Mamici de martie-aprilie 2007 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Buna ziua,burtici

Ce faceti?Vad ca pe toate ne-au luat durerile de oase si noptile nedormite sunt tot mai dese.

Eu am avut o saptamana agitata,de alergat prin Bucuresti...si spre norocul meu n-am mai avut contractii dureroase...macar un lucru bun s-a intamplat...

In rest,bebe isi baga picioarele prin coastele mele si cateodata am niste dureri insuportabile.Azi mergem la vizita lunara sa vedem ce mai zice dr.

Fetelor,m-a apucat asa o teama...o frica...ma gandesc ca se apropie din ce in ce mai mult momentul nasterii...si citesc la mamicile de ianuarie-februarie cum nasc fetele...unele mai usor,unele mai greu...uff....as vrea sa adorm si sa ma trezesc cu bebe in brate,acasa...ar fi bine,nu?

Miha,felicitari pentru carnet...

Despre asistat la nastere,la noi nici nu se pune problema...al meu daca vede putin sange lesina...nu suporta sa auda macar.Oricum,in Romania nu se prea practica asa ceva.

Legat de sutienul pentru alaptat,stiu ca este necesar,asa ca o sa imi cumpar si eu unul...cred ca de la Jolidon...

Iar cu ajutatul...noi ne-am mutat la ai mei,asa ca o sa o am pe mama langa mine sa ma ajute.Oricum ea abia asteapta.

Va pup si revenim si cu poze,
Mada33+

http://image.lafemmebonita.com/c/f137647.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:


Te felicit pentru carnet, Mihaela! Sa te plimbi pe cararile patriei si nu numai fara incidente si gropi prea multe!

Eu citesc in fiecare zi ce scrieti voi, dar nu am intotdeauna chef sa scriu si eu. Ma bucur ca am unde sa-mi descarc sufletul si sa ma mai eliberez de temeri si uneori asta e suficient.

Eu inca nu stiu nici cine o sa stea cu mine in travaliu si asta nu pentru ca nu ar avea cine, ci mai ales pentru ca nu stiu cine mi-ar oferi comfortul necesar in acele momente. Sotul mai bine sa umble dupa toti si sa rezolve ce va fi de rezolvat, pentru ca asa poate el face fata unor situatii stresante. Nu cred ca mi-ar fi de vreun folos sa ma tina de mana in sala de travaliu sau de nasteri. M-ar agita mai mult. Mama s-ar panica mai rau decat mine. Cred ca pana la urma o sa o rog pe sora mea, daca nu va fi la serviciu. Cred ca cu ea mi-ar fi cel mai bine. Asta bineinteles daca vor da voie cuiva sa stea cu mine. Ca dupa incidentul cu copilul furat din maternitatea din Craiova, chiar nu mai stiu cum stau lucrurile pe aici.

La nasterea propriu-zisa, nu cred ca e permis cuiva din familie sa asiste, desi ar fi frumos sa am inregistrat pe caseta momentul. Dar nu cred ca va fi posibil. Nu neaparat cum iese efectiv, ci cum arata in primele momente cand iese. Cum arat eu cand o vad....

Absoluta, in ceea ce priveste ce cumpar pentru prima luna de viata a lui bebe... Eu de cate ori ma trezesc in vreun magazin cu articole de copii nu ma pot abtine sa nu iau cate ceva. Chiar daca nu sunt prea sigura ce-i trebuie lui bebe, ieri de exemplu, am luat vreo 4 prosopele mititele, 4 scutece de bumbac si un halatut de baie. Am vrut sa-i iau si body, dar toate pe care le-am vazut pe dos o parte de capse din fier care poate rani pielea. Daca fiica-mea va fi ca mine, atunci sigur nu le va suporta. Imi p[ovestea mama ca eu ma contorsionam toata cateodata cand ma imbraca si pana si-a dat saraca seama ca nu-mi placeau etichetele sau cutele pe care le faceau hainutele, a trecut mult timp. a fost nevoita pana la urma sa descoase toate etichetele si sa-mi faca bluzite netivite. Eu ma pregatesc de-acum. I-am descusut deja toate etichetele de la hainute.

Probabil ca ii iau si destule lucruri ce se vor dovedi inutile pe parcurs, dar chiar nu stiu concret ce ii va trebui. Mai trebiue sa iau niste pantalonasi, desi din cate am vazut eu in spital le da doar bluzita sus, pampers jos si peste ii invelesc cu scutecul. Nu sta nimeni sa se chinuie sa imbrace nou nascutul in pantalonasi.

Om vedea cum va fi. Eu oricum sunt tare speriata de pe acum. Nu de dureri sau lungimea travaliului. Ma sperie mai mult ca nu va veni doctora mea la nastere si voi fi nevoita sa nasc cu oricine. Dar cel mai mult ma sperie necesitatea sau rutina epiziotomiei. Eu suport bine durerea deobicei, mai putin cand e vorba de usturime. Si ma gandesc cu groaza ca la o taietura a perineului numai de usturimi o sa am parte. Si mai ales daca nu ar fi necesara... Ce sa mai zic.. Traim in Romania!

Acum as avea atata de lucru si imi lipseste total cheful. O sa ma remontez cumva si sa ma apuc.




Ela cu Thea Ioana 30 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Am cumparat ieri, cand iesisem la plimbare profitand de soare, o pereche de sosetele pentru bebelin. Sunt asa frumoase si minuscule dar se intind. N-am avut timp prea mult la dispozitie ca sigur ma mai agatam si de altceva.
Bagajul pentru spital nu l-am facut nici eu si de cand zic ca-l fac...
Problema asistatului la nastere am mai "pus-o pe tapet" acasa insa sotul nu cred ca ar rezista show-lui. Si nu stiu daca se practica la spitalul unde merg. Mi-ar fi placut, pe de o parte, sa-mi fie alaturi ca sa ma incurajeze insa ma tem ca va fi socat mult timp dupa aceea.
Sutienul pentru alaptat nu l-am cumparat inca dar am ochit deja modelul intr-un magazin pentru gravidutze din zona.

