Mamici de martie-aprilie 2007 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

despre vitamine, eu in primul trimestru nu am luat, dr a zis ca daca analizele sunt ok nu are rost si sa asteptam pana in trim 2, atunci deja eram anemica, si mi-a dat si vitamine si fier, pana acum cand am refacut analizele si mia marit considerabil doza caci anemia a crescut si cu vitamine, eu luam centrum materna si am trecut pe elevit( cica materna e cam la 30 la suta concentratie fata de elevit), si 3 pastile de fe cu acid folic, oricum sa simtit imediat schimbarea in tonusul meu, dar pe de alta parte nu ma mai lasa sa dorm

Alexa30+ si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

ba da am luat pana acum doua saptamani vitamine pe baza de plante
M-am simtit ok si acum eram nedumerita pt ca asteptam sa-mi zica sa-mi fac analizele si dupa aia sa-mi recomande ceva


Banuiesc ca unele au mai mare concentratia de fier, calciu....altele mai mica pentru fiecare graviduta e potrivita in functie de carentele pe care le are

Acum om vedea ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Mie imi daduse medicul endocrinolog la inceputul sarcinii niste vitamine de la California fitness numite New Life, dar nu le-am suportat, asa ca nu am mai luat. De prin luna a cincea mi se daduse fier picaturi Haussmann sau asa ceva, dar nici pe alea nu le-am putul lua. Am luat si iau in continuare Fier biologic facut de Laboratoarele Medica si la astea nu am nicio reactie negativa. Am anemie si lipsa de calciu, dar la mine e imposibil sa iau calciu pentru ca am avut o disgravidie la inceputul sarcinii si medicul mi-a interzis sa iau calciu. Despre vitamine o sa o intreb luni pe doctora cand ajung la ea si daca o sa-mi dea ceva o sa optez tot pentru ceva natural.

Ela cu Thea Ioana 30 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Hello burtici,

Venim la raport de la doctor...bebe e bine,nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut cascand.Doctorul a vorbit la mobil vreo 2 minute si a lasat pe 4d...asa ca l-am putut vedea mai mult.A fost super.E un grasan...are 2,569 grame,deci mai mare cu 2 saptamani,asa cum era si data trecuta.Se pare ca la 38 de saptamani va hotara cum voi naste.

Vitamine prenatale,am luat doar la inceputul sarcinii,Elevit.De atunci n-am mai luat nimic pentru ca analizele au iesit bune.

Hainutze pentru bebea cumparat mama un dulapior plin.Mi-e tare drag de ele,astept sa mai treaca cateva saptamani si o sa le spal.Am luat si scutece din finet,mi-a spus mama ca sunt foarte bune si o sa imi foloseasca.

Cam atat despre noi.
Pupici,
Mada33+

http://image.lafemmebonita.com/c/f137647.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_lia spune:


Si eu p-aci cu o stare de spirit mai buna.
Raportez si eu o bebitza din ce in ce mai miscareata, nu stiu cand mai doarme. In ultimele zile simt o presiune f jos, cred ca impinge in col. Cateodata cand merg trebuie sa ma opresc, ca am impresia ca pierd ceva pe durum. Vineri am programare la doctor si vedem ce imi zice.
Referitor la vitamine eu am luat in primele 3 luni tardyferon si acid folic si in urmatoarea luna elevit (pe care nu l-am suportat), cu toate ca analizele imi erau bune. Pe urma mi-a zis dr. sa nu mai iau nimic si n-am mai luat. Drept urmare in luna a 6-a aveam anemie puternica. Asa ca am inceput sa iau iar tardyferon fol. Acum ma simt mai bine. Sa vedem ce o sa zica analizele...
gabi78 si eu prefer sa-i cer mamei sa-si ia concediu o saptamana-doua dupa nastere si sa vina sa ma ajute, cu toate ca soacra e pensionara. Ma inteleg bine cu soacrela, dar prefer sa o am pe mama langa mine si sa pot sa ma "crizez" la ea in voie
Azi am tot citit pe la mamicile de ianuarie-februarie si m-au cam speriat povestile nasterilor lor, dar totusi simt o nerabdare de a o avea pe bebitza in brate... Nu stiu ce m-a apucat...

Lia 29+ Cand vine Iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Vitaminele prenatale: eu am luat in luna a II-a si jumatate din luna a III-a numai acid folic si de atunci iau Elevit. Intr-o luna nu am gasit la farmacia in care am intrat Elevit si de lene sa nu mai caut in alta parte am luat Centrum Materna. Uitindu-ma pe prospect se vedea clar ca Elevitul este superior la concentratia vitaminelor si mai are si in plus cite ceva. Am mai luat cam din luna a V-a fier, niste fiole care se numesc Tot Hema. Trebuia sa iau 10 zile/luna dimineata pe stomacul gol, dar nu imi placea deloc gustul si le-am cam luat dupa ureche in asa fel ca si acum mai am citeva fiole prin casa si nu am mai cumparat. Cred ca m-am tinut de ele vreo 3 luni si atit.

Gabi 33sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Buna seara,

m-am intors si eu de la munca si m.am pus pe citit ce ati mai scris !
Muuuuuuuuuult a mai fost

Deci eu ce sa spun... nici nu ma gandeam ca o sa se discute atata pe tema: vine sotul cu tine la nastere!
Pai sa mai spun si eu de ce nu vreau sa vina ? Mai intai pe al meu sotior nu l-am intrebat daca vrea, insa imi spusese ca la cursurile de pregatire vine numai daca e absolut necesar. Cum am gasit un curs in care nu era nevoie sa vina .. a scapat de asta.
Apoi sa vina cu mine in sala de nastere ? Nu stiu ... poate ca ar ajuta cumva ... insa el ma stie mereu zambind ... daca ma doare -ceva este asa de ingrijorat ... si nu stie ce sa imi mai faca ... Daca ar fi sa fie o nastere usoara ...l-as lua cu mine, altfel daca o sa imi fie greu si el o sa vada totul ...cred ca nici nu ar mai vrea sa mai facem un BB. Deja maraie cand eu ma mai plang de cateva nimicuri ca nu imi mai face altul, iar eu mai vreau unul cat de curand! (sa vedem ce mai spun si peste jumate de an !)

Si la fel nu vreau nici o prietena langa mine ... As fi vrut sa fie doctorul la care merg acum ... sau macar o moasa pe care sa o stiu deja ... dar vad eu bine ca nu am asa noroc!

Totusi al meu sot o sa mearga cu mine, pana la usa si daca e sa dureze 16 ore ca la o prietena de a mea de aici, atunci o sa il rog sa mai stea si el cu mine, dar cand se apropie momentul ... tot nu as vrea!

Daca cumva ne razgandim dam de veste !

Pupici, Magda 29+

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Seara buna,
sa zic si eu "prezent" la raport sa nu ma dati disparuta.

Mai, dar ati luat un avant la scris ceva de speriat, nu mai tin pasul cu voi.
Sa incerc sa raspund ce imi aduc aminte:
- asistat la nastere: va asista tatal, daca va dori, eu nu ma opun, si cred ca va avea aceasta posibilitate.
- ajutor dupa nastere....in principiu nu vreau pe nimeni pe langa mine. Daca voi vedea ca nu fac fata voi apela la soacra.
- vitamine iau Elevit de prin sapt 20 si ceva (cam cand imi aduc aminte ca nu reusesc in fiecare zi)
- o sa imbrac pe bebelus in hainute, nu in scutece dar la inceput in timpul somnului o sa il fac sarmaluta, ziceati si voi si am vazut si live cum se sperie cand tresar in somn si li se mai misca o manutza. Am inteles ca sunt mai linistiti daca se simt mai "stamtorati", la fel ca in burtica.

Nah, ca nu mai stiu ce s-a mai discutat...mai citesc si revin


Katink si Magdutah, as fi curioasa ce plante contine acel ceai recomandat in timpul sarcinii si care se gaseste la voi peste tot.
Ceaiul de frunze de zmeur am tot citit tot aici pe forum la mamicile care incercau sa grabeasca nasterea. Nu stiu cat efect are dar am auzit.
roxana 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Katink: eu la control merg la un doctor care sta foarte aproape de mine.

Apoi dupa ce am incercat sa imi gasesc un loc la cursurile de pregatire, m-am gandit ca poate la fel trebuie sa ma inscriu si la spital! Si am intrebat tot la un spital din apropiere!
Mai intai am completat un formular cu nume, varsta mea ...si a sotului. Apoi daca am fost bolnava de ... diverse minuni, daca fumez, laut conceptionale ....etc. Dupa care a scos moasa de acolo alt formular in care ma intrebau daca in caz de nevoie sunt de acord cu cezariana. Tot ea mi.a spus ca o sa discutam si la nastere subiectul, in caz de nevoie ... Adica cu tot cu semnatura de acum ... tot o sa imi mai explice de ce este nevoie!

Banuiesc ca totul e in regula, nu ?

Pupici, Magda

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Tot eu inca odata

Katink: cat despre platit moasa ... Cea cu care am stat de vorba ieri (caci doctorul meu inca nu stie ca pe al meu sot nu vreau sa il iau cu mine in sala de nasteri) mi-a sugerat sa imi iau o "moasa platita". Si cica daca imi aleg eu una si tot eu o platesc cu 150 euro atunci o pot suna la orice ora din zi si din noapte sa vina la mine. Si atunci tot cea platita o sa stea cu mine tot timpul cat am sa fiu in spital gata sa nasc! Si mi-a recomandat asta ca ... de : nu se poate sa fii singura la nastere.

Stiam ca nu se plateste nimic nici la moasa care sta cu tine cand nasti sau la cea care vine dupa aceea de 10 ori la tine acasa. Insa ea a considerat necesar sa imi spuna ca ea de la 1 februarie nu mai este moasa ca oricare, ci una care vine doar cand este platita! Eu ce sa spun: ii urez mult succes in noua slujba, insa mie nu mi-a placut cum s-a prezentat. Insa i-am urat o zi buna ... si ca negresit am sa o sun cand am nevoie de ea.

Inca odata pupici... si mai revin ...caci nu mai stiu ce s-a mai scris si ma mai uit si eu un pic in urma ...

Magda

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput