Colectia de toamna-iarna 2005 (112)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

io-s mai bine, inca ii dau in cap bolii, vedem care pe care, am luat un pumn de medicamente, chiar nu e momentul acum sa ma imbolnavesc eu. nic nu e mai bine, cand am intrat in casa, toate caloriferele pline de hainute, a facut apa in pampers de 9 ori azi, cat a fost cu bona si scutecul nu absoarbe porcaria aia, ca nu e nici pipi nici kk, totul iese, dar totul iese pe langa. la un minut de cand isi da drumul. De cand am venit eu acasa, am spalat 2 randuri de haine (in chiuveta, de mana, sa nu mai bag masina-asa mi-am inchipuit cum spala mama scutece cu rahat). deci in total 11 scaune cu apa azi! febra-febra, zici ca nu-i dau niciun medicament, asa se manifesta, tot apa si scaune dese, of...
si inca am avut noroc ca am bagat sumetrolim din prima seara ca am chemat pediatrul, cel putin n-a facut mai mult de 39 cu 2. Azi am vb cu o colega care a stat in we in spital cu fata de un an si jumatate, cu peste 40 febra, enteroviroza la fel, apa in pampers, voma, deshidratare.

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anda, cel mai mare pericol este deshidratarea. Neaparat da-i saruri de rehidratare orala (scria cineva de Hipp-ORS, astea trebuie sa fie oral rehydration salts), ca nu e de gluma! Sa nu ajunga poetul pe perfuzii in spital! Si ca sa nu le vomite, un pic de Metoclopramid picaturi de copilasi (a mai scris parca Ionikka mai devreme). Si vorbeste cu pediatrul zilnic! 9 scaune apoase intr-o zi il deshidrateaza mult si e f. grav!

Multa sanatate si pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pai au fost 11 scaune si ziua nu s-a terminat:(((

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

sarurile de rehidratare de la humana,sau mai sunt unele efervescente,la dracu,ca nu-mi mai amintesc cum se numeste...ceva cu fizz la sfarsit!50 ml solutie pentru fiecare scaun diareic!

Anda,prepari sarea de rehidratare cu 250 ml apa fiarta si racita,si dai din sol asta cate 50 ml dupa fiecare kki.eu ii dadeam cu un bibe,cu un super-gauroi,sa fiu sigura ca-l ia!si nu se-ineca,saracul!
Multa sanatate!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

Anda imi pare tare rau ca Nichita e bolnavior !
Si totusi dr. ce spune?Ca-i sub tratament acum!N-ar fi trebuit sa se vada o ameliorare?
Va pup si va doresc sanatate

SIMONA si PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

sunt foarte suparata. nu stiu cum sa-l hidratez. nu deschide gura. deloc. l-am lasat pana la ora mesei in pace ca ziceam ca de foame o sa inghita ceva.
am incercat in fel si chip, in scaun, in brate, cu jucarii, fara jucarii, in bucatarie, la televizor, nimic! aveam de dat obligatoriu un bibe de nan facut cu mucilagiu inloc de apa, o seringa de antibiotic, 10 picaturi de algocalmin ca avea febra si 50 ml de ceai de menta cu smecta in biberonul nr. 2. si, ma gandeam io, pe langa astea, poate mai intra niste ceai. NIMIC n-am putut sa-i dau! L-am pus in pat asa, sa se culce, ca incepuse sa planga. sunt disperata.
nici cu tetina, nici cu lingurita, nici cu seringa n-am putut sa-i dau, tine buzele stranse.
la un moment dat, in disperare de cauza, l-am tinut de nas sa deschida hura, desi e cam traumatizant procedeul. am bagat repede 2 lingurite de lapte si o lingurita cu picaturile de algocalmin. a vomat instant. p-orma nici o lingurita de apa n-am putut sa-i dau.
imi vine sa plang, nu stiu ce ma fac, in 2 zile deja i se vad coastele, dar problema e cu hidratarea. ce fac?
astept sa adoarma sa incerc cu o seringa sa-i dau putin lapte si p-orma seringa de antibiotic, asa vreau. dk nu deschide nici in somn gura sa prinda seringa, am pus-o. a mai facut asa, dar nu era situatia disperata ca acum.
nu vreau sa ajung maine la spital pe perfuzii de hidratarre cu el!

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anda, draga de tine! Nu e gluma cu diareea la copilasi asa de mici! Cit este de apatic? Nu sta pina miine! Deshidratarea grava poate avea consecinte f. grave! Scrie-mi urgent, sa-ti dau numele unei bune prietene care este pediatru la Gr. Alexandrescu. Asta daca nu ai tu pe altcineva altundeva, ca nu vreau sa interfer.

Dar urgent!!!

Mai bine da-mi nr. tau de tel. fix sau mobil, de care ai, pe email, ca te sun acum!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sal'tare. Eu am zis ca nu ma bag sa-mi mai scriu opinia despre titlul subiectului, dar sincera sa fiu acum nu ma pot abtine. Deci ideea cu colectia e originala, treaba cu toamna-iarna mie nu mi se pare potrivita. Conventia tacita pe forum a fost ca mamicile care au asteptat/nascut bebelusi in doua luni consecutive sa se grupeze intr-un thread care sa fie identificat dupa lunile respective. Toamna -iarna 2005 poate sa fie oriunde intre septembrie si martie.

Anda, daca e nevoie TREBUIE sa te duci la spital cu el. Din cite am vazut mentii legatura cu medicul. Suna-l de fiecare data cind ti se pare ceva suspect. Nu e de glumit cu deshidratarea. Daca se deshidrateaza mai repede decit se rehidrateaza va trebuie sa fie rehidratat pe alta cale.
Sper din tot sufletul sa vii cu vesti bune foarte curind.




Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

siminaf, merci mult, am vorbit deja cu pediatrul nostru l tel si cu mama prietenei mele, si ea pediatru. le-am zis ca n-a mai facut pipi de la ora 18. mi-au zis ca dk nu reusesc sa-i dau 300 ml de ceai din seringa in noaptea asta, sa merg la spital cu el, sa-i puna perfuzie.
deocamdata am reusit o seringa plina, nici nu stiu cat naiba are, ma duc sa vad. p-orma n-a mai vrut. merg la el din jumatate in jumatate de ora si o sa ma chinuiesc cumva sa ia cate o seringa la fiecare jumatate de ora. asa supravietuim, dk reusesc asa. dk vad ca nu, il duc la spital.

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anda scumpa, nu cu ceai se face rehidratarea! Pe cuvint! Si mama e pediatru, de peste 40 de ani si am invatat de la ea foarte bine ca ceaiul e apa de ploaie la diarei grave, cum pare sa aiba Nichita. E drept ca mama a fost pediatru pe sectie de urgenta, nu la cabinet sau policlinica. Si am vazut inca de mic copil tot felul de cazuri in sectia aia de copilasi. Deci stiu din vazute, nu din auzite (ca eu nu-s pediatru, sa ma laud ca stiu din rezidentiat), la ce se poate ajunge in astfel de cazuri. Din acest motiv insist sa nu astepti pina dimineata. Copilul e mic, la un an si o luna e f. mic, ca sa reziste unei deshidratari atit de grave precum pare din ce spui tu. Sper ca nu a intrat deja in oligurie.

Mult succes!

Mergi la inceput