Rebiana 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Gata, am revenit

Am culcat-o pe Emma si acuma ma pot da pe net

Deci ati priceput ca nu e vorba de invasat efectic pruncul cu scutecelul respectiv, dar alta denumire nu stiu sa ii dau.
Eu am avut 10 bucati facute de mama din finet alb, cumparat la metru si inca 5 cumparate de mine de aici cu imprimeuri.
Sigur sunt si in Romania la magazin de cumparat, cel putin Ela vad ca deja si-a luat 4 bucati

Monicutza, mai ce burtica ti-ai afisat . Tinem pumnii sa se mai intinda inca 4 saptamani.

Roxanici, tu ce faci? Azi nu vii sa semnezi condica?



Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna la toate burticile,
nu prea am mai avut timp sa scriu, dar am citit tot ce ati scris pe aici. am intrat in concediu prenatal si sper sa am mai mult timp. oricum, noi ne-am apucat de reorganizat mobilele (pentru ca stam in garsoniera) si sa facem loc pentru bebe. lucrusoare inca nu am cumparat, dar imi tot fac listute si in week-end poate reusim sa ajungem la cumparaturi sa luam o parte.
nici eu nu prea stiu ce i-ar trebui in prima luna. ma tot gandesc la "strictul necesar" ... insa ce-o fi asta pentru bebe?
pana acum am luat o paturica si un port-bebe. asteptam un patut de la niste prieteni, sa-i luam salteluta.
ma gandesc eu ca ar trebui sa iau body cu manecuta vreo 6-8, cateva salopetele cu tot cu botosei, cateva costumase ... si mai vedem.
am inteles ca in majoritatea maternitatilor cer pampersi, asa ca o sa luam si pampersi sa avem si acasa si la spital. hainute pentru spital inca nu stiu daca ii trebuie. sunt unele maternitati unde ii imbraca in hainute de acolo si nu te primesc cu altele de acasa, si sunt unele care cer hainute. o sa o intreb pe doctorita mea cand voi merge saptamana aceasta.
apropo de doctori ... aveti informatii despre ce suma i se da doctorului care te asista? si moasei?
ca eu am auzit diverse variante ... printre care si ca la moasa trebuie sa-i dai un prosop si un sapun.
eu o sa nasc la spitalul cf2, in bucuresti.
in perioada asta imi pun tot felul de probleme si imi fac din ce in ce mai multe griji.

va pup si o sa va urmaresc in continuare!

32+


http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanaaradu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Magdutah,in legatura cu semnatura de cezariana?!! Eu nu am semnat asa ceva la prima nastere. Tu mergi la control la spitalul la care nasti sau la cabinet particular? Chiar sunt curioasa daca s-or fi bagat reguli noi

Cat despre platit moasa... pai de ce sa o platesti? Nu aveti asigurare de sanatate? Eu la Emma cand am nascut nu am platit nimica, nici spitalizarea, nici moasele - 3 m-au asistat pe mine - nici dr., nici moasa care a venit acasa - timp de 3 sapt. - dupa ce am nascut... Nu am dat nici macar un cent pe nimica.

Iar despre asistat la nastere , mergeti impreuna, cum sa nu vina, sa piarda asa moment important si unic
Te cred si eu ca a ramas doctorul tau masca la asa raspuns Aici nu intreaba daca asista cineva, e din start inteles ca vei veni cu cineva apropiat, fie sot, mama, soacra, sora, cumnata, prietena...

Oricum faceti cum va simtiti voi mai bine, dar iti spun sigur ca pe mine m-a ajutat tare mult prezenta sotului meu, chiar daca erau 3 moase care ma incurajau si ma laudau de numa.

Si de ceai cred ca ti-a spus despre cel din frunze de zmeur
Ceaiul de gravide gasesti la pliculet la orice drogerie.

Hai te pup, sa nu te superi ca ti-am puricat mesajul




Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Raisa, te asteptam cu vesti bune de la control.

Mihaela, hai ca ai fost scumpa cu burtica mica si -2kg Si mie dimineata mi se pare mai micuta burta, fata de dimensiunile de seara. Parca au mai spus fetele pe aici ca asa se intampla si la ele.

marta, sanatate in continuare, sa plece si mucisorii. Despre presiunea exercitata pe col, probabil e cu picioarele pe el si de asta simti presiune cand topaie. Asa am patit si eu pana in sapt 18, de ma sageta durerea si pe strada imi venea sa ma pun jos. Acuma vad ca s-a foit cumva, ca nu mai am probleme. Tin pumnii sa fie bine colul, sa ne spui ce ti-a zis dr.

Alexa, insanatosire grabnica. Sa treaca repede raceala si sa nu cumva sa i-o dai lui Silviu.




Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Andra, chiar vroiam sa te intreb la tine ce diferente au fost intre prima si cea de-a doua nastere?
Se spune ca a doua nastere dureaza mai putin. Asa a fost si la tine? Si la cate saptamani i-ai nascut?
Eu pe Emma am nascut-a la 40s + 2z, acuma e posibil s anasc oare mai devreme?

Mada, nu mai citit si tu chiar toate povestile. Fii optimista, o sa fie bine Esti o fericita ca o ai pe mama ta langa tine

Cred ca am ajuns la zi

Voi unde ati disparut? La somnul de pranz? Iar am ramas singura pe aici



Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Fetele, aveti aici cateva liste "Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715





Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Plec sa ma intind, ca vorbesc singura




Katink cu Galusca si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput