cum sa nu o strang de gat!?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nu ma intelegeti gresit! nu am spus ca nu o respect. o respect, nicodata nu am jignit-o si nici nu intentionez sa o jignesc.la urma urmei, chiar ea mi-a facut cunostiinta cu fiu-su (pe bune).dar de aici si pana la a ma transforma in femeia supusa care tace si inghite absurditati din partea cui o fi(soacra,mama,sot) e cale lunga!
nici nu am zis ca nu-si iubeste copilul sau nepoata. dar are o limba ascutita...ascutita. ma opresc aici, nu mai sciu ce mai spune (chiar lu maica-mea) ca va apuca plansu! stau si eu si observ si de cele mai multe ori le spune asa...sa se afle in treaba si sa-si dovedeasca stiinta pesonala..uneori chiar isi da seama ca a facut-o de oaie.
nu e o femeie rea ..dar gura...o strica.
stiu si am vazut sunt cazuri mai tragice ca al meu.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

pai da...problema e ca eu sunt scorpion...ma infurii cand e vorba de domeniile vitale cum ar fi boraka mea...ca mie personal poa sa imi zica ce pofteste, n-am greturi..

pana una alta, traiasca magneb6..face minuni, luati fetelor cat puteti!!!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/



Hi hi si io tot scorpion si tot asa cu infuriatu...da' respir adanc si-mi trece. De soacra nu ma poci plange ca e bunica ideala pt fi-miu si chiar si asa tot mai avem dispute. Din fericire insa ne-am "formatat" relatia de la bun inceput: suntem cele mai bune prietene atata vreme cat ne spunem verde in fata totul. Bine, io imi mai voalez parerile din respect dar ideea ramane.

Deci, Flaviutza, ceea ce ai de facut este sa ii spui de fiecare data calm si cu un ton cat se poate de normal care e parerea ta. Dupa 2-3 astfel de faze crede-ma ca va intelege. Sau, in faze inofensive pt copil, daca te lasa inima, demonstreaza-i ca greseste. Eu am lasat-o pe soacra=mea (si pe mama mea dealtfel) sa ii dea dulciuri copilului la 8 seara. Dupa ce s-a urcat vizigotu pe bec pana la 12 noaptea cine venea smerita sa imi dea dreptate?

Iar magne b 6 o fi el bun dar pe mine m-a ingrasat.....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cum poate sa ingrase un oligoelement absolut necesar supravietuirii si o vitamina al carei exces se elimina din corp?!?!?

Cit despre soacre, am mai spus si la alt subiect, exista solutii: Desigur, cu mici exceptii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marusia spune:

Fetelor....hai sa nu incurcam lucrurile.Flaviutza a expus problema ei cu soacra,n-a afirmat ca n-o respecta.Dar soacra ei isi depaseste atributiunile,mai pe romaneste,sare calul.Nu are nici un drept sa emita judecati de valoare asupra modului in care evolueaza copilul pentru ca nu-i problema ei.flaviutza,nu-i da voi scumo sa se amestece in viata voastra de cuplu si sa critce copilul.Discuta cu sotul tau,spune-i ce nu-ti convine la mama lui si el sa-i spuna ce anume se doreste de la ea.NU-I ADEVARAT CA BUNICII IUBESC MAI PROFUND....si nici nu vad de ce trebuie Flaviutza sa-i fie recunoscatoare ca i-a cresut sotul.Serios....femeia aia a crescut un copil...nu trebuie nimeni sa-i fie recunoscator pentru asta decat copilul ei si sotul.Flavutza trebuie s-o respecte ,dar asta nu inseamna ca soacra poate sa-si permita orice.Si ea trebuie s-o respecte pe Flaviutza si sa nu se amestece in casnicia lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

de amestecat in casnicia noastra nu se amesteca, nu are motive.doar ca da din gura vis a vis de ceea ce face si nu face fi-mea...si la alte capitole pe care eu le consider neesentiale.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Nu stiu, Simina, asa mi s-a intamplat mie, o fi fost de la altceva...e doar o parere ca nu-s medic ...



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by adi_dalma

Dar... inainte sa ti fie soacra este mama sotului si BUNICA copilului. Si psihologii stiu ca dragostea unui bunic este mult mult mai profunda decat cea de parinte. De ce? pentru ca nu include responsabilitatea ce o avem noi in cresterea copiilor. Si speranta...Nu cred fetelor ca soacrele voastre vin cu sugestii doar ca sa fie rele. Sunt femei ca si voi care vor in felul lor sa fie utile. Normal. sunt si cazuri patologice ,,,
Dar nici voi nu trebuie sa fiti rele cu ele doar ca va sunt soacre.




Eu n-am soacra (a murit cu mult timp inainte sa-mi cunosc sotul).

Nu cred insa ca bunicii isi pot iubi nepotii mai mult decat o fac proprii parinti. La fel - poate. Cat despre responsabilitate, cred ca bunicii au exact aceeasi responsabilitate fata de copil atunci cand acesta le este dat in grija - chiar si pentru scurt timp. Si, in timpul asta scurt, spre binele copilului, bunicii ar trebui sa fie pe aceeasi lungime de unda cu parintii in ceea ce priveste educatia si cresterea lui. Cerandu-i altceva sau chiar contrariul, nu fac decat sa submineze autoritatea parintilor derutand astfel copilul.
De fata cu copilul adultii n-ar trebui sa se contrazica. Discutiile mai aprinse pot avea loc foarte bine intre 4 ochi.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Biata fetita ta, Diana, cred ca e cam confuza cu atitea reguli din 2 parti total contrarii. Oricum stressata e sigur. Eu nu as lasa pe nimeni - soacra, mama, oricine ar fi - sa-mi dicteze ce sa fac cu copiii mei si sa mi-i stresseze. Iar "mama" e numai una pe lumea asta. Scuze, dar nu soacra m-a tinut in scoli, nu ea mi-a dat sa maninc. Ba chiar, dupa ce i l-am "luat" pe fiul ei, mi-a cam luat ea de la gura. La propriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Ai o fetita desteapta foc , lasa pe socrela sa turuie ca de daca nu mai are altceva mai bun de facut...caracteru nu se mai schimba, cred ca-i ofticata ca i-au luat baiatul...

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Pai Roxali,xhiar i l-am luat...ca sta la mine, nu eu la el!!!!
chiar zilele astea am realizat ca toaca asa...sa se afle in treaba. a venit la noi cu socrul, ne-au trantit un PORC intreg in mijlocul casei, ne-a dat socrul niste ..bani de sarbatori, dupa care soacra a dat turul apartamentului, sa mai dea ..mici sfaturi: flaorea aia nu sta bine, ar trebui sa va puneti odata hota aia ca stati cu usa deschisa la balcon, e prea frig in casa(21 grade),vin oameni si cred CA NU AVETI CU CE PLATI, fata ai scos-o prea mult afara, (dupa doua zile mi-a facut episodul de febra 40-ghici cine e vinovat!?)cablurile de la internet ar trebui ascunse,ca se impedica copilul in ele,m-a corecatt cand am spus "topogan umflat cu aer" ca nu-mi venea gonflabil in minte,dar a reusit sa scoata pe gurita un "ma inervez" ,faceti ceva cu dusul ala ca nu prea merge, etc..plus repetat de 10 ori reteta de carnati, fermn convinsa ca o voi respecta intocmai, iar eu ferm convinsa ca oricum eu nu stiu sa fac bine o perisoara,carnati sa-si faca singur sau sa cumpere de la hipermarket.

in cl, REA nu-i, chiar deloc...dar mamaaaaa....cicalitoare mai e frate!!!!( a tacut la un mom dat cand a repezit-o fiu-su ca nu mai putea nici el...se. dezobisnuise)

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput