Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nu stiu ce-o fi cu Calin, ca azi s-a trezit numai ca sa manance, in rest a dormit toata ziua, probabil ca v-ati dat seama, ca prea stau pe aiciCred ca noaptea asta va fi luuuunga, si o vom petrece stand de vorba

Dandusicoooooo, ce-i cu tine de esti lipsa la apel azi? Sta Crinuta de vorba cu tine?

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salut fetele!
uite fix la o luna de la nastere stau si eu pe scaun si va scriu un mesaj.
in primul rand felicitari chinico si la multi ani otilia
apoi tot in primul rand multumesc dandusa, roxana, somleac, asiza, dianocica, simo29. sper ca n-am uitat pe nimeni, sunteti niste scumpe! va pupic din tot sufletul
dolores sanatate multa!
dia pt colici noi am avut rezultate bune cu bonisan, 10 picaturi de 3 ori/zi, dar am auzit recomandari bune si pt debridat, noi trece azi pe debridat, dar schimbam pt a rezolva constipatia.
roxanica bebelusul meu a plans cu lacrimi pe 1 dec. am notat ... dupa ce m-a apucat si pe mine plansul. cat despre ridicat capul tot asa face si al meu, acum nu ma mai sperii, il tin doar foarte bine ca sa nu il poata da prea pe spate.
acum despre noi: azi am fost la doctori. la doctorita de familie (nu e buna de nimic) si la cabinet la o alta doctorita pediatra, specializata in sugari, care e SUPER.
deci bebe a crescut 500 g in 2 saptamani. conform doctoritei de familie e mult prea putin si ar trebui sa ii dau completare, conform dr. Similiceanu e foarte bine. eu merg pe a doua varianta. bebe e sanatos, cea de-a doua doctorita l-a consultat foarte amanuntit, l-a ascultat la inima, plamani, i-a studiat in amanunt pielea, cuculetul, funduletul, dupa care ..... L-A RIDICAT IN FUND!!! Am ramas super socata. l-a tras de maini si l-a ridicat in fund... si bebe Daniel nu a zis nimic!!!! l-a pus si pe burtica (cica e o super buna pozitie pt eliminarea gazelor, nu trebuie lasat asa nesupravegheat, dar cateva minute pe zi e bine de tinut pe burtica). bebe are probleme cu scaunul (stiti ca ma plangeam eu) si ne-a dat debridat (2 ml/2 ori/zi) sau lactuloza (daca nu functioneaza cu prima metoda). de asemenea bebe are candidoza in gurita (de la toate antibioticele mele ) asa ca folosim glicerina boraxata cu stamicina cu care trebuie sa ma dau si eu pe sfarcuri dupa fiecare alaptat (doctorita de familie nu a putut sa observe sapt trecuta )
vigantolul trebuie schimbat dupa 30 zile. mama este rugata chiar sa manance fructe!!! Lavinia fii pe faza si treci la fructe.
vaccinul se masoara la 6 luni pt a vedea daca si-a facut efectul, chiar daca nu a supurat e posibil sa fi prins.
cred ca atat.
daca mai imi aduc aminte de ceva mai scriu. vedeti ce bebe cuminte am? am scris toate astea fara sa ma ridic de la calc.
pupici!!
a! si pt eliminat gazele ridicati picioarele la burtica, cate un minut doua inainte de fiecare supt, si apasati cu ele pe burtica. destul de tare. bebe a eliminat un gaz chiar in nasul ei

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Laura, 500 de gr in 2 sapt e foarte bine, asa scrie si in "Mama si copilul". De fapt scrie ca-n prima luna bb ia cam in medie 750 gr.

Acum stau sa ma gandesc: oare daca al meu a luat 1500 gr(deci dublu) e normal? Pediatra mi-a spus ca da, dar ... Cat au luat bebeii vostri intr-o luna?

Si inca ceva: nu mai stiu cine spunea ca pediatrul i-a recomandat sa iasa cu bb afara dupa 6 sapt. Tot in "Mama si copilul" scrie ca toamna si iarna, bebelusul va fi scos afara dupa 4-6 sapt. Dar editia care o am eu este de prin anii 80, probabil ca si pediatrul acela era de atunci.



Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Tocmai a adormit pitica si fuguta pe forum. Am inceput sa-i dau si eu calciu de la Pharco, dar se pare ca are putina febra. Voi dati calciu la bebei? Mie din spital mi-au dat gluconat de calciu, dar am zis sa cumpar siropelul asta, fiind mai bunicel la gust. Si doarme de rupe, plus ca a facut caca de s-a umplut pana la gat. O sa intreb maine si pediatra.

www.smi.ro/anamaria" target="_blank">Poze Anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Buna seara!Scriu si eu cu intarziere ca umblu de bezmetica sa termin toate cumparaturile pt mine,bagaj,bebeu,cadouri...
Asadar multumesc fetelor pt rasp.cu privire la vitamine,o sa le iau in continuare
LORYM ai o scumpica de bebelina...si ce brad frumos i-a facut mami
DANDUSA ce grasunica e bebelinasi ce urlaaaa!
ASIZA INGERAS MONIQUE DANUTZ AKA MULT CURAJ!
CHINICO DESIREE MADALUTA IRINA felicitari pt bebei, sa va traiasca mari si frumosi si mancaciosi..si cum mai vreti voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

laura, cum spunea si roxana, e foarte bine 500g in 2 saptamani..e exact in grafice..sa nu te aud ca-i dai completare..
roxana, eva mea a luat 1 kg si 4 cm in prima luna..in editia mea "mama si copilul" (cea noua) scrie ca se poate iesi cu bebe de la 2 saptamani..
mayaione, eu am cumparat calciu gluconic, dar n-am apucat sa-i dau, ca n-am gasit inca vit.c picaturi, si asa mi-a recomandat pediatra..zici ca ar fi mai bun siropelul ala? ca daca face si kaki mai usor i-as cumpara si eu..
dandusico..chiar asa, unde esti? iar prin vizite? te invidiez..eu n-am iesit de cand am nascut decat in parc in fata blocului..dar mi-a intrat sotul in concediu, poate ne plimba si pe noi..
dia, eva are colici inca de cand am venit acasa de la maternitate..acum are 5 saptamani si o zi.. n-as putea spune ca a scapat de tot de ei, dar nu mai plange, doar se screme putin, si asta timp de maxim o jum. de ora..si nu-i mai dau absolut nimic, nici un siropel..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare fetele

Noi suntem bine doar ca nu prea am avut timp de forum si nici chef

Felicitari noilor mamici sa va traiasca bebeii,sa fie cuminti si sa va aduca doar bucurii

Dandusa-uite-ma la apel

Chris80-deja il vad pe sotul tau

fug ca s-a trezit printesa
nu stiu ce are mesajul meu ca nu pot regla culorile eu le-am scris bine da ele apar cum vor ele

Bamboletta si [limegreen] Antonia-Gabriela (1 nov 2006)
"poze"
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">"video bebelina"
"Poze Antonia-Gabriela"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Felicitari fetelor care au nascut!!!! sa va traiasca si sa fie sanatosi si fericiti!

Irinabr, imi pove si mie te rog mult mai in detalui daca ai cand? Eu urmeaza sa nasc sambata, probabil cu aceeasi echipa. Daca ai cum, da-mi si mie te rog pe PM mobilul tau, pt ca sa te sun sa te intreb...pls :) nr pe care il am imi spune ca nu este alocat... Sa-ti traiasca bebelul!

Pupicei, Ingeras 39+ Maya Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

aka eu acum dorm ziua..si nici asa nu e bine,ce naiba fac din noapte zi si invers??
si cand fac asa,nu mananc..
atudor,asa mami,ingrijeste-te,bravo!
roxanica,ce scump e David Mihai !!!!si grasuuuuun!
madaluta a scris la sf capitolului trecut :
"Buna ziua si bine v-am gasit! Sunt Darius, am 3,700 si am venit pe lume intr-o zi cu soare pe la pranz. Mami este si ea bine si ne puteti vizita incepand de maine dimineata la salonul 7401. Va pup.

Madalina 39+,Darius"FELICITARI !
ASIZA,o sa te pun eu in lista cand o sa fii tu pe baricade!
daca nu osa fim amandoua
hai,lasa,ca ne trecem cand venim acasa .
desiree FELICITARI PT MIHNEA OCTAVIAN!
Haha,deci baiatul tau si baiatul lui Ruxmax au facut galerie la mamici acolo!
cum pui poze:
deschideti yahoo,al vostru sau cel comun. clic pe YAHOO / PHOTOS / Upload Photos (langa welcome) / step 1 all my photos (aici alegeti albumul,numele ) / step 2 select photos (si selectezi pozele din pc-ul tau ) / Start Upload / Continue / Save / Share / Permission / Public / Save .
irina FELICITARI !!!! SA CREASCA MARE MATEI!

Fetelor,cuma adica dati lamaie sa nu mai sughita?? nu e interzisa?ii dati asa suc din ea? i-o trece sughitul,dar stomacelul lui ce zice??

chris haaaaaaaaa moooooooooooor ,ce_ai facuuuuuut????? hahaaaaa nu se poate asa cevaaaaa!!! ai trimis poze sexy la baiat !! hahaaa
lesiiin!!!!
aoleu ce m-ai distrat.imi inchipui ce fatza ai facut tu,cum ai fi vrut sa stergi si de la el din calculator daca ai fi putut.hahaa

haha si dia a patit-o!

dolores cum te mai simti?
bulisor,am trebaluit eu p-aci toata noaptea,dar ce frumos miroase azi in casa,cu perdelele curate!!

monique
roxana,pai tu citesti in revista din anii 80 ???pe atunci asa era,sas coti copilul la 6 saptamani.acum s-au ajuns la alte concluzii,in lume se stie ca trebuie scos din primele zile.e foarte important chiar,nu doar ca putem sa ii scoatem.e important sa ii scoatem.
bamboletta,tu intra cand poti,important e sa fii bine si tu si Antonia!
ingeras cum iti mai e burtica?



37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Felicitari Desiree! Sa fie sanatos micutul Mihnea
Monique, Asiza, Ingeras26a, Aka continuam galeria !!!!!!!!


Aka, Berceni zici? Si eu stau tot acolo. Poate ne vedem
Felicitari Irinabr!!!!!!!!!!! Stiam eu ca n-o sa te dezamageasca Mr T. mare om
Dia, cand sughita, il iau in brate si-l bat usor pe spate. Daca nu trece, incercam cu o gurita de ceai; daca nici asa, 2 picaturi de lamaie si e garantat
Fatima, pt tine
Laura13, merci de pontul cu vaccinul
RoxanaC, si al meu a luat 1,200 in prima luna
Mayaione, si al meu face cacuta mult de la calciul sirop, nu te ingrijora
Bamboletta, uite si pt tine un
Aelita, si pe tine te tzuc


Ana lui Tiberiu Mihai 31.10.2006

poze Tibi

Mergi la inceput