Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cris noi folosim espumisan si sunt f incantata. nu a facut minuni, inca mai avem nopti nasoale, dar daca uit sa-i dau....fereasca domnul....nu m-am gandit sa-l schimb atat timp cat functioneaza...nu cred c ae vreunul care sa faca minuni...

diana fericita de bb davidutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

BAMBO,
super caruselul bebelinei,da ,am fost si la plimbarica...,o tura pe la 12 si apoi pina seara tirziu...,ne-am plimbat de pe un fotoliu pe canapea si din sufragerie,pina in dormitor....,ce sa-ti mai spun eu...ca, stii si tu traseul asta plictsitor fara semafoare si fara pietoni...
Si eu astept sa se trezeasca tati ,sa-mi fac si eu baie la cap,ca nu ma mai suport

Dandusa,mamica de Crina Maria(1nov2006)
poze crinuta
poze dandusa La baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Chris,
nu exista nici un ceai sau sirop care sa-i ia crizele de colici de tooot.Asta mi-au spus si alte mamici si dr.Tot ce am incercat noi pina acum..,a doat roade doar pe jumatate.Debridatul pare sa fi cistigat si mai nou si feonul,impreuna pot spune ca o ajuta mult dar nu ii ia durerile de tot.

Dandusa,mamica de Crina Maria(1nov2006)
poze crinuta
poze dandusa La baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Dandusa, sa stii ca am incercat si noi faza cu feonul si functioneaza. Numai ca sotul meu, ingrijorat peste masura de tot ce-ar putea sa-i dauneze lui bebe, nu ma lasa sa tin feonul spre burtica lui bebe, spune ca ard burtica bebelusului!
Dar totusi functioneaza si asa.. oare zgomotul il sperie sau numai il linisteste?
Dianocica, fericita mamica ce alapteaza...
Aelita, am vazut burtica miscatoare. Ce dor imi e si mie de burtica!! Ciudata mai sunt, tot timpul am nostalgii, cand eram gravidutza voiam sa-l cunosc cat mai repede pe David, acum mi-e dor de acea perioada, dar nu e bine, trebuie sa savurez la maxim fiecare perioada!
Fetelor, cand eram gravidutza tot citeam despre cresterea bebelusilor si mi se pareau chestii grele, pur teoretice, abandonam repede si citeam doar despre sarcina. Acum sunt avida de informatii si David nu imi mai lasa timpul necesar sa citesc si sa ma informez atat cat as dori. Asa ca sfatuiesc din inima fetele burticoase, care au mai ramas, sa citeasca mult in timpul sarcinii despre bebe, despre trairile lui si modul in care trebuie sa-l ingrijesti. Si sa se odihneasca mult pentru ca urmeaza o perioada istovitoare, coplesitoare mai ales prin multitudinea de experiente noi care vin tavalug peste tine.
Ei, nu stiu ce am de dau sfaturi..
stiti ce mi-a zis pediatra ca Espumisan e identic cu Sab simplex, iar Bonisan e 100% natural. Mie mi-e nu stiu cum sa folosesc mereu siropele din astea. Ii pun cate 5 picuri de Sab Simplex numai in noptile in care David face scandal monstru, desi tot dr. mi-a zis ca actioneaza doar local, nu se asimileaza.



poze David Mihai

ROXANA si DAVID MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

dianocica,sper sa pot si eu ca tine.dar stiu si mamici care au avut rani destul de mari ,si cu asa rani,oricat ai vrea,nu reusesti sa dai sa suga,indiferent cata minune e asta.sper sa nu faca asa rau,depinde si de el cum stie sa suga.ma rog,stie! el oricum nu stie,cat de repede invata!
sunt mamici care au avut rani doar la un san,si nu au putut sa dea deloc din acela,si iar nu as vrea nici asa,mai ales ca si eu am diferenta de sensibilitate de la unul la altul.
roxanica tie ti-e dor de burtica si eu abia astept sa imi vad fetita! adevarul e ca simie imi place cu burta,mi-a palcut si m-am simtit bine toata sarcina!
inseamnac a de-aia m-a luat pe mine lenea mare,de mi-e lene sa si nasc,ca ma pregatesc pt cand va veni bebe sima va obosi!

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Lasa, Aelita, leneveste acum cat poti, ca pe urma... Iar timp mai ai, teoretic 2 sapt, doar esti in 38 + , nu? Sau fetitele vin mai repede?
Eu am nascut la 37 si 5 zile, de nevoie, si tare speriata am fost, dar multumesc lui Dumnezeu ca David e sanatos. Copiii astia sunt mai puternici decat credem noi.
Mai scrie-ne tot felul de informatii despre bebe, de genul ala: nu dati ceai, scoateti bebe afara, fara zahar si sare, etc. Ca vezi tu cum e la noi in tarisoara, mai vine unu' pe la Tv si spune niste aberatii, asa ca noroc cu tine, ne mai atentionezi sa nu dam cu bata-n balta

poze David Mihai

ROXANA si DAVID MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salut fetele!
chris eu am fost foarte multumita de bonisan pt crizele de colici, acum am trecut pe debridat ca ajuta cica la kk. la noi ince nu se vede nimic, dar mai avem rabdare. criza de colici a mai avut si cu bonisan dar rarute.
bambo sarut mana de informatii. parul d=cu care s-a nascut trebuie sa cada tot. eu m-am linistit cu ajutorul acestei informatii ca bebe Daniel avea puf si pe spate!!! dar cade tot.
panaa daca scoatele sanul din gura si nu mai suge NU TE STRESA. exact asa se comporta un copil satul. cat despre iesitul in ploaie, ai grija sa nu ajunga apa la ea si da-i drumul.
danita eu ii dau suzeta cand are crize de colici, am citit in mama si copilul ca ii mai usureaza durerea. de fapt nu ii usureaza durerea dar uita de ea, i se distrage atentia. si ca sa nu il mai vad cum se chinuie prefer suzeta. e drept ca daca o pierde (cand e in patutul plin de colici) mai plange dupa ea dar cam de doua ori dupa care uita de ea. in apa de fiert nu adaug nimic.
miro m-ai bagat in ceata. tocmai am fost la farmacie si mi-am luat galactogil, dupa care scrii ca ai laptele apos de la stimulare?!! si eu ce mai fac? mai iau? cat despre datul din cap in timp ce suge ...... credeam ca suntem singurii. si pe mine ma doare, dar trecem peste.
aelita te rog completeaza si la noi: 50cm la nastere.
yagmur, asiza mult curaj fetele!!!!
fetele am si eu o intrebare pt cine sterilizeaza cu solutie de la chicco: la voi au vreun miros tetinele cand le scoate sin solutie? ca oricat incerc sa le spal tot mai miros a solutie.
gata am plecat ca trebuie sa dam papita. desi doarme la greu ma duc sa il trezesc pt ca nu vreau sa ajung cu baita la 10 noaptea!

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

roxanicabebelina mea papa si tzitzi in continuare, tot asa o las cate 10-20 de minute la fiecare san deobicei se enerveaza dupa vreo jumatate de ora si apoi ii bag biberon cam 90ml de 5 ori pe zi ...eu am impresia ca mananca cam putin...insa nestiind cat suge la san si daca a luat in greutate nu ma mai ingrijorez ( a luat 1,200kg inre-o luna cu sistemul asta)! Si ii mai dau de 2 ori pe zi cate 50ml ceai baby drink o jumatate de pliculetz la 50ml! Eu daca incerc sa ma mulg nu-mi ies mai mult de 10 ml de lapte insa cand suge bebitza are tot timpul laptic in coltul gurii deci cred ca iese ceva!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ptr listuta: M_monique a nascut pe 16 decembrie, sper sa nu ma-nsel.

Bambo, dulcica foc papusica ta. Mi-a placut caruselul, am intrat pe bebelusultau si scrie ca se pune doar pe patut de lemn sau metal, iar eu am pliant, oare nu-l pot agata? Te rog, daca vrei, uita-te tu la sistemul de prindere si vezi daca l-as putea pune.
Dianocica, tu ce patut ai? L-ai putut prinde?

Miro, mi-a placut si caruselul tau, si de-abia acum am vazut filmuletele. Mi-a placut de Karinuta ca nu sta deloc locului, se agita intr-una. Sa vezi cand si-o da drumul la mers ce vei alerga dupa ea

Am o patura pusa pe canapea care este in mai multe culori:rosu, galben,portocaliu si am descoperit ca pe Calin il intereseaza, il pun pe pat si sta cumintel, se uita de jur imprejur, studiaza tot. Asa ca am descoperit ce sa-i fac daca in patutul lui sunt colicii

Panaa, ce face Ana, mai vomita?





Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Cris nu ma supar. Pediatra mi-a spus sa-i cresc nr. de picaturi. Am sunat-o ca eram speriata ca bebele meu pune prea mult. Si atunci mi-a zis sa-i cresc nr. de pic si sa-i dau si calciu supliment.

Roxanasi al meu e tot din Metro.Are mai multe melodii si sunete din natura, lampa de veghe, si mama gasca face pe tavan stelute colorate. Nu are telecomanda. Si e cu baterii. Canta cand plange bebe sau cand dau eu cu aspiratorul Ai aici poze.http://new.photos.yahoo.com/somleac/album/576460762376706962

Bambo da e normal sa le cada pufuletul . Le va creste altul mai viguros. Copii mei la 1 an erau inca chei. Tare greu le-a mai crescut parul.

Danita din prima zi poti sa-i dai suzeta. Eu sunt pro suzeta. Am avut un copil care a refuzat cu desavarsire suzeta si in consecinta m-a folosit pe mine in locul ei, cumplit.Asa ca eu ii trog de sanatate celui care a inventat-o. Dezvatul nu mi s-a parut asa de greu la Alex .
Nu pun nimic in apa de fiert, insa nu prea le fierb ca nu-mi place ca se depune piatra si arata ca naiba. Folosesc solutie de sterilizat de la Chico.

Panaa al meu ori scuipa tzatza, ori adoarme cu ea in gura si nu mai face nimic, ori vomita de plin ce ii . Mai sunt cazuri cand desi satul sta cu tzatza in gura si o macina marunt. Atunci il tai repede de la portie ca ma face rana.

Daria -29.01.1999
Alex -07.02.2003
Matia -31.10.2006
http://new.photos.yahoo.com/somleac/albums/

Mergi la inceput