Cirese de Mai Iunie 2006 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by EllaX

Lacri, Razacila e Maraila? Si de data asta nu mai merge nici cu foehnul... Oricum, nu incerca sa-l folosesti, vad ca esti "in mana" - vezi sa nu te curentezi!

Si am ras 5 minute de ea, cand incerca sa desprinda o capsuna de pe cartea ei cu fructe!

Noi nu avem canuta cu cioc (eu ii zic "cu putzuca")

Nu avem nici scaunel de masa, nici de masina - asteptam niste bani dintr-un proiect la care munceste barbatu-meu, si atunci o sa i le putem lua. acum, ca am vazut pozele DianeiR, am hotarat ca ne trebuie si scaunel de baie!

Nu avem nici un fel de ajutor. Mama e departe (macar la mancare si curatenie de ne ajuta!), sora-mea la fel, si munceste si sambata, iar soacra-mea a considerat de cuviinta sa se supere pe noi, la o saptamana dupa ce am nascut-o pe Ana, si nu ne-a vazut decat o data, la botez. Prietenele toate imi sunt gravide sau proaspete mamici. Menajera nu ne permitem, bona nici atat - dar ni le dorim, pe viitor. Si nu ma socializez destul, dar ma enerveaza si obiceiul unora care vor sa vina si sa nu mai plece, si sa zgaltzaie copilul tot timpul cat stau in vizita. Ce vreau sa spun e ca, uneori, simt ca ajung la capatul puterilor. Stiu ca nu e capatul, de fapt, si stiu ca a doua zi iar pot sa fac fatza, dar cateodata e tare greu. Si, daca n-ati fi aici, ar fi de zece ori mai greu!

A, si ne gandim se-ri-os sa emigram, daca nu gasim repede (in 6 luni, maxim) o solutie ca sa putem trai decent. Eu... eu nu mai vreau medicina. Nu asa cum ar trebui sa o fac aici. Acum sunt in brainstorming si netstorming - caut slujbe potrivite cu studiile si aptitudinile mele. Iar barbatu-meu nu mai vrea si nu mai poate sa lucreze cum lucreaza acum - si f...t, si neplatit.




M-am distrat grozav citind mesajul tau.

Da, sunt predispusa la accidente in perioada asta... tre' sa stau departe de potentiale obiecte cauzatoare de lovituri-socuri

N-ai de unde primi cate una-alta, scaun de masina sau de masa? Nici un prieten cu copil mai mare caruia nu-i mai este de trebuinta? Noi am primit scaunul de masina. Si cartea Caprarilor. Folosite. Si ce daca? Aaa, si cateva hainute dragute.

Ana trebuie sa fi fost mortala la faza cu capsuna. Pe mine ma distreaza Moaca cand imi ia fata in manute si o framanta sau cand ma musca de nas, hlizindu-se in acelasi timp. Se pare ca sunt jucaria lui preferata




Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

quote:
Originally posted by EllaX





Nu avem nici scaunel de masa, nici de masina - asteptam niste bani dintr-un proiect la care munceste barbatu-meu, si atunci o sa i le putem lua. acum, ca am vazut pozele DianeiR, am hotarat ca ne trebuie si scaunel de baie!

Nu avem nici un fel de ajutor. Mama e departe (macar la mancare si curatenie de ne ajuta!), sora-mea la fel, si munceste si sambata, iar soacra-mea a considerat de cuviinta sa se supere pe noi, la o saptamana dupa ce am nascut-o pe Ana, si nu ne-a vazut decat o data, la botez. Prietenele toate imi sunt gravide sau proaspete mamici. Menajera nu ne permitem, bona nici atat - dar ni le dorim, pe viitor. Si nu ma socializez destul, dar ma enerveaza si obiceiul unora care vor sa vina si sa nu mai plece, si sa zgaltzaie copilul tot timpul cat stau in vizita. Ce vreau sa spun e ca, uneori, simt ca ajung la capatul puterilor. Stiu ca nu e capatul, de fapt, si stiu ca a doua zi iar pot sa fac fatza, dar cateodata e tare greu. Si, daca n-ati fi aici, ar fi de zece ori mai greu!

