Inseminare (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Fetele, ma bag si eu in vorba deoarece ma intereseaza subiectul; ma bate gandul sa trec pe inseminari daca urmatoarele 3 incercari naturale vor fi fara rezultat.

In primul rand va doresc din tot sufletul ca toate inseminarile sa fie cu reusite si sa deveniti mamici cat mai repede posibil!

In al doilea rand, tot urmaresc ce scrieti voi, experientele voastre si am o nedumerire: citind diverse materiale legate de subiectul fertilitate, am constatat ca intr-adevar ovocitul traieste un maxim de 36 de ore, dar asta intr-o varianta foarte optimista, el poate sa traiasca si numai 6 ore si probabil este mult mai realista varianta asta. Mai este un aspect: la cat timp dupa pregnyl (sau varful de LH) se produce ovulatia - se spune intre 12 si 36/48 de ore, dar si aici lucrurile nu stau chiar asa - eu, de exemplu, ovulez chiar in ziua in care imi apare peak-ul de LH, probabil, daca as face pregnyl as ovula mai devreme de 12 ore. Concluzia: mi se pare ca majoritatea inseminarilor se fac mai tarziu decat ar trebui, desigur cel mai bine ar fi sa se faca inseminare dubla, una imediat dupa injectia cu pregnyl si a doua dupa 24 de ore. Spermatozoizii au oricum o speranta de viata mai mare decat ovocitul. Poate asta sa fie o cauza a numeroaselor nereusite? Voi ce credeti?

Inca ceva, legat de implantare: e adevarat ca de obicei cam dupa 5/6 zile embrionul se aseaza pe endometru dar procesul de nidare (ingropare efectiva in endometru) dureaza cam o saptamana. Oricand in acest interval ceva se poate intampla si embrionul poate fi expulzat cu o menstra obisnuita. Se pare ca foarte multe nereusite se datoreaza esecului implantarii...



Gabi

http://tt.lilypie.com/VIEZp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

GABITZU, pai hai sa iti raspund eu. In general 1 ovocit traieste max 24 de ore. De aceea unii dr fac pregnyl dupa IA si nu inainte, mai ales ca gigeii traiesc mai mult dupa ce sunt aranjati, frezati si bagati la centrifugare, adica in jur de 5-7 zile. Fiecare organism reactioneaza diferit si asta medicina nu poate sa repare. Dr se bazeaza pe cazurile frecvente si fac o medie.
Embrionul fecundat se implanteaza in uter la o distanta de IA intre 5-7 zile. Acum daca patutul pt el nu este bun, adica endometrul este subtire apare ceea ce zici tu, adica avortul menstrual.
Eu una cred ca orice reusita depinde de DD si de ce ne este scris acolo sus. Indiferent cat de mult ne chinuim noi, nu iese cum ne dorim.
De aceea sunt eu acum mai pesimista pt ca am inteles ca trebuie sa imi accept soarta si sa vad ce imi rezerva viitorul.
Pupici tuturor.


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Catty, multumesc pentru raspuns. Ai dreptate, pana la urma fiecare cu soarta lui. Sa speram totusi ca soarta ne va permite si noua sa devenim mamici!

Va pe toate si va doresc mult succes!



Gabi

http://tt.lilypie.com/VIEZp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna fetelor ! am venit, dar am vesti proaste.
asa cum banuiam, am ovulat pe stg, deci nu am facut IA,
trompa stg fiind obturata.
aveam 2 foliculi, unul de 22,6 si altul de 13, 6, endometrul 9,6.
pe ovarul drept nicio actvitate. eco am facut-o cu dr bechir.nu stiu daca si IA o faceam tot cu ea...
asa ca luna asta sa ramaneti voi, eu luna viitoare, sa ma trageti dupa voi.
nu stiu insa de ce ma inteapa si in dreapta? o fi prin simpatie? ca nu ovulasem, ca sa zic ca poate am ovulat si pe dr...
mie bechir mi se par ecam nesigura pe ea la eco...nu stiu ce sa zic.
recomandarea a fost sa prestam ca cine stie...
nu-mi fac sperante pt ca stiu ca asta e.
va pup si nu cumva sa-mi dati vesti proaste, da? hai da-ti-mi sperante ca se poate !

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Fetelor, va rog sa ma lamuriti voi, ca eu m-am incurcat de tot: as vrea sa fac o programare (in vederea IA) la d-na dr Cocei.
(eu sunt paciente dr T - unele stiti, poate, dar el nu prea face inseminari, te trimite pe la CFR2 si nu as vrea asta... Asa ca... incerc si alte "piste"... asa, ca sa nu zic ca nu am un plan... )
Eu stiam ca lucreaza la Giulesti, cab particular impreuna cu dr Marinescu, cab particulat pe care il imparte cu dr Niculescu. Acum, vad ca are si la Dacia Medical Center, impreuna cu Cezara Bucur, sau cum? Si daca lucreaza in atatea locuri, unde face ecografiile pt a urmari dezv foliculilor? Si unde face IA? Daca se intampla s nu aiba program la cabinet in ziua in care ovului e matur, ma cheama la spital sau la alt cabinet,sau cum?
Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun, ca mi se pare ca am fost cam incoerenta...
Pupici si tin pumnii, Catty si Mikky. Danotino , imi pare rau ca ai ovulat tot pe partea cu trompa infundata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunetaeta spune:

Gabitzu, bine ai venit si succes.
Danotino, ce rau imi pare, ne luam de mana luna, la fel mi-a zis si mie dr.sa prestez ca nu se stie niciodata, insa sfatul asta mi l-a dat imediat dupa ce mi-a zis ca nu are rost sa fac pregnyl....asa ca eu ce sa mai cred, am sau nu vreo sansa luna asta
Catty si Micky ma gandesc la voi in fiecare zi, TREBUIE sa ne dati vestea cea buna, va tin pumnii, insa incercati sa nu va stresati prea tare in perioada asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinidoini spune:

M-am intors! Cu atatea intrebari si griji si nopti nedormite...

Au trecut 5 zile de la IA, ma gandesc sa fac un test de sarcina, dar pe de alta pate mi-e teama ca ar iesi negativ si mi-am facut asa multe sperante...si eu si tati suntem disperati...

In w/e am fost la o nunta si am dansat, oare dauneaza implantarii embrionului?

Dupa IA dr mi-a prescris 10 zile Duphaston, 2/ zi...Ma rog la Doamne-Doamne sa ne ajute si cu pastilute cu tot sa se aseze bb bine acolo in burtica..

Pupici la toate fetele...

Eu su emotiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danotino ma bucur ca m-ai sunat, dar imi pare de vestea pe care mi-ai dat-o. Am crezut ca vom face toate trei IA si vom reusi toate. Dar asta este, stiu ca este greu.
Gabitzu37 bine ai venit printre noi, dar eu sper sa reusesti natural, sa numai fie nevoie de IA. Dar totusi nu pierde timpul, ca este pacat. Multa bafta.
felicia eu nu prea pot sa iti spun multe de Cocei, ca eu sunt la un alt medic, dar mai stiu ca, Catty a facut IA vineri cu ea la Dacia Medical Center. Cezara eu zic ca este foarte buna si daca vrei iti poate prepara Cocei sperma. Multa bafta.
Catty cum te mai simti? Eu am o usoara durere in partea dreapta, parca zici ca imi vin uratii. Vezi ca marti, miercuri si joi trebuie sa stam linistite si sa ne gandim numai la lucruri frumoase, adica la bebe, la hainute pentru bebe, la patuturi, etc. Si fara bai fierbinti.
brunetaeta multumesc pentru sustinere. Eu nu sper prea mult, dar vom vedea.
Doamne doinidoini numai dupa 5 zile vrei tu sa faci test, eu nici nu ma gandesc si sunt Z4. Eu zic sa stai mai linistita. Multa bafta si sa ne ti la curent cu simptomele.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

gabitzu, poate iese natural. o contrazic un pic pe [orange]catty...in legatura cu media de viata a spermatozoizilor frezati eu cred ca e mai mica. iar un ovul se zice ca are media de viata 24 de ore, dar eu cred ca realitatea este de 6-7 ore, mai ales cand treci de 30 de ani.
parerile sunt impartite. eu stiu informatiile astea din statistici...depinde de fiecare organism in parte, asa cum ati zis si voi.
micky, asta e...luna viitoare. va prind din urma.
felicia, eu zic sa suni la Dacia medical center , sa vb cu asistenta ani si sa spui ca vrei o programare la d-na dr cocei. vezi ce zice.vezi tu cum vb ...Bafta. si eu am acut o IA trimisa de tutu la cfr 2, la matei, dar...am indoieli ca a fost ok.mai bine nu.si nici la moisa...aici la Dacia e super ok. mi se pare ca sunt f seriosi si eleganti. oricum te simti altfel.
te mai gandesti tu.
brunetico, lasa ca iese data viitoare si le prind din urma pe fete. macar sa ramana ele si sa ma traga si pe mine. sa le tinem pumnii.
sunt foarte trista ca nu mai am rabdare...mi-e teama ca n-o sa reusesc...simt ca viat amea s-a oprit aici si nu pot merge mai departe

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Neata dragele mele,
DONATINO, BRUNETAETA, imi pare rau ca nu ati facut IA. Lasati ca luna viitoare va fi bine.
MYCHY, eu am zis aseara ca mor de durere. Doru este racit rau si a trebuit sa merg la farmacie si alte cele si aveam senzatia ca imi crapa burta. Nu stiu ce va fi, dar mie imi pare exact ca prima data. Sperante nu prea am, de ce sa mint. Si acum am dureri cumplite.
FELICIA, daca vrei iti dau nr doamnei Cocei. Vezi cum te poate primi sa se uite pe analize, apoi sa iti dea stimularea si sa iti faca eco in zilele 11-12. Nr este 0722775977.
Doinidoini e prea devreme la 5 zile de la IA sa faci testul. Si eu si Mychy suntem tot in z5 si este prea devreme. In cel mai bun caz in ziua in care ar trebui sa vina uratii poti face testul.
ALI si toate fetele doritoare eu stau pe mess de la ora 9 dimineata la ora 18 seara. De obicei sunt pe invisible, dar raspund.
Pupici tuturor


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput