*Ghiocei de Martie - Aprilie 2006 * (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:


ROMANILOR DE PRETUTINDENI!

CEELA, bine ai revenit! imi pare nespus de rau pt. ceea ce i se intampla mamei tale, ii doresc multa, multa sanatate si putere sa treaca peste aceasta grea incercare...

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ceela multa sanatate mamei tale! Mare necaz aveti, dar da Dumnezeu si se va face bine

Andreea am auzit ca e vreme super la Brasov! Plimbarici placute

Aida multumesc!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mariana felicitari pt fetita din burtica! Se pare ca toata lumea banuia ca e fetita! Ce chestie Suntem niste telepate Foarte frumos ca vei avea doi si doi


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Micalsa, Roxivan, SimonaT, Dananita, Doublemom, Tania2, Polixeni, Mari, Loranda, Aida, Kim, Irina, Deliuta, Adar, Mihaser, Alorea, va multumesc mult la toate pentru urarile atit frumoase.

Andreea-Georgiana iti spun si eu cu intirziere dar din inima "La multi ani" de Sfint! Vad ca tu ai norocul sa fi dintre cele carora iti sta bine atit cu parul scurt cit si lung! Eu am avut parul pina in talie multi ani si cind mi l-am taiat scurt toti cunoscutii au fost atit de dezamagiti...
De-abia acum am dat de pozele voastre cu Noe,Bia si taticii!Ce echipa frumoasa!
Milena e un nume frumos si usor de pronuntat, sa vedem daca sotul e de acord si cu alte nume in afara de Magda care mie nu mi se pare cine stie ce...

Laura_Ioana multumesc mult de urari!. Sa stii ca sunt cu ochii pe tine pe forum sa citesc printre primele vestea ca analizele sunt bune si vi se va implini dorinta!

Polixeni si al meu tot asa face pasi pe canapea! De Mosu Nicolae (se sarbatoreste si in Grecia tot pe 6 Dec?)nu cred ca-i iau lu ala mic decit o jucarie de ros. Celor mari le voi cumpara guma care face baloane, ciocolata si inghetata. O sa facem impreuna cozonacei in orice caz si Markus va primi un pic ca aici e atit de putin indulcit in comparatie cu alte tari.

Irina71 La multi ani si din partea mea lui Andreias voinicel! Sigur ca va scrie sotul si aici sa-mi anunte nasterea, cum credeti ca va las asa in "aer"?

Deliuta pai in orice caz, tot ne putem incurscri, indiferent de ce sex va avea bebele vostru, ca eu am oferta atit de baiat cit si de fetita. Astept cu mare emotie sa ne dai vestea buna la inceputul anului!

Aida ce viteza are la "mers" Alex! obrajiorii ei de trandafir! Astept sa citesc ca sunteti "gravizi" din nou atunci cind va veti dori.

Alorea suedezii sustin ca nu e bine sa fumam si sa luam anticonceptionale din cauza riscului de tromboze.Am impresia insa ca aceste studii dateaza din mosi-stramosi dinaintea testarii pe generatia III de tablete(minidozate).

Rocsana am avut la un curs aici in Suedia niste japonezi si parca ziceau ca la ei nu se face orez ca desert.(sper ca imi asmintesc corect) Eu mai intai fierb orezul cu boaba rotunda in apa pina se umfla vreo 15 minute, apoi adaug lapte rece si il las la foc foarte mic vreo ora sa se imbibe si sa scada.Trebuie sa ai mare grija sa amesteci sa nu se prinda de cratita pe la sfirsit, chiar daca o ai de teflon sau non stick.

Mariana 27+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ile a, si voi aveti traditia cu mici petreceri de Craciun la serviciu/firme? La noi e mare aglomerare cu ele, ma voi duce atit la cea de la locul de munca al sotului cit si cu colegele(ii) mei.Chestia e ca nu stiu ce sa-mi pun pe mine, am o singura rochie lunga rosie de anul trecut si am o burtica si mai mare ca anul trecut in Decembrie. Parul daca il dai cu un sampon special colorat poate ca se rezolva mai bine decit asteptai.

Catrinutza mey, am mai auzit si de nasteri vaginale dupa cezariana in Romania pe vremea lui Ceasca la gravide care nascusera a doua oara foarte rapid si de-abia reusisera sa ajunga in spital.Probabil multe dintre acele femei care nu se duceau la control regulat si nu isi programasera cezariana...

Monica ce-mi plac poz(n)ele voastre! Eu am vobit cu Tutunaru (daŽnu-ti zic cind ) si mi s-a parut foarte prudent in comparatie cu medicii de aici...(Mi-a placut asta la el bineinteles.)
Medicii de aici si-au justificat "verdictul" de nastere vaginala dupa cezariana pe faptul ca eu as fi un caz clasic de reusita,motivul cezarienei nu se mai repeta la aceasta sarcina si am mai nascut de 2 ori vaginal, insemnind ca nu voi sta mult la impingere sau la dilatare.Mi-au verificat la eco incizia uterina si au concluzionat ca este bine vindecata si peretele uterin puternic. Argumentul meu ca la atit de putine luni nu tine.Depinde de la femeie la femeie si cica as avea sanse mult mai mari decit o gravida care nu a nascut niciodata vaginal.La acelea nu ar fi recomandat asa ceva decit cu precautie...
De venit in Romania sa nasc, cade, fiindca sotul nu ar accepta pentru nimic in lume...

Alinalex asa este, fara ajutor mai greu sa te incumeti la inca un bebe. Noi am avut adesea mame(soacre) disponibile, cumnate si alte rude...Uneori si vecinele m-au ajutat cum a fost cazul acum din octombrie pina in noiembrie.Asta pentru ca am mers la serviciu curind dupa terminarea concediului de maternitate si chiar mai devreme ca in cazul lui Markus.

Biuta tu ai pus exact punctul pe "i": mi-e teama ca incercarea mea "eroica" de nastere vaginala dupa cezariana tot la taiat ma va duce daca ceva nu merge. Si normal,prefer cezariana electiva unei de urgenta.

Stefanna imi pare rau ca a trebuit sa treci prin acele momente ale nasterii.Forcepsul nu se foloseste aici decit in cazuri extreme, in schimb vacumuul este din ce in ce mai folosit. In Suedia cezariana ne costa tot atit cit si o nastere naturala, fiindca asigurarile platesc si noi nici nu obsevam diferenta de pret.

Tania2 odata fetita mea a venit in fuga sa ma imbratiseze, eu nu m-am ferit de viteza ei si..mi-a spart buza!
Am o colega care a ajuns la doctor ca a lovit-o bebe.La policlinica nu prea credeau, banuiau ca era de fapt sotul si nu vroia ea sa spuna.

Mariana 27+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Kim noi sintem in ontario.Aseara am citit povestea nasterii tale.AM crezut ca numai eu am trecut prin clipe grele, dar nu e asa.Insa pana la urma ceea ce ai realizat tu am relaizat si eu.Poate pt alti parinti e normal sa iaba un copil sanatos dein clipa in care se naste.Dar cum am nascut eu fetita nu pot sa spun decat ca Dumnezeu realmente a vrut sa imi dea acest copil.
In rest fetelor va pupic pt o perioada mai lunga de timp, ca pleaca mama, si eu mai am 2 sapt pana la ex, si nu voi mai apuca cu siguranta sa trec si pe aici. Si daca cumva ma veti uita, promit ca am sa va fac repede sa va aduceti aminte de mine.
Stefanna si Nicola PRintisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Stefanna, gand la gand... am citit si eu ce ai scris despre nasterea Nicolei (pe topicul cu cezariana in Ro), uite asa invatam sa ne pretuim fiecare minunea de la Dumnezeu. Eu am platit scump s-o am. Ca m-am chinuit un pic e nimic, dar mi-am pierdut si mama intre timp... culmea e ca Alicia ii semnana tot mai mult.

Chiar ii scriam lui Tcelen ca nu stiu ce m-as face de s-ar raci Alicia, ei uite ca n-au trecut 2 zile si pt prima oara Alisuca mea a racit, a luat o viroza cred de la un copil mai mare. Tuseste ragusit, fornaie(are ceva secretii dar nu-i curge nasucu'), e putin congestionata, mai molesita, doarme mai mult, transpira, e capricioasa dar totusi a mancat si s-a jucat. A facut o usoara febra 37.5, dar apoi a scazut, sper sa nu mai urce. Sfatuiti-ma ce sa fac...

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Kim trebuie sa ii dai ceva de tuse...aici in RO se da Ambroxol picaturi ptr tuse seaca siceva solutie ptr nasucul infundat...o sa-si revina...daca face febra da-i nurofen sau panadol. Trebuie sa te asiguri ca nu are rosu in gat.
Multa sanatate!


Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Pe unde umblati fetelor??? Ca pe-aici pe la noi e o ceata urataaaa ... nici chip de iesit afara. Si am si citit pe undeva pe forum ca nu se recomanda sa scoti copii afara cand e ceata (desi eu am scos-o saptamanile trecute) ... asa ca acum ma conformez.

ceela, tare ma intristez cand aud de boala asta. Nici familia mea n-a fost iertata de ea . Dar trebuie sa fii optimista, cancerul la san se si trateaza, nu e asa de neinvins ca alte tipuri.
kim, sanatate multa Aliciei .. ce sa faci, asa-s copii, urgent racesc. Cand crezi ca ai mai multa grija de ei si-i feresti de una alta atunci se imbolnavesc.
Andreea, iarasi la munte? Pai mai fetelor cucuietelor, voua va merge taaaareee bine. Tati vostru cum se impaca cu plecarile voastre ca al nostru era tare suparici cand l-am lasat singur . Ce-i drept, noi am disparut din peisaj o luna jumate, de era nici sa nu-si mai recunoasca fiica tatal.
adar, ce-ai mai cucarit weekend-ul asta? Prajitura mea n-a iesit . Am facut "O noapte la Venetia" pana la urma.
Pupici, fug la un pahar de vin cu tati nostru ca ne-a adormit odorul.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Fetelor sunt tare fericita caci a venit mosu Niculae mai devreme ....cu niste bilete dus-intors pentru Romania,plecare pe 27 decembrie,ajungem pe 28 si intoarcere pe 16 ianuarie.Ramane sa ma rog la DD sa fie vremea buna sa putem zbura,adica sa nu vina vreo furtuna de zapada....si sa fim sanatosi in primul rand.

Avem pozici noi http://good-times.webshots.com/photo/2371582040072337911PvSUgB
Catrinel,vii acasa de sarbatori?
Noe,zborul e prin timisoara,dar daca ati veni voi de revelion la HD ,ne-am vedea.Ia intreaba-l pe Mos daca......
Pupam zgomotos pe toata lumea!!!

Mergi la inceput