Bagi mana in foc ca partenerul nu te inseala?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

am citit in unele postari ca "nu are timp sa ma insele, ca e prea ocupat", dati-mi voie sa spun ca asta nu e un motiv sa nu insele, ca prea comod, ca nu are timp, daca vrea sa o faca isi cauta timp si tot o face.

personal, cred ca acele cupluri nu se insala, unde este iubire, intelegere, placerea de a petrece timpul impreuna, proiecte de viitor in care ambii parteneri sunt implicati si in primul rand muuult respect, in primul rand fata de el si apoi fata de partenera si familie.

eu, una bag mana in foc pentru al meu, daca asta dovedeste ca am incredere in el si in relatia noastra, as fi dezamagita sa aflu ca el pune sub semnul indoielii fidelitatea mea, ca intr-o zi as putea sa ma uit la alti barbati.

daca lucrurile ar merge prost, prefer sa ne despartim si apoi fiecare sa isi vada de viata, dar duplicitatea nu e ok.

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Eu am incredere.

Ceea ce nu inteleg este cum de unele femei raman cu sotii lor daca sustin ca nu baga mana in foc ca ei nu le inseala. Adica prin acest "nu bag mana in foc" practic eu recunosc ca traiesc in compromis, in nesiguranta, ca nu am incredere in sotul meu, ca ma astept oricand la orice. Mi se pare trist si m-ar saraci sufleteste daca m-as multumi cu o asemenea casnicie din care lipseste increderea.

"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Luna 2007, exista femei care au alte pretentii de la viata, alte principii, alt sistem de valori. Si care considera inselatul ca ceva normal (cel putin in sens de inevitabil in cele mai multe cazuri), ceva ce face parte din viatza. La fel cum considera moartea sau boala. Si tu stii ca probabil o sa te imbolnavesti mai usor sau mai grav in viatza, ca o sa mori candva (peste 100 de ani sau maine!). Si? Te sinucizi de acum ca sa nu traiesti in compromis si nesigurantza?

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Viatza m-a invatzat sa nu bag mana in foc nici pentru mine. Omul este supus gresheli nu suspus ei, si oricat ai fi de principial, nu stii de unde te trezeshti ca o potzi lua razna, o criza de personalitate o femeie de-ti taie rasuflarea, sau pur si simplu pisicul care nu a rezistat la grozavia asta de viatza si o iei razna, curiozitate sau un simplu moment de ratacire.
Se poate intampla oricui sa inshele, chiar si mie care sunt asha vehement impotriva. Doar ca am acceptat asta ca fiind posibil si cum bine zice Ymcar inevitabil, nu inseamna ca nu imi pot construi o relatzie. Nu e chestie de persoana in sine, de x in care nu am incredere, e vorba de a nu avea incredere din principiu, ca ai acceptat o realitate care este super clara (cel putzin asha percepi lucrurile) si ti se pare o naivitate sa speri ca lumea este doar cum speri tu. Plus ca te fereshti sa suferi prea tare sau macar deceptzia este mai mica. E ca si cum te-ai pregati psihologic pentru ceva ce va urma sau e posibil sa urmeze fara sa stii daca si cand te va lovi. In general, sau poate doar eu sunt asha, daca stiu ca o sa mi se intample x treaba neplacuta parca primesc altfel vestea, sau parca reactzionez mai bine decat sa am un shoc

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu m-a inselat, nu ma inseala si nici n-o sa ma insele. Uite-asa, ce, nu s-au mai vazut barbati fideli? Daca nu aveam siguranta asta nu ma mai maritam cu el.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Am o mana mica , fina , delicata .... oare merita s-o bag in foc ?Niciodata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Luna 2007, exista femei care au alte pretentii de la viata, alte principii, alt sistem de valori. Si care considera inselatul ca ceva normal (cel putin in sens de inevitabil in cele mai multe cazuri), ceva ce face parte din viatza. La fel cum considera moartea sau boala. Si tu stii ca probabil o sa te imbolnavesti mai usor sau mai grav in viatza, ca o sa mori candva (peste 100 de ani sau maine!). Si? Te sinucizi de acum ca sa nu traiesti in compromis si nesigurantza?

My life stinks



Nu, nu ma sinucid din cauza ca o sa mor candva, dar e cu totul altceva sa te casatoresti cu cineva in care nu ai incredere. Oricat o dam la intors din vorbe, realitatea unei asemenea casnicii e cam putreda.

Dar vorba ta, unele femei au alte pretentii de la viata, anume foarte foarte mici. Iar viata ne da la fiecare ceea ce asteptam de la ea.

"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Daca dragoste nu e - nimic nu e! Dragostea inseamna respect, pasiune, prietenie, sinceritate, intelegere, toleranta, viitor impreuna...
Imi iubesc sotul si el ma iubeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Pai pentru el as baga mana in foc, dar pentru mine, nu...

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Sint impreuna cu sotul meu de peste 25 de ani...

Daca bag mina in foc ca nu m-a inselat niciodata ? Habar n-am !
Acum 20 de ani nu erau celulare,internet...nici sa fi vrut, nu aveam cum sa aflu ceva.

In facultate exclus (eram colegi de grupa,deci impreuna 24 ore ) dar in primii ani dupa...greu de spus.
Mergea destul de mult in delegatii,mergea des sa-si viziteze tatal (care locuia in alt judet),fara mine pt. ca eu nu eram "amatoare",eu mergeam de 2 ori pe an, de Paste si Craciun

Nu mi-a dat nici un motiv sa-l suspectez asa ca...hotul neprins e negustor cinstit !!

Sa bag mina in foc pt. el ?!
NU.
Da' nici el nu baga mina in foc pt. mine

Mergi la inceput