dulciuri dar am inceput sa gandesc in cifre. Mi-am luat lista cu caloriile pe fiecare produs si am invatat-o pe dinafara. De cate ori bag ceva in gura imi vine in minte si valoare calorica. Si in loc de o ciocolata am ajuns sa mananc o patratzica, am renuntat la punga de pufuleti si am ciugulit doar 2-3 de pofta, in loc de paharul de bere am baut doar o gura de pofta, am renuntat sa manac 3 banane in fiecare dimineata si am mancat doar jumatate, in loc de o felie proaspata de paine m-am multumit cu un colt uscat uitat in cutia pt paine.
Am reusit? Desigur. A fost greu? Nu. Ma simt mai bine? Da. Vreau sa traiesc sanatos? Da.
Pai bine bine o sa ziceti, asta nu e problema. Ca noi ne chinuim cu multe kilograme ramase dupa sarcina, sau acumulate in timp din diverse motive. O sa ma intrebati cum pot sa ajut.
Pai pot sa ajut in doua feluri.
-schmbarea modului de viata pe... viata
-chirurgia gastrica
Am trait in casa cu un obez. Un obez care nu manca mult. Va puteti imagina asa ceva? Nu manca mult in sensul ca manca doar o data pe zi, dar manca totusi mult avand in vedere pofta cu care manca acea masa sau cantitatea de mancare la acea masa. Problema e ca tot in familie a mai fost un obez cu aceeasi problema de alimentatie.
Reductil? Xenical? Medicamente inventate cine stie pe unde? Diete? Orice si totul s-a incercat. Rezultate? Uneori da, uneori nu, iar pe termen lung se lasa intotdeauna cu crestere in greutate.

Cum mi se parea mie situatia? Pai lipsa de vointa, uneori si nesimtire etc. Asta pentru ca nu inteleg ce se intampla in mintea unui obez gurmand. E peste puterile mele, pentru care actul de vointa e foarte usor.
Cum am reusit? Pai nu am reusit decat cu solutia extrema, care este totusi mult mai sigura si mai sanatoasa decat toate dietele si medicamentele pentru slabit. O metoda cu care nu am fost de acord si pe care nu am incurajat-o. Totusi, ii multumesc sotului meu ca a mers inainte cu hotararea lui.
Solutia se numeste bypass gastric despre care puteti citi pe net. Este recomandata doar in cazul obezitatii morbide ( indicele de obezitate il puteti calcula tot pe net , exista site-uri) , este pe viata si daca e reusita nu are decat un singur efect secundar, acela ca va trebui luat tot restul vietii o vitamina pe zi.
Mi-a fost teama, l-am urat pe sotul meu pentru chinul de a astepta 6 ore sa iasa din operatie, de chinul de dupa operatie, de teama de a nu se intampla ceva insa acum sunt fericita. De ce? Pentru ca el e fericit si este un alt om. Un om care a pierdut 40 de kg, mai are de pierdut vreo 15 si care se simte excelent. Manaca normal dar viata si s-a schimbat total. La fel si viata celeilalte persoane din familie.
Asta e povestea. O sa credeti ca promovez chirurgia. Eh bine nu. PEntru ca e doar pentru cazuri extreme poate pentru fata care se plangea ca are 100 de kg la 1,60.
Medicul care a facut operatia ne-a spus asa. De la o anumita greutate in sus poti sa te ingrasi si din aer!! Corpul isi creaza rezerve si poti sa mannci o coaja de mar si sa te ingrasi din ea. Poti slabi dar nu definitiv decat daca iti schimbi pe viata atitudinea si modul de alimetatie. PE viata!!
Eu zic sa incepem cu schimbarea modului de viata!Trebuie sa incercati, sa va ganditi la sanatatea voastra si a copiilor vostri. Efectele secundare ale medicamentelor nu se vad intotdeauna imediat, dar ele exista! Iar alternativa chirurgiei e din pacate... destul de scumpa.
In speranta ca am ajutat si nu am suparat pe nimeni,
cu respect
cami


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by cami30

Ma numesc cami am 34 de ani si 52 de kg.

Cum mi se parea mie situatia? Pai lipsa de vointa, uneori si nesimtire etc. Asta pentru ca nu inteleg ce se intampla in mintea unui obez gurmand. E peste puterile mele, pentru care actul de vointa e foarte usor.

cu respect
cami



Cami, Cu respect iti spun si eu ca e usor de dat la fundul altuia.Pana nu stii cum e - sa-ti fie foame incontinuu, sa iti vina sa mananci si paine cu mustar...nu ai cum sa afli.Si sa fii privita ca nesimtita( cum ai spus mai sus...)

Barbatu-meu e sub greutatea normala, desi mananca la greu dulciuri si bea bere, si ma priveste cu mila cum ma chinui de cand ma stiu sa dau jos cele 20 de kg in plus ale mele.

