Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Florentina, am citit si eu chestia asta, cum ca nu intotdeauna bebelusii plang ca ar dori ceva sau ca i-ar durea ceva, ci ca pur si simplu n-au sistemul nervos devoltat si plang asa, ca nu se pot controla..
laura, eu stiu cat a supt pt. ca am facut o proba a suptului..am cantarit-o inainte si dupa ce mancase, imbracata la fel si fara sa fi facut kaki..nu am cantar special, nu mi s-a parut c-ar merita banii, m-a invatat pediatra, cu un cantar din ala, cu carlig, ca la piata..am cantarit-o ca pe un sac de cartofi..am facut-o bocceluta intr-un scutec innodat bine..
dandusa, si noi am avut probleme cu kaki, s-a scremut mititica cateva ore, credeam ca are colici, pana ne-am lamurit..eu credeam ca din cauza completarii, ca ea de obicei facea de vreo 4-5 orei pe zi..dar daca zici ca si crinuta..poate e si asta o faza..voi cum ati rezolvat-o? noi am bagat o fasiuta mica de sup. cu glicerina, cam 1/4 dintr-unul intreg..a facut o groaza , nu se mai oprea..

Sunt fff fericita!! azi n-a mai fost nevoie deloc de completare..a mancat si a dormit bine, s-a saturat numai cu tzatzi lui mami..dar si eu m-am odihnit mai bine pt. ca a fost tati acasa sa ne ajute..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dianocica, si eu la fel, mai greu cu , dar pt. ca nu mancam mare lucru toata ziua, dar de cand cu teama asta sa nu-mi scada lapticul, m-am hranit mai cu responsabilitate, am baut si mult mai ulte lichide, si s-a vazut..nu la laptic, dar la wc..

eu zic ca nu e nevoie sa mai bei si ceai daca n-ai nici un motiv, uita-te la mine, cu ceaiuri cu tot, si tot am probleme..cele mai importante par a fi odihna si relaxarea..vad ca lapticul are mai mare legatura cu psihipupu si indirect, cu hormonii, decat cu ceaiurile astea..
nu degeaba se zice ca femei care isi doresc foarte mult copii sau unele care au adoptat au laptic fara sa fi nascut de fapt..

cristina, mai poti incearca un biberon din ala prin care vine lapticul foarte greu, mult mai greu decat la tzatzica..si pacaleste-o, scoate-i biberonul usor in timp ce suge si baga-i sanul..daca ii va fi mai usor la san, va refuza biberonul..citeam de o mamica ce, la fel ca tine, se straduia sa-si intoarca bebelusul la san, si asa a reusit..daca vei continua asa pt. mult timp, va fi din ce in ce mai greu sa o dezobisnuiesti..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulisor spune:

Danutz hai ca pun fetele la treaba pt tine, curaj sunt sigura ca totul o sa fie bine , bebe se simte bine acolo, gandeste-te ca nu mai e mult si o sa-ti tii puiutul in brate. Curaj, si noi tot singuri o sa avem grija de bebe dar suntem increzatori ca o sa facem fata (trebuie).Bulisor 36+ Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

mai punem si noi cateva pozici

in patut
la baita
mutrite

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Iar am umblat hai,hui...si ce bine a fost...,am fost in vizita la bunici si am mai facut citeva cumparaturi ca ieri uitasem sa-i luam pampers la bbelina...,parinti nebuni ce sintem...,ne-am luat cu mincare si bautura,cu brad si cadouri ...si de bb am uitat...
Eu as vrea sa va spun ca azi trebuia sa mergem la biserica ,s-au facut fix 40 zile,dar nu pot ...,pentru ca mi-a venit menstra...Va spuneam ca imi venise ...acum o saptamina ,dar se pare ca asta este...,asa ca acum am de trei zile deja...,rosu ,rosu si altceva nu poate fi...
Crinuta a dormit super bine,aseara...si azi la fel,cum da cu nasul de aer rece...,cum doarme dusa.Si acum doarme...ce sa mai...,o cumintica...

FATIMA,
eu i-am bagat virful de la termometru putin in fundulet...si intr-un minut...,a facut saracuta cu jet de m-a murdarit si pe mine.
MADALUTA,
ma faci sa rosesc cu atitea laude...,ce sa fac daca sint dependenta de voi?!?Imi sinteti foarte dragi si fac si eu tot ce pot ca sa intru sa vorbesc cu voi.Dar tu ce faci de nu mai intri asa des?
LORY,
bine ai venit,ce ma bucur ca mai avem o constanteanca.Pooopici Deliutei din partea noastra


Dandusa si printesa mica,Crinuta
poze crinuta
poze dandusa
burtica de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

fetele intrebare:
voi dati ceai la bebelusi? daca da de care, cam cat si cu ce?

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dandusa, si mie mi-a venit menstruatia..azi..nu mi-a venit sa cred! la mamicile care alapteaza, nu trebuie sa vina mult mai tarziu?
laura, eu nu-i dau nici un fel de ceai..am incercat o data sa-i dau babycalm, ca nu stiam ce sa-i mai dau de colici, dar il scuipa parca era matraguna..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Teutz,bravo, mami ,felicitari pentru fetita!sa-ti fie sanatoasa, sa-ti pape bine,iar tu sa fii din nou ca inainte cat de repede posibil.
Aelita, nu eu am invatat-o sa manance la trei ore, asa s-a reglat ea, pur si simplu.In privinta pozelor, zilele astea o sa pun cateva,promit solemn,numai ca in toate aproape, fiica-mea doarme ca valiza-n gara.dar o sa vedeti mai tarziu ce ochi negri-negri are, asa ca tati.de fapt, kaveh este primul om pe care l-am vazut cu ochi negri,iar Georgia este al doilea.Negri,fetelor,parca are masline in loc de ochi.
Fatima ,mersi mult pentru sfat. O sa incerc si asta, sa o pacalesc pe georgia,daca nu mi-o lua-o ea iar inainte.
Coca mea mananca in jur de 60 ml la o masa.E bine,ce spuneti? Am uitat,saraca memoria mea, de cand era Iasmina mica, asa ca sunt ca si noua in domeniu.
Va pupesc pe toate si va zic noapte buna.Am o gasca de acte de facut in seara asta, plus trebuie sa fiu cu ochii in patru la Georgia mea.

Cristina, Iasmina Timeea si Georgia Helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Fatima, e clar... m-am indragostit! Ai o minune de fetitza, e tat de gingasha si de frumoasa...!

Aelita, vreau si eu sa vad poze cu tine, unde sa caut ca la contul comun nu le vad!
La fel vroiam sa vad si pozele lui Pitikot si nu le-am gasit!
Cine ma ajuta sa le caut?

Tina 38+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya la un an si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am revenit.....bebe Mark face nani si am fugit la voi.....sunt asa de ingrijorata..poate ma ajutati voi...sa ma linistesc pana maine cand sun la doctorita....!
La mine laptele tasneste din san....si dupa ce mananca de multe ori am probleme cu el cand e sa ragaie ca adoarme si dupa catva timp incepe sa tuseasca...de fapt e ca si cum s-ar sufoca...oare e din cauza ca nu a dat aerul afara????????.....azi mi-a facut-o de 2 ori si sincer mi-a stat inima in loc.....voi nu a-ti patit?....
Si atunci cand doarme scoate niste suntete ascutite..eu zic ca se alinta...
Cred ca devin paranoica.......

alexandra de Mark Andrei
poze cu Mark
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
Voi fi mamica in curand....

Mergi la inceput