Femeile cicalesc si barbatii injura

Femeile cicalesc si barbatii injura | Autor: Bic

Link direct la acest mesaj

Sal'tare.
Am citit citeva subieecte din arhiva legate de barbati care isi injura nevestele si m-am cutremurat pentru ca, citind chiar si in diagonala, am gasit multe elmente comune intre ceea ce traiesc eu si povestile de aici.
Nu vreau sa dramatizez, dar ma intreb unde e adevarul?
Filonul comun pe care l-am descoperit este urmatorul: in general ea este partial sau total dependenta de el financiar; ea cicaleste, el injura; insultele preferate sint: "esti o prosata" cu diferite variatiuni si termeni de comparatie; amenintari si intimidari.
De obicei si femeia se enerveaza si raspunde cu insulte. Toate spunem ca noi doar raspundem, ei insa spun ca noi i-am provocat.

Eu stiu si simt ca nu e acceptabil ca cineva sa te insulte pentru nimic pe lumea asta. Ei spun (din propiul exemplu si din ce am mai citit) ca sa cicalesti la nesfirsit si sa nu-i dai omului pace inseamna abuz.

Cine are dreptate? Sintem doar prinse in propria noastra neputinta de a negocia si aplana eternele diferente dintre barbat si femeie? Ne-am nimerit in relatii cu niste barbati care nici ei, la rindul lor, nu inteleg ca sintem diferiti si ca trebuie sa facem compromisuri ca sa putem convietui?

Sint foarte multe piese care lipsesc din puzzle-ul asta, dar nu vreau sa intru in detalii despre propria mea relatie care in momentul de fata e cit de cit sub control.

La nivel personal, daca vreti, ma intreb daca sint cea abuzata sau cea care abuzeaza? Sau poate amindoua? Intrebarile astea au fost provocate de raspunsurile la mesajele unei femei de pe forum care isi expunea problemele legate de abuzul sotului. Unele mesaje de raspuns o blamau ca nu scapa cit mai repede din relatia respectiva. Dar situatia nu e niciodata atit de simpla.



Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Bicule, nu e prea placut sa te cicaleasca partenerul, insa dupa parerea mea asta nu justifica insultele. La noi in cuplu el este cu cicaleala, lucru care mie imi displace si i-am explicat, a lasat-o mai moale, nu de tot.. in fine, ideea e ca, oricat de mult mi-ar displacea, nu m-as apuca sa il injur (ma rog, nu se stie niciodata, dar asa cred).

Eu imi amintesc cand eram adolescenta si parintii mei au avut o perioada in care se tot impungeau, nu se injurau ca la usa cortului, dar isi aruncau unul altuia cuvinte si comentarii care raneau, iar eu uram sa fiu in preajma lor in momentele respective.. Nu stiu cine incepea si nici nu stiu daca asta conteaza, dar amandoi intrau in joc si se disperau unul pe celalalt si ma disperau si pe mine.. Cred ca am ramas cu o sensibilitate accentuata pe tema asta si daca cineva imi arunca un cuvant jignitor ma supara foarte, foarte tare. Al meu mi-a spus o data un cuvant care m-a facut sa ma simt jignita, nici nu mai stiu sigur care a fost cuvantul, dar i-am tinut o prelegere lunga-serioasa-calma-rationala despre cum m-a afectat, cum nu pot sa accept asa ceva si de unde mi se trage. Daca s-ar intampla din nou/repetat, sincer nu stiu cum as reactiona. Ma gandesc ca e mai greu de rezolvat daca a devenit un obicei. Si banuiesc ca ai incercat si tu metoda cu discutiile serioase-calme-rationale..

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Buna noaptea tuturor. Greu cu bebe, sa mai intru si pe DC......

Mi-a placut faza cu serios-calm-rational!!!
Ce ne facem cind sintem doi foarte aprigi la vorbe si la minie?! Fiecare de felul lui, adica de cind ne stim, nu e ceva dobindit. Va dati seama ce iese de la o mica vorbulita aruncata aiurea? Dar se prea poate sa fie de vina si oboseala extraordinara acumulata in ultimii 2 ani.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Una e sa cicalesti, alta e sa injuri.
Totul tine de educatie, pana la urma.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

...asa este ! una este sa cicalesti si alta sa injuri!

chiar in dimineata asta mi-am cicalit sotul juma de ora ca nu a facut cafea cum trebuie ca nu imi place ce mi-a facut de dimineata sa manac ,ca nu vreau floarea pe tava...ca si iar ca...

el mi-a spus ca nu sunt niciodata multumita si ca sunt o cicalitoare......si tot bombane el acolo nu mai stiu ce...dar tot timpul este ceva de cearta intre noi...si avem momente cand ajungem si la "injurat" ...cu toate ca in engleza suna altfel pentru mine , pe sot il ranesc cand "injur" pe engleza!...

as vrea sa fiu altfel...adica mai calma si intelegatoare...


POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Femeile cicalesc, e in natura lor, dar de aici pana a fi injurate de soti, mi se pare o cale lunga.
Nu toti injura, tatal meu nu a injurat-o niciodata pe mama, si nici sotul meu pe mine, la socrii in familie la fel. In randul prietenilor la fel.
Poate nu e asa comun pe cat credeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Una e sa cicalesti, alta e sa injuri.
Totul tine de educatie, pana la urma.


Alina



Depinde unde te plasezi, ca sa spui ca nu e tot una.

Eu zic ca e chiar mai penibil cineva care cicaleste daca o face fara incetare zi de zi toata viata (cum se spune "mincind zilele" partenerului),
decit cineva care isi pierde intr-o clipa calmul si "se descarca" cu o injuratura, dar care in secunda urmatoare uita si de suparare si de nemultumire si revine de treaba.

Asta ca exemplu, nu ca sa pretind ca unii au voie sa injure cit vor pe motiv ca s-ar fi simtit ei cicaliti pe moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Buna seara, la fete. Provin dintr-o familie cu femei foarte cicalitoare, si mama si bunica erau exasperante. Din acest motiv incerc sa ma controlez cat pot mai bine. Cateodata, inainte sa am timp sa constientizez, mai apuc sa ma arunc in cicaleala dupa care ma aud si ma controlez dar imi este foaaaarte greu si de multe ori trebuie sa ma calc serios pe inima. ma controlez pentru ca am vazut ce efecte dezastruoase poate avea cicaleala intr-o relatie si cum macina si cea mai aprinsa iubire.

Cu injuratul nu sunt de acord si m-a ferit dumnezeu. Daca cicaleala se poate face si din prea multa iubire, cu injuratul dupa parerea mea treburile stau complet diferit.

Pupici
Angelique
poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mda.. la noi e... invers... Eu pur-si-simplu URASC cicaleala! Si sotul a inteles asta de-abia cand m-a prins odata pe picior gresit (rar... dar din pacate se mai intampla... tot din cauza oboselii acumulate) si a izbucnit un TAIFUN... cu "cuvinte si expresii alese" (am tunat si fulgerat la modul general - adica... eram "tare suparata pe viata" - nu am atacat sotul... vorbele ranesc rau si de multe ori nu se uita si nu se iarta)... invatate de la facultate... ca la noi acasa se vorbea intotdeauna frumos. L-am lasat fara glas! De-atunci el se straduie din rasputeri sa nu ma mai cicaleasca si eu mai trasnesc cate un FO sau PM... la modul general... iar sotul roseste... dragutul de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

se spune ca insulta e dovada infrangerii..cand nu mai ai argumente si nu poti sa conduci o discutie in mod civilizat, dai un "du-te-n..." ca doar atat mai poti..si toata neputiinta ti-o strangi in injuratura asta..sau mai multe si mai ales ca injuraturile romanesti sunt foarte satioase

cicaleala incepe cu o forma usoara, sporeste cu cat barbatul devine mai imun la ea si culmineaza cu crize de isterie...

pentru cei care inca mai riposteaza si nu au invatat inca trucul cu uitatul indifernet la TV sau plecarea la o bere in mijlocul crizei, cicaleala devine in timp la fel de traumatizanta ca si un scor de 5-0 pe terenul propriu echipei favorite de fotbal si in defavoarea acesteia

cicaleala cred ca vine din dorinta noastra de a-l schimba pe cel de langa noi si nu ne dam seama cat de inutila e nici dupa zece ani de "lasa capacu' jos la WC, nu-ti arunca hainele prin casa etc..."





meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by meg67

se spune ca insulta e dovada infrangerii..cand nu mai ai argumente si nu poti sa conduci o discutie in mod civilizat, dai un "du-te-n..." ca doar atat mai poti..si toata neputiinta ti-o strangi in injuratura asta..

meg



Multe mostre din astea si pe forum!

Mergi la inceput