Teoria de mai sus o stiu pe de rost de 30 de ani, aia cu "putin si des" etc samd...Eu am incercat si "putin si rar", am incercat si "deloc"
Daca pentru tine actul de vointe e usor, e pt. ca tu nu a fost nevoie sa faci foame, sa stii cum e, si sa vezi ca nu scade cantarul...

Asa cum nu inteleg nici eu, la cupa C, ce le trebuie sani alora care n-au, ca-s frumoase si asa, sau de ce se chinuie sa se depileze cele care au par in exces( eu nu am), sau cu 3 fire de par in cap( eu am o coama...)...nu inteleg de ce e nevoie sa dai milioane la coafor/cosmetica - eu nu am nevoie, m-a ajutat natura...asa e si cu greutatea, da' e usor de facut morala...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ai dreptate. Unii au altfel de organism, nu simt foamea la fel ca altii, altfel li se fac legaturile prin creier. E usor sa zici ca aialaltii sunt nesimtiti cand pe tine te ajuta organismul si nu ai aceleasi probleme, deci de fapt habar nu ai prin ce trece alalatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

fetelor imi cer scuze daca mesajul meu a fost inteles gresit. Nu va legati de un cuvant pe care l-am scris doar pentru ca vreau sa fiu extrem de sincera si sa relatez experienta asa cum a fost ea.

Mesajul meu era altul. MEDICAMENTELE dauneaza. Reductilul va va slabi 20 de kg intr-un an pe care le veti pune la loc, ba chiar in plus dupa incetarea tratamentului.

Eu am 3 exemple esuate in familie.

Imi fac mea culpa inca o data pentru faptul ca am vrut sa va ofer o experienta din care cine poate sa invete cate ceva.


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurahadade spune:

Buna fetelor...eu am inceput sa iau reductil de 6 zile, parca senzatia de foame a mai incetat, nu tin un regim anume, dar am grija ce si cat si cand mananc, oricum pe caldurile astea abia am mancat cate ceva. Din pacate inca nu am vazut nici un rezultat pe cantar, eu totusi sper sa incep sa dau jos cate putin. Nu vreau sa slabesc dintr-o data, mai bine mai lent si mai bine.
Eu am 1,65 si dupa sarcina am ramas la 75 de kg si as vrea sa dau jos macar cele 10 kg ce mi-au ramas dupa sarcina, sa poate putin mai mult, daca as ajunge inapoi la 60 de kg ar fi super.
Sa-mi tineti pumnii si va mai tin la curent.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Buna fetelor,am incercat si eu o pastila de Reductil dar este clar ca pe a doua nu am sa o mai iau.Dupa parerea mea iti fac mai mult rau decit bine.Eu zic sa consultati neaparat un medic inainte sa le luati,nu le luati de capul vostru,va riscati sanatatea.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key to your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Azi am luat prima pastila de Reductil 10mg. Nu m-am simtit rau de la ea, parca am baut ceva mai multa apa decat de obicei si mai cu pofta. In rest nimic. Mai vedem.
Am 1.70 si 88 kg si vreau sa dau jos in prima faza cel putin 10 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

salut, citesc si eu forumul de mai bine de un an, m-am inregistrat in final si postez aici pentru prima data. anul trecut, la sfarsitul lunii iulie, am decis ca nu ma mai suport cu atatea kile in plus si e cazul sa fac ceva serios in privinta asta. inutil sa zic ca de cand ma stiu am tinut tot felul de diete, care mai de care mai promitatoare. ma tineam de ele o vreme, slabeam binisor, apoi puneam totul la loc, ba chiar si ceva in plus.
in fine, acum un an mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la medic. aveam 27 de ani, 1.70 si 82 kg . endocrinologul mi-a povestit de reductil, m-a pus sa fac analize (a reiesit ca sunt perfect sanatoasa )... mi-a dat sa iau reductil si sa ma tin de un regim bazat pe alimentele care imi placeau mie (evident, nu ciocolata si alte d-astea )... am luat reductil timp de 6 luni, am tinut regim hipocaloric (1400 calorii pe zi in prima luna, apoi 1200 calorii/zi lunile urmatoare)... am slabit 17 kg, am ajuns la 65 kg... inutil sa zic ca nu-mi mai venea nicio haina... purtasem marimea 50 si acum ajunsesem la 42... eram in al noualea cer ... recomandam reductilul tuturor, dupa un consult medical, evident...
de mai bine de un an nu am mai mancat nimic prajit (cartofi prajiti, ochiuri, friptura, etc), produse de patiserie, chipsuri sau alte crontzonele, n-am mai mancat mai mult de o prajiturica, n-am mai baut o bere, etc... am incercat sa-mi schimb regimul de viata... zilnic merg pe jos, in ritm alert, cel putin 2 ore... si, cu toate astea, acum am 75 kg ... cum am renuntat la reductil, cum am inceput sa pun incet-incet kilogramele la loc ... aveti grija!

maimutzica cu urzica

Mergi la inceput