cum sa nu o strang de gat!?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor eu inca n-am copil da am SOACRAAAA!!!

Da am o prietena cu copil 1,5 ani si soacra vine mereu la copil ba cu pufuleti, ba cu pufarini, corn cu ciocolata, etc.
Si prietena mea nu-i da copilului dulciuri si-i spune mereu soacrei, nu-i mai aduceti, etc.

Si-i zic eu, nora promitatoare, nu? Cand mai aduce dulciuri le arunci la gunoi de fata cu ea si asa a facut ieri!!!!!
Sa vedem daca mai aduce de acum!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Flaviuta, de ce nu-i spui soacrei ca unul din marile genii ale tuturor timpurilor, si anume Mozart, nu a vorbit pana la 5 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C
...
Cat despre responsabilitate, cred ca bunicii au exact aceeasi responsabilitate fata de copil atunci cand acesta le este dat in grija - chiar si pentru scurt timp.
...

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...




Aici e o vorba: "It takes a village to raise a child" si cred ca e tare adevarata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

fetelor dragi, am citit cele scrise de voi mai sus si...intr-un fel va invidiez. de ce? ptr. ca "soacra mea", nici n-o mai consider soacra, ci o straina complet, ca am termintat-o cu ea, nu am mai putut, imi ajunsese in gat, aveam cosmaruri, - nu zicea pe fata, CI, miseleste pe la spate. si credeti-ma!!!!!!!!!!!!!! e muuuult mai crunt!!!! nici nu stii cand mai se baga-n viata ta si incearca sa aiba secrete cu fiu-su, sa-mi aduca haine sh, fara sa ma intrebe daka accept (ptr. bebe, va dati seama, sa-mi imbrac copilul in haine SH?), sa sune pe fiusu numai la servici, ca sa-l influenteze acolo. eu locuiam intr-un oras, ea in altul . eu am decis cu sotul sa facem botezul la noi, ea, marsava....telefoane ;a servici la el....si incerca sa-l schimbe pe el, DAR far ca mie sa-mi zic nimic. ce plan credeti ca avea? sa fac botezul la ea akas....cand ea si-ar fi serbat nu stiu cati ani de la casnicie. si toate astea, in opinia ei, asa ii comandase lui fiusu, sa le aflu eu la urma, sa fie o surpriza. ca sa va faceti o parere, asta e o tipa frustrata, se crede mai desteapta decat este si....vrea sa fie liderul marii familii, ceva genul. da ptr. ca nu e destul de desteapta, nu poate fi pe fata si....foloseste tertipuri de....oameni lasi si slabi (pe la spate, cu secrete, cu chestii de genul asta)

am suportat-o cat am suportat-o si ....dupa muullttte incasate...am pus punct - ACCES DINED!!!! adik......o viziteaza uneori fiusu, dar s-a lis pe bot de nepot , de mine (oricum nu ma suporta, o voia pe prima iubita a lu barbatu-miu) si...cine pierdut???

cand merge in vizita la ea, nu ma mai afecteaza DELOC, si-a pierdut puterile, gata!!! e o baba amarata, care nu a stiut sa-si tina nepotul, singurul, aproape de ea. mi-e mila intr-un fel de ea, a gresit mult doar ptr. ca...se crede desteapta desteptelor si...voia sa ne dicteze noua pas cu pas...
imi doresc sa nu ajung vreodata ca ea!!!
am ajuns la concluzia ca viata asta e prea scurta si....nu merita sa ne-o traim in conflicte inutile cu niste oameni cu care nu suntem compatibili. nu ne intelegem, nu avem de ce sa ne vedem. DE CE sa-m fac sange rau, sa am cosmaruri, sa am scandal in casa???
ptr. o baba inconstienta???
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

va pup! sa aveti sarbatori cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Stiti ce e "distractiv"? Ca si soacrele noastre au avut soacre, si ele la randul lor s-au plans de soacrele lor.. Si pot sa bag mana in foc ca si nurorile voastre/noastre se vor plange de voi/noi..

Asta e din topiku' "rasu-plansu' "..




Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Draga Flaviutza

Imi pare rau ca ai o soacra de genul asta.
Eu nu ma pot plange de acest aspect (adevarul e ca noi nici nu prea ne vedem si atunci cand ne vedem e liniste si pace).
Pot sa iti spun ca sunt alaturi de tine si ca singurul meu sfat e sa gasesti puterea sa faci fata la aceasta femeie rea.
Tot ce conteaza e ca fetita ta sa fie fericita.
Singura solutie la problema soacra bagacioasa e sa nu mai intre in scena(daca se poate).

Pupici multi si mult suport din partea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Pai nu se poate sa evit..contactele. sincer nu as vrea,totusi sunt parintii lui si,execeptand cateva aspecte, nu ma contrazic des cu ei.
dar...convinsa de mama mea(hai duceti-va, sa stea si el cu parintii lui de sarbatori) m-am dus cu sotul si cu fata la ei la tara de Craciun! buuuuuuuuuun. numai ca: ei mai invitasera si altti 3(rude), casa nu e gata si spatiul de locuit se reduce la vreo 50 mp, oamenii pusi pe kefuiala,femeile(soacra-mea cu sora-sa tot puneau si strangeau la mese) iar eu cu fata si cu un nepotel de 12 ani sekestrati intr-o camera(afara mai putin ,batea vantul rau de tot)

nu va imaginati cosmar mai mare.nici sa mananc nu am avut nici timp nici chef.stateam numai cu ochii pe aia mica,si tot s-a lovit de vreo 3 ori,numai la cap!(spatiu mic, se impleticea printre picioarele tuturor).ca sa nu mai vb ca socru-miu nu s-a tresat sa se joace cu ea mai mult de 20 minute in doua zile, era ocupat cu restul barbatilor pe langa masa de Craciun.

in momentul cand am vazut ca s-a mai si constipat , l-am tras de maneca pe sot ca ori ma duce acasa ori fac un scandal monstru. fata era constipata, nu facuse de trei zile, ea fiind mancacioasa va dati seama ce era in burtika ei...si ei radeau acolo la masa si ii durea fix in pix. lasa ca face ea caca,ce o stresez atat. eu nu mai stiam de mine(oi fi eu paranoica!?) fata plangea, nu a vrut sa doarma pt ca era pustiul si voia sa se joace cu el, peste tot oale si strachini si ia-te masa pun-te masa, al meu sot cum scapa din ochii mei tusti la masa langa barbati, comentarii pe la femei ca il tin sub papuc, ca-i barbat si tre sa stea cu barbatii,intr-un cuvant eu cu copilul eram total in plus pe acolo!

si concluzia trasa (de soacra, de cine alta!?) a fost ca eu, nora m-am plictisit de stat la ei si vreau acasa la mine! o durea in cot ca asta mica era cu burtika plina de ..cah!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu stiu cum o fi la altii, dar ideea mea de Craciun e sa stau caasa(dupa cateva zile de muncit la sarmaleturi si alte alea esti obosit) trantita in pat , cu felia de tort in mana, copilul ocupat pana peste cap cu jucariile aduse de mosul, eventual o vizita mica, vreo familie prietena cu copii daca se poate pt cateva ore, mai o plimbare cu copilul pe centru, mai o plimbare nocturna(fara copil) la vreo discoteca.adica liniste.

Nu sa ma chinui cu fi-mea pe la cucuietii din deal, cand nu e cazul(adika kefuri,lume pusa pe distractie ,casa plina).ca vara ma duc cu draga inima, dar suntem numai noi de regula, copilul il tin numai afara ,in curte cu plozii vecinilor, la plimbari pe munte dupa ciuperci etc(zona e superba,intr-adevar). e cald, e bine, pot sa o spal afara in curte daca am kef cu apa incalzita la soare, e altceva! dar iarna, de Craciun, cu taspe mii de oameni care se perinda pe-acolo, cu 10 oale puse pe unde nici nu gandesti, cutite lasate in graba pe masa, etc...sorry,nu-i de mine!puteam sa stam cateva ore si apoi sa ma duca acasa(sunt numai 10 km de mers) si apoi sa kefuiasca cu tati si cu mami cat poftesete!!!ca nu ma supar, repet, sunt parintii lui, si,in linii mari, sunt ok! doar la capitolul "ingrijire copil" au, in opinia mea ceva...lipsa!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

pai iti dai seama Diana ca asa am si facut! am luat copilul si am plecat acasa, ne-am dus prin oras toti trei , am fost in vizita la cumnata-mea, etc.

de-acuma gata! vrea sa stea acolo, n-are decat sa se duca, eu nu il tin! ii respect opiniile, il inteleg pe al meu sot ca vrea sa ii vada, ma duc si eu dar la vara, nu acum iarna!

consider ca am facut deja prea multe compromisuri in directia asta!!!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Lasa ca si eu sunt cu tupeu! numai ca incerc totusi sa fiu diplomata si sa inteleg ca fiecare familie are obiceiurile ei. eu nu am fost obisnuita cu zarva mare si cu kefuri(nu am avut nici posibilitatile astea), insa la sot in familie keful e kef! si copiii brambura prin picioarele adultilor! chit ca au 1 sau 2 ani! la mine primeaza copilul. adica daca fi.mea a fost constipata(si nu iesea nici cu supozitor) asta in opinia mea era o problema mare.adica trebuia sa duc urgent copilul la el acasa, sa-i fac o baie fierbinte la burtica, masaj etc. al meu socru(om citit si pe care de altfel il respect) nici ca s-a deplasat de la masa intinsa sa vada care e treaba!!! ei atunci m-au apucat rau de tot pandaliile!! am fumat doua tigari una dupa alta afara sa ma calmez sa nu sar la scandal!

inclusiv pana ne-am pus in masina ,ei n-aveau nici unul treaba(inclusiv al meu sot care se chinuia sa zareasca zapada cu binoclul), se lungeau la discutii interminabile(sotu' si-a luat-o pe drum) si mie imi ardea camasa pe mine de disperare ca aia mica se vaita ca o doare rau burtica si ca vrea acasuca la ea.





ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput