Mamici de martie-aprilie 2007 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pampersi... eu a mandra foloseam in primele luni 7-8 pampersi / zi. Insa nu e o regula... sunt unii bb-ei mai putin kk-ciosi... si ajung si 3-4. A mea facea dupa fiecare masa..
Acum... cat de repede cresc... nu mai am idee la cat timp am trecut de la o masura la alta. Dar o luna tot am ramas la prima masura (la noi a fost masura 1 de la pampers, 2-5 kg)
In mod normal bb-ii trebuie sa-ti dubleze greutatea de la nastere in 3 luni.

Carucior (nu mai stiu cine intreba.. sorry):
- maner reversibil (sau cum s-o numi)... nu prea l-am folosit... deci puteam sa ma lipsesc de el. La carutul sport nici n-am mai avut si n-au fost probleme. Daca ii batea soarele in ochi si era f. puternic (si eu aveam manerul in spate, deci nu puteam sa-i tin umbra) ii puneam un sal peste si rezolvam problema...
- cel mai important... greutatea... sa fie cat mai usor. Mai ales daca trebuie carat si pe scari...
- sa aiba cos pt. bagaje, ca trebuie luate diverse la plimbare... lapte, servetele, hainute poate... depinde de vreme...
- sa se poata strange
- partea cu leganatul / balansatul... am avut la cel cu landou... insa se putea bloca. Eu n-am folosit-o si nici nu-i vad utilitatea... A mea dormea in carut afara (ca in casa n-am apelat la el ca s-o adorm ) numai daca o plimbam... cum ma opream si incepeam sa-l balansez, se pindea... parca avea senzor... A tinut la silueta mea... am facut ture de lac in IOR... Eram invidioasa pe mamicile care stateau pe banca si citeau o carte in timpul asta...

Nu stiu ce ar mai fi de spus despre... Pt. mine criteriul de alegere... greutatea cat mai mica, sa para rezistent (ca n-ai de unde sa stii pana nu-l freci)... si, parerea mea... sa fie "de firma" ... dai mai mult, dar si tine. Cel putin eu am tinut un carut sport chicco 2 ani de zile si l-am dat mai departe... E inca intreg si mai rezista destul. Decat sa schimb 2-3 carucioare mai ieftine, mai bine iau unul mai scump, dar bun.


Eliana & (31 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

ma treceti va rog si pe mine cu datele complete la inceput?

Diana_jors
UM 25.07.2006 | DPN 24.04.2007

Si ziua de nastere: 13.07.82


Diana 27+

http://image.lafemmebonita.com/c/f296428.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Fetelor, sunt asa de incantata!

Am fost la eco 4D si am vazut fatuca bebelinei! A facut ea pe suparata putin si si-a tinut manutele cu pumnisorii stransi in fata, dar pana la urma a reusit nenea doctorul sa o prinda in cateva pozitii cu fata semidescoperita. Are nasucul carn ca al meu, buzele groase ca ale mele, iar restul, forma ochisorilor, fruntea si barbita lui tati. A fost impresionant! Am luat si CD, asa ca o pot privi cand vreau, dar parca tot mai frumos se vedea acolo.

Asa ca Adina, daca te lasa inima sa dai niste bani, care sigur nu iti prisosesc, mai ales acum, sa stii ca merita sa faci eco 4D doar pentru spectacol, pentru ca mmasuratorile si restul le vede tot in 2-3D. Dar e atat de minunat sa veti fata bebelului! E o senzatie de nedescris. Si sa-l vezi si pe tati cum se lumineaza la fata pe masura ce intelege ce e acolo...

Ne-a aratat si pasarica sa nu mai avem niciun dubiu in privinta sexului.

Ce sa mai spun, e o experienta minunata!

Despre crema eu folosesc una pt burtica si alta pt sani. Amandoua sund de la Chicco, amandoua sunt MammaDonna-9m (adica inainte de nastere) -Antistress, numai ca pe cea pt burtica scrie Anti-Strech si pe cea pt sani scrie Breast elasticising serum. Iar acum am inceput sa dau si cu Garmastan pe mameloane si areole.

Arissa imi pare bine ca ai gasit util sfatul meu cu alcoolul mentolat pt. mancarimi,

Laura_Oana, nu-ti face griji, bineinteles ca citim tot. Eu una abia astept sa ajung pe forum sa vad ce ati mai scris.

Kara saru'mana pt link! Foarte instructiv.

Dianiana stai cat mai mult la patuca sa stea si bebe la caldurica sa creasca mare si voinic!

Kmi78 lasa ca-ti revii tu cando sa tii bebelinul in brate si nu o sa te mai gandesti cat ai dat pe carucior.

Roxanici sigur ca o sa ne lipsesti si o sa asteptam cu sufletul la gura vesti de la tine. Evident ca o sa sesizam lipsa ta, asa cum o sesizam si pe a Absolutei, a lui Phili, Loina_Ln, Madmat, si alte cateva pe care nu le mai vad prea des aici.

Acum va pup si va las! Ma duc sa ma "delectez" cu o tura de bucatareala.


Ela cu Thea Ioana 32s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Am reusit sa citesc din urma ... caci ai mei colegi s-au dus sa bea sampanie la unul care a terminat habilitatul! Dar de scris mai mult tot spre seara e speranta!

elyanne: multumesc de raspuns! Am inteles ... mai trebuiesc cumparati! Aici nu prea am vazut sa inceapa de la 2kg marimile ... ca ma tot uit dupa cei mai mici de ceva vreme ...iar azi e prima oara cand ii vad la reducere. Dar poate nu m-am uitat eu suficient de bine. Oricum pana acum am urmarit doar ce era redus, caci daca am retinut eu bine cam o data la doua luni le poti lua mai ieftin! Si as vrea sa am pentru prima luna cam tot ce imi trebuie.

Pupici, Magda

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Na, ca uitasem... Roxanici pai nu dai tu un semn cand o sa pleci la spital... daca nu mai apuci pe forum... macar un sms... Si sa nu te prind ca dai un sms dupa ce nasti...

E valabil si pentru restu'

Eu cand am nascut mi-am sunat sotu' de pe masa de nasteri... Apoi, dupa ce m-au mutat in pat, am inceput sa trimit sms-uri.


Magda uite aici... o poza, sa-ti faci o idee... ori n-ai vazut ca sunt si mai mici, ori n-or fi pe acolo...
Nici eu n-am vazut in toate hipermarketurile.


Eliana & (31 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Eu m-am uitat la pozele din link-ul Karrei, eu sunt mai curioasa din fire si daca stiu ce ma asteapta parca sunt mai linistita. Stiti ce ma sperie pe mine mai mult nu durerea, ci durata travaliului, ca sunt femei care au nascut in cateva ore si altele, cum e soacramea care a stat 21 de ore in travaliu. Asta ma innebuneste pe mine.
Lala saracuta de tine prin cate ai trecut.
Eu nasc printre ultimele din odiseea noastra, asa ca o sa va fac galerie pana imi vine randul.

Cria27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

va salut si eu pe toate!noi acum ne-am trezit(eu si bebelinul,ca tati e deja satul de munca la ora asta)

laura_ioana........hai ca mai facut sa zambesc de dimineata!!!!cum sa nu citim ce scri?!?!?cred ca daca nu raspundem nominal,asta nu inseamna ca nu citim toate postarile.nu-i asa fetele?si ai vazut si tu ca fetele sunt sincere si scriu cand citesc postarile mai pe sarite(din criza de timp sau alte motive).ai grija ce faci cu durerea de ureche!!!

ghibuadina...........eu am programare la echo 3D,dar pe 9 feb.si eu sunt tare curioasa sa vad cam ce aduce nou aceasta echografie.am sa pun poze.tot ce stiu e ca la echo 4D il ai pe bebe in miscare(ca un fel de filmulet).la pret........sigur e mai piperata.pe noi ne costa 200$.uite acum am ajuns la ce a postat roxanici.ti-a raspuns mai clar ca mine.

Karra.................am studiat si eu linkul dat de tine.mi se pare interesant,dar am ramas uimita cat copilaret era pe langa unele gravidute care nasteau......

kmi78........uite .nu mai fi suparici!si nu te speria ......ca ai sa fi cu ochii dupa bebe(unde e,cum arata,daca e bine....)nu ai sa ai tu timp sa vezi sau sa-ti studiezi placenta.eu cand am nascut,nici nu-mi iesise placenta si vroiam sa cobor deja de pe masa cu tot cu perfuzii ca sa-mi vad bebele.eh! asta e alta poveste si nu vreau sa va intristez,dar iti spun sigur......ai sa simti ca n-ai timp destul ptr,bebe,d-apai ptr.placenta si alte cele.

Laina..............bafta la examen.

elyanne........merci de informatii.nici nu stiam ce sa iau in calcul cand cumpar caruciorul.

va pupic! si fug sa fac putina curatenie,ca pute lamine in casa si mai am si de facut mancarica...........ah! stai ca mi-am adus aminte! vreau si eu cornuleteeeeeeeeeeee!!!! cine se mai cocareste?!?!?!?!






Carmen 30+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

buna ziua la burtici!

M-am bucurat ca am internet acasa...da` ma omorit de nervii capului...in fine sa speram ca va functiona ok de acum inainte....

Acum la raport: zilele astea am iesit doar un pic pe afara...adica pina la soacra mea si pina la mama...bine ca am mers cu masina...oricum nu pot sa merg prea mult ca obosesc si ma apuca durerea de burtica....asa ca mai mult stam cuminti...azi am facut ciorbica si apoi m-am bagat direct in pat....as vrea sa pot sa fac mai multe...da` nu pot....

Burticilor am o dilema...dupa tot ce am patit mie c-am frica sa ma duc la epilat, am programare joi...voi ce ziceti sa o mai amin..sau n-are a face????

va pupic
roxygeo27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Ela ma bucur ca ai reusit sa-ti vezi bebelusa la eco, sa vezi cu cine seamana, sa-i admiri trasaturile

Roxanici...normal ca ti se va simti lipsa si nici nu se pune problema sa nu ai timp sa anunti cand pleci la spital.....ma uit la mamicile de ianuarie - februarie cat de mult se sustin una pe alta, se sprijina........sunt convinsa ca asa vom fi si noi

Mai vroiam sa scriu ceva dar am uitat

A Roxygeo ma bcur ca esti bine si ca ai ascultat de medic sa stai cat mai mult in pat.....in legatura cu epilatul eu nu ma mai epilez de prin luna a 3-a pentru ca nu suport durerea......la tine in legatura cu contractiile care pot aparea.......cel mai bine il intrebi pe doctor.......

Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna fetelor!
Am fost la lucru apoi am tras un pui de somn si dupa ce va scriu tb sa ma apuc sa fac mancare. Sotul a facut ieri dar s-a terminat deja.
Legat de activitatea mea in invataman.... nu sunt angajata la stat ca nu imi bateam atata acpul. Inca ma mai duc la lucru pentru ca as inebuni acasa, pentru ca-mi plac f mult copiii (exceptie fac zilele cand sunt super galagiosi si obraznici dar sunt si ei copii)si pentru ca avem nevoie de bani iar ce as lua pe prenatal ar fi f putin.
Intreba cineva de crema. Cred ca se poate folosi si o alta crema decat cele recomandate special pentru mamici. Eu am folosit Mamma Dona de la Chicco dar cand s-a terminat m-am zgarcit si am luat una de la sanosan care desi e buna e mai grasa, intra mai greu in piele dar ce sa fac acum.... Oricum se termina in curand si asta.

GHIBUADINA- eu stiu ca toate masuratorile pentru bebe se fac la eco 2D deci 3D si 4D ar fi mai mult pentru spectacol, pentru parinti. Am citit insa ca se mai folosesc si pentru a studia cat mai bine fatuca bebeiilor in cazul in care ar exista riscul unor malformatii faciale. Asa ca tu o poti face doar ca sa-ti vezi bebele mai bine dar daca nu ai bani nu-i musai sa o faci. Eu am facut doar o ecografie 3D.

CLAUDIA- nu fi suparata ca bebele e micut. Important e sa fie sanatos. Dupa ce se naste il ingrasi tu.

DIANIANA- vreau si eu la cursurile prenatale. Stiam ca se fac la Filantropia unde nasc eu dar a fost asa o nebunie acolo cu renovatul ca am intrebat si nu au stiut sa-mi zica unde se mai tin daca se mai tin si apoi nici eu nu am mai intrebat. Daca insa gasesti tu undeva te rog anunta-ma. Sigur merg.

Cineva intreba de anestezia in caz de cezariana. Eu stiam ca e mai bine sa faci rahi decat generala. Riscurile sunt mai mari la cea generala decat la rahi. Sotul meu a fost perat acum cativa ani si i-au facut anestezie generala. L-am vazut imediat dupa operatie cand era inca intubat si nu-i o imagine prea placuta. Plus ca a fost darmat in ziua aia. Iar avantajul la rahi e ca vezi bebele. Iar anestezistul... cred ca e putin probabil sa faca o greseala enorma si sa ramai cu cine stie ce probleme. Oricum eu consider ca sunt multe lucruri care nu depind de noi ci de cel de sus asa ca mai zicem o rugaciune si sa speram ca va fi bine pentru toata lumea.

LALA12- prin ce ai trecut si tu.. ma apuca groaza. Bine ca e ok de data asta.

KMI78- nu trebuie sa vezi tu placenta asa cum iti ziceau si fetele care au mai nascut. Vei fi toata intoarsa dupa bebe.

Rebiana27- eu nu am zis ca esti inconstienta ca mai mergi la lucru. Vorbeam in general.... Si am facut precizarea mai mult si pentru ca mie toata lumea imi zice sa renunt si ma gandeam ca atata timp cat suntem ok putem continua doar cu specificatia de a sta acasa imediat ce nu mai putem. Si eu mai merg la lucru saptamana asta si probabil inca vreo cateva zile din februarie. Oricum medicul mi-a zis ca pot merge pana la 36 de saptamani daca sunt bine.

Am vazut si eu pozele mamicilor ce nasteau. Destul de infricosatoare momente zic eu dar atata timp cat se termina cu bine si ne vom tine bebeii in brate vom privi cu alti ochi acele momente. Dar am vazut ca intr-adevar sunt gravidute care stau in travaliu 2 zile chiar cu medicamente, apoi era acel bebe scos cu pompa... A si am observat ceva... pe alea nu le obliga nimeni sa se rada. Numai la noi te chinuie infirmierele ca sa scoata si ele un ban. Ca la o adica si daca nu m-as rade de tot acasa tot nu as fi cu parul de 5 cm cum am vazut in pozele alea...

ROXYGEO- daca nu te simti bine eu zic sa nu te duci la epilat.

Cam asta ar fi tot.
Legat de pampers- si eu am luat marimea 1 desi marimea 2 era la promotie dar m-am gandit ca pentru inceput sa-i iau pe cei mai mici (2-5 kg) ca oricum se termina repede cele 44 de bucati din punga.
Am inceput sa ma gandesc cum sa imbrac bebelina cand o scot din maternitate. Trebuie sa cautam si un scaunel- scoica de imprumutat in ziua aia.
Va pup. Aveti grija de voi si de bebeii. M-am mai ingrasat 1 kg de lunea trecuta pana azi. Asa ca sunt cam suparata cxa in ritmul asta pot sa mai pun si 6 kg.

34s

Mergi la inceput