Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

acum am ajuns sa va citesc... si sa fac dus... si sa mananc... de azi suntem singurele, tati s-a intors la lucru iar printezesa a zbierat de la ora 7 dim. pana la ora 2 ... ma omoara colicii astia... cand o vad cum se chirceste si se chinuie micuta mi se rupe sufletul... si parca nimica nu o alina...ofofof
danita, laura 13, eu ii dau suzeta cand are colici, parca ii mai abate atentia.... in rest o refuza si o scuipa imediat
dandusa, zi-mi si mie ca nu-s prea dusa la biserica...... ce slujba se face la 40 zile?
chris80, si io-s frate de cruce cu garmastanul..... nu as putea alapta fara el, am reusit sa nu fac nicioadata ragade pt ca ma dau sistematic....altfel ar fi jale...
aelita, poti sa completezi si la noi ca am avut 52 cm la nastere


Dia de Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

a intrebat cineva de vigantol.... eu ii dau 2 picaturi/zi
fetelor, voi mai purtati burtiera? mie mi s-a retras spectaculos burta pana acum si ma intreb oare cat mai tb sa o port? nu de alta, dar moooor de cald cu ea pe mine

Dia de Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by Laura13
miro m-ai bagat in ceata. tocmai am fost la farmacie si mi-am luat galactogil, dupa care scrii ca ai laptele apos de la stimulare?!! si eu ce mai fac? mai iau?


Laura plizzz nu ma certa.

Decat deloc - mai bine si apos. N-auzi ca am pierdut laptele de doua ori?
Eu m-am multumit ca-l aveam si pe ala apos -sa dau anticorpii bebelinei.
De ce sunt nemultumita acum? E ca nu mai vrea si biberon pe langa - asa o stiam satula.
Am facut proba laptelui la mese consecutive a supt asa: 60, 75, 45, 85. Deci lapte la titi este -dar ea nu e satula daca mi se trezeste inainte de3 ore si cauta.
Eram mai multumita in varianta combinata.

Decizia e a ta daca iei sau nu galactogilul - mie mi-a facut bine. Uite ca de 3 zile imi hranesc bebelina exclusiv la san - deci am lapte - dar ei i-ar trebui mai mult.

fug sa ne pregatim - merem la pediatra.


Miro si Karina Ioana - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

roxana c, noi am cumparat un carusel de la TOmy cu personajele din winnie the pooh (ca asa e decorata toata camera) care merge pe baterii, are 3 melodii, sunete de padure, lampa de veghe si personajele se invart ritmat dupa melodie.... noua super ne place, ca bebelina inca nu prea constientizeaza decat melodiile si-i place la nebunie lampa de veghe... deci e 2 in 1: carusel cu lampa de veghe.... uite aici am salvat poza: http://new.photos.yahoo.com/florea.andreea/album/576460762333139602
sper ca se vede.... si l-am cumparat cu 180 de la diverta, pe buburuza am vazut ca e 260!

Dia de Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

am uitat sa precizez ca e ultima poza cu carusel, cel de dinainte e primit si nu ne-a placut :)

Dia de Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

miro nu te cert! eu beau ceai pt stimularea lactatiei, dar parca nu mai facea nimic. bebe mananca numai de la san, doarme (in afara crizelor de colici) cam 3 ore, cateodata si mai mult. noaptea il trezesc eu la 4 ore. si totusi.... joi mergem din nou la doctorita sa vedem cat a luat intr-o saptamana. problema la noi a fost ca in primele 2 sapt a luat pana la greutatea de la nastere, in urmatoarele 2 a luat 500 gr. pt ultimele 2 sapt e bine, dar pe total luna e destul de putin. asa ca mai mergem o data (joi) pt a vedea cat a mai luat.

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

fetele intrebare: tineti bebelusii cu caciulita sau fara in casa? si cate grade aveti in camera? va intreb pt ca bebe Daniel e rosu prin par, parca are bubite (nu are cojite) si ma gandesc ca poate ii e prea cald.

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

multu ptr raspunsuri !!!

Chris , eu in loc de garmastan folosesc vitamina A uleioasa si mi se pare chiar mai buna decat garmastanul si mult mai ieftina ;)

Miro, mie pediatra mi-a zis sa ii fac Proba suptului - si cam in per asta tre sa manance cam 700 grame - ca "nu e masina " dar aprox pe acolo . inca nu am reusit sa ii fac proba asta ca lumea ( de fiecare data am uitat cate o masa ca urla de foame , dar aprox peste 700 grame mananca :) .
ptr dandusel si alex si normal si ptr restul fetelor .

ma duc putin la papa :)
poop !
D

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

danita la 3 saptamani 700gr???? mi se pare foarte mult!! esti sigura?

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

roxanica,teoretic mai am doua saptamani.dar toata lumea mi-a spus ca nasc mai repede,nu stiu de ce.ca asa vor ei
nu e nici o regula.asa spun multic,a fetele voin mai repede.dar nu cred ca e regula,pe aici s-au nascut primii baietii!
carla,1200g ,cat a pus Alexandra ta intr-o luna ,e super!!!
LAURA,daca in ultimele sapt a luat bine,nu mai conteaza cat a luat pe luna,adica nu mai conteaza ca inainte de asta nu luase atat,ca nu poti sa ii dai maimult samanance ca sa faca media corecta.daca in ultimele e bine,asta conteaza,ceea ce inseamna ca va continua asa,inseamna ca acum mananca bine,ca acum ia bine in greutate.



trebuie sa ma duc la gineco,banuiesc ca va fi la fel: greutatea si tensiunea,nici un control.imi va spune ,in schimb,daca au fost bune analizele de la exudat si cele de la sange,alea cu coagularea.

as vrea sa il intreb daca imi da si mie niste copii de la analize,ca eui ce fac daca ma apuca sa nasc langa alt spital si nu la cel care are "istoria" mea? eu chiar am de gand sa fac manevra asta,sa merg la alt spital,langa sora-mea,una sa fie si ea aproape sa vina la mine,si alta ca au conditii mai bune ca la al meu. dar vreau sa stiu daca ma duc acolo,aia nu stiu de mine,nu au analizele,nu au ecografiile..sa stiu daca imi pot da astia copiile de la dosar,sau ce s epoate face.
banuiesc eu ca azi e ultima data cand merg la gineco,si ca ecografie nu va mai fi,si cred ca nici vreun control,de la ultima ecografie de acum o luna.
asa ca nuam decat sa astept sa nasc si sa sper ca totull va fi bine pana la final.

38+

Mergi la inceput