A, si ne gandim se-ri-os sa emigram, daca nu gasim repede (in 6 luni, maxim) o solutie ca sa putem trai decent. Eu... eu nu mai vreau medicina. Nu asa cum ar trebui sa o fac aici. Acum sunt in brainstorming si netstorming - caut slujbe potrivite cu studiile si aptitudinile mele. Iar barbatu-meu nu mai vrea si nu mai poate sa lucreze cum lucreaza acum - si f...t, si neplatit.

EllaX cu Ana (30 iunie 2006) si tati Andrei
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iulicutu/my_photos



Pupici de la Marc sa-ti treaca. Ma regasesc in prima parte in viata noastra de acum 3 ani dinainte sa venim aici. Dar ma regasesc si in a doua parte, cea cu singuratatea si lipsa ajutorului - a doua parte.
Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Marc
la fotograf


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Arleena trebuie sa-ti raspund la o intrebare: Mihnea nu se ridica singur in picioare decat daca se agata de ceva. Asa din 4 labe isi ridica fundul in sus si se pune pe talpi dar nu are putere sa se ridice in picioare din pozitia aia. Si in patut cand il pun se agata de plasa aia, de fapt se impinge in ea si se ridica in genunchi apoi in picioruse dar sigur sunt acolo sa-l ajut pt. ca nu are de ce sa se apuce. Am vazut ca nu conteaza decat daca se ridica singur la listutza asa ca anunt cand se va intampla. Nu cred ca va merge de-a busilea cred ca o va lua disrect in picioare. De 2 zile ma cocoseaza sa merg cu el prin casa...sincer nu mai pot, nici eu nici ta-su. Azi a luat-o de noua pe bunica-sa. Sigur la inceput mare incantare ca nepotelul vrea sa mearga, numai ca nepotelul si dupa o ora tot in picioare voia sa stea. Sunt capie de oboseala de tot.

Ella, scumpa, draga mea, daca mai slabesc un kilogram ma impusc....

poze Mihnea si www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea
uite cum cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by carminabulina

[font=Georgia]Lacri, recunosc ca m-am suparat pt. ca mi-a sunat ceva de genul:"mai scuteste-ma", dar te inteleg perfect acum ca mi-ai povestit totul...plus ca in faza cu capul in gura ma regasesc complet. Aseara am primit si eu unul, de mi-a amortit si nara stanga, am pus o compresa rece pe buza de sus atat de umflata era si ma rugam cu disperare sa nu-mi cada dintele...Inca ma mai rog pt ca se clatina un pic . Buza mi s-a desumflat insa ma doare f rau nici sa fumez nu pot pe partea aia.
Stii cantecul: pace pace....?




Cred ca ma cunosti indeajuns de bine si nici nu se pune problema sa nu "cant" impreuna cu tine
Dar chiar am niste zile proaste si n-as fi vrut acum, inainte de sarbatori, sa am starile astea. Si vreau sa ninga macar un pic.


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Gabi, am ramas masca citind mesajul tau, partea aia cu "pierdutul" laptelui, inteleg ca a fost o surpriza neplacuta! Ma bucur ca a iesit bine Mancacila la radiografie


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Noi folosim canita cu cioc de la primii pasi si biberoane de la nuk, dar tot asa am mai largit tetinele pentru laptele cu cereale.
Iote si ceva poze cu piticii: cu bunicul aici , mi-au crescut cornite , asa pap eu iaurt




www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

LACRI, da, foarte neplacuta. Asa pe scurt pot sa spun ca era o persoana de care mi-a fost mila si am ajutat-o (se plangea ca nu are ceva si eu saream ca proasta repede cu datul) si am plans de mila ei si ea pe la spate ma barfea de multttt tare la soacra mea (cand venea de la Iasi) si incerca sa bage zazanie intre noi. Faza e ca soacra nu mi-a spus nimic ca cica sa nu se bage....cum puii mei sa vezi ca vine in casa la mine si sa stii tot si sa nu te bagi. Iar cand sa ne mutam prin fata plangea ca plecam si in spate s-a dus la soacra si i-a spus ca eu ii barfesc, ca nu ii suport, ca imi bat joc de sot si de copii....etc.....asta putea duce la multe rele daca nu eram inspirata sa o fortez pe soacra sa spuna tot

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Salutare, salutare!
Azi n-am apucat sa intru ptr, ca am mers la coafor, prima data de cand am nascut si a trebuit sa pregatesc totul ptr sot care ramanea prima data singur cu 2 copii pe cap. A fost bine ca am lipsit si eu 3 ore de acasa, fiu-miu a fost un mamos de zile mari cand m-am intors, el care de obicei il prefera pe tata, probabil cand nu m-a gasit prin casa a zis : "e groasa!". Fiica-mea i-a facut concert lui bietul tat-su ptr. ca desi a reusit s-o faca sa manance piure la greu mai bine decat reusesc eu tot urla dupa tzatza lui mami si abia abia a adormit...
Si deci de la par pana la fund am ajuns cu el de 5-6 cm, dar e asa de bine...

In alta ordine de idei, mai avem un dintisor de astazi!

Felicitari OanaRusu si Camelia.t ptr dintisori!

Vivi, eu cred ca nu adoarme usor din cauza ca a fost despartita de voi... Am o prietena care a plecat culmea tot la Viena ptr. 4 zile si la intoarcere copilul nu mai dormea calumea noaptea, nu mai puteai sa-l lase o clipa singur, cum iesea unul din camera cum incepea sa urle... Ea zicea si eu ma gandeam exact la acelasi lucru ca a facut anxietate de separatie, daca mi tii minte de la NPI (daca se face la stoma...).

Ella, un deliciu mesajele tale! Stiu perfect ce te incearca, gandeste-te ca si noi suntem in aceeasi situatie de rahat, sot tot medic, si f...t si cu salar de rahat, eu acasa de 2 ani jumate!!!!! deci te las pe tine sa tragi concluziile. Pupici Ellei sa-i treaca maraiala.

Lyly, uf, uf chiar ca au fost niste zile kaka, mai lipsea sa si calci in unul pe strada si era tabloul complet...

Carmina, o, ii naspa daca ii place sa fie plimbat de manute... Nasica nr 2 a lui Timi are un baietel cu 5 luni mai mic ca Vladut, fenomen el la 4-5 luni umbla tinut de manute pe cand al meu desi mult mai mare abia abia se urnea. La 8 luni mergea tinut de o manuta si spuneai ca acus acus isi da drumul. Gres, s-au spetit toti de spate pana la un an si o luna, cand in sfarsit piciul si-a dat drumul singur. Noroc ca pe la 10 luni a luat-o in 4 labe si si-au mai tras sufletul...

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Io am fost mai smechera, dar nu foarte tare, i-am luat doar ciocul de la canita cu cioc de la Avent care se potriveste la orice biberon si am gasit si manere la fel ptr. orice biberon. Numa ca totusi au prostul obicei sa vianda totul in dublu exemplar si pana la urma am scos 50 de lei din buzunar. Dar fiind la dublu, no merge.

La multi ani Ilinca si Eliza!

Geliza chiar ma intrebam daca mai e cineva la fel de slab/slaba ca Timi... Oricum puiuta ta e mai grasa decat era fiu-miu la varsta ei daca iti poti inchipui... Asta e sanatosi sa fie.

Vivi, pozele tale de 7 luni trebe facute publice.

Irina, nici puiul tau nu pare un grasan, cam asa arata si Timeea dezbracata. Sa va trec in clubul manechinelor?

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Pai bine mai Diana, asa ma incurajezi tu pe mine ? Cand am citit ce-ai scris m-a pufnit ...si de la oboseala. Si cand ma gandesc ca maine o iau de la capat ...
Fetelor, aveti retete de optimism? Vreau si euuuuuuuu....

poze Mihnea si www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea
uite cum cresc

Mergi la inceput