Femeile cicalesc si barbatii injura

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

meg67 ... subscriu

In afara de asta, cicaleala este o chestie o-ri-bi-la. Faceti asta daca vreti sa nu obtineti nimic ...

Io am alta problema. Daca ma infurii, nu imi mai aduc aminte care sunt prioritatile si cum trebuie sa se comunice, nu mai pot cu nici un pret sa realizez ca nu are sens sa fac ca trenul si sa ingrozesc omul ca sa se intrebe cu cine s-a insurat :).

Intotdeauna imi pare rau ...

Cat despre diferentele de care vb Bic ... hm ... grea treaba, diferite limbi ... Cred ca nu este nici o rezolvare logica si poate ajungem la o solutie daca avem in minte mereu (barbatul si femeia) cat de mult ne pretuim, faptul ca ne iubim si ca restul sunt prostii. Altfel e mare pb cu comunicarea asta. Eu si sotul meu ne intelegem super si cu toate astea, uneori descoperim niste gauri de comunicare (unul zice ceva, celalat intelege cu totul altceva etc) de ne ingrozim. Si daca nu ne-am intelege asa bine ... nici macar nu le-am descoperi. Doar ne-am frustra.





Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Eu cicalesc...el nu injura...
Of asa sunt femeile...

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Asta cu cicaleala e discutabila, adica: Daca nevasta ii repeta sotului timp de 10 ani in fiecare zi ca trebuie sa isi stranga sosetele murdare de pe jos pai sincer cred ca numitul sot ar trebui sa le stranga. Poate o solutie ar fi ca sotia sa arunce pe ghena toate hainele gasite pe jos decat sa cicaleasca dar nu stiu cate au curajul... Mai degraba mi se pare abuz sa ma ma forteze cineva sa adun haine de pe jos in fiecare zi.
Depinde ce fel de cicaleala e, deci! Daca e absurda e aiurea (eu de pilda sunt cicalita la modul absurd si e ucigator si fara remediu) dar daca este pe tema activitatilor casnice(si de obicei asta cicalesc femeile, nu?) atunci trebuie remediata problema muncii in casa sau a pastrarii ordinii.
Asta sa-mi spui, Bic: cum cicalesti? In legatura cu ce?

Oricum de la cicaleala la injuraturi e cale luunga de tot!

PS: acina nu zice ca asa sunt femeile pt ca eu cunosc multi barbati cicalitori!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Janina si eu am vazut barbati cicalitori...un barbat cicalitor e mai nasol decat o femeie cicalitoare.

Anca si Andrei(13.02.2006)

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Heh ... io p'asta cu cicaleala am incercat-o, no thanks. Pot mai mult decat atat. Probabil ca iti trebe si barbatul langa care sa realizezi anumite lucruri etc

Asta al meu nu lasa sosete . Dc le-ar lasa ... da-le dreaq de sosete ca nu sta fericirea mea in ele. Si e asa de mishto, ma face asa fericita incat ... asta sa fie problema mea. Sa mor io de nu le strang.

Daca asta denota totusi o lipsa de respect care se mai oglindeste in alte chestii ... ete ... nu le iau nici eu. Facem un test sa vedem ce se intampla. Incerc sa-mi gasesc implinirea sufleteasca in altceva decat in a vedea casa farmacie. Macar ceva pt care sa merite sa fac "moarte de om". Ca nu dau nici io cu cutitu' asa ... de la orice. Rugineste de la sange



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Eu am avut barbat cicalitor, si ranchiunos, si care ma si injura, de aia nu mai am acum de loc !

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Esti tare rau Yasmine

Sa fii sanatoasa si puternica si asa sa faci mereu: sa te lasi de kestiile nesanatoase din viatza ta.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

mai Bicule, tu chiar crezi ca de aia injura omul, ca e cicalit? Iti garantez ca, chiar daca din clipa asta nevasta nu ar mai cicali deloc, ar tace milc, tot ar fi injurata din diverse motive: ba ca tace prea mult, ba ca nu tace destul, ba ca se uita strimb, ba ca nu se uita deloc, daca nu cicaleste e ca nu o intereseaza si iar merita injuraturi. Asta e ca motivatia la betivani. Beau ca sint nefericit, beau ca nu ma intelegi, beau ca n-am noroc, ca mi-am pierdut jobul sau ca am job stresant, ca nu sint inteles sau mai simplu beau ca n-am noroc in viata.
zic nevasta, dar potea foarte bine sa fie si barbatul cel mereu injurat si jicnit, umilit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Al meu nu ma injura deloc si nici eu pe el, ne mai aratam noi degetul dar in gluma oricum. Dar eu cicalesc mai frate, imi dau si eu seama de multe ori ca ma doare gura, dar voi crede-ti ca imi place? Sincer Nu!!!!! Dar daca nu stau cu gura pe ei sa ii bat la cap sa faca ceva ai mei nici a 10 oara nu se deranjeaza sa faca si atunci ma repet si repet pana se face treaba.Daca ar fi facut la prima rugaminte numai trebuia sa asculte cicaleala mea!!! Voi considerati asta abuz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Originally posted by Siminaf
Ce ne facem cind sintem doi foarte aprigi la vorbe si la minie?! Fiecare de felul lui, adica de cind ne stim, nu e ceva dobindit. Va dati seama ce iese de la o mica vorbulita aruncata aiurea? Dar se prea poate sa fie de vina si oboseala extraordinara acumulata in ultimii 2 ani.....


Simina, sa inteleg sa asta e cazul tau? Ca la mine asa e. Si inca supravietuiti cu doi copii? La noi nu e numai oboseala acumulata cu bebelacul.

Miau_miau, cam asta e si parerea mea, ca apucaturile urite nu depind de context, ci sint doar amplificate de context. Dar incerc din rasputeri sa cred altceva ca altfel ar trebuie sa plec, nu si eu nu vreau.

J G, cicalesc cu de toate: cam cu ce-l prind, ii spun. Si asta il enerveaza. El zice ca il iau in primire de cum intra in casa. Ideea generala e ca am incercat sa-l determin sa faca si el ceva treaba in casa, nu ceva esential, dar minimum-ul astfel incit sa nu adauge la mizeria generala, da' nu pricepe. In general il cicalesc ca sa stringa dupa el, ceea ce nu face, sau ca sa faca citeva ceva prin casa, ceea ce nu face pe motiv ca el merge la serviciu si e obosit.

meg67, bine spus despre ambele maladii. De fapt m-am mai calmat de cind mi-am dat seama ca ma injura fix pe lucrurile pe care cred ca le uraste la el: lenea, delasarea, poate si prostia, ca doar fiecare avem macar o usoara indoialaa asupra propriei inteligente.

Ideea de baza la mine e ca el e o persoana nervoasa din fire si ii trebuia o femeie care sa aiba mai multa rabdare. Pe cind eu personal sint dificila si nervoasa si as fi avut nevoie de cineva mai calm. Eee, vorba multa si multi nervi tociti. Dar va rog continuati, cine stie ce idei mai rasar de-aici.


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput