PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

ralu multumesc pt complimente - chiar nu e slabuta
doar ca e mai lunga decat ceilalti copii si pare slabanoaga in realitate
of of of


http://pg.photos.yahoo.com/ph/nicoletagruia/album?.dir=/bfbcre2&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

woooww lili felicitari pentru vorbareata mica
am si eu o nelamurire: cum papa gogosica ta si carnita la 5 luni??
ii dai cumva lapte praf si ai inceput diversificarea mai devreme?
ca eu am san si incerc sa ii dau cat mai mult si imi pare rau daca incep sa ii diversific si nu mai trage la san
fetelor mai stiti ceva de cristina_ioana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nicoletagruia/album?.dir=/bfbcre2&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

mai fetelor, nu va mai vaitati ca aveti copii slabi.....ca Ilinca mea (si ca Mara la varsta Ilincai) nu a fost/este nimeni...nascuta cu 3300 abea daca are 5300 (cu indulgenta si imbracata de casa) la 4 luni si 3 sapt...si este sanatoasa, usor diversificata....concluzia...asta le este felul....si nici nu ma stresez...cel putin incerc...

mie mi se pare ca de cand i-am introdus milumil2 nu-i mai place...o fi coincis cu momentul cand am inceput divesificarea....ideea e ca-mi bea tot mai putin lapte...si in plus mannaca la pranz 3/4 borcanel legume (hipp) iar seara cam 80 g cereale mar cu morcov de la milupa...noaptea/dimineata la 4-5 o masa de san...in rest milumil 2 , dar cam putin in jur de 500 ml/zi....ma gandeam sa o trec din nou pe Nan...ce parere aveti?

o sa mai apar mai spre seara printre bagaje si apoi dupa 3 ian, asa ca va mai urez o data sa aveti un an mai bun cu pui sanatosi si parinti asemenea

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Am inceput diversificarea de la 4 luni.Nu am avut laptic decat 2-3 saptamani,deci am fost pe Humana de la inceput.De o saptamana am introdus si carnita, cate un cubulet pasat cu legumele.Fierb separat carnita o tai cubulete si restul il pun la congelator.ubuletul il dau cu legumele prin blender.
Spuneti-mi cum pun pozici in albumul cu craciunu?
Mersi,
Lili
Andreea Diana( 15.04.2002) si Maria Alexia(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Pupam sarbatoritii de astazi si le dorim LA MULTI ANI!

Avmaria, insanatosire cat mai rapida. Sarmanica de tine, oare cum te descurci singurica?!

Mai mentionez odata ca e super albumul cu Craciunei si Craciunite! 10 puncte pentru Muuh .

Adelapop, si eu zic ca nu e cazul sa te stresezi si sa nu renunti la san. Camelia a adaugat 400 de gr. luna asta si nu-mi fac griji atata timp cat copilul arata sanatos. Si in continuare ii dau san, si putin pireu sau suc de mar. Pediatra mi-a spus ca dupa 4 luni copii adauga mai putin ca in primele 3 si e OK.


Nati, mami de Lia papadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Buna piersicutzelor! Sunt franta de oboseala! Bebe al meu nu prea doarme bine noaptea. Si bineinteles nici eu. Nu stiu cum sa fac. Sunt nervoasa si disperata. Imi este rusine sa spun, dar nu doarme decat leganat pe picioare. Cand era micut mi-era mila de el ca il durea burtica (colici) si funduletul (eritem fesier) si il leganam pe picioare pe o pernuta mica si se calma, adormea si il puneam la patut, dar acum s-a marit si am schimbat si perna (ma dor picioarele de greutate). Dar adoarme si daca il pun in patutul lui plange, deci, in concluzie, trebuie sa stau cu el pe picioare toata noaptea. Ce sa fac? Cum sa il dezvat?

Poze: http://new.photos.yahoo.com/maryion_71/album/576460762379977843
http://good-times.webshots.com/album/556640444nDlZHU
Mary mama lui Darius-Theodor nascut pe 14 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Maryion, la noi situatia e si mai grava. Fata mea rar adoarme leganata pe picioare (ca eu m-as multumi asa), uneori la san dar mai des IN BRATE. Si imi rupe deja spatele. Nici eu nu stiu ce sa fac. Incerc s-o adorm in patut si incepe a plange tare rau.

Noi am venit de la vaccin. Deocamdata e OK. Sper sa fie tot asa in continuare. Urati-mi bafta. Ca m-am chinuit tare cu ea data trecuta.

Nati, mami de Lia papadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Leistra, dar cum ai facut la inceput, stateai tu cu ea sa se joace in patit sau a stat singura de la inceput? Ca asa il mai las si eu dar mai mult de 5-10 minute nu sta singur, incepe sa maraie.

LILI, felicitari pt 'mama'.

Adelapop, noi am inceput diversificarea de vreo 2 sapt tot pt ca luase putin in greutate si dr mi-a zis ca are si semne de rahitism.
Am inceput cu supa si ii pun legumele de care ti-a zis si tie medicul. Si eu ii dau carnitza amestecata cu pureul de legume.

Vreau si eu sa va intreb unde gasesc mucilagiu ca mi-a zis dr sa-i amestec cu mar ras dar nici nu am habar ce e ala.

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

quote:
Originally posted by dariana

Leistra, dar cum ai facut la inceput, stateai tu cu ea sa se joace in patit sau a stat singura de la inceput? Ca asa il mai las si eu dar mai mult de 5-10 minute nu sta singur, incepe sa maraie.

LILI, felicitari pt 'mama'.

Adelapop, noi am inceput diversificarea de vreo 2 sapt tot pt ca luase putin in greutate si dr mi-a zis ca are si semne de rahitism.
Am inceput cu supa si ii pun legumele de care ti-a zis si tie medicul. Si eu ii dau carnitza amestecata cu pureul de legume.

Vreau si eu sa va intreb unde gasesc mucilagiu ca mi-a zis dr sa-i amestec cu mar ras dar nici nu am habar ce e ala.

Dariana si Darius (30.07.2006)



Dariana cred ca e vorba de mucilagiu de orez. Am intrebat-o pe soacra-mea, pentru ca am auzit-o ca asta dadea ea copiilor cand erau deranjati la stomac. Deci la 1,5 l apa pui o cana de orez bine ales si spalat. Cand clocoteste, dai pe foc mic cu capac cam 1 ora. Daca mai e nevoie mai pui apa, dar cat mai putina. Dupa 1 ora dai orezul prin sita fina si mai dau un clocot.
Referitor la stat in patut iti raspund si eu daca nu te superi. Eu pe Luca am obisnuit sa-l pun in patut mai ales dupa ce mananca. Atunci am constat ca se simte cel mai bine. Am inceput sa vorbesc cu el, dar fara sa-l ridic. Bineinteles ca la inceput plangea, dar cu timpul s-a obisnuit. Si l-am mai lasat si planga. Bine sa nu crezi ca urla, era mai mult asa un tanguit. Si daca il luam in brate (atunci cand plangea foarte tare) il puneam tot in patut. Asa s-a obisnuit sa si adoarma singur.

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
botez

www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Lili, dupa cum ti-a zis si Muuh poti sa trimiti pozele pe adresa ei:mirunaj@yahoo.com sau daca vrei iti dau si adresa mea: roconsuela@yahoo.com. Adelapop the same!

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
botez

www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput