*Ghiocei de Martie - Aprilie 2006 * (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ceela, ii doresc mamei tale sa fie o invingatoare in lupta cu boala asta nemernica. Iar tie multa putere si incredere in Dzeu. Sanatate multa!
Kim, mai-mai, stii cand am citit ca scriai ca a ta micuta nu a racit niciodata, asa ca un fulger mi-a trecut prin cap ca o sa se imbolnaveasca. Nu stiu, dar de fiecare data cand zic ceva bine de sanatate, tzop se intampla raul. Ii doresc multa sanatate Aliciei. Poti sa ii dai Tylenol Cold for infants. Dozajul il stii. Peste 8 kg ii dai 1.2.
Mai multe de atat nu stiu sa iti spun. Pentru mucisori, secretul este pompat la greu si picaturi saline. Aici nu ti-ar da niste picaturi de nas de bebelusi nici sa ii tai. Cica functioneaza cu salinele si pompa.
Anamaria, si eu zic sa ii verifici urechiusele Iuliei. Ca de multe ori trezirile noaptea sunt cauzate de un discomfort la urechiuse.
Noi ne ducem marti din nou la pediatru. Am fost martea trecuta cu diagnostic de infectie incipienta si am hotarat sa mai astept o saptamana sa vad cum ii este si apoi o trec pe antibiotic. Si se pare ca a durut-o de doua ori urechiusa ca a trebuit sa ii dau analgezic.
In fine nu vreau sa vorbesc prea mult de asta ca si-asa is amarata.
Ileana, cum fuse petrecerea de Craciun? Ai fost frumusica? Rezultatul satisfacator? Complimente din partea sotului?
Hai poate vii cu niste poze.
Mariana, nu iti place Medeea? Eu credeam ca sunteti hotarati la Magda, de aceea ti-am si urat numai bine sa fie cu bb Magda.
Delia, am o invidie asa mare pe tine cu plecatul asta in Ro de nu ma crezi. Si eu tot ma rog de al meu sot sa ma lase si nu vrea domnule. Ca ce se face el fara noi doua luni?
Bine, adevarul este ca nu as vrea sa calatoresc in plina iarna. Dar la primavara tare m-as duce. Om mai vedea. Sa fim noi sanatosi.
Stefanna, nu te vom uita. Spor la invatat si bafta!
Loranda, asa si mama. Nu si-a facut cred ca in viata ei un Papanicolau sau control la san. Si cand te gandesti ca aici in fiecare an trebuie sa faci controlul asta. daca nu primesti scrisoare de la Asig. de sanatate sa iti faci programare pentru control.
Aici deja au inceput vaccinarile pentru cancerul cervical. Am inteles ca pana la 26 de ani e acoperit de asigurare, peste ... trebuie sa platesti.
Se va ajunge sa se faca vaccinul obligatoriu la fetele de varsta scolara.
In incheiere uram la multi ani: Andrei si Iustin Sebastian, Maria, Andrei, Raluca Elena , Harris, Alexandra.
Rocsana, cand ai tu timp poate imi treci si mie linkul cu pozele. Ca nu am apucat sa le vad.
Fetelor, azi-noapte am avut temperaturi de -26 grade Celsius. Hihihi, atunci sa ii fi dat drumul lui Cezar sa fuga afara. Cred ca ar fi venit imediat inapoi. Hmmm, ce rea sunt!
Hai fetelor care ma ajuta si pe mine cu felicitarile de Sarbatori? care faceti in afara de Andreea? Ca sunt convinsa ca ea nu are timp sa imi explice. Spuneti-mi in mare cu ce le faceti si cum. Help, please. Dau o cafea.
Pup u all.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Fetelor,car ma descurcati si pe mine.Rudy e putin racit,nu are febra,dar in schimb are muci,nasul plin de vreo saptamana si de ieri a inceput sa tusasca destul de....urat,asa sec,si tot marti ca si Ciuf avem programare la pediatru pentru vaccin.Maica-mea e medic dar veterinar,apropo Ciuf,poate o intrebi tu pe soacra ta,si zice mama....ca din stiinta ei nu e bine deloc sa faci vaccinul la copil cand acesta e racit,ca a cunoscut ea 2 cazuri in orasul nostru cu copii vaccinati pe timp de boala si......saracuti au ramas paralizati.Na,ca am un morcov.......si chiar nu stiu,sa mai aman vaccinul,1-2 saptamani oare?

Ciuf,chiar 2 luni,nici batuta si nici platita nu ma vad stand in Romania,3 saptamani e suficient cat sa ma bucur de familia de acolo,de prietenii ,cunostintele,putinee care mai sunt in oras,majoritatea sunt plecati care incotro.Caci dupa 3 saptamani,parca-mi sta pe creeri toata lumea si.....ma ia si un dor de acasa,...Dar sa-ti zic cum de plecam.al meu e tare plimbaret,sa-l bati si nu sta acasa,zau.Anul trecut fuseram separati de revelion ca deh,s-o dus in Australia la nunta celui mai bun prieten de-al lui,coleg si de liceu si de faculta,au copilarit impreuna,au stat impreuna in internate ani de zile si numai mandrul meu putea sa fie bestman si altu ba si asa ca....am preferat sa fiu cu ai mei decat sa zbor de nebuna si cu burta la gura o gramada de ore pana la Sidney si intr-o saptamana sa ne si intoarcem.Iar anul asta......i s-a nazarit lui ca vrea in Hawai,bravo,nici o problema,duca-se,merge cu maica-sa si cu tipa care are grija de ea,si eu ma duc in Romania,imi vad nepoata de 2 ani jumate care a inceput sa vorbeasca bine si muuult,sora,nepoata cea mare,de 13 ani,adica sunt cu ai mei.Si e toata lumea fericita.Eh,la voi e bine ca sunteti mai familisti din fire si din convingere,la noi.....e asa o incercare de a fi familie......,ne iubim,dar cred ca pana la urma la noi fiecare se iubeste in primul rand pe el,pai dar nu oi fi proasta,m-am acomodat si eu la mediu,dau si eu exact cu masura cu care mi se da.Dar zau daca ma mai deranjeaza pe mine cum ma deranja cand eram gravida ca nu vine el acasa in fiecare zi.Sincer ca nu.Suntem sambata si duminica impreuna si in restul saptmanii ne mai vedem de 1-2 ori si asta basta.Fug la Rudy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

AIDA, acu am vazut si eu cum “danseaza” Alex – e traznet!!! O mai tine spatele pe mama ta? apropo de gradi… Io nu stiu zau ce am sa fac cand ma duc la lucru full time. Pai chiar s-o vad scurt dimineata si numai 2-3 ore seara? Ma puca groaza cand ma gandesc! Tu cum faci?
Eu vreau neaparat s-o dau pe Oana la gradi….totusi.

NSHIRO, unde-s pozele, ca le-am ratat si io…. Pliz-pliz!!!

CEELA, imi pare asa de rau! Ai dreptate, sunt sigura ca fiecare are o cunostrinta bolnava! Tin pumnii sa se faca bine mama ta!!!!!!!!!!

KIM…. Uffff…. Cu raceala….nu te grabi cu medicamente, numai daca are febra. Mucii-s cei mai enervanti…la oana treceau in 10 zile. Cu pompat la greu si picaturi de nas. Aici se da Olynth pt bebelusi. Si mai era si ceva homeopat, tot pt nas. Cum mananca? Pupici si sa-I treaca repede! Aaa, sa nu uiti sa ii pui ceva sub saltea sa ii tina capul mai sus, se curata nasul mai bine. Mi-a spus doctoritza, si am citit ca si lui Ciuf tot asa i-a zis… Picaturile mi-a zis sa i le pun numai noaptea…

ILE, sunt primii dintzisori? Sper sa treaca repede. La voi nu.ls chestii homeopatice gen Osanit, pt dintzi? Pe oana o ajuta, pe bune!

ANDREEA, am facut si eu pizza sambata – cu aluat cumparat si am pus pe ea tot ce mi.a dorit sufletul - a iesit super! Iar sunteti la plimbare? Ce faaain! E zapada?

MARIANA, pliz-pliz-pliz, pune macar o poza cu tine cu burtica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! macar una…………..

STEFANNA, bafta maxima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DELIA, puteam sa jur ca ajungi in Romania!!! Era imposibil atfel… niste umblareti ca voi! Da, mergem si noi, in 20 plecam incolo, in 27 ne intoarcem. Am emotii…
Aaa, cu vaccinul, eu zic sa-l amani. Dr noastra tot timpul m-a intrebat daca Oana e sanatoasa, inainte de vaccin. Nu poti suna la dr?

MICAALSA, e tare urat si la noi…. Ploua si e vant. Si am impresia ca e curent in casa. Voi lasati copii sa se tarasca peste tot? ca Oana merge peste tot, si ma tot uit si ma gandesc daca nu i-o fi frig la burtica asa cum tot sta intinsa….

CIUF, -26?? Brrrrr!!! Ala da frig!!!! Si ziua?



Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Mersi de sfaturi, Alisuca e racita zdravan, ii curge nasucu', pana acum ne-am descurcat cu solutie salina, sa vedem mai incolo, ma bucur ca febra n-a mai facut deci nu i-am dat medicamente deocamdata... nu cred ca are rosu in gat (credeti ca ma lasa sa verific? de parca i-as fura dintii -inca neaparuti)

Ciuf, uite pun si eu sa vezi ce felicitari am facut deocamdata, poate imi dai tu o sugestie, nu-mi dau seama care e mai reusita. Ce pot sa-ti spun e a la Walmart au preturi f bune si nu e atata bataie de cap. Au diferte modele, eu am comandat cateva gen vedere mai lunguiete, dar sunt si din acelea care se deschid, uita-te aici la ale noastre

Delia, v-am vazut pozele frumoase, fecioru' semana tot mai mult cu tine... desi initial ziceam ca e leit taica-su... ce misto ca mergeti in Ro... o sa faca mare valva in jurul lui.

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salutare!

Am terminat si io cu preocuparile pe saptamana asta!
Mai intru la povesti cu voi!

In primul rand vreau sa le urez tuturor bebelusilor si bebeluselor care au mai adaugat o lunita la buchetel (noiembrie) un calduros La multi ani!

Andreea G sincer ti-as da reteta de blat cu cea mai mare placere, insa de cele mai multe ori cumpar blatul gata facut. Mai nou am innebunit si cu french rolls-urile alea de la Vel Pitar si cu niste strudele...De-aia am ajuns cum am ajuns! O singura data am luat de pe net reteta de blat pizza-simpla cu apa sare si faina, iar altadata am facut din aia cu blat de paine.
Am fost si eu la masaj, insa la salonul asta folosesc produse Ardes...Mama dar costa masajul asta de te usuca. Tu dadeai 50 ron/ sedinta? Cat dura? Crema o cumparai tu?
Tot la centrul asta fac si aquqgym...am fost la prima sedinta si a fost super! E fain ca e adresat exclusiv doamnelor centrul asa ca nu vezi urma de barbat...decat patronul la receptie si cutu al lui...un labrador alb tare simpatic

Ceela imi pare tare rau ca treceti prin necazul asta! Si vecina mea din copilarie care mi-a fost a doua mama a suferit o astfel de operatie. Ai perfecta dreptate in ceea ce spui! Trebuie sa mergem la control!

Stefanna imi pare rau ca ai avut probleme. Daca vrei pune te rog un link spre poveste sa o citim si noi!

Fetele ma bucur ca avem bebei mari devoratori de publicitate...al meu e si mare inginer...azi a descoperit cum sa deschida imprimanta si cum sa o puna sa traga foaie...a apasat butoanele alea de 100 de ori...nu ar mai fi plecat de langa ea!

Va las ca a inceput concertul lui Eros pe Acasa si imi place mult muzica lui!

Noapte buna si vise placute!

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

I'm back, I'm back!
pun niste poze pe webshots, si revin!
kim, sanatate multa Aliciei!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

Maria - - Nshiro , Andrei -- Irina71 , Raluca Elena - - Danielaneda , Harris Peter - - Cosmina ,Alexandra - -Aida_O !!

Mariana Sf. Nicolae se sarbatoreste si aici pe 6,dar aici nu exista traditia cu ghetutele in geam.Insa eu o pastrez pt Nick.
O pozica cu tine nu ne arati si noua?(ma alatur lui Catrinel)

Stefanna curaj!O sa te inveti repede si singurica.Si eu tot prin aceeasi experienta am trecut cand a plecat mama dupa ce am nascut si am fost singurica ca soacra nu s-a deranjat sa vina sa ma ajute iar sotul lucra si noaptea.Deci nici un ajutor.Insa m-am obisnuit repede si sa vezi ca o sa mearga toate snur!!Multa bafta la examene!

Kim sanatate Aliciei! Am vazut si felicitarile!Tare dragute!Si Nick a tusit as acu flegma de la mucutii pe care ii avea in gat.Aici nu prea se da sirop pt tuse mai ales la copii asa mici.Doar daca fac febra.In rest pt mucuti ser fiziologic sau Otrivin pt copii timp de 3 zile dimineata si seara cate 2 picaturi in fiecare nara.Eu pt gat i-am dat sa linga lamaie..vit.C naturala.

Delia drum bun spre tara si distractie placuta!Asta da mos!Chiar ca-ti seamana Rudy! Este adevarat,nu e voie sa faci vaccin copilului atata timp cat e bolnav.Fie ea si o raceala.Si Nick a fost racit si nu l-am dus la vaccin.Noi suntem in ruma cu vaccinul.A m ramas pe undeva la vaccinul de 7 luni (asta si din cauza ca am fost in spital).Mai bine mai astepti.Paza buna trece primejdia rea!Sanatate lui Rudy!

Ciuf vai ce frig!!Pai eu dardai la 19 grade! Cum merge pictatul?

Catrinel pana acum l-am ingradit si eu pe Nick in sufragerie ddar acum i-a mdat drumul sa exploreze toata casa.La usi am pus perne-sul.(se vad in poze).

Si acum sa va povestesc ce am facut eu tot weekendul.De fapt incepand de vineri m-am dus la coafor si pe la magazine de i-am luat cadou lui huzband de mos nicolae.Bineinteles ca nu m-am putut abtine si i l-am dat in seara aia.A fost tare incantat.A doua zi am fost la shopping impreuna ...am luat cadou lui Nick de mos Nicolae (un premergator,niste cd-uri cu colinde si povesti,niste papucei,o caciula) si si si...am primit si eu cadoul de mos de la huzband.M-a dus in Hondos Centre si mi-a luat kit-ul J'adore de la Ch.Dior care cuprinde parfumul,lotiune de corp si port-fard.Aa si cadou la astea am primit un rimel Chr.Dior din partea magazinului. Ce mai?!Bogat Mos Nicolae anul asta!!! In weekend am facut si bradul..m-am spetit de una singura ca sotul a lucrat.Am pus poze si cu noua coafura si cu bradul si cu premergatorul lui Nick.Cam asa s-a desfasurat weekendul la noi...munca si distractie.
Pupicei si va doresc noapte linistita!

Pozici noi:
http://new.photos.yahoo.com/gpoli_ro/#page1

Filmuletze:
www.dropshots.com/dpoli_gr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

inainte sa ma retrag sa somn, caci sunt varza murata de obosita, am pus niste poze cu Bia si noi prin munti , si maine urmeaza sa incarc niste peisaje cu munti si alea alea, daca va e dor de bucegi, piatra craiului, bran si cheile dambovicioarei

in premiera, sambata Bia a zis pentru prima data : MAMA, ma certa ca intarziasem cu mancarea...sunt in extaz, si eu si Dr, chiar daca TATA inca nu e in repertoriu....urmeaza, urmeaza

va pup si ma duc sa recuperez somn, ca noptile astea le-am pierdut gratare, poker si mima ..ca deh, ce poti face noaptea la munte sub zero grade???


ciaules!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976
[brCatrinutza mey, am mai auzit si de nasteri vaginale dupa cezariana in Romania pe vremea lui Ceasca la gravide care nascusera a doua oara foarte rapid si de-abia reusisera sa ajunga in spital.Probabil multe dintre acele femei care nu se duceau la control regulat si nu isi programasera cezariana...


Mariana ce sa zic...eu as vrea sa nasc natural, chiar daca a afost cezariana, dar doctoritza mea a zis ca e posibil ca in timpul travaliului sa se rupa uterul si nu merita riscul (indiferent ca a trecut un an sau 5)...oricum, pana o fi sa nasc pe bebe 2 .....

Catrinele...banui ca nu trebuie sa mai spun ca a mea bantuie peste tot...m-am trezit inclusiv cu ea in bucatarie pe gresie...noi stand la curte avem podea, asa ca stiind ce plod am il imbrac dublu si ii dau drumul in lume (doi pantaloni mai grosi, doua bluzite si vestuta, ciorapi grosi si caciulitza)...si nu se plange, ba din contra e incantata ca poate explora si cea mai mica scama de pe covor....

Simonet...esti oki-doki?????...pupam atomul tau care iti incearca nervii la maxim....

Poli...pupam micul mos Nicolae...chiar daca, parca asa am inteles, nu e botezat cu numele asta...

Si chiar daca am zis ca nu ma mai laud cu ce face Mariuca, totusi nu rezist tentatiei sa va spun ca am invatat-o sa coboare de pe canapea ...poate asa nu o mai plonja in tartacutza, ca genunchii oricum sunt plini da vanatai de la cate ture face ....




------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

salutare,


Kim, pupam Alicia de mii de ori sa-i treaca raceala. Foloseste batista bebelusului e tare buna!
Catrinel 17, eu am de gand s-o las pe Bia sa umble prin toata casa.Pentru ca numai in dormitoare nu am gresie saptamana trecuta am mochetat totul (mai putin bucataria).
Ceela, sanatate mamei tale. Matusa mea din partea mamei s-a operat acum 5 ani si se simte foarte bine.
Noe, super la munte. Si Biei mele ii place sa sofereasca mai ales seara cand este bordul aprins.

Acum ceva timp cand s-a vorbit de taierea motului, turta... i-am pus pe masa diverse obiecte, si ce credeti ca a luat? Cheile de la masina!
Stie ea ce stie, tati a rezervat deja la politie numarul masinii Biei!
Chiar, am de gand sa-i tai bretonul ca-i tot sta parul in ochi si cu moate si alte agrafe nu m-am descurcat. Voi ce ziceti, se poate pana la un an?
Ieri am umblat prin magazine sa-i cumparam scaun de masina ca i n cosulet nu mai are loc si tarc. Bia cuminte, cuminte numai ca de la ora 1 pana pe la 7 a papat doar 50ml cereale si 100 ceai. cand am ajuns acasa de la 7 pana la 9 a papat 200ml lapte, 100g iaurt si la culcare 230ml lapte cu reisfloci. Si eu care ma vaietam ca nu papa copilul meu! Asa ca nu primeste nimic astazi pana nu cere!

pupici

Bianca Alexandra Iris 15.04.2006


http://community.webshots.com/user/red_tania

Mergi la inceput