Bucurii de sept - oct 2006 (21)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Andra, mai intai o intrebare. CUm arata Bucuriile cu lapte de pasare ca pe ambalaje scrie pe ruseste si nu inteleg nimic, desi am facut 3 ani de rusa in scoala.
EU am pastrat o hartie albastra, cu rosu si auriu Moulin Rouge....asta o fi? De fapt, eu n-am mancat niciodata lapte de pasare, dar asa mi-am imaginat eu ca ar trebui sa fie Acu vreau sa merg sa cumpar de la Teatrul National de unde ne-a anuntat Ralu ca sunt, dar nu as vrea sa iau plasa....

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Acu, Andra, nu stiu daca piticul ala avea doar 3 ani, dar m-am gandit ca era cam ca fii-mea a mare care are 3 ani jumate. Intr-adevar, parintii sunt de cele mai multe ori vinovati pentru felul in care ajung copiii. Chiar acu la masa vorbeam cu tati despre faptul ca Ana doarme dupa masa f frumos acasa (ea fiind o rebela de felul ei...), in schimb, la mama nu doarme pana nu ii face toate poftele. E? Daca copilul poate fi ascultator intr-un loc, e clar ca in locul in care nu e ascultator persoanele respective nu s-au priceput sa il ia...
La fel de adevarat este insa si ca unii copii sunt pur si simplu mai cuminti din fire, iar cu cei agitati....parintii au MULT mai mult de tras pentru a ajunge la aceleasi rezultate. Temperamentul copilului nu i-l poti schimba, dar de aici si pana la a te lasa calcat in picioare....e cale LUUUUUUUUUUUUUUUUNGA.
Cu Ana a trebuit sa tatonam mult ca sa vedem cu ce o putem determina sa accepte ceea ce spunem. Si, doamne, cate am incercat. In fine, acum situatia e oarecum sub control, dar si ea se mai opune sa plecam din parc, se mai tranteste pe jos si plange ca vrea sa mai stam sau ca vrea nu stiu ce....dar de cele mai multe ori circul asta il face atunci cand e obosita sau cand se simte agresata (nu fizic, fireste).

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Salutare fetelor!

Multumim tuturor de felicitari si urarile pentru apartament.Suntem fff fericiti si multumiti ca tot ce am facut si avem pana acum am facut prin puterile proprii fara nici un ajutor.....asa ca suntem cu atat mai bucurosi!

M-ati facut curioasa cu emisiunea aia de la Prima.Nu se da si in reluare?

Lexi am inteles ca ai fost la ceva interviu si n-a fost tocmai ce-ti doreai....iti tin pumnii si sper din suflet sa gasesti anul viitor ceea ce cauti!

Eloise!.....ma apuca rasul cand ma gandesc la tine....stii tu de ce!
Si sunt perfect de acord cu tine referitor la ce ai spus despre parinti si copii.Noi suntem de vina pentru comportamentul lor....

Ralu tu pe unde esti???????Sper ca sunteti bine...

Cpetrut multa sanatate va doresc la amandoua si sa scapati rapid de stafilococ!Cat despre laptic....eu zic sa insisti cu sanul si sa renunti la biberon.....sau daca ai nervi ca pana o intarci sa te tot mulgi, atunci poti sa-i dai din biberon....
Productia de lapte e normal sa varieze, atat pe parcursul unei zile cat si de la o zi la alta.

Marina si eu am patit aceeasi faza azi-dimineata cu Nicolas.Scutec Pampers(extrem de proaste!!!!), kk mult....si tot pe pijama, body, si sacul de dormit....!Ufff!Cred ca vom incerca si noi Libero...nu stiti cu cat sunt mai scumpe decat Pampers????

Lilina sarbatori fericite si voua!

Vauva nici eu nu l-am masurat pe Alesio la 1 an jumate, dar dc vrei sa cumperi hainute mai bine sa iei putin mai mari decat varsta copilului pentru ca asa nu risti sa nu le poarte....

Revin...

Pupici!










Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Sunt mai multe specialitati cu lapte de pasare. Eu de obicei cumpar Folclor. Inauntru, sub crusta de ciocolata, au 2 straturi: unul galbui, cum ar fi de albus batut tare, nu stiu cum sa zic, si altul de crema caramel. Sunt mai multe variatiuni de lapte de pasare din cate am vazut. Apoi mai sunt la cutie, scrie pe ele "lapte de pasare" in romaneste si e desenata o pasare gen paun, cu pene multicolore. eu nu am luat niciodata asa, Lili zicea ca isi cumpara de acelea. Si Moulin Rouge sunt tot cu 2 straturi si cu caramel, acum au aparut 3 tipuri de Moulin rouge, cu cafea...cu nu mai stiu ce...Oricum vanzatorii stiu romaneste, nu cred ca iti dau plasa, la noi la Mall sunt f dragute fetele alea care vand la Bucuria

Andra si Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Marina, pai scrie pe cutie in romana "Lapte de Pasare". E 150.000 cutia. Si daca nu, poti sa intrebi vanzatoarea care e foarte draguta, ieri erau 2 fete in fata mea si le explica cu atata rabdare despre fiecare sortiment in parte!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Varsta Mariei, www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Am si paginuta, Asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Uuuf, Pufy, si acum mai pun si sare pe rana cu descrierile! Dar ma revansez eu cat pot de curand. Iti va fi rasplatita asteptarea!

Andra si Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Legat de chestia asta cu educatia copiilor, eu sunt ffff curioasa cum o sa fiu eu, pentru ca la scoala n-am avut in viata mea probleme de impunere, chiar si in fata celor mai urate clase de ceilalti profi, ba chiar din primul an de predare ma puneau sa bag copii in scoala, pentru ca numai eu reuseam sa-i bag in ordine, si era o scoala mare. Acu nu va inchipuiti ca dadeam in ei, e adevarat ca mai urlam, dar in general, am reusit sa-l ating pe fiecare unde il durea mai tare, si atunci tii destul de bine situatia sub control, si, totusi, copilul simte daca tii la el sau nu, daca ai intr-adevar ceva sa-i transmiti sau nu, si, drept urmare, ma si iubeau, uneori ma surprindeau si pe mine. Ei, acu e vb de copilul meu, sa vedem cate o sa reusesc, pentru ca daca am realizat vreodata ceva profesional, secretul meu a fost ca m-am bazat extraordinar de mult pe natura umana, adik, pentru mine, orice copil are ceva extraordinar, totul e sa-i scoti la lumina acel ceva. Cand e vb de copilul meu, pe care mi l-am dorit atata, si care mi se pare de pe acum extraordinar de inzestrat, mi-e teama sa nu ma bazez prea mult pe insusirile lui si...daca as putea, as sta si l-as admira toata viata, si l-as lasa sa creasca asa cum vrea el, si as admira doar ce am creat eu. Stiu ca pare o nebunie, dar asa simt, cred ca, de fapt, copiii stiu fff bine ce vor si incotro se indreapta, noi doar trebuie sa-i ajutam, si sa scoatem la lumina doar partea buna.


BEATRIX, tu ce mai faci? ai zis ca pui poze de la botez, sau am uitat eu si nu le-am vazut? de cate ori ma gandesc la tine, imi aduc aminte de un optional din facultate, facut cu un belgian, despre B.D., Tin-Tin mai precis, si cata filozofie poti scoate din asa ceva, si cata teorie asupra unui popor, ce mai, a fost super optionalul, iar colegele mele erau, bineinteles, innebunite dupa tip, care arata bine, dar era cam micut de inaltime.

LEXI, legat de pofta de mancare, la Raducu meu merge o chestie, bonisanul, pe care l-a luat pentru colici, dar acum ii mai dau cand vad ca mananca mai putin sau mai rar, si este facut doar din plante naturale, nu are contraindicatii. Acum tu faci cum crezi, dar la fi-miu a mers.

Hai ca am scris de am innebunit, cred ca e de la cafeaua pe care nu o mai termin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cecilia C spune:

Ileana, Ramomar multumim de felicitari, sa va traiasca si voua puiutii si sa fie sanatosi ca asta e tot ce conteaza. Acum la noi e ora 7.57am, asa ca exact acum 2 ani ne tineam in brate minunea care se cheama Alexia si era deja pe aceasta lume de o ora jumate, Alexia s-a nascut la 6.27am….nu-mi vine sa cred cum trece vremea.

Am facut si noi multe prajiturele bune dintre care Snikers, ca e bestiala, tobite care sunt super bestiale, saleuri, cuburi, rulada cu nuca si mac, Greta Garbo..abia astept sa le incepem…cat priveste mancarea o sa avem la meniu asa: salata boef, vinete care sunt nelipsite, ciuperci cu maioneza si usturoi, icre, nelipsitele sarmale, friptura de porc si carnati, caltabos…si ar trebui sa ne ajunga, nu credeti??? Ha ha

Floricel, nici la noi nu e zapada, acum sunt de ex sunt 4 grade si azi vor fi maxim 8 si ploua, maine si poimaine or sa fie 5 grade, deci nici urma de zapada. Pupici

Va doresc spor la treburi, sa le terminati in timp si sa petreceti frumos alaturi de cei dragi.


Cici,Alexia ( 22.12.2004) si Ada ( 17.09.2006)
Poze
Poze Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuta spune:

Buna mamici si bebici!!
Am intrat sa va urez Sarbatori Fericite si sa petreceti cu bebelusii vostri cel mai frumos Craciun din viata voastra. Al meu stiu ca asa o sa fie.
Va pup..sa cresteti mari si sanatosi!!! ..... frumosi o sa fiti pt ca frumos va crestem

Avem si noi cateva poze noi in spiritul Craciunului. Mos Tudorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

A, si tot din experienta mea( va rog sa ma scuzati ca va bat la cap cu asta), am observat ca elevii-baieti care se pierdeau pe parcurs era exclusiv din lipsa de atentie si afectiune din partea familiei, baietii sunt muuuuuuult mai sensibili la chestii de genul asta, contrar spuselor, sau aparentelor. Fetele, in schimb, inca de mici au in instinctul lor ca, intr-o buna zi vor pleca de-acasa ca sa aiba propria familie, si atunci tind mai mult catre independenta, si nu ca nu sufera daca nu sunt iubite, dar in niciun caz ca baietii.

Mergi la inceput