Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006(8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari fetele!!!
uite dupa o absenta mai lunga revin si eu!
noi am fost la onesti, la parintii mei. a fost super, n-am avut nici o treaba decat sa am grija de bebe. in plus mama m-a ajutat foarte mult!! mai ales noaptea. acum am venit acasa... o sa vedem cum va fi.
bebe daniel este bine, sanatos, papa doar laptic de la mamica, are 5.150 kg si 58 cm. a crescut frumos in luna aceasta. am facut si noi ieri vaccinul de la stat, a facut un pic de febra si i s-a umflat putin, dar acum e bine. doarme.
pot si eu sa ma laud ca puiul meu doarme bine noaptea, adoarme cam pe la 22.30 si doarme linistit pana la 3-4 cand are o repriza de colici, dar nu se trezeste si papa tocmai la 6 dim. asta de vreo 4-5 zile. sper sa il tina! doamne ajuta!
sa stiti ca chiar daca nu am avut net v-am citit zilnic!! mi-a listat tatl meu in fiecare zi ce scriati si uite asa am fost la curent cu toate noutatile!
dolores, desiree, ramsan, mayaonne, miki imi pare tare rau ca ati avut puiutii bolnavi! multa sanatae le doresc tuturor copiilor!
vigantol eu il dau in lingurita, dimineata cand ii dau si bonisan. eu nu ii dau calciu. e obligatoriu? ca mie nu mi-a spus nimic doctorita!
diversificarea eu voi astepta macar pana la 4 luni. poate chiar 6. mai vedem.
somleac mama mea imi spune aceleasi lucruri de cand m-am maritat. si imi vine cam greu sa o ascult desi stiu ca are dreptate. dar cateodata imi vine sa sau dar aveti dreptate!
lavinia ca mi-a simtit lipsa! eu voi incerca sa il scot afara in fiecare zi (doar sa nu ploua sau sa fie ceata, umezeala). chiar daca e mai rece, macar 1/2 de ora in ham tot il scot!
apropo... iesencelor.... cand ne vedem??? ce numai constanta si bucuresti?? nu ne lasam mai prejos!!! hai in parc!!!
mirona cere banii!!! e dreptul tau!! stii ca am mai discutat noi!! ma bucur ca te-a lamurit andrea cu banii pe dec.
kokorina am reusit sa fac rost de supozitoare!!! cat de des ii pun?? seara la culcare daca ii pun unul e bine?? e prea mult?? HELP!!
raluca bine ai revenit!! pupici adinutei!! ma bucur ca e sanatoasa si si-a revenit!!
yagmur felicitari!! nu stiu de unde ai atata putere... dar ma bucur sa vad ca sunteti bine amandoi!! si te admir pt ca reusesti sa te descurci atat de bine singura!! pt Luchitza
eu mai astept pana sa ma apuc de slabit. e drept ca nui am decat 3 kg peste greutatea de dinainte... dar atata timp cat alaptez eu voi manca... MULTTTTTT! ca sa fac laptic. ca si asa beau ceaiuri si galactogil la greu!!! asa ca mi-e cam frica sa ma apuc de cure. cat despre miscare... olimbarea cu bebe nu e suficienta???
melinda angajatorul este obligat sa iti suspende contractul de munca. nu trebuie sa faci nici o cerere. du doar o copie dupa certificatul de nastere a bebelusului la serviciu.
pupici pt acum... mai revin!

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Rares Stefan, Rares, Amalia, Irina, Mihai Laurentiu, Patrik
sa fiti sanatosi si sa le aduceti numai bucurii celor dragi
La Multi Ani si sotului lui Dolores. Cu scuzele de rigoare .
Madaluta eu stiu ca bugetarii din invatamant primesc un salariu brut bonus la nastere. Asa ca dute si fa cerere la contabilitate.
Ruxandra multumesc mult pentru informatii. Am gasit pe forum un subiect:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90975
Eu nici nu am intrebat la contabilitate la servici la mine. Citisem aici si am zis sa nu mai intreb degeaba. Dar cu prima ocazie cand ajung pe acolo fac o intrebare. Cine stie...
Am vazut ca discuti despre soti...Eu am un sot model, daca se poate spune asa. Ajunge de la servici pe la 18 si imediat o ia pe Cristina. Uneori nici nu mananca...In perioada cand nu iesam afara cu fetita, venea de la servici si ma trimitea pe mine macar pana in piata. Face mancare dupa ce vine de la servici, daca n-am facut eu. Niciodata nu mi-a dat fetita ca nu poate sa o potoleasca din plans. Iar cand plange noaptea la 2, si eu nu mai stiu ce sa-i fac, vine si o ia el. Chiar daca a doua zi se trezeste la 6 sa mearga la servici. Si tot asa...Eu nu am ce sa-i reprosez, cel putin pana acum. Sper sa fie tot asa si in continuare. Si daca nu ar fi fost asa, sunt de acord cu Somleac. Macar o data pe saptamana sa facem ceva numai pentru noi. Asa ca saptamana viitoare ma duc la cosmetica.

S-a trezit. Revenim.
Pupici .

Monica de Maria Cristina (20.12.2006)
Poze Maria Cristina

varsta Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Somleac

Dia 1609intre timp am aflat eu, deja am si vorbit cu doamna, insa nu mi-l primeste pe Matia din cauza frigului

Daria- 29.01.1999
Alex - 07.02.2003
Matia - 31.10.2006
POZE





eu am vut sa-ti spun, dar te-ai lamurit singurica.... la toate bazinele temperatura apei e de max.30 grade... brrrrr
in plus, eu iti atrag atentia la ciupercile de bazin care la un bb asa mic gasesc casa buna

Dia de Oana (29.11.2006)

varsta Oana

poze OANA
luna 1
luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Flore - !
Aelita - eu incerc sa ies zilnic la plimbare, cel putin 2 ore. Daca ploua sau e vant il scot pe balcon macar...
Azi am iesit la plimbare cu Asiza, care va pupa pe toate si ii este tare dor de voi, dar inca are probleme cu internetul.
Vad ca va plangeti de soti; ma alatur si eu voua si ma plang ca vecinul care il cara pe Luca cand veneam de la plimbare are program lung la job, asa ca eu il car pe Luca cele 5 etaje (plus rucsacul cu apa, suc, lapte etc)..
Luca tot constipat este; pediatra mi-a recomandat sa ii pun o masura de ceai de musetel in bibe si restu' de lapte si sa vedem daca functioneaza... acuma sta in pat si se screme
Ralumat si Lavinia - facem o formatie de urlatori? Imi pare tare rau ca si David si Mihaitza sint plangaciosi zilele astea, dar vor trece si colicii astia. Sper ca la dintisori sa nu faca la fel de urat, mai ales ca atunci mai sint si la lucru. Red bull si cafea de dimineatza..... intrevad asta...
Pupici la mamici Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

dia bi, lavinia sunt de acord cu voi. si mie imi vine sa de multe ori din cauza sotului. acum suntem acasa, sa vedem cum ne descurcam ca daca nu e sot exemplar dcau iar fuga la mam! mai vedem... va tin la curent!
yagmur bebe nu e constipat decat daca face tare, adica bocite!! chiar daca nu face 7 zile nu nse considera constipat!!! eu nu ii pun supozitor decat dupa 4-5 zile. azi a fost a 5 - a zi, nu i-am pus supozitor ca am fost pe drum si a facut singurel!!! super!!
LA MULTI ANI CELOR CARE MAI ADAUGA O LUNA SAU UN AN AZI!!!
pupicei la toate mamicile si tuturor bebelusilor!!!

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ref. la subiectul mult-discutat: tatici , eu pot numai sa ma plang ca sta muuult la servici, vine pe la 9-10 seara si pleaca dim. la 8-9... deci toata ziulica sunt singura cu bb...( noroc ca mancare nu fac, imi trimite maica-mea oalele cu ciorbe si alte cele o data la 2 zile, eu numai le bag la microunde)
... dar si cand vine seara acasa, il astept cu Oana la usa sa i-o dau in brate ... facem baita, si dupa aia e toata a lui, ma mai trezesc numai sa alaptez
si vreau sa va zic ca se poate, se descurca admirabil, nu m-a deranjat nici macar o data sa zica ca nu stie ce sa faca cu ea...
in plus, weekendurile mai ies si eu, sta Oana cate 3-4 ore cu el fara nici o problema, (as sta si mai mult dc Oana ar bea lapticul meu din biberon),le place la amandoi, nu ma suna sa-mi spuna sa vin acasa mai repede ca nu stie ce sa faca ... ba mai mult , ma incurajeaza sa ies, sa ma socializez, ca sa nu ma damblagesc
si ca o concluzie, eu nu mi-am lasat deocamdata copilul cu nimeni altcineva decat cu tati daca a trebuit sa plec undeva ... nici macar cu maica-mea nu as avea curajul
parerea mea este ca se poate sa fie de ajutor si sotii daca sunt implicati de la bun inceput.... am citit undeva ca instinctul patern se formeaza in primele 7 zile de la nasterea copilului - eu ca sa fiu sigura, l-am tinut pe tati cu noi doua in salon la maternitate inca din prima zi-noapte , si vad ca a fost de folos

