Mamici de martie-aprilie 2007 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

mersi fetele de incurajari, sper ca in momentele alea sa am alte preocupari nu sa vad placenta, sau o sa-mi intorc capul...


ELA vrem si noi sa vedem pozele 4d, ce zici ni le arati????

FETELE din GERMANICA am si eu o rugaminte as vrea sa stiu si eu , daca cumva aveti drum pe la mag CHICCO , care este pretul la modelul de carucior CU TREI ROTI TRIO S3 AUTO FIX, singurul cred cu trei roti de la chicco; MERSIIIII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

URAAAAAAAAAAAAA am reusit si io sa pun nniste poze in albumul de mamici!!!!

mi-a luat ceva ....daq` acum sunt tare mindra de mine...


Va pupic
Roxygeo27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

felicitari Roxygeo....dragute poze....cu zapada...frumos

Fetelor am si eu o intrebare....a mai intrat cineva in concediu posnatal la 30 de saptamani....doctora mea e cam proasta...azi dupa ce vorbisem cu ea acum doua saptamani zice ca nu stie sigur daca poate sa-mi dea postnatalul de acum.......intradevar intru si in zilele de prenatala cu vreo7 - 10 zile in functie de cum o sa nasc


Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Kmi, bine ai revenit, sa ne arati cat de verde ai facut camera.
Pozele 4D sunt de fapt filmulete, poate vrei sa vezi poze 3D, care deja sunt in album, vezi ca are mada_rozz una f recenta cu bebe_rozz, mai avea Laura_oana pusa una, monica_b cu putzicile bebeilor si am si eu una, chiar daca e mai spooky si mai veche a mea.

Diana, cum adica sa intri in postnatal inainte de a naste? io n-am inteles intrebarea dar stiu ca sunt 126 de zile de concediu pe care ti le imparti dupa bunul plac: X inainte si Y dupa, cu observatia sa iti lasi 42 de zile (obligatorii daca vrei sa beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului) ptr dupa ce nasti.

Madmat, unde esti? hai ca fac iar pudding, caramel am in seara asta

roxana 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoyoyo spune:

Buna burticutze!

Sunt o burtik din mai-iunie si as vrea sa va intreb si pe voi ca la subiect nu am primit nici un raspuns ....
V-ati confruntat cu astfel de neplacerii in sarcina, as vrea sa stiu mai multe daca ma puteti lamuri si pe mine.

"Buna tuturor.

Am 23 de saptamani de sarcina iar acum 5 zile mi-am facut un examen ecografic si sunt foarte ingrijorata ca bebelusului meu i s-au detectat batai ale inimii usor aritmice - extrasistole (rare extrasistole ventriculare).
Am fost chemata pt. un al doilea examen ecografic peste 2 saptamani. Tin sa mentionez ca in noaptea dinaintea ecografiei nu m-am putut odihni mai deloc, apoi la lucru a fost o zi cu mult stres iar bebelusul a fost foarte activ toata ziua de dinanitea ecografiei.
Ar putea fi aceasta explicatia?
Ati avut astfel de intamplari?
Va rog din suflet sa imi spuneti care sunt cauzele care produc aceste extrasistole,daca se vindeca in timp sau daca au urmari grave in evolutia viitoare a bebelusului?
In speranta ca imi veti raspunde si ma veti linisti , va multumesc anticipat !

Sanatate multa!

salve"



sarcini usoare in continuare

salve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna fetele!

ghibuadina eu folosesc crema de la Avon impotriva vergeturilor si e chiar buna, doar ca la vreo 5 min dupa ca imi dau ma apuca toate frigurile! Si mi-a zis cineva ca la fel pateste de la cea anticelulitica. Am mai avut (primita cadou) de la Garnier una speciala pentru perioada maternitatii care a fost incredibil de buna, dar nu mi-am mai luat pentru ca mi s-a parut mult 800 de mii fata de 300 si un pic asta de la Avon. Dar ce e drept si calitatea e cu totul alta.

In legatura cu Eco 3D eu am observat ca i se face reconstructia fetei lui bebe, dar nu am intrebat de ce e importanta. Sotul meu a zis ca probabl sa vada daca nu cumva are trasaturi de sindromul Down (Doamne fereste!), asa cum a mai scris si tzuna. Asa sa fie oare?

diana_jors si eu tot pe 13.07. dar 78

raisafudulu eu stiu de la med meu de familie ca trebuie sa ai 32 de sapt sau 7 luni si 10 zile ca sa iti dea concediul si mi-a mai spus ca la 42 de zile de la nastare poti sa te duci cu dosarul acela pentru alocatia de mama si copil. Dosarul se duce la primarie unde presupun ca exista un birou special pentru asa ceva. Marea problema este ca (cel putin la noi) sunt cozi imense la acest birou: vorba doctorei decind se dau banii astia a crescut natalitatea ceva de speriat, dar nu la cine trebuie!

In privinta epilatului eu am primit urmatorul sfat: decit sa ma rada in maternitate mai bine ma duc deja "aranjata" si anume un epilat "de tot" rezolva aceasta problema. Eu suport foarte bine ceara si imi si place asa ca de luna viitoare am aranjat cu cosmeticiana sa ma duc la 2 sapt si sa vada daca mai trebuie retusat ceva. In acest fel nu pot fi luata prin surprindere!
Va pup pe toate!

Si daca tot a venit vorba va rog sa ma "pontati " si pe mine cu UM 28.05.06, DPN 4.03.07, data nasterii 13.07.78 si

Gabi 35 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

yoyoyo....la ce medic ai facut eco?ce raspuns ti-a dat doar ca treb repetata analiza?medicul tau ce ti-a zis? ai incercat sa cauti pe net ceva despre aceasta problema?...eu am cautat pe google si nu am gasit nimik despre aceasta boala la bebelusi...am gasit mai multe prospete de medicamente...dar se pare ca la oameni adulti....sincer nu stiu ce sa zic
Iti tin pumnii sa fie bine....sa nu fie ceva grav....eu zic sa mai incerci si o a doua parere a unui alt medic....
Bafta multa


Karra 33+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

KATINK, mersi de PM , da acesta e faimosul carut pe care ne-am gandit sa-l luam, dar vad ca la voi e chiar mai scump decat aici, ufff; sper macar sa-si merite banii

ROXI IARASI pudding? mi-am luat si eu trei feluri inca dar stau cu ele in sertar; daca s-ar face singure....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Roxana, Gabi78 multumesc de raspuns.....da ai inteles foarte bine intrebarea eu asa credeam ca se numeste concediul dinainte de a naste - postnatal.....si deci eu o sa am concediu inainte de a naste 70 zile daca nasca exact la termen si-mi raman 56 zile dupa nastere ceea ce cred eu ca sunt suficiente

De avantajat nu nu ma avantajeaza sa le iau inainte ca am salariul mare acum dar nu mai suport la serviciu...nici sa stau nici atmosfera

Multumesc

Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

trebuie sa fac si poze la CAMERA VERDE A BEBELINEI dar deocamdata e goala, de aceea nu m-am grabit, asteptam mobila

Mergi la inceput