Ai nostri ca brazii! - ianfeb2005 (38)LMA!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Patri,

Am fost la dl. dr.Stanciu, am stat ceva, cam 1.5 h, pt ca era f aglomerat..Doamne ce de copii au fost in dupa amiaza asta! Ce de viroze mai sunt!
Diagnostic:pe scurt: bronsita! Era cam necajit, ca a trebuit sa ne recomande din prima antibiotic, klacid..Nu este adeptul antibioticelor. Astazi a fost mai binisor, am facut febra o data la 12 ore..sper ca maine sa se rareasca de tot. Maine ma voi duce la servici ..o voi lasa cu matusa-bona.

Stiti ce m-a impresionat ieri: la cat de bolnavioara era, nu a facut, decat o data, spre seara, pipi pe ea..Nu am pus-o deloc pe olita, mi-a cerut ea..chiar si noaptea. Doua nopti a dormit fara pampers.., pt ca nu-l vroia, dar azi noapte a facut pe ea si pe mine..si eu nu am simtit..ci doar peste o vreme cand tremura..M-am mustrat toata ziua de astazi ca nu am simtit-o Eram f f f obosita!

Nu vi se intampla sa aveti mustrari de constiinta vreodata pt ce a-ti facut, sau nu a-ti facut pt copil? Eu am cateva..si nu pot sa mi le scot din minte....



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Irina, Astept pozele de la petrecere! Frumos dialogati! Dragul de el!

Fetelor, va multumesc pt cuvintele frumoase adresate pt verisoara mea! Vreau sa va spun ca nici surorii ei nu mai vrea sa-i vorbeasca, abia i-a raspuns sotul. Se mira cum de mai poate rezista! Banuiesc ca nu mai doarme si sta langa el. e tare trist, oare cum va trece peste acest moment, cum va intra in casa lor in care ii va aminti fiecare coltisor de el..Numai lucruri de genul asta imi trec prin minte. Oare cand imi va vorbi? Noi am fost mai apropiate..Cum va fi viata ei o mare perioada de acum incolo..Nici nu stiu ce sa mai spun..sunt terminata! A avut o sarcina dificila, a stat mai mult in pat..si uitati-va ca acum D-zeu il vrea la el..
Nu-i doresc decat tarie si putere! Si sotului ei la fel!
SCUZATI-MA DACA V-AM INTRISTAT PREA TARE! in casa la mine nu prea se mai discuta..pt ca e f delicat si se intristeaza cu toti..

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Amaya, ma bucur nespus de mult pt tine! Doamne Ajuta in continuare! Ti-o spun pt a nu stiu cata oara, scuze, ca imi place enorm cum gandesti! Felicitari!

Irina, Liviana, eu am atatea chilotei si pantalonasi pt ca am o fixatie..nu las copilul murdar, eu toata ziua spal..si o alta fixatie, scot afara , cateva ore orice lucrusor..nu il pun imediat pe calorifer..si de aceea am preconizat ca nu mi-ar fi ajuns doar 5 perechi...
Eu sunt o mare consumatoare de saci de ariel..de curent si cred ca masina ma va lasa curand..saracuta nu a fost nici noua de la inceput..Pe mine ma auzi tot timpul ca trebuie sa-i mai cumpar body, maieuri, pijamale, pant. de stat prin casa..etc.. In primul an de viata Bianca a avut 5 perechi de pijamale..si o lasam 1-2 nopti si repede le spalam..si uite asa ..ce mai sunt exagerata..dar asta sunt.. Comentarii am tot avut si nu le-am laut in considerare..chiar matusa -bona , imi mai spune ca nici nu las copilul sa se murdareasca ca eu hop o schimb.

Pupici la toate mamicile!

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cineva la cafea?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Patricia, si le pun cerceii imediat dupa ce le fac gauri sau tot ata?

Crinuta, sigur ca iti spun dinainte...cu siguranta n-o sa am voie Fingers dar asta nu inseamna ca nu voi manca. Sa guste si fetita mea din primele zile de viata ce este bun, nu!?!
Io-s la cafea dar tu probabil ai plecat la munca deja!

Kris, multumesc mult.
Imi pare rau ca a fost nevoie de antibiotic dar important este sa se faca Bia bine. Multa sanatate va doresc.

Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

uite si eu la cafea.
I-am expediat pe cei mici la cresa si eu imi fac de cap.

Amaya, daca vei avea cerceii cu tine pot sa ti-i puna direct, dar cica recomandat e mai intai cu ata. Noi ata chirurgicala am avut prima saptamina, si dezinfectam mereu cu spirt si pe urma baneocin si nu au fost probleme. vezi ce iti vor zice acolo.

Kris, e asa trist ce povestesti. POate totusi se intimpla o minune...
cit despre schimbat, si eu sint la fel. Masina mea spala aproape zilnic, ii calc toate hainutele, chiar si pijamalele, tot.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Amaya, ti-am ramas datoare cu un raspuns legat de Priorix: de aceea nu il repetam, deoarece l-am facut la 11 luni si ceva, dar sa stii ca si daca l-am fi facut mai devreme tot nu il repetam, deoarece eu nu cred in povestea cu " anticorpii vechi de la mama", cand se stie bine ca dupa 6 luni ( mai ales la un copil ne-alaptat) anticorpii dispar din corp.
A, ca e posibil ca un vaccin sa " nu prinda", asta da, dar asta se poate intampla cu orice vaccin, si din varii motive.
Asta e parerea mea, si a sotului meu.



Patricia, te simti mai bine? De luni incepi job-ul?


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Patricia, eu cred ca ii voi lua cu mine fiindca n-as avea curaj sa ii pun eu in urechi.
Cu spalatul si eu sunt la fel, rar trece o zi sa nu-i spal lucruri lui Andrei insa am observat ca se spala mai bine cu detergent lichid, oricum ajunsesem sa consum un sac de 12 kg de detergent intr-o luna si jumatate.
La capitolul calcat, eu nu-i mai calc de mult lucrurile, decat cele "de strada" care sunt sifonate rau, in rest pun balsam si le intind frumos pe sarma. Mama denaturata si comoda, nu!?!

Crinuta, stii ca nici eu nu vroiam sa ii repet Priorix-ul dat atat m-a tocat medicul de familie ca o tot suna Sanepidul si ca trebuie sa-l repet incat i-am transmis pediatrei si ea a spus ca avand in vedere ca nu-i face nici un rau sa-l repetam atunci il vom repeta.

Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, merci de intrebare. Ma simt mai bine, in sensul ca nu mai am starea aia de zacut, dar tot tusesc si imi curge nasul mult. si am deja 12 zile!!
da, de luni ma duc la servici. sper sa nu zaca sotul meu acum, ca e si el la inceput de viroza.

Amaya, nu e greu, acum cind imi aduc aminte, dar atunci am avut ceva emotii. Ideea e ca daca cumva se infecteaza gaura, poti sa scoti mai usor ata decit cercelul (o tai).

Noi intotdeauna am fost fruntasi la consum, acum ca avem repartitoare de caldura, tot asa am ramas. Cind e sotul meu singur acasa da drumul la caldura si deschide gemurile, si nu vrea deloc sa inteleaga ca asta e risipasta caloriferul la baie de ex la 4 si geamul larg deschis. BIneinteles ca pt luna trecuta eram in capul listei. Acum sper sa nu mai fie asa ca am fost acasa si tot i-am explicat ca nu mai merge sa stai cu geamul deschis si caldura la maxim!


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Ada are iar febra, 38.3. I-am dat Nurofen si i-a scazut. O tin sub observatie. Ieri a fost cam frig afara fata de ziua precedenta.

Amaya - i-am facut lui Ada gauri in urechi din ziua a doua de viata. I-am pus direct cercei si nu a avut nici o problema (asistenta i-a dezinfectat cu o solutie inainte de a-i pune). E adevarat ca vreo 2 sapt i-am dat cu ser fiziologic si i-am tot miscat tortitza in ureche. Eu am nascut la Municipal si era o singura asistenta care venea sa faca gauri in urechi. A plans putin dar oricum durerea la varsta asta nu se compara cu cea de la 3-4 ani (una dintre nepoate a fost "impuscata" la 4 ani si asta cu mari dureri)

Kris- nu ai deloc nici o fixatie. Sa stii ca si la noi e "Nufarul". Cred ca am vreo 10 perechi de pantaloni de casa pe care ii spal cel mult la 2 zile. Asta si pentru ca se mai pateaza la masa si pentru ca mai scapa pisu pe ea. Si intrebi de mustrari de constiinta? Da, am una proaspata: ieri i-am dat sa bea apa rece din butelcutza cu care am fost afara. Puteam sa-i dau dintr-un pahar apa de la temp camerei dar habar nu am ce a fost in capul meu. Si acum are febra...poate de la asta i se trage.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput