FIV in Ungaria 7

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

pussi, noi ne dorim cat mai repede, dar vreau sa ne crestem sansele cat de mult se poate. In prezent, urmam un tratament pentru candida, vreau sa imi reglez CM, sa imi urmaresc ovulatia, sotul meu sa repete spermograma si apoi sa fac analizele care se cer la Szeged.

din cate am vazut aici pe forum, programarea se face peste o luna cel putin, asa ca ne-am gandit sa o facem prin martie si sa incepem in aprilie-mai, dupa ce suntem sanatosi si se mai imbunatateste si "materialul"

ioana, voi de cati dispuneti?
va pup pe toate.

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Carla noi n-avem nici unul ! La boipsie vom avea 2-3 sau mai multi ! Poti sa-mi zici ce tratament faceti voi pt candida , ca si eu ma chinui din vara si nu scap ! Eu am luat micosist si ovole de lomexin, apoi am vazut in "avantaje" reclama la DIDA si iau de o luna, dar numa nu-mi trece. Ce-i mai nasol e ca acum se manifesta si la barbatel .
Pipici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

draga mea ioana,
candida este foarte pacatoasa, deoarece tratamentul este de lunga durata, iar cele ca noi, care au predispozitie, vor face foarte usor infectia.Sper sa nu se supere moderatorii ca sunt off topic, dar iti voi raspunde aici.

si eu m-am tot tratat, pe moment era ok, dar revenea. Sunt 3 lucruri importante in tratamentul candidei:
1. si partenerul trebuie sa ia tratament, obligatoriu, la ei in general nu se manifesta, dar sunt purtatori. Tratamentul masculin, sunt tablete unice luate la interval de 6 zile, gen: diflucan(cel mai scump), flucovim, in general care contine fluconazol si unguent cum ar fi clotrimazolul si igiena locala foarte riguroasa.
2. la femei, spalari vaginale cu solutie ex: 1 litru apa fiarta, 2 linguri ceai (incearca ginosept, il iei de la Plafar)+ 1 lingura bicarbonat de sodiu. Practic faci un ceai, in care adaugi bicarbonatul, doar cand apa este la temperetura corpului. Irigatorul sa fie special, cu capatul curbat ca sa-l introduci bine in vagin, apoi urmeaza ovulul, eu iau micosist si dupa este crema micosist cu aplicator vaginal. Pe langa asta si medicamentul in doza unica. Spalaturi vaginale timp de 12 zile. Apoi, pauza, cat timp faci pauza, iti introduci niste supozitoare, din tinctura de propolis, se numesc mepro sept, la gasesti la magazinele specializate cu produse apicole.
3.tratamentul se repeta timp de 3 luni, in timpul tratamentului- cel de 12 zile fara contact sexual.Repetarea se poate face doar cu doza unica de medicament si din 2-3 xile in 2-3 zile supozitorul cu prolpolis si irigarile vaginale.

Asa garantat scapi.
Profilaxia, inseamna si grija in momentul in care se administreaza antibiotice, faci spalaturi, atentie la WC, etc.

Iar referitor la gigei, incearca si cu tratament, tot se va gasi pentru insemintare atati cati ai nevoie.


Carla

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Carla multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna fetelor! desi va citesc demult, n-am scris pana acum aici. Am si eu o rugaminte pentru cele care mergeti in curand la Szeget, daca ati putea sa-mi faceti si mie o programare la d-nul doctor(daca da, astept un pm ca sa pot transmite datele).
Tin pumnii la cele care sunteti deja in cursa.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

fetelor m-am vazut cu MIKA si Alexia si ne pozaram si noi cu comorile noastre cu tot si ne putati vedea aici http://good-times.webshots.com/photo/2270912560072337911AwEegK

Mika isi va pune si ea netul curand,in cateva zile.Eu ....gripata rau de tot de azi si ma pregatesc de incercarea urmatoare pentru inca un bebe.Va pup si va doresc prunci sanatosi la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nmirela71 spune:

camelia maine dimineata ati fac programarea .cand ai timp trimitem datele.DR Zadori s-au Dr.Krisan?
mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

mirela am si eu o rugaminte la tine, am trimis dr. Zadory un e/mail pt. programare si mi/a raspuns ca m/a programat pe 05 martie la ora 11.00., poti verifica tu daca exista programarea la receptie,pe numele Mariana Nita- sa fiu sigura ca dr. nu a uitat sa o faca,multumesc anticipat!
P.S. uitasem, eu chiar nu stiu nici emgleza, nici maghiara deci o sa am nevoie de translator si chiar imi faceam probleme ce o sa fac, asa ca interventia ta este binevenita, dar te rog sa ne dai relatii si despre pret! va pup pe toate1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auburn spune:

am fost plecata toata saptamana trecuta si vad ca ati fost harnice la scris . am vazut ca a fost discutat subiectul cu iesirea din tara. la intrarea in Ungaria ni s-au cerut buletinele, iar la intrarea in Austria am fost intrebati de pasapoarte, am aratat ca le avem si ne-au facut semn sa trecem (nu le-au luat, nu le-au verificat). asigurare medicala ne-am facut ca si pana acum - privata pentru ca era vorba de austria si nu aveam timp sa ne ridicam cardurile de la cnas. asa cum a spus si andicu nu a fost nevoie de asigurare medicala in Ungaria pana la sf 2006, nu vad de ce ar cere acum.

tanyuta sper ca pana acum te-ai linistit cu petele. am avut si eu vreo 3 inainte de controlul de la 6 saptamani. eu l-am sunat pe dr Zadori. mi-a indicat sa stau cat mai mult in pat, sa iau utrogestanul (6/zi) si sa refac bHCG-ul pentru a vedea modificarea valorii. cum esti acum?

delia21 nici eu nu stiu cum au trecut saptamanile astea. crede-ma ca si acum ma mir uneori cand imi vad burta...si ma bucur de numa'. sunt tare dulci si alexia si rudy al tau. mi-a facut placere sa vad poza .

ioana78 imi pare rau ca treci prin asta. dar daca dr a zis ca sunt sanse atunci asa este. stii ca e suficient unul singur .

pussi, zori, crinuta ne vedem in 16? crinuta, ajungeti in TM asa incat sa ne putem intalni si cu fetele?

andicu si eu cred ca vei face baietel . iti doresc sa fie ce vrei tu...dar eu asa cred

va rog sa-i transmiteti lianei ca-i tin pumnii. 7 foliculi suna bine.

pe toate

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Auburn ma bucur ca te-ai intors si ca mai scrii si tu pe aici. Chiar ca e bine la Liana, 7 foliculi....

Fetelor, nu prea pot scrie zilele acestea, sunt putin stresata, din mai multe motive. Dar va pup pe toate fetele de aici

Mergi la inceput