Nunta in Iasi (21)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

nu stiu fetelor, ce sa zic. mama e foarte bolnava. as vrea sa poata si ea participa, nu ea sa fie in spital si eu sa tzopai pe la nunta, ca nici nu o sa imi arda de asa ceva si nu vreau sa fiu o mireasa trista.

pe de alta parte, nu e obligatoriu sa faci petrecere la cununia civila, nu? servesti sampanie, prajiturele si daca e sa se faca ceva, se face in familie, ca nici nu incap toti acasa, doar nu o sa inchiriez ceva si pt asta...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor




ramonika in primul rand vreau sa-ti zic ca-mi pare tare rau ca e bolnavioara mamica ta...n-am stiut...multa sanatate ii urez si sper ca se va face bine pana la nunta ta,pentru ca ,asa cum zici si tu nu o sa-ti arda de nimic stiind ca ea e bolnava...
iar in legatura cu civila normal ca e ok si asa cu ceva facut acasa in familie si apropiati...eu am crezut ca vrei sa faci petrecere la restaurant separat de asta ziceam ca o sa te coste mai mult

sa ne zici cum te-ai hotarat

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nushu - multumesc de raspunsuri...
nu stiu cum sa fac mai bine. as face cununia civila pe 3 sau 10 februarie, totusi sa nu prind perioada de post, chiar daca e voie sau nu.
as vrea sa fac nunta ori pe 28 aprilie sau pe 7 iulie. am gasit saptamana trecuta liber pe 7 iulie la un restaurant, nu zic deocamdata care (sa nu ma trezesc ca s-a luat), dar nu stiu cum va evolua situatia cu mama mea.
daca rezerv restaurantul si dau 10 milioane avans (atata cer) si ulterior nu mai pot face nunta, pot lua banii inapoi sau sa aman pe toamna sau anul viitor? cum sa fac mai bine? ma tem ca nu o sa pot face nunta daca mama va fi grava (are ciroza hepatica decompensata ) si sa nu pierd banii cu toate pregatirile. sau sa fie facute invitatiile si apoi sa ii anunt pe toti ca nu mai facem nunta, ar da prost, va dati seama.
sunt intr-o mare dilema...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

iaca se mai baga si baba in seama

Ramonika: multa sanatate mamei tale si poate ca o sa poti face nunta anul acesta, sa fie si ea langa tine.
Cununia civila: poti sa o faci asa cum ai spus. Servesti praji+sampanie si daca mai vrei faci acasa ceva intim.
Rezervarea: depinde de rest. Unele dau inapoi avansul iar alte rest. nu.
Restul cumparaturilor: poti sa le faci in ultimele saptamani. Invitatiile: anunti verbal pe cine ai de invitat, le spui ca exista posib. sa amani nunta. Daca mama ta este bine in ultimele saptamani dai si invitatiile.

Se poate asa doar timp sa ai. Eu mi-a luat rochia cu o saptam. si ceva inainte de nunta(daca vrei sa-ti comanzi rochitica.e altceva), invitatiile in saptamana nuntii(dar stiau ca vor fi invitati), etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Darria - multumesc mult de sugestii.
intr-adevar pot sa anunt doar verbal si sa dau invitatiile si cu 1-2 sapt. inainte. cu restaurantul ne gandeam ca ar fi mai greu sa ne dea banii inapoi, dar ar putea sa accepte o amanare, nu ar avea motiv sa refuze.
in legatura cu rochia de mireasa, oricum am de gand sa o imprumut. am 4 fete care ar putea sa imi imprumute rochiile lor. mai scap de o cheltuiala in plus, mai ales ca nu am pretentia sa fiu singura care a purtat rochia si mofturi din astea. daca m-as scalda in bani poate, dar asa...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ramonika eu stiu sigur ca in momentul in care achiti avansul la restaurant vei semna si un contract in care este stipulat clar in ce conditii primesti banii inapoi si cat...aici difera de restaurant..am o prietena care anul trecut a renuntat la restaurantul moldova pentru ca pana la urma s-a hotarat sa faca la popasul pacurari si anuntand la moldova cu 6 luni inainte i s-au dat banii inapoi integral

acum poti vorbi si tu cand inchei contractul...eu nu cred ca responsabilii de la restaurant nu ar intelege ca este o situatie mai speciala...

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Ramonika multa sanatate mamei tale! In primul rand. In al doilea rand, daca-ti pui mintea pana pe 7 sau 10 februarie iti poti organiza nunta cap coada. Trebuie sa ai ceva banuti insa, dar nu e prea tarziu. Eu am avut nunta anul trecut pe 25 februarie, iar luna de dinainte fusesem in sesiune, deci nu prea aveam timp de organizat. Principalele sunt restaurantul si biserica, starea civila se rezolva si ea de la sine. Daca vrei in aprilie se poate la fel de bine, sincer. Daca putem ajuta cu ceva intreaba ca stim de toate ... eu una cel putin anul trecut am fost la vreo 7 nunti :D.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, multumesc de idei si de ajutor. problema este nu ca as vrea sa fac repede. nu am cum sa stiu de acuma daca si cand va exista o perioada cand mama se va simti bine, macar sa stea 2-3 ore la nunta. pentru ca poate avea o criza oricand, si in februarie, si in aprilie, si in iulie. de asta sunt asa de nehotarata. oricum trebuie sa ne oprim la o data anume si sa mergem la risc.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Cu Dumnezeu inainte si totul va fi bine!

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Liliana - multumesc de incurajare. am sa pun si niste acatiste pe la biserici, poate ajuta cu ceva.

deci, cum va spuneam, deocamdata am gasit o sala libera pe 7 iulie la un restaurant, de care nu sunt incantata 100%, dar e OK. pe de alta parte, am mai gasit azi libera o sala la un restaurant super, pe 21 aprilie, sambata. cred ca o sa imi rezerv sala pe 21 aprilie si daca o fi, Doamne fereste, sa se intample ceva, o sa imi aman pe toamna sau pe la anul, pentru ca imi place restaurantul, e super.
o sa va spun ce restaurant e, dupa ce platesc avansul, probabil maine dimineata.
nu are rost sa mai astept, pentru ca oricum e un risc, orice data as alege.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Bravo tie, esti o curajoasa! Sa ne spui si noua dupa ce platesti avansul ce rest ai ales ...

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput