Piticlonti de iulie - august 2004 (209)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Si a mea e sclerozata rau de tot, ieri imi spunea ca trebuie sa vorbesc cu cei de la spital sa dea jos poza lui hitler de pe perete!! Evident ca pe perete nu e nimic...imi spunea ca de ce l-am adus pe Victoras la spital ca se va imbolnavi (copilul nu a fost acolo) dar ea e convinsa ca e pe acolo pe undeva.. ca ea il aude.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andries imi pare extrem de rau de bunica ta, nici nu stiu cum sa te ajut. dar suntem alaturi de tine cu sufletul!
Io va zic de felia de lamaie de la gheata de vreo 2 ani da vaz ca nu ma bagati in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mey, noi nu am avut probleme pina acum dupa nici unul din vaccinuri, dar am sa tin minte treaba cu felia de lamiie tinuta la gheata !!
Singurul neajuns era ca trebuia sa pun la locul vaccinului ceva rece si Andrei tipa mai tare de raceala batistei decit de durerea intepaturii !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Multumesc frumos.. nu pot sa o duc la azil, exclus, n-as mai dormi noaptea daca as face asa ceva, va sta la ea acasa ... vorba sotului meu, nu ma pot astepta sa traiasca inca 100 de ani, dar niciodata nu esti suficient de pregatit pentru asa ceva.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora__ spune:

Hai sa va inveselesc un pic:

Cica iese leul dimineata nervos din casa si da prima data da cu ochii de vulpe:fa futui gatu mati cine e regele animalelor ? tu,tu,tu esti maria ta zice vulpea cacata de frica , mai merge da peste lup, ia zi ma fraiere cine e regele animalelor ca ti mananc ficatii acu, tu maria ta zice lupul galben de frica , mai merge el intr o poiana elefantul manca linistit niste iarba , ia zi ma umflatule cine e regele animalelor ca ti scot inima acu .elefantul mi-l prinde cu trompa de dupa cap il izbeste de vreo 3 copaci si-l lasa lat in mijlocul drumului pascand in continuare netulburat .leul sta incostient vreo 4 ore apoi se ridica anevoie de jos si pleaca schiopatand mormaind...ei daca nu stii,nu stii si gata!!!

P.S. nu va uitati la ortografie,asa l-am primit...si mi-e lene sa-l corectez

Nora

Comorile Norei Noutati 2006-2007 www.dropshots.com/Nora" target="_blank">Filmulete 2006

-------------------------
Viata nu se masoara in momentele de respiro pe care le avem,ci in momentele care iti taie rasuflarea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello! Intru scurt ca-s in graba, doarme micul si am de facut niste acte. Vad ca v-a placut renul facator de desuuri rosii, il imprumut oricui, cu tot cu jartiera, da' si cu proprietarul mik
Vazut Patrick, sa-l mananci, nu alta, te baga in boale cu ochii aia frumosi!
Si am vazut si burtica de Pako si fetita mica si frumoasa, pupici!
ANDRIES, imi pare tare rau de bunica ta, eu am o bunica de 90 de ani, am fost la ea saptamana trecuta si mi se punea un nod in gat gandindu-ma ca maine, poimaine...
ROXI, eu am si pus in aplicare chestia cu lamaia dar nu mai stiam cine a dat pontul, intre timp am mai aflat si de felii de cartof crud.
Si noi am mers pe schema vaccinurilor de la stat, nu i-am facut nimic in plus si asteptam convocarea la medicul de familie prin februarie.
Sambata l-am programat pe Matei la stomatolog, dar ma indoiesc tare ca va sta, a inceput sa urle din usa cabinetului ca vrea acasa!
Va pup si revin ca daca se trezeste am pus-o cu actele si-s urgente rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Salutareee gagici !
Pe scrut si din memorie ...
Rain - moatza ta este o adevarata artista ! Sinceramente
Pako - esti foarte, foarte frumoasa cu burtica, iar Andreea este frumoasa foc Multumim de pozici, las` ca peste zeci de ani iti vei aminti cu drag ca noi te am pus sa ti pozezi burtik
Amironeanu - felicitari pt noua semnatura
Andries - fie ca 2007 sa se dovedeasca un an plin de impliniri si bucurii, chiar daca a inceput asa ...

Si gata, atata am retinut io.
Aaa, si pe Rox ca ma besteleste Moamaaa, era sa uit de pozele cu suedezul, veti avea cozi de fete pe la usa, geamuri

Mitzu - vaccinul daca se da in picior, io ii pun batista umeda pusa la congelator. Si atat. Noi am avut si nodul la cel de 2 luni si a trecut fara probleme, dupa care nu am avut nimic. Pupam copiii cuminti

Si acum chiar ca gata ca e plin biroul de sefi
O zi faina tuturor


Daria & Giulia (2004 08 16) www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna fetelor

vad ca ati prins din nou spor la vorba dupa sarbatori. foarte frumos, sa o tineti tot asa!

mai intai si mai intai datele pentru raport: suzeta n-am avut niciodata, biberon avem la culcare si dimineata (de vreo luna cu tetina crestata), pampersi nu mai folosim ziua, dar ii folosim la somn (ziua o las cu pampers la gradi, ca tot nu mi-am facut curaj sa o las acolo fara, poate peste cateva saptamani).

in privinta povestilor pentru copii stiu ca parerile sunt impartite. noi am inceput cu povestile putin prescurtate si "coafate", dar de curand spunem povestile asa cum sunt, adaugam multe explicatii, si accentuam happy end-ul de rigoare. cred ca deja sunt destul de mari sa incerce sa se raporteze si la intamplari care ii intristeaza sau ii sperie. povestile ii ajuta pe motzii mici sa cunoasca si sa treaca peste fricile si frustrarile din viata lor. (deocamdata am evitat capra cu trei iezi si jack si vrejul de fasole). citim iepurele si broasca testoasa, soricelul de la tara si soricelul de la oras, cei trei purcelusi, alba ca zapada, scufita rosie, frumoasa din padurea adormita, bambi, mica sirena, aladin.

noi desenam pe geamul aburit in fiecare dimineata, dar o sa o pun pe mandra mica sa deseneze si pe hartie sa ii fac cateva pozici sa ii arat cand va fi mai mare. sunt tare curioasa ce o sa iasa.

noi suntem bine, de cateva zile ne trezeste mandra la 4 dimineata, asa ca bem cafele dupa cafele in asteptarea unor zile mai bune. si tocmai cand ne bucuram ca de vreo luna si un pic se trezea dupa 5... inca speram sa isi revina dupa cateva zile de gradi. lia pui se face din ce in ce mai dragalasa, povesteste cate-n luna si in stele, pune zeci de intrebari pe zi. intreba cineva daca mai "deturneaza" vreun pitic scopul obiectelor. da. de ex azi dimineata isi facea maiou si chilot din ultimul numar al revistei winnie pooh, si-a facut casca de pilot din cutia de panettone, pune doua creioane incrucisate si zice ca a facut avion, etc.

fug. ies cu tati la pranz, ca ne-am inceput anul lucrand la acelasi birou. la noul meu birou, cateva strazi mai incolo, inca nu a venit firma cu cablajele, asa ca sunt "detasata" temporar.

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Gata cu actele, nu ca le-as fi terminat, dar s-a trezit si le-am strans repede ca le face varza.
Uitasem sa admir sincer capodoperele moatzei, daca Matei ar avea asa desene, le-as inrama, in topul meu sunt "Focul" si "Bebelushul", pupam mica pictorita!
ANDREEA (M), lasa ca trece perioada asta si apoi vei fi asa de mandra cu burtica si cu Stefi de mana!! Chiar voiam sa te intreb, Stefi stie ca mai apare un bebe si cum reactioneaza, ca Matei spune "Nu, nu trebuie alta coca in casa" si plange...
ROXANA, Matei cred ca-i campion la "imaginative play"- broasca testoasa a legat-o cu o ata si e vaca pe care o duce la pascut si seara o mulge (nu radeti dar e profund marcat de viata la tara ), face "gard" din perne mici si se cauta prin buzunare, soate o cheie imaginara, incuie/descuie poarta, intinde un prosop pe jos si spune ca-i in barca si pescuieste, face Thomas din mai multe masini puse cap la cap si tot asa...
NORICO, super bancul! Despre fumat, chiar ca trebuie pregatire, eu pana acum am refuzat ideea de a renunta dar acum m-am montat singura cu privire la consecinte!
Despre povesti- si eu le mai periam, dar acum le spunem asa cum sunt ele, desi am remarcat ca Matei se sperie de lup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

helou helou la gagici !

mey, io fac prezenta din cauza de varicela, adica doua sapt sint consemnata la domiciliu dupa amiaza, pana la pranz merg la cabinet si sta Alex cu moatza, apoi vin eu si pleaca el ...program de program!
io sint super nerfoasa, a spart moatza paharul cu apa de acuarele fix pe covor, noroc ca nu s-a taiat, dar covoru' meu e acum albastru, la origine fiind crem, si trebe' dus la curatat, iar dupa ce a mancat supa acum la pranz ...in 5 minute a vomat tot, si mi-a zis de ce a vomat ...nu-i place carneaaaa, auziti si voi fitze pe capu' ei, sa nu turbez !!!

Multumim de aprecieri referitoare la capodopere, mi-a zis Alex azi ca tot ce a pictat de dimineata e abstract, se pare ca am laudat-o cam mult !

Si noi trebuie sa facem luna asta vaccinul, si asa mi-e sila de dra de familie, care e si pediatra, n-am mai fost la ea de cand avea Andreea un an ...cred ca voi pleca cu migrene de la ea , noi am mers tot pe schema de vaccin gratuita, d'aia a facut moatza varicela

Andreea, sintem alaturi de tine, sa va dea Dumnezeu putere sa faceti fata la ce va astepta de acum inainte, ca usor nu va fi cu toate drumurile pe care trebuie sa le faceti, mai ales ca veti sta tot timpul cu grija, stiind-o acolo singura!

Olivia, cand va mutati in tara? veti sta in C-ta sau in Bucuresti?

Anca, ma bucur ca e Bia mai bine ...pupici!

Ioana, dar di ce esti asa obosita, daca avea baiatu' treaba ...chiar nu-l intelegi

Robi, sper sa stea Matei la stomatolog, macar sa se uite putin, sa vada despre ce e vorba, eu am fost cu moatza prin vara la stomatolog pentru ca nu-i iesea un incisiv, iar moatza a muscat-o pe dra de deget in momentul in care i-a deschis gurita (eu m-am bucurat, ca era o acritura de dra), asa ca aveti grija!

Andrea, ce semnatura frumoasa ai, sint invidioasa !

Felicia, nu mai zic ce invidioasa sint si pe tine ...ce barbatel ascunzi tu acolo in burtic, sa-ti ajute Doamne Doamne sa ai o nastere usoara si sa fie un pui mic la fel de frumos si de dulce ca Andreea, care s-a facut asa mare si e frumoasa foc!

Marcela, cum e la gradinita noua? Lia este in grupa cu Mitzu al Marinei sau nu mai sinteti la gradinita aia?

una peste alta, dupa raportu' cu bibe, pampers si suzi ...spuneti voi care sint copii care dorm in camera lor si dorm toata noaptea fara sa se trezeasca deloc, asta fiind o statistica asa pentru sufletelu' meu, ca sint disperta cu somnul moatei! m-am gandit ca poate are somnul asa de agitat si se trezeste plangand si din cauza povestilor, pe care i le-am spus asa cum sint, nu i le-am "indulcit" ...voi ce ziceti?
nu ma uitati, da? vreau sa vad copii exemplari

Monicule de Botoshica, pi unde esti ?
Danule de Vic, si voi va ascundeti?

Mergi la inceput