Dia de Oana (29.11.2006)

varsta Oana

poze OANA
luna 1
luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Laura, merci de aprecieri.. Luca tocmai a facut un kk mic, verde si tare.. ca plastilina as putea spune.. a ramas lipit pe fund... de m-am chinuit sa-l spal.... Eu m-am prins ca e constipat ptr ca face exact ca mine, care sufar de aceasta boala de mica (mimica e identica cu a mea...
Acuma sper ca musetelul sa dea roade.... E ciudat ca pana acum o saptamana-doua... nu aveam problema asta; se scremea dimineatza dar pana seara facea el un mega kk ca la carte...
Sper ca diseara sa fie cuminte si sa nu avem concert iarasi.. daca da, sint hotarata sa-l imbrac si sa ies cu el la plimbare sau sa-l tin pe balcon...
Somleac, sint de acord cu tine. De aceea, o data pe luna eu voi iesi in oras cu prietenii la ... mai greu cu restu' de activitati ptr ca nu are cine sa stea cu Luca in timpul zilei. Dar parca ma vad cu el la coafor si cosmetica....cand se termina viroza asta nasoala...
Sau poate vine mama in vizita.. si atunci sa vedeti ce imi fac de cap...
LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi.. ca nu mai tin minte daca le-am urat azi... neuronii ma lasa...
Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Rares de Zina
Amalia de Nana 72
Irina de Deny75
Mihai de Lavinia

Laura13-chiar ma gandeam la tine zilele astea
o sa iesim si noi cu bb-ii la plimbare chiar am vrut sa iesim sambata trecuta parca si s-a stricat vremea

Dolores-pt.sot

Bambolettade Antonia-Gabriela (1 noiembrie 2006)
poze
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">video bebelina
poze Antonia -luna 1 luna 2luna 3
varsta Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

fetelor, am si eu o intrebare intrebatoare: am cumparat o tetina nr.1 de la nuk ( 0-6 luni) care are gaura medie (ca nu am cascat ochii, ca toate le-am luat cu gaura subtire pana acum) ... intrebarea este: se poate folosi la lapte acum sau e prea mare gaura pt un bb de 2 luni?

Dia de Oana (29.11.2006)

varsta Oana

poze OANA
luna 1
luna 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

buna fetelor,

laura bine ai revenit !moldoveanco, esti din Onesti? io mi-s din Adjud !

referitor la tema inaintata de voi: subscriu cu somleac, cu dia, cu yagmur ! noi avem un tati tare saritor care sta toata seara cu bebe dupa ce vine de la servici, doar baita o facem impreuna, il adoarme pentru noapte, il plimba prin casa ( uneori nu e suficient doar sa il pun in patutz sa doarma), sambata si duminica, vorba diei, numai cand ii este foame mi-l da, de uneori ma si cert cu el da mai da si mie copilul ca mi-i dor de el , noaptea cand se screme il ia langa el in pat si il tine sa nu planga pana vine ora mesei, ce mai,,un tatic model, sa nu fie de deochi !

cu ingrijitul: deocamdata zic pas la coafor pt ca inca nu ma pot vopsi ( daca alaptez) dar ce pot imi fac in casa: masti de par, de fatza, manichiura, pedichiura, pensat, epilat..la multe renuntasem in sarcina datorita edemelor de la maini si picioare dar gata cu delasarea..suntem Inca femei, inca frumoase, ba chiar mai frumoase si mai sexy ca niciodata ( hormonii sunt de vina), trebuie sa avem grija de noi, sa nu ne pierdem identitatea doar pt ca avem un copil..se pot face toate daca doresti cu adevarat, copilul nu e o scuza sa nu te mai ingrijesti, sa nu mai iesi cu prietenii, sa nu mai iei o gura de aer !!! uite-asa !!!
dragele mele, tocmai cand ziceam si eu ca azush facem 8 saptamani si vin sa va spun ca noi nu am avut colici, iata sperantele mele s-au naruit ! nu mai doarme ziua, se screme non-stop, cand crampele sunt mia tari mai si plange, dai cu sab simplex si ceaiuri..doarme iepureste cate 5-10 minute iar se scoala..si mai nou numai in brate vrea sa doarma si numai plimbat si la 6 kg cat are...chiar zilele aste am facut sport fara sa vreau ! deh, asta e..mai e un pic si scapam !

m-am hotarat! ma duc peste astia sa imi dea un salariu de baza, pana la urma e dreptul meu, eu cat am fost activa am dat tot ce am putut ca sa mearga treaba bine, am stat si pana mai tarziu, am fost si deranjata acasa noaptea si ziua de foarte multe ori, si nu m-am plans ! din cate ii cunosc nu vor accepta, dar nu ma las ! e dreptul nostru fetelor, si asa cum bine spune si legea, ce daca esti la patron? legea e lege pentru toti !SPER DOAR SA NU MA FAC DE RAS, SA EXISTE DEROGARI DE LA LEGEA ASTA SI SA IMI DEA CU EA PESTE NAS ! Fetele care lucreaza in domeniu ce zic??? sa o facem sau sa stam cumintele?

dolores, cum mai e davidutzu? e pe tratament? al meu a asimilat foarte bine antibioticul ( i-am dat 7 zile siropel cu augmentin) e un baiat puternic si sunt convinsa ca si Davidutzu tau este! ma bucur ca ai ramas cu noi!

flore, bine ai venit printre noi !





desiree si bebe Octavian

pozici

Mergi la inceput