Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

fetelor
am o prietena [gravida] in 20 de saptamani si a zis ca astazi toata ziua s-a miscat foarte foarte tare bebelu, i se vedea toata burtica miscandu-se si s-a dus la spital - momentan e in slatina - si doar i-au pus o perfuzie cu glucoza si nuici macar nu i-qau facut ecografie ca n-are cine. Eu stiam ca asa se intampla daca se strange cu cordonul. Nu i-am spus ca n-am vrut s-o panichez. Voi ati patit ceva asemanator in sarcina? Sa-i zic sa vina la bucuresti in seara asta?


diana fericita de davidutz 03.12.06
david 1 2 diana intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

stiti cumva nr de tel al doctorului niculescu mihail de la maternitatea giulesti?


diana fericita de davidutz 03.12.06
david 1 2 diana intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

si fata mea are mainile reci , dar nu am cautat=o de nimic pt asta...cred ca e normal, ca sunt mereu pe afara ...dar cine stie, poate intreb si eu pediatru.

am doua intrebari:

1. pt mamicile experimentate: cand se termina odata cu ragaitul si cu regurgitarea ?

2.azi mi-a venit ciclul, fix la o sapt de cand am terminat cu laptele la san...adica picul ala cat mai curgea. la voi cum e, e normal asa sau a venit prea devreme?

gata, dupa un somn de aproape 3 ore, s-a trezit si gaza mea, a mancat si acum iesim la plimbare cat mai prindem soarele...



Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

asiza, de ce trebuie sa mergi la chirurgie? Imi pare rau ca ai probleme cu operatia, sper sa se rezolve mai repede.

Ktrinel, bucura-te, doarme bine Ana, sunt semne bune. Parca spuneai ca a plecat mama ta? Cum va descurcati?

dianarus, dupa vaccin se pun comprese daca plange bebe. Dar atentie, apa rece trebuie sa fie la temperatura camerei, nu din frigider si nu cat de rece curge la chiuveta. Ca altfel poate sa inceapa sa planga sau sa continue cu plansul pentru ca apa e prea rece. Ca asa am patit eu la primul copil, ea draguta nu plangea, dar mi-am spus sa ascult pediatra si sa ii pun comprese reci. Reci de tot, de la chiuveta, sa facem treaba buna daca tot ne-am apucat. Si a inceput micuta sa urle ca din gura de sarpe cand i-am pus compresa, asa ca m-am tinut departe de ea cu apa rece. Si a trebuit sa vin aici sa invat din carti medicale cum se procedeaza cu apa rece la copii.

Dorsilia, sper ca micuta ta a scapat de infectie. Sper sa nu mai apara nici in viitor!
Referitor la plimbare, am observat ca baietelul meu e nervos tare cand il imbrac prea gros, asa ca acum nu mai exagerez cu infofolitul. E posibil ca asta sa fie si la fetita ta motivul nemultumirii? In plus nici nu suporta nimic pe cap, cand ii pun caciulita e jale. Dar il calmez daca il iau in brate sau ii pun suzeta si ne putem plimba linistiti dupa aceea.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by desiree
mirona, ne amenintai cu un mesaj in seara asta !!! NU te lasa Kara?


he he he - nu e ceea ce crezi - m-am facut mami cuminte . Oricum - grasi pentru tine si bebe.

Voiam doar s-o pup cum se cuvine pe Dana Daconst, s-o felicit pentru bebe si sa-i fac in ciuda ca seamana pe sotul ei. mamica stresata - stai pe pace ca e doar inceputul colicilor. Nu renunta asa de usor la alaptat - nu esti tu de vina - e o perioada la bebei - pe care doar o amelioram cu anumite chestii. Felicitari inca o data!

La multi ani! pentru OANA de DIA; TUDOR de DANITA; OCTAVIAN de P-ONU; DARIA de SOMLEAC

SOMLEAC merci de Pm - zice pediatra ca e prea tare - sa incercam inca cu suspensii.
Azi am sunat-o - ca nu am mai rezistat - si de fapt asta aveam sa va spun mai cu foc.:

a mea bebelina a luat in prima luna 800 g, in a doua a luat 950 si acum ... mai avem cateva zile si face 3 luni - a luat doar 550. Pe langa asta - colicii si kk verde zilnic in ultima perioada, frichineala la san, la biberon si ce ma omoara cel mai mult faptul ca ii trebuie biberon intrerupt - pentru a bea ceai.
M-a mai speriat si una dintre voi aici - cand a scris ca -ar putea sa fie infectie cu E-coli atatea crize de colici.

Ei bine - maine daca mai face kk verde - luam o coprocultura. Laptele il diluam - adica facem 120 ml apa cu doar 3 masuri de lapte praf, ceaiul il reducem la maxim si incercam si cu debridat. Toate treptat sa vedem cum merge treaba.

Am inceput cu diluarea laptelui - si a papat bebelina mea foarte bine azi.

Va plangeti ca bbeii vostri nu beau cat scrie pe cutie pentru varsta lor?
Dar eu ce sa spun? Are aproape 3 luni - inca are 6 mese pe zi, uneori 7 si abia daca bea 500-600 ml pe zi.
Sa ma ingrijorez? Mamici cu experienta ... dati-va cu parerea. Eu nu prea ma panichez - stiu ca fiecare bebe are ritmul lui - iar Kara oricum fu mica de la inceput - nu o pot compara cu nici un bebe de pe topic.

hai ca v-am pupacit - merg in urma sa mai citesc si eu pe indelete - ca peste zi citesc in diagonala. Rau ii sa fi dependenta si sa nu ai timp.
you all - DAR ... ALL.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070120&ctime=122902" target="_blank">4,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070121&ctime=010305" target="_blank">5,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20070122&ctime=123722" target="_blank">6,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Intrebare, ca m-am panicat: voi mai scoateti bbii afara pe vintoasele astea?!
Mie mi-e cam frica sa o mai scot pe bblisa.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

atentie SOARE nu este egal CALD...a nu-stiu-cata oara ma pacalesc...nu ca m-as fi asteptat sa fie 25C , dar e iarna...plus ca stau in canada...tot uit...asa ca plimbarea s-a facut pana in coltzul strazii si inapoi ca ne-am dat seama ca e prea frig si nenorocim copilul. ce mai parintzi!

donia, ne descurcam ff bine de cand a plecat mama, fata doarme bine, mananca, mai solicita atentie peste zi, dar e ok.seara stam in living si ma uit la tv cu ea in bratze.. sau langa..am noroc ca sotul e mereu acasa ...lucreaza de acasa adica si biroul e in basement...am zis ca ne luam niste walkie-talkie din alea ca eu sunt sus cu fata si de cele mai multe ori cand am nevoie de el, nu pot tipa...iar el nu "simte" cand am nevoie de el
voi cum sunteti? ce face flacaul? dar roxanica, cum te mai intretine?

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

elise, nu stiu ce vanturi sunt pe acolo...dar nici nu vreau sa ma uit ce temperatura e la noi, la care se adauga vantul...oare de ce in romania nu dau niciodata temp cu vant, ca scade mult...sau vara , cu umiditate...sau nu or fi asa puternice ca aici...oricum ai grija, ca eu era sa o fac de oaie ...mi=am scos fata pe vremea asta ...

Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ruxandra wrapul e in loc de marsupiu uite www.wearyourbaby.org/Default.aspx?tabid=173" target="_blank">aici

cred ca s au intors colicii...


diana fericita de davidutz 03.12.06
david 1 2 diana intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Miro eu zic ca totusi chiar daca pune mai putin, atata timp cat pune e ok. Nici al meu nu pune cum zic cartile si ce sa-i fac. Asta e. Exista o majoritate care se incadreaza in limitele alea de 175-200 g/sapt, si mai exista extremele Kara si Matia care sar afara din grafice. Verifica-i totusi scaunul pentru linistea ta.

Fetelor pe vant puteti scoate copilul cu copertina de ploaie pe carucior. Dar vantul trebuie sa fie de intensitate normala, adica pentru voi suportabil. Daca nu aveti copertina de ploaie nu scoateti copilul pe vant ca pot face foarte usor conjunctivite.
Apropo si la noi a fost astazi un vant un vant cumplit. A descoperit case si blocuri si a daramat copaci. Totusi am vazut o gramada de carucioare prin oras. Ganditi-va si in functie de zona unde locuiti de pericolul de a cadea ceva in capul vostru sau al copilului. daca vedeti ca bate vantul cu asa putere dati-o incolo de plimbare. Mai imortanta e totusi siguranta voastra si a bebicilor.

Daria- 29.01.1999
Alex - 07.02.2003
Matia - 31.10.2006
POZE

Mergi la inceput