Mamici de martie-aprilie 2007 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Buna ziua !!!!

Nu am parut la raport azi, ca nu prea am noutati...

DAR - cautand programul de la National Geographic, uitati ce am gasit



In pantec: Sarcina multipla, 11 Februarie la 22.00



... cu dedicatie speciala pentru Elyanna si Monica_b


AMR pana apare martisorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

[quote]Originally posted by Katink

Plec sa ma intind, ca vorbesc singura




Eu te urmaream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Hai ca m-ai facut sa rad
Acuma chiar inchid.

Pupici,


Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Vad ca multe dintre voi ganditi la fel despre nastere, nu vreti sa va vada sotul cum va chinuiti, etc. Cred ca este o chestie legata de cultura. Eu una sunt venita de la 18 ani in Canada si imi dau seama ca m-am adaptat mult la cultura de aici, si nasterea ar fi un aspect. Nu spun asta in mod critic fata de alegerea voastra, dar mi-e greu sa inteleg. Intimitatea care exista intre soti, cred ca ajunge la maxim impreuna cu sarcina si nasterea unui bebe. Eu gandesc ca sotul a participat la conceperea lui bebe si tre sa fie acolo si la bine si la rau, sigur ca nasterea e grea si implica durere, dar e o experienta prin care un cuplu alege sa treaca si impreuna ar trebui sa fie de la inceput pana la sfarsit. Aici daca nasterea e normala si fara complicatii, sotul poate sa isi si prinda copilul cand e expulzat de mama, apoi taie cordonul.

In fine, asta e ceea ce simt eu, dar sigur e o mentalitate influentata de societatea de aici unde traiesc de 8 ani de zile; aici arata si la tv. nasteri reale, este o emisiune care se cheama „baby story”, deci nu prea mai sunt secrete.

Cred ca nici sotul nu m-ar lasa sa nasc singura, pt ca nu ar concepe sa nu fie acolo cand se naste copilul lui, chiar daca nu ar face-o pt. mine, ar face-o pt. bebe. Eu voi naste prin cezariana cu epidurala, si sotul va sta la capul meu, e alegerea lui daca se uita cum ma taie, nu e obligat (va fi un paravan in dreptul pieptului meu), dar a zis ca probabil va fi curios. I-am zis ca daca lesina, nu stiu ce-i fac, dar mi-a promis ca va fi tare, si inarmat cu camera video si aparat foto sa nu piarda nimic. Sotul meu e roman, dar plecat din tara de copil, deci se explica . Sper sa nu va suparati pe mine, ca v-am spus cum gandim noi. Nu impun nimanui mentalitatea noastra.

Sori 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:

buna dragelor

aveti un chef de scris ceva de speriat, am crezut ca numai termin de citit...

eu sunt somnorici azi si putin indispusa.

am reusit sa si mananc mancare gatita De cateva zile, fara sa mai sau sa imi fie greata dupaia. dar fructe tot trebuie sa pap.
aseara tarziu am mancat mandarine si cum am bagat in gura cum a inceput bb sa miste( ca si cand ar fii stiut ca eu am mancat mandarina)

fetele sunt in pana de idei: NUMAI STIU CE SA FAC DE MANCARE!!!


mihaaaaaaaaa FELICITARI!!! PT CARNET.

AZI am vazut pe maieu o pata .pana acuma nu am patat nimic, imi curgea doar daca ma apasam eu sau ma masam. oricum e ok.
sutien nu prea pot sa port, parca ma incomodeaza ma deranjeaza(inainte nu puteam fara!!!)ce -ti e si cu sarcina asta.

in 25 ianuarie am programare la Dr., si parca numai am rabdare.

va pup si aveti grija de voi.

30+ cu bb eduard darius




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

gata am venit cu vesti de la control .

Suntem foarte bine si eu si copilul, colul este normal lucru care ma bucura....acum sunt mai linistita pana in sapt 32 nu mai merg la doctor atunci facem si eco morfologica si control pe calul balan.

Mia dat niste vitamine prenatale materna si fier. Voi luati ? Eu am incervat sa am o alimentatie echilibrata si mi s-ar parea normal sa-mi faca analize apoi sa mi le dea, parca au inebunit amandoua imi dau asa pastile fara analize


Ma mai gandesc daca le voi lua\
In legatura cu ajutorul dupa nastere noi stam cu socrela si clar ne ajuta iar in prima, primele luni va veni si mama mea pentru ca socrela lucreaza si cine ma ajuta cand e ea la serviciu.......

Hai va pup ca ma duc sa halesc ceva ca mi s-a facut foame


Diana 27+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna tuturor!
Am reusit sa citesc tot ce ati scris si sa va spun si eu acum cite ceva, in ordine dezordonata:
ajutor dupa nastere: mama ca la ea pot sa mai si urlu daca ma apuca istericalele, si nu zice nimic ca doar e mama, nu?! La soacra mea nu as avea tupeu sa zic ceva sau sa comentez si asa ca mai mult m-as enerva.
Epidurala in cazul problemelor la coloana: asta habar nu am unde am citit daca nu oi fi citit chiar pe forumul acesta ca numai doctorul poate decide daca se poate face sau nu pentru ca sunt cazuri in care anumite deformatii cu grad mai ridicat nu permit efectuarea acestui tip de anestezie. La fel daca ai tatuaje. Si asta am citit ca daca ai tatuaj unde nu trebuie poate sa nu iti faca epidurala.
haine bebe: fina mea a nascut anul trecut in luna mai si am putut sa vad cam ce inseamna un bebelus, si nu mi-e venit sa cred cit de repede ramin mici lucrusoarele. Eu sunt de parere ca e bine sa o luam usor cu astfel de cumparaturi desi este extrem de greu sa inti in magazinele de copii si sa iesi cu mina goala. Eu nu am superstitii de genul sa nu cmperi nimic inainte, dar am gasit foarte apropae de casa un magazin destul de bine aprovizionat de unde as fi vrut sa merg sa cumpar cite ceva. Am avut insa surpriza ca vinzatoare sa imi spun ca stiti nu e bine sa cumparati inainte dar facem o lista si vi le punem deoparte si dupa ce va internati vine sotul si le ia de la noi. Chesti asta chiar imi convine, pentru ca o sa se duca el sa le ia si la duce (unde in alta parte?) la mama si le spala si calca ea. La noi nu se cer decit Pamersi in maternitate nu si lucrusoare (doar cind pleci acasa trebuie sa aduci tu de imbracat).
Hemoroizi si constipatie: eu cum va mai spuneam sunt o gravida extrem de norocoasa, neavind probleme cu grata si cu varsaturile absolut deloc. In schimb in primele luni de sarcina constipatia a fost un hop greu de trecut. Singurul lucru care m-a ajutat si a avut efect imediat a fost mierea. Si despre asta mai scria cineva. Eu beam in fiecare dimineata pe stomacul gol o cana de apa calda in care amestecam 2-3 lingurite de miere, de preferat de la producatori nu din supermarket. Credeti-ma ca este miraculoasa!
Cred ca mai sunt multe de spus dar acum nu mai stiu ce am citit.
In schimb sa va intreb cite ceva:
Voi v-ati gindit cum o sa tineti bebele? Adica infasat sau in costumas? Pentru ca si in functie de asta se fac cumparaturile, nu?
Cum fac sa vad si eu pozele cu camere aia foarte frumoasa? Noi acum suntem in curatenie generala si nu strica niste idei.
Cind imi mai aduc aminte mai scriu, acum habar nu am ce mai e de zpus. Pe mine sa stiti ca m-a cam lasat memoria in aceasta perioada!

Gabi 33de sapt si ca asa se pare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Uite ca imediat ce am trimis mesajul anterior mi-am adus aminte ce as fi vrut sa mai spun:
"Tarife" daca e vorba despre cezariana: doctor 350 -500 Ron, anestezist 100 Ron si mina a doua ca se pare ca si asa ceva exista 150 ron
Si indiferent de cum veti naste cite 5 - 10 Ron pentru asistente. La noi in oras (Ploiesti) nu se uita nimeni la tine daca nu dai. Nici daca mori! Este printre altele un motiv care m-a facut sa merg la Cimpina de la inceput.

Gabi 33 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

si noi la apel chiar daca nu avem noutati de la medic.

laura_oana...............sa-ti treaca indispozitia.
si eu patesc la fel ca tine cand pap fructe.eu ma omor cu mandarinele,portocalele si mai nou kiwi.
de mancare......azi am in gand sa fac o spua de pui cu taietei de casa(ca mor de pofta)si niste pulpe la cuptor cu orez.
RaisaFudulu................mie mi-au dat prenatale inca de la inceputul sarcinii.cica sa le iau pe toata perioada,dar eu le-am luat cam prin luna a4a,apoi le-am lasat.ca am facut bine?!?!?!?ca am facut rau?!?!?chiar nu stiu.in plus......analizele au iesit ok de fiecare data.

de bagajul de spital inca nici nu m-am apucat,cat despre asistarea la nastere sigur sotul va fi langa mine.


Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

In primul rind felicitari Mihaela pentru carnet! Si cu burtica, si soferita! Braavo!

Alexa multa sanatate iti doresc. Eu doar ce am scapat de viroza, dar am avut noroc sa am o forma usoara, fara febra. Sper sa scapi curind.

Marta intrebai de lovituri in col? La mine parca tropaie tot Riverdance-ul pe col. Noroc ca e legat, si chiar si asa tot am senzatia ca acusi-acusi iese un piciorus afara. La fiecare control imi spune dr. ca "s-a mai scurtat". Si am plecat de la 3 cm doar. Sincer, eu cred ca e asa de scurt ca deja nu mai exista, dar dr. nu imi spune dimensiunea, ca sa nu incep sa am emotii.

Multam, Selene, pt. dedicatie. Sint taaare curioasa daca reusesc sa vad filmul inainte sa aflu cum se termina.

Katink pe mine m-ai nimerit. Desi dimineata ma trezesc binisor dupa ora 11, intre 14 si 16 am si ora de somnic de dupa amiaza.
Cred ca-s cea mai somnoroasa din gashca. Pai cum altfel sa se rotunjeasca pinguinii?

Diana eu am luat toata sarcina vitamine prenatale. Dr. de familie chiar voia sa-mi mai dea niste suplimente de fier si nustiuce, dar ginecoloaga a zis ca nu-i cazul. Tu pina acum nu ai luat deloc?

Multam, fetelor, de laude la adresa "burticii" mele. Ma gindeam eu ca o sa va placa. Dar e asaaaa de greu cu ea! Abia o duc pina la baie si inapoi. Cel mai bine e la baita, ca ma simt mai usoara in apa. Pacat ca nu pot sta in apa toata ziua, ca foca. Pardon! Ca morsa obeza.

Cum de ati gasit voi sutiene de alaptat la 9-10 RON? Eu am cautat azi pe net si sub 60 nu am gasit. Oricum n-am incredere sa comand de pe net, trebuie sa-mi trimit soata la shopping, ca am o marime al naibii de speciala. Trebe sutien "pamela anderson": 85, cupa D!

Despre asistenta familiala la nastere: nu cred ca-i chestie de mentalitate. Mai curind de gust. Mie tare mi-ar placea sa ma tina consortul de minuta, dar cu siguranta nu are voie. In "afara" au voie sa asiste si la cezariene? Oricum, i-am pus in vedere ca daca nu-l gasesc linga mine cind ies din operatie, fac scandal. Macar tropaind in fata usii sa-l stiu.

Monica x2 32+


Mergi